• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.990
Дај те молам, образложи малце како тоа некој плаќаат 25k за скинови. Знам деца се залетуваат по скинови и глупости ама 25к е сериозна сума. Како се стекнува ваков скин, освен нели да го купиш по неразумна цена.

Ова е многу комплексна тематика, бидејќи за разлика од материјалните работи кои имаат вредност најчесто заради трудот и/или реткоста, кај виртуелните производи вредноста се создава фиктивно. На пример, Valve си прави скин за нож и вика овој ќе има 0,000001% drop rate, со што автоматски станува ултра скап заради „невалидна“ причина.
Е сега, цаката е што не може да се вадат парите од Steam, односно ако некој ти плати 25.000 евра за ножот, се што можеш ти е да ги трошиш во Steam парите, а дополнително Valve зема процент од двете страни (купувачот и продавачот) - што според мене е апсолутно непотребно зашто тие пари секако нивни се. :cool:

Веројатно после заработката е со продавање на акаунти, што значи дека ако вреди 25.000 евра многу е поверојатно некој да ти го продаде акаунтот за 10.000 евра отколку да го купи на маркет - зашто така ниту продавачот ниту купувачот добиваат некој бенефит. Педерска политика која сметам дека треба да се регулира поинаку, али тоа е тоа...
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.792
5.645
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Ова е многу комплексна тематика, бидејќи за разлика од материјалните работи кои имаат вредност најчесто заради трудот и/или реткоста, кај виртуелните производи вредноста се создава фиктивно. На пример, Valve си прави скин за нож и вика овој ќе има 0,000001% drop rate, со што автоматски станува ултра скап заради „невалидна“ причина.
Е сега, цаката е што не може да се вадат парите од Steam, односно ако некој ти плати 25.000 евра за ножот, се што можеш ти е да ги трошиш во Steam парите, а дополнително Valve зема процент од двете страни (купувачот и продавачот) - што според мене е апсолутно непотребно зашто тие пари секако нивни се. :cool:

Веројатно после заработката е со продавање на акаунти, што значи дека ако вреди 25.000 евра многу е поверојатно некој да ти го продаде акаунтот за 10.000 евра отколку да го купи на маркет - зашто така ниту продавачот ниту купувачот добиваат некој бенефит. Педерска политика која сметам дека треба да се регулира поинаку, али тоа е тоа...
Не е тачно, ножот или било кој скин може да се трејда, го продаваш на трет сајт или преку директна комуникација со купувачот кој ти плаќа како сакаш - кеш, на сметка, крипто итн., и после на стим му го праќаш преку Trade. На маркетот на стим макс се околу 1к до 2к евра како на скриншотот што го постирав.
 

Boco1987

Gaining Experience
25 март 2017
199
187
Скопје
Ова е многу комплексна тематика, бидејќи за разлика од материјалните работи кои имаат вредност најчесто заради трудот и/или реткоста, кај виртуелните производи вредноста се создава фиктивно. На пример, Valve си прави скин за нож и вика овој ќе има 0,000001% drop rate, со што автоматски станува ултра скап заради „невалидна“ причина.
Е сега, цаката е што не може да се вадат парите од Steam, односно ако некој ти плати 25.000 евра за ножот, се што можеш ти е да ги трошиш во Steam парите, а дополнително Valve зема процент од двете страни (купувачот и продавачот) - што според мене е апсолутно непотребно зашто тие пари секако нивни се. :cool:

Веројатно после заработката е со продавање на акаунти, што значи дека ако вреди 25.000 евра многу е поверојатно некој да ти го продаде акаунтот за 10.000 евра отколку да го купи на маркет - зашто така ниту продавачот ниту купувачот добиваат некој бенефит. Педерска политика која сметам дека треба да се регулира поинаку, али тоа е тоа...
На Steam не можеш да продадеш ништо поскапо од 2000$, овие реткиве прескапи скинови ги продаваат на друг сајт
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.990
Не е тачно, ножот или било кој скин може да се трејда, го продаваш на трет сајт или преку директна комуникација со купувачот кој ти плаќа како сакаш - кеш, на сметка, крипто итн., и после на стим му го праќаш преку Trade. На маркетот на стим макс се околу 1к до 2к евра како на скриншотот што го постирав.

Аха, значи ова се е преку трети сајтови? Значи Valve го создаде ова, а пари не зима.

Трагедија.
 

naumovski-andrej

Gaining Experience
26 април 2021
30
118

naumovski-andrej

Gaining Experience
26 април 2021
30
118
Fractal Design Meshify 2, white, clear glass - конечно дојде, сега се чека уште РАМот да стигне.

Уште не сум стигнал каблите да ги пресредам :D

170тина евра со сè шипинг од computeruniverse (и уште 500 денари данок во Мк и 200 за handling во пошта).


IMG_7002.png IMG_7004.png IMG_7006.png
Мислењето е автоматски споено:

А да, ги сменив кулерите на радијаторот и еден напред (чекам уште 2 да ми донесат од Анхоч пошто им беа на залиха по други градови) со Noctua NF-A14.
 

Атачменти

  • IMG_7002.png
    IMG_7002.png
    7,4 MB · Прегледи: 100
Последна промена:

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.221
3.656
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Напојување Cooler Master V750 GOLD-V2 од Сетек на акција за 6,499 ден. со 2 години гаранција, мада на кутијата пишува 10. :unsure:
Барем 5 писмена да дадеа стипси едни. :rolleyes:

0-02-05-044da651ff9d5ddc63fa345ac86ce82836a06013c384cfa21764f980c10ec634_413cc369af2bf9cd.jpg
 

Grimriper

Gaining Experience
23 април 2015
95
360
Stip
Grimriper's setup  
Processor & Cooler
i5 9600k @4.7Ghz --- CM MasterLiquid 120R
Motherboard
Gigabyte Z390-Gaming X
Storage
Samsung 980 250gb & Sandisk NVME 240Gb & WD Blue 500gb
PSU
Gigabyte b700h
RAM
2x8gb ddr4 G-Skill 3000Mhz
Video card
RTX 3060 Ti Ventus x2
Case
Cooler Master H500 ARGB
Mouse
Razer DeathAdder
Keyboard
Cooler Master CK530v2
Audio
Razer Nari Ultimate
Monitor
AOC C27G1 27''
OS
Win 10
Купено од Сетек
Цена: 3,050ден
272135715_621966405576117_4053909959928489564_n.jpg
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
398
670
Мрзен Ораовец
Fractal Design Meshify 2, white, clear glass - конечно дојде, сега се чека уште РАМот да стигне.

Уште не сум стигнал каблите да ги пресредам :D

170тина евра со сè шипинг од computeruniverse (и уште 500 денари данок во Мк и 200 за handling во пошта).


Погледнете го атачментот 109156Погледнете го атачментот 109157Погледнете го атачментот 109159
Мислењето е автоматски споено:

А да, ги сменив кулерите на радијаторот и еден напред (чекам уште 2 да ми донесат од Анхоч пошто им беа на залиха по други градови) со Noctua NF-A14.
Честито, колку време чекаше?
 

Grimriper

Gaining Experience
23 април 2015
95
360
Stip
Grimriper's setup  
Processor & Cooler
i5 9600k @4.7Ghz --- CM MasterLiquid 120R
Motherboard
Gigabyte Z390-Gaming X
Storage
Samsung 980 250gb & Sandisk NVME 240Gb & WD Blue 500gb
PSU
Gigabyte b700h
RAM
2x8gb ddr4 G-Skill 3000Mhz
Video card
RTX 3060 Ti Ventus x2
Case
Cooler Master H500 ARGB
Mouse
Razer DeathAdder
Keyboard
Cooler Master CK530v2
Audio
Razer Nari Ultimate
Monitor
AOC C27G1 27''
OS
Win 10
Што ти текнало 980 наместо 970ево?
Отидов и со таа цел да земам 970 ево плус, ми рекоа да почекам 4-5 дена, истиот одговор го добив и во Анхоч. А моето ссд го ставив во конфигурацијата кај брат ми, така да дај шта даш бев во таа ситуација.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.524
4.358

Тоа нема логика.
Отидов и со таа цел да земам 970 ево плус, ми рекоа да почекам 4-5 дена, истиот одговор го добив и во Анхоч. А моето ссд го ставив во конфигурацијата кај брат ми, така да дај шта даш бев во таа ситуација.
Ова има логика.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1.628
951
Фала. 17ти декември го нарачав, 18ти го шипнаа, 14ти јануари беше во Скопје, 24ти го пуштија од царина.
И јас исто го чекав за куќиштето преку братучед ми за Fractal Define R5 Windowned

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
253
129
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Фала. 17ти декември го нарачав, 18ти го шипнаа, 14ти јануари беше во Скопје, 24ти го пуштија од царина.
здраво друже
дали и јас можам да купувам од computeruniverse?
дали оваа можам да го нарачам при наша држава
благодарам однапред
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.741
5.292

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.240
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно