1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што сe Артикал 11 и 13? Крајот на добрата страна на Интернетот!

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Pulse, 7 Април 2019.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,236
  1,207
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Можеби веста не е нова, но незнам како сме промашиле да немаме тема за дискусија на ИТ форум.
  ------------
  Извори:
  Код:
  https://gizmodo.com/the-end-of-all-thats-good-and-pure-about-the-internet-1826963763
  Код:
  https://www.wired.co.uk/article/what-is-article-13-article-11-european-directive-on-copyright-explained-meme-ban
  ------------
  Дали влијателните пробуваат да го згасат интернетот, или да го цензурираат до точка што ќе користи само на поединци?
  Дали сето ова е голем удар врз слободата на говорот и што ќе се случи ако целосно или бар дел од закониве почнат да се практикуваат/филтрираат глобално?

  Рецимо сега јас пишувам коментар, и некој сака да „ме цитира“ во одредена тема.
  НЕ, не може, тоа спаѓа под авторски права, мојот текст е моја сопственост, и доколку надлежните не јa филтрираат/избришат таа објава ќе сносат одговорност.
  Не смеам да постирам било каде слики од мемиња, линкови од трети страници и слично.

  Што ќе се случи со големите гиганти како Фејсбук, Јутуб и слични, кои во својата содржина, повеќе од 80% од истата содржат делови/извадоци на текст/слики што подлежат под авторски права.
   
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,132
  4,497
  21 Јануари 2009
  Преултранајјако е што пред некој ден гледав видео во кое се велеше, не ме фаќајте за збор, дека имало гласање и гласале као 317 за 312 против или нешо така, а десетина членови од Европскиот парламент подоцна рекле дека грешно разбрале, не сфатиле, сакале да прегласуваат. А еден имало и сакал воздржан да остане ама не знам како успеал да гласа.
  Е па крај.
  Дали се дебили, дали не го сфатиле ова сериозно или комбинација од двете не знам.
  Нека ме поправи некој ако имам некоја грешка, ама нешо вака беше.
   
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Не е точно. Мемиња можеш да постираш. EU backs controversial copyright law
   
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Ќе има ретардиран филтер за европските земји, и речиси никој ќе нема да може ништо да објави на нив. Или ќе ги згаснат 100%. Не е соодветно за мое видео Јутуб да сноси одговорност.

  Секоја секунда се аплоадираат стотици минути видео, како да го филтрираат тоа без да наштетат на корисниците?
   

Сподели

Вчитување...