• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
371
607
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Пане ќе ме утепа кога ќе види дека прозорот на куќиштето го ставам кон ѕидот да не ги гледам светлата од работите што не можам да ги исклучам.

Се контролира од едно место и е сто пати подобар од proprietary софтвер на MSI, ASUS, итн. Скоро сите уреди ги поддржва, инсталирај го и пробај да ги исклучиш ако ти сметат, мислам ќе ти заврши работа. Јас за синхронизација го користам ама можиш ти да го употребиш да ги исклучиш.
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
547
927
Битола
www.instagram.com
Го променив старото напојување Cooler Master V850 од 2016 години, поради „цвичење“ на кулерот (исто како глубви да имав в соба).
Купено од Нексио, 10700 денари :)
Fif_I-XWYAAzPeF

FigBMB-WAAETEz7

FihEqxsWYAEHo2U
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Го променив старото напојување Cooler Master V850 од 2016 години, поради „цвичење“ на кулерот (исто како глубви да имав в соба).
Купено од Нексио, 10700 денари :)
Fif_I-XWYAAzPeF

FigBMB-WAAETEz7

FihEqxsWYAEHo2U
И тоа старото ти е топ ама ова :love:
Едит Па што не му го смениш кулерот само ?
Јас купив V750 имаше коилвајн на него - цвичеше - го заменив со друго РГБ :ROFLMAO: Сега во зависност колку врти - толку свети позади напојувањето
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.071
6.334
Скопје
www.facebook.com
Го променив старото напојување Cooler Master V850 од 2016 години, поради „цвичење“ на кулерот (исто како глубви да имав в соба).
Купено од Нексио, 10700 денари :)
Fif_I-XWYAAzPeF

FigBMB-WAAETEz7

FihEqxsWYAEHo2U
Da ne kobam samo, za tie pari zemav polovno 1200w Asus Rog thor platinium. So uste 4.5 godini garancija...
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.132
1.218
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Го променив старото напојување Cooler Master V850 од 2016 години, поради „цвичење“ на кулерот (исто како глубви да имав в соба).
Купено од Нексио, 10700 денари :)
Fif_I-XWYAAzPeF

FigBMB-WAAETEz7

FihEqxsWYAEHo2U
Со здрајве да се користи, баш ме заинтересира... За сетапов што го имаш во потпис можеш да туркаш и со 600,700w, која ти е потребата од 850w?
 

outsider

On your way to fame
14 јуни 2019
547
927
Битола
www.instagram.com
Da ne kobam samo, za tie pari zemav polovno 1200w Asus Rog thor platinium. So uste 4.5 godini garancija...
Немам потреба, то веќе кај ќе биди претеризам.
Со здрајве да се користи, баш ме заинтересира... За сетапов што го имаш во потпис можеш да туркаш и со 600,700w, која ти е потребата од 850w?
За future upgrades, како што стигна графичките и процесорите стануваат жедни некако.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
304
249

Се контролира од едно место и е сто пати подобар од proprietary софтвер на MSI, ASUS, итн. Скоро сите уреди ги поддржва, инсталирај го и пробај да ги исклучиш ако ти сметат, мислам ќе ти заврши работа. Јас за синхронизација го користам ама можиш ти да го употребиш да ги исклучиш.
Го имам, мислам Џеј-чето кога гледав едно видео го предложи. Дека работи, работи. Ги гаси ама после секое уклување и исклучување на компјутерот ми се враќа светлото назад. :cry:
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
371
607
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Прв дел за новиот проект. Можи и да го монтирам на стариот компјутер, оти не ме трај кожа
Предобар избор, едно од подобрите напојувања. Меѓу ова и ROG STRIX 750W ми беше и мене изборот.
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
948
707
Vertikalno e postaveno PSU-to, pozadi maticnata, namenata na kukisteto e full eye candy i max cable management :)
Мислењето е автоматски споено:


ARGB kontrolerot ima usb kabel koj ide vo maticna, a site kuleri preku spliteri se povrzani so nego. Softverot i kontrolerot se totalen uzas, za nigde se, mnogu cesto se slucuva ako go ostavis vo pozadina upalen softverot (MasterPlus) da si prekinat da svetat site kuleri ili da im zadade random nekoja boja na tepka. Nacinot na koj sto mi raboti e, otvaras softverot, mestis boja, i go gasis odma pred da se zaebe :D. Pa koga ke sakas da smenis boja, istoto.
Kulerive se odlicni na performance i RGB, ali se katastrofa od aspekt na softver i milijarda kabli, od koi mi idese da ja skrsam sekoja vazna po doma od nervoza :)
Кај мене немаше кабел за матична :(
 

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
363
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10
Mene mi dojde kontrolerot so vodenoto ladenje, ako si kupil samo ventilatori, treba da kupis ARGB kontroler za niv, go imaat vo setec, nekoi si 500 denari mislam bese.
Мислењето е автоматски споено:

Кај мене немаше кабел за матична :(
Mene mi dojde kontrolerot so vodenoto ladenje, ako si kupil samo ventilatori, treba da kupis ARGB kontroler za niv, go imaat vo setec, nekoi si 500 denari mislam bese.
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
948
707
Mene mi dojde kontrolerot so vodenoto ladenje, ako si kupil samo ventilatori, treba da kupis ARGB kontroler za niv, go imaat vo setec, nekoi si 500 denari mislam bese.
Мислењето е автоматски споено:


Mene mi dojde kontrolerot so vodenoto ladenje, ako si kupil samo ventilatori, treba da kupis ARGB kontroler za niv, go imaat vo setec, nekoi si 500 denari mislam bese.
Купив и таков , го немаше кабелот во него за поврзување со матична
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.749
4.706
Скопје
Првите две точки беа планирани, другите последица на црн петко на IT market.

1. Strix 2080Ti од форум, ѕвер!

2. Asus Zenbook 14 OLED (UX3402) од Сет. Одамна го мислев. Последно бев за новиот XPS, организирав и превоз, ама го залемија и SSD-то (ништо не се менува освен wifi адаптерот). Кај зенбукот победи дисплејот, перверзија е. Плус во скоро се е подобар од XPS-от, освен можеби брендот. Многу солидна метална конструкција.
 • i5-1240P
 • 14.0-inch, 2.8K (2880 x 1800) OLED 16:10, 90Hz
 • 16GB LPDDR5
 • 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0
 • 1x USB A 3.2 Gen 2, 2x Thunderbolt™ 4, 1x HDMI 2.1
 • 75WHrs батерија
 • 31.36 x 22.06 x 1.69 (cm)
 • 1.39kg
3. Logitech C920e - 1080p FHD веб камера, ми требаше и ја планирав за околу 5-6к, се појави на маркет за 3,5к што е непобедлива цена. Робустна, тешка, предобра во однос на евтинарија и лаптоп камери.

4. Google Mini за дет'то, радости и добар звук за 990 денари!

bfb.jpg
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.926
4.712
Битола
Првите две точки беа планирани, другите последица на црн петко на IT market.

1. Strix 2080Ti од форум, ѕвер!

2. Asus Zenbook 14 OLED (UX3402) од Сет. Одамна го мислев. Последно бев за новиот XPS, организирав и превоз, ама го залемија и SSD-то (ништо не се менува освен wifi адаптерот). Кај зенбукот победи дисплејот, перверзија е. Плус во скоро се е подобар од XPS-от, освен можеби брендот. Многу солидна метална конструкција.
 • i5-1240P
 • 14.0-inch, 2.8K (2880 x 1800) OLED 16:10, 90Hz
 • 16GB LPDDR5
 • 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0
 • 1x USB A 3.2 Gen 2, 2x Thunderbolt™ 4, 1x HDMI 2.1
 • 75WHrs батерија
 • 31.36 x 22.06 x 1.69 (cm)
 • 1.39kg
3. Logitech C920e - 1080p FHD веб камера, ми требаше и ја планирав за околу 5-6к, се појави на маркет за 3,5к што е непобедлива цена.

4. Google Mini за дет'то, радости за и добар звук за 990 денари!

Погледнете го атачментот 119675
Таа камерата ја гледав и јас.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.190
7.719
Мелмак
Првите две точки беа планирани, другите последица на црн петко на IT market.

1. Strix 2080Ti од форум, ѕвер!

2. Asus Zenbook 14 OLED (UX3402) од Сет. Одамна го мислев. Последно бев за новиот XPS, организирав и превоз, ама го залемија и SSD-то (ништо не се менува освен wifi адаптерот). Кај зенбукот победи дисплејот, перверзија е. Плус во скоро се е подобар од XPS-от, освен можеби брендот. Многу солидна метална конструкција.
 • i5-1240P
 • 14.0-inch, 2.8K (2880 x 1800) OLED 16:10, 90Hz
 • 16GB LPDDR5
 • 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0
 • 1x USB A 3.2 Gen 2, 2x Thunderbolt™ 4, 1x HDMI 2.1
 • 75WHrs батерија
 • 31.36 x 22.06 x 1.69 (cm)
 • 1.39kg
3. Logitech C920e - 1080p FHD веб камера, ми требаше и ја планирав за околу 5-6к, се појави на маркет за 3,5к што е непобедлива цена.

4. Google Mini за дет'то, радости за и добар звук за 990 денари!

Погледнете го атачментот 119675

Ја коа ќарив за 900 денари ваква вбкамера на реклама 5 пред години уште го сметам за зделка на декадата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.958
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно