• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!)

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
188
314
Ај ако може кратко прв впечаток за маусот.
Добар дизајн, зачудувачки солиден build quality (со оглед дека голем дел од оклопот виси на магнетен клип) и има on-board memory (сеуште лечам трауми од synapse/razer). Battery life-ot не е нешто феноменален али не е ни deal-breaker. Кабелот е срање, али сепак претежно е наменет само за полнење.
И според големина како е за голема рака?
Мене лично ми е незгоден и мал за palm grip,со тој тип на грип невозможно ми е да правам flick-ови на десно ради тоа што 1/3 од шаката ми виси на таа страна и ми го попречува патот. Користам некој хибриден grip више со години (претежно делува како claw) и со тој тип ми е сосем океј.
(за референца, мојата шака е 20.5 cm од базата до врвот на среден прст , додека распонот од база на палец до базата на мал прст е 11.5).
Ако имаш слични димензии и користиш palm grip, оди си со гладиус 3.
 

ersersers

Intern
29 ноември 2020
3
1
Добар дизајн, зачудувачки солиден build quality (со оглед дека голем дел од оклопот виси на магнетен клип) и има on-board memory (сеуште лечам трауми од synapse/razer). Battery life-ot не е нешто феноменален али не е ни deal-breaker. Кабелот е срање, али сепак претежно е наменет само за полнење.

Мене лично ми е незгоден и мал за palm grip,со тој тип на грип невозможно ми е да правам flick-ови на десно ради тоа што 1/3 од шаката ми виси на таа страна и ми го попречува патот. Користам некој хибриден grip више со години (претежно делува како claw) и со тој тип ми е сосем океј.
(за референца, мојата шака е 20.5 cm од базата до врвот на среден прст , додека распонот од база на палец до базата на мал прст е 11.5).
Ако имаш слични димензии и користиш palm grip, оди си со гладиус 3.
Благодарам за детален опис. Сепак ќе земам Гладиус 3 само поради големината.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,908
11,246
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Vlad944

On your way to fame
3 март 2015
415
961
Битола

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,403
2,994
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Невермајнд.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
519
346
Skopje
Погледнете го атачментот 104438
APC Back-UPS 700
Анхоч ~7000 денари. Единствениот квалитетен UPS (по пристојна цена) на лагер во државава (беше).
Сакам да купам ваков на пример УПС и да го користам наместо за компјутер -да приклучам светилка од 50 Вати па ме интересира капацитетот - колку долго би светела светилката додека се испразни батеријата во УПС-от ?
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,868
3,936
Сакам да купам ваков на пример УПС и да го користам наместо за компјутер -да приклучам светилка од 50 Вати па ме интересира капацитетот - колку долго би светела светилката додека се испразни батеријата во УПС-от ?
околу 100 минути.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
519
346
Skopje
Значи нема одредено време ( бидејки во спецификациите пишува од 5 до 20мин ) значи не се исклучува автоматски туку само кога напонот на батеријата ке падне под одредено ниво . Благодарам !
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
91
61
Значи нема одредено време ( бидејки во спецификациите пишува од 5 до 20мин ) значи не се исклучува автоматски туку само кога напонот на батеријата ке падне под одредено ниво . Благодарам !
како нема одредено време ? Види колку му е потрошњата на светилката и рачунај
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
519
346
Skopje
како нема одредено време ? Види колку му е потрошњата на светилката и рачунај
Знам да пресметам . Прашувам само да не има некое автоматско коло што само дозволува напојување во одреден временски период . Тоа ме бунеше дека на спецификациите на страната пишува - од 5-20мин .
За уредот што јас сакам да го купам пишува
- Battery charging time - 4 ~ 6 hours to 90% of the battery capacity
- Hold time - 3 ~ 20 minutes depending on the load
Дали значи дека и да не се потроши батеријата во рокот од 3-20 мин уредот се исклучува ..?
 
Последна промена:

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
91
61
Знам да пресметам . Прашувам само да не има некое автоматско коло што само дозволува напојување во одреден временски период . Тоа ме бунеше дека на спецификациите на страната пишува - од 5-20мин .
За уредот што јас сакам да го купам пишува
- Battery charging time - 4 ~ 6 hours to 90% of the battery capacity
- Hold time - 3 ~ 20 minutes depending on the load
Дали значи дека и да не се потроши батеријата во рокот од 3-20 мин уредот се исклучува ..?
Те разбрав сега што прашуваш, но не би требало
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,434
4,893
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
A4 X5 PRO Bloody - купен од Анхоч, цена 1890.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,905
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно