• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
164
323
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Конфигурацијата не е нешто посебно B560МБ ,i3 10100F , GTX 1050 Тi и 16 гб рам али за мој потреби е сосема доволна и онака на компјутерот играм само Legue of legends додека за гејминг си го користам playstation, иначе кукиштето е ептен убаво барем за мене
Супер ти е конфигурацијата таман е. Не ме сфаќај погрешно прелично е куќиштето, ама дека има помали отвори за воздух само од страна можи да загрева поќе со одредени компоненти. Ќе немаш мака ти ич не се секирај, ниту процесорот ти трга многу вати ниту графичката.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7.870
5.183
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
1024.png


Од Pane24. Пане е легенда, преку покрив ми го крена расположението, италијанско Mwha кога фалиш пица или шпагети.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7.870
5.183
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Мониторите се вградуваат во ПЦ? UPS е стандард периферен уред за компјутер... Види на reddit и др странски форуми, не се составува конфигурација без UPS. Само овде кај нас е табу тема. Е јас осетив на моја кожа колку е битно да се има откако ми се корумпира проектот што го работев еден месец. Без врска е мрчењево.
Чисто информативно ме интересира на која апликација/ еве програм ќе го речеме ти се корумпира проектот кога снема струја? Пошо сум правел revive на многу проекти без проблем, ама многу зависи од нели девелоперите практично…
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.122
1.209
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Чисто информативно ме интересира на која апликација/ еве програм ќе го речеме ти се корумпира проектот кога снема струја? Пошо сум правел revive на многу проекти без проблем, ама многу зависи од нели девелоперите практично…
Виртуелна машина во VirtualBox, ја користев за развој на софтвер обично се ми е на Git така да апликациите се сигурни во секое време... е сега околу 20-30 MySQL бази заминаа во неповрат (не дека не можам да ги вратам туку долг и макотрпен е процесот), а тие истите можам да ги реплицирам со миграции и воглавно е тест околина/податоци, па не се битни. Но имав една продукциска база и custom апп што си водев финансии во неа и ја изгубив базата (обично правам бекап на една недела)... После изгубени 10-тина саати успеав да ја вратам во правобитната состојба од тоа што беше корумпирано со различни алатки, но тие 10-тина саати мене ме коштаа преку $1000... И вредно е да се спомене дека парарелно користев и VMWare Workstation за дриги виртуелки, тука се си е во ред како и обично, колку сака струја да снемува, ми излгеда VMWare го испеглале нивиот софтвер до максимум...И од тогаш завршив со VirtualBox.
 
Последна промена:

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.861
7.965
Не знам шо си го тегнел од Amazon US, сигурно Анхоч ќе го донесет кога тогаш.
Овој ако го прати на сервис ќе му го вратат дека белата пластика е испрљана, не се признава фабричка гаранција.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Не знам шо си го тегнел од Amazon US, сигурно Анхоч ќе го донесет кога тогаш.
Овој ако го прати на сервис ќе му го вратат дека белата пластика е испрљана, не се признава фабричка гаранција.

Ај со зравје да си го кликаш!
И глеј стопи го, да те видам :)

Испратено од телефоно.
Е што тролови сте ...ццц
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
399
385
Е што тролови сте ...ццц
Бооо,....значи да не се можело рает со арно и со убоо да му се посака користење на глушец некому!
Само да не е рает чоек!
Срамота, велам срамота бе, Николче?
До кога вака ќе не набедваш бе дама, а?
Ама ај, нека ти е...сепак си напука уше еден пост обвинувајќи за тролање...со тролање.
Извинете за офтопико, слободно кој сака нека го избриши мислењето, посекако не билдам постој, не ми требаат.


Испратено од телефоно.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.313
3.300
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Не е нешто ама да не помине недокументирано / жирафа 7.590
IMG_20220630_164000.jpg
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
297
596
Позади тебе
Deepcool RF 120 x 3 вентилатори по цена од 1890. Да стигнат dust protectors, па да ги наместиме.
Погледнете го атачментот 114876
Како лапна попуфче бе :p ? Да не им кажа дека навиваше за анхоч кога беше густо у темата хахах. Им се острам и јас да ги зимам, дај кажи ја лозинката за попуст да ми дадат :D

Иначе dust филтри се бескорисни. Во моментот кога ќе се вклучат феновите секако ќе ја дувнат прашината, а само ти блокираат проток на воздух.
 

mihovkris

Баниран/a
1 јуни 2016
2.575
2.079
Неготино
Како лапна попуфче бе :p ? Да не им кажа дека навиваше за анхоч кога беше густо у темата хахах. Им се острам и јас да ги зимам, дај кажи ја лозинката за попуст да ми дадат :D

Иначе dust филтри се бескорисни. Во моментот кога ќе се вклучат феновите секако ќе ја дувнат прашината, а само ти блокираат проток на воздух.
Имам другар што работи во анхоч, добивам попуст цел живот. Милијарда работи имам земено од таму.
Него .. гледам дека има dual control mods што врска неам што значи тоа .. RGB Fusion софтверот нема таква опција.

За филтрите, и не баш. Ги има другар, ептен поретко го чисти ПЦто. Башка ми требаат за intake, не за exhaust.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.257
3.823
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit

mikac

Intern
12 декември 2014
29
38
mikac's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790 Haswell, Xigmatek Tyr SD964B
Motherboard
GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 3
Storage
SAMSUNG 840 EVO 250bg + WD Green 2TB
PSU
RIOTORO 750 W 80 PLUS ENIGMA G2
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB DDR3 2400
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
Zalman Z5
Mouse
Logitech g102 lightsync
Keyboard
Logitech K120
Audio
onboard
Monitor
Dell S2340L 23"
OS
Windows 10, X64
Купен маус Logitech g102 lightsync од жирафа на 4 јули со купон попуст 10%, боја плава за 981 денар. Стариот А4tech служи сеуште после 7 години тормозење.
c7b40b340512c8866feea9ca5356d912.jpg


Sent from my SM-A526B using Tapatalk
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.446
2.468
Скопје
Купен маус Logitech g102 lightsync од жирафа на 4 јули со купон попуст 10%, боја плава за 981 денар. Стариот А4tech служи сеуште после 7 години тормозење.
c7b40b340512c8866feea9ca5356d912.jpg


Sent from my SM-A526B using Tapatalk
После некој нека каже дека А4Тech или Bloody се со слаб квалитет :)
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.155
8.578
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.787
4.629
Јас имам некој модел од А4Tech повише од 10години, сеуште е во функција :cool:
Исто и јас некој безжичен а4 тек за лаптоп.
10 најмалце години.

Сега модерно е да не можеш да го кликнеш средното копче и да прави звук како тенџере да маваш со лажица. Па затоа и не сум го заменил. Жалосно.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.257
3.823
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Завчера пристигна долго очекуваната Zotac Gaming Geforce RTX 3050 Twin Edge OC, 8GB од Жирафа за 14,190 ден. и гаранција од 2 год. нарачана уште пред 1 месец, но го одржаа ветувањето. (y)

Рекоа дека ќе доцни 30 дена и навистина од збор на 30-тиот ја испорачаа. :cool:

Плус ставиле и едно поклонче внатре, термосче со нивни натпис. :)

0-02-05-932fb75b3c2724e60f6f23e269869df1bc35d0dcf90fed6ea28cd9bf70927318_f8304652d94d207.jpg 0-02-05-87643cef38f70e0b0cf4e2b3a85ac9862e3195057cdef8a648a0445cb66b80b6_aa72318609802b2.jpg
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
593
767
Недојдија
Завчера пристигна долго очекуваната Zotac Gaming Geforce RTX 3050 Twin Edge OC, 8GB од Жирафа за 14,190 ден. и гаранција од 2 год. нарачана уште пред 1 месец, но го одржаа ветувањето. (y)

Рекоа дека ќе доцни 30 дена и навистина од збор на 30-тиот ја испорачаа. :cool:

Плус ставиле и едно поклонче внатре, термосче со нивни натпис. :)
Сигурен си дека гаранцита е две години? Да контактираш да ти потврдат.
Иначе поклонче! Па ово нема ни у Београду. Браво за Ѓирафа.
 

bristlebac

Gaining Experience
21 декември 2020
87
133
Skopje
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.155
8.578
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Screenshot_1.png

Screenshot_2.png


Мал апгрејд, голема благодарност до @borcep и @gOJDO. Сега за сега е оверкил напојувањето и кулерот, понатаму нема да биде. Знам дека е малку messy ама многу повеќе ми значат перфоманси отколку изглед. Се на се излезе околу 45К.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.412
Мислења
900.348
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно