• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.653
16.670
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ај поиграј малце со оваа, греота пато шо го тепал Дедоти Мраз за да ти дојси играчка.
А за TI, другио месец...кон пролет.

Испратено од телефоно.
И јас така мислам да ја поиграм дур да излезе TI па да му заплачам на Дедо Мраз оти слаба карта ми поклонил да ми ја менва.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.369
213

Ceci0

Intern
14 август 2022
12
43
Од 1070, 6та генерација интел и слично, на конфигурација на профил.

Само уште да го склопам и готово. Фали уште куќиште од сите делови... Ако не се избрукам со кабли, ќе има слика
 

baz

Intern
26 август 2011
81
21
Dell S2522HG 25" IPS 240Hz од Телеком 17800мкд (гага ради буџет), Маус Genesis Zircon 550 од Анхоч 2490мкд, Тастатура ReDragon Fizz Pro од Галерија 2490мкд, Лист хартија да го покрие бодибилдерот што ми шири негативна енергија секој ден 0мкд
D162E5C9-AD8F-44EC-ACFD-68CF96EC2F7C.jpeg Еве претходно како изгледаше "стриминг" сетапот: Lenovo G27-20 27" IPS 144Hz, Dell S2319H 23" IPS 60Hz, Natec генерик тастатура, Маус Bloody v7 што за чудо ме служеше редовно 8 години.
1675879238761.jpg
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.490
3.437
Скопје
Dell S2522HG 25" IPS 240Hz од Телеком 17800мкд (гага ради буџет), Маус Genesis Zircon 550 од Анхоч 2490мкд, Тастатура ReDragon Fizz Pro од Галерија 2490мкд, Лист хартија да го покрие бодибилдерот што ми шири негативна енергија секој ден 0мкд
Погледнете го атачментот 122208Еве претходно како изгледаше "стриминг" сетапот: Lenovo G27-20 27" IPS 144Hz, Dell S2319H 23" IPS 60Hz, Natec генерик тастатура, Маус Bloody v7 што за чудо ме служеше редовно 8 години.
Погледнете го атачментот 122209
Јас кога зборам Блоди се чудо - викаат - „Немаш врска ти ! Само Razer basilisk v3 pro од 8300мкд :cautious:„- јас мојот В7 го користам 5г минимум и уште е како нов .
Епа честито и со здравје да си се служиш (y)
 

baz

Intern
26 август 2011
81
21
Јас кога зборам Блоди се чудо - викаат - „Немаш врска ти ! Само Razer basilisk v3 pro од 8300мкд :cautious:„- јас мојот В7 го користам 5г минимум и уште е како нов .
Епа честито и со здравје да си се служиш (y)
Фала, пред тоа имав Steelseries Kana v2 кој го платив околу 3000мкд од Анхоч и после 3 месеци кабелот се прецвика и умре у сред партија ЛоЛ, фатив такси до најблискиот анхоч и го земав привремено Блодито за 1000че и ете така 8 години "привремено" си цепаше
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
590
700
Фала, пред тоа имав Steelseries Kana v2 кој го платив околу 3000мкд од Анхоч и после 3 месеци кабелот се прецвика и умре у сред партија ЛоЛ, фатив такси до најблискиот анхоч и го земав привремено Блодито за 1000че и ете така 8 години "привремено" си цепаше
Си имал несреќа, јас имав SS Kana v1 од 2012 до 2020.
Му имав сменато падовите на Каната, ама последно време левиот клик требаше послино да се стисни.
Сепак се менуваат switchevi, ама преминав на бежичен маус.
 

BrziiBesniGlisti69

Gaining Experience
18 јуни 2021
58
100
Бајтола

Goran27

On your way to fame
5 јануари 2014
442
532
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64

Атачменти

 • 20230210_144750.jpg
  20230210_144750.jpg
  452,7 KB · Прегледи: 43
 • 20230210_144758.jpg
  20230210_144758.jpg
  437,8 KB · Прегледи: 46
 • 20230210_144807.jpg
  20230210_144807.jpg
  451,1 KB · Прегледи: 44
 • 20230210_144813.jpg
  20230210_144813.jpg
  385,8 KB · Прегледи: 46

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.093
8.499
Фала, пред тоа имав Steelseries Kana v2 кој го платив околу 3000мкд од Анхоч и после 3 месеци кабелот се прецвика и умре у сред партија ЛоЛ, фатив такси до најблискиот анхоч и го земав привремено Блодито за 1000че и ете така 8 години "привремено" си цепаше
Steelseries мора да се сами себе да се тролаат со пораката "Built like a tank, can handle anything you throw at it". Лични ми се имаат скршено 3 уреди по макс 1-2 години користење, а и на повеќето околу мене.

Ги отпишав тотално.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.490
3.437
Скопје
So zdravje da se ladi, i temperatura pod load da spodelish ako ne ti e teshko :)
Не ми е тешко - само имај предвид дека штедиме дома на струја -така да цело време не е баш топло - 17-19Ц
Па со оверклок (не до максимум 110W туку скромни 88W ) вентилаторот сетиран на 1300РПМ над 55Ц (што е агресивно) - во Синебенч 23 пола саат да работи неможе да крене 60Ц :ROFLMAO:
Значи ЦПУто цело време троши 88W.
Или ако одиме по некоја оценка за кулери колку вати може да дисипира за да држи 60Ц - за овој кулер скорот е 88W !
Сигурно летоска на 21-28Ц ќе биде друга приказна - ама има фазла вентилаторот да го збрчам уште ;)

Едит И заборавив да кажам -Фала -да си купиш поубав.
Па овој кулер е фактички понова и поевтина верзија на АК400 (кој има топ цена перформанси) - идентичен само без „блинг„
 
Последна промена:

Davko010

Gaining Experience
6 јуни 2019
33
143
Skopje
I5 13600KF
ASUS PRIME Z690-P
DDR5 2X16GB 5600MHZ
EVGA 750 GQ 80+
BeQuiet DARK ROCK 4
 

Атачменти

 • PXL_20230203_183743512.jpg
  PXL_20230203_183743512.jpg
  1,3 MB · Прегледи: 108
 • PXL_20230203_175044024.jpg
  PXL_20230203_175044024.jpg
  1,4 MB · Прегледи: 89
 • PXL_20230203_173812125.jpg
  PXL_20230203_173812125.jpg
  1,1 MB · Прегледи: 89
 • PXL_20230203_173603812.jpg
  PXL_20230203_173603812.jpg
  2,3 MB · Прегледи: 111
 • PXL_20230203_173200230.jpg
  PXL_20230203_173200230.jpg
  1,1 MB · Прегледи: 112

SapunK

Gaining Experience
12 септември 2019
71
109
Скопје
Не ми е тешко - само имај предвид дека штедиме дома на струја -така да цело време не е баш топло - 17-19Ц
Па со оверклок (не до максимум 110W туку скромни 88W ) вентилаторот сетиран на 1300РПМ над 55Ц (што е агресивно) - во Синебенч 23 пола саат да работи неможе да крене 60Ц :ROFLMAO:
Значи ЦПУто цело време троши 88W.
Или ако одиме по некоја оценка за кулери колку вати може да дисипира за да држи 60Ц - за овој кулер скорот е 88W !
Сигурно летоска на 21-28Ц ќе биде друга приказна - ама има фазла вентилаторот да го збрчам уште ;)

Едит И заборавив да кажам -Фала -да си купиш поубав.
Па овој кулер е фактички понова и поевтина верзија на АК400 (кој има топ цена перформанси) - идентичен само без „блинг„
На тие темпратури ќе мора да се решам и јас за некое време да го мењам.

I5 13600KF
ASUS PRIME Z690-P
DDR5 2X16GB 5600MHZ
EVGA 750 GQ 80+
BeQuiet DARK ROCK 4
Фина конфигурација, на првата слика над куќиштето гледам некоја графичка? Таа ли ќе се користи? која е?
 

BrziiBesniGlisti69

Gaining Experience
18 јуни 2021
58
100
Бајтола
На тие темпратури ќе мора да се решам и јас за некое време да го мењам.


Фина конфигурација, на првата слика над куќиштето гледам некоја графичка? Таа ли ќе се користи? која е?
Ако не грешам личи на Phoenix серијата карти од Gainward, конкретно некоја од GTX 10 генерација.
 

Davko010

Gaining Experience
6 јуни 2019
33
143
Skopje
Фина конфигурација, на првата слика над куќиштето гледам некоја графичка? Таа ли ќе се користи? која е?
Фала ти , како што кажа @BrziiBesniGlisti69 моделот на графичката е 1070ti Gainward Phoenix. Во иднина планирам надоградба прво на SSD со поголема меморија па после може графичката да дојде на ред по потреба.
 

Grimriper

Gaining Experience
23 април 2015
100
392
Stip
Grimriper's setup  
Processor & Cooler
i5 13500 - Deep Cool LE500
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming-X
Storage
Samsung 980 250gb - Samsung 1TB 860 Evo
PSU
Gigabyte b700h
RAM
2x8gb ddr4 Netac 3600Mhz
Video card
RTX 3060 Ti Ventus x2
Case
Cooler Master H500 ARGB
Mouse
Razer Basilisk Essentia
Keyboard
Cooler Master CK530v2
Audio
Razer Nari Ultimate
Monitor
AOC C27G1 27''
OS
Win 11
Samsung 860 EVO 1tb за storage disk со 4tb запишани.

2000 ден
707816f838345f21ec5b3acba953323b.jpg


Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 

naumovski-andrej

Gaining Experience
26 април 2021
36
166
Малце подновување на гејминг страна :)

BenQ Zowie XL2566K 360Hz - 36980 денари од Анхоч. Го зедов со план да го споредам со 390Hz IPS панелот од Acer што веќе го имам дома, реално неспоредливо е, многу подобар motion clarity и motion blur reduction на BenQ-от, а Acer-от иако IPS панел нема скоро ич подобри бои за да си го оправдам да го чувам него.
1676281176223.jpeg
1676281186138.jpeg


Razer Viper V2 Pro - cca 150тина евра со царина од computeruniverse, го имам веќе неколку месеци. Убедливо најдобриот маус што може да се купи моментално. Лично малце ми е преголема формата и едвај го чекам Mini Wireless моделот, ама квалитетот, тежината и wireless имплементацијата повеќе од доволно надокнадуваат за тоа.
1676282216882.jpeg
1676282233376.jpeg

Artisan Ninja FX Zero XSoft XL мауспад - cca 100ина евра со шипинг + царина (праќаат само по ДХЛ :oops:), ама скрос ми вреди. Веќе имав еден Артисан мауспад претходно, го продадов бидејќи ми беше пребрз, ама имаат ненормално добар квалитет на изработка и лудо добра база. Откако го извадија XSoft моделов со нова, поспора текстура успеав да фатам залиха и да нарачам.
1676282405656.jpeg
 

Атачменти

 • 1676282395845.jpeg
  1676282395845.jpeg
  71,3 KB · Прегледи: 49

Exhumed

Gaining Experience
23 август 2016
42
82
Ohrid
Exhumed's setup  
Processor & Cooler
i7-8700 & MSI Core Frozr L
Motherboard
z370 extreme4
Storage
Samsung 850 EVO 2x 250
PSU
EVGA SuperNOVA G3 750
RAM
16 gb G.SKILL Trident Z 3200mhz
Video card
4070 Ti Asus Tuf Gaming Oc 12gb
Case
Thermaltake Suppressor F31 TG
Mouse
G pro x Superlight
Audio
HyperX Cloud II Gaming Headset - 7.1
Monitor
Alienware AW2723DF 27" 1440p 280hz

Burazer

Gaining Experience
29 јануари 2023
158
130
Тука
Малце подновување на гејминг страна :)

BenQ Zowie XL2566K 360Hz - 36980 денари од Анхоч. Го зедов со план да го споредам со 390Hz IPS панелот од Acer што веќе го имам дома, реално неспоредливо е, многу подобар motion clarity и motion blur reduction на BenQ-от, а Acer-от иако IPS панел нема скоро ич подобри бои за да си го оправдам да го чувам него.
Погледнете го атачментот 122422
Машала за мониторчето, алал да ти е. Ваљда имаш или си у план за 4090ка за да дигнеш до
360 фпс.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.590
Мислења
926.679
Членови
33.196
Огласи
1.301
Најнов член
tamildhol
На врв Дно