• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,303
3,266
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
137
187
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3570 + CM Vortex 211Q
Motherboard
Asus P8Z77-V LE PLUS
Storage
SSD:Kingston HyperX 3K 120GB + HDD: WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
4x4GB, 1600MHz Kingston Hyper X
Video card
Asus Strix GTX 1060-6GB
Case
CM Elite 430 Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Си купив лаптоп Lenovo Thinkpad T440s 14" - cpu: i7 4600U, RAM: 8GB, SSD: 256 GB - Samsung и Windows 10 Pro лиценциран за 220 евра. Ми го донесоа од Швајцарија, во добра состојба е со мали траги на користење. Го принсталирав зошто Windows-от беше германски, држи батерија околу 5-6 часа активно користење. Супер си работи, јас задоволен.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,846
3,930
BenQ EW3270UE - Анхоч - ~ 20,980 ден.
52939458_0371815182-600x600.png
Освен сталакот што нема можност за подесување по висина, единствен друг минус е што фабрички е лошо калибриран(т.е. не е калибриран воопшто, за разлика од некои поскапи модели од BenQ кои имаат одличен приказ и без калибрирање).

Интересниот дел е тоа што е [email protected] 10bit (8+FRC), VA, HDR 10 компатибилен, сензор за осветленост на опкружувањето во кое се користи и прилагодување на осветленоста на екранот на база на тоа(вообичаено за BenQ, EyeCare технологија), FreeSync + G-Sync Ready.
1.png
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
585
384
Размислував баш за овој модел и ме замислија токму тие два детали - до 27" и 6.5кг. Многу полесно би се одлучил доколку го видам сталакот/држачот некаде колку е робусен, дали е стабилен и сигурен, не би сакал да биде некоја климава изведба бидејќи често го позиционирам мониторот кога менувам позиција на седење.

Се прашувам дали можам да најдам веса 100x100 од постар монитор, мислам дека повеќе тоа ќе ми заврши работа. Само прашање е дали ќе најдам таков монитор со можност за висинско подесување.
Јас го имам на работа овој вториов(го купив од Анхоч),на него стои 22ка монитор нема гајле...макс е до 32ка.Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Последна промена:

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,848
4,221
Ethermine
www.facebook.com
Тро да се пофалам. Sapphire Nitro Plus 5700xt специјално за мајнинг си ги собрав. Цена 29.000ден од карта.
Мн ефикасни за мајнинг и со мн мала потрошувачка на цел риг со по 6 карти.
Screenshot_57.png
Screenshot_58.png
Заборавив да наведам останати делови на ригот :
Maticna Gigabyte Z390 D
CPU i3 9100F
Ram ddr4 Kingston 8gb 2400mhz.
Ssd 120gb Kingston.
PSU 1000w Coolermaster V1000 full modular.
 
Последна промена:

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
842
746
Си се подновив со нов монитор за персоналниов сметач, ASUS VG249Q од Сетек за 12600 денари, од кои 600 денари шклап пак кај мене вџеб :geek:
Прв 144 монитор, мучо импресо сега за сега.

1602323680038.jpg
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,255
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Последна промена:

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,368
3,891
Скопје

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,107
8,299
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да си го изладам малце процесорот тој од потпис, на место на Wraith Prism (НЕ ГО ПРОДАВАМ).

И 3 вентилатори за промаја. Од анхоч малопродажна.

Neptwin V2 - 2500 ден.
120 Deepcool од 360 ден. парче

IMG_20201017_145443.jpg

IMG_20201017_145741.jpg
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
568
625
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

Focusrite Scarlett 2i2 2nd edition.

За да се елиминира coil whine (се слушаше на слушалки на висок fps) и за фантом за xlr mic. 6k денари многу малку користен.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ate97

Gaining Experience
29 април 2017
44
96
Скопје

Останува да се спари само со 3070/rdna 2. Мониторов е феноменален. Прв high refresh монитор. Исто така многу убави бои во споредба со стариот монитор p2416d кој исто така беше 1440p IPS и доста поголем brightness. 20201020_161002.jpg
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,107
8,299
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Пошто веќе имам Muvo 1c сакав да земам Muvo 2c пошто подржува USB Audio. Па го видов Muvo 2 (без Ц) и го земав од анхоч 2500 ден. Работи како звучна картичка на компјутер и се напојува од истиот УСБ кабел, покрај тоа има блутут, микро СД слот и AUX 3.5mm.

Инаку имам и JBL Go 2 и за мене Muvo 1c и 2 даваат подобар звук (поширок секако), ама нијанса послаб бас.

creative-muvo-2-lead-image.jpg
creative-muvo-2-bluetooth-speaker-drivers.jpg
muvo 2.jpg
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,140
754
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 2600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Kingston HyperX Fury 120GB + Samsung SSD 860 EVO 250GB + WD Green WD10EZRX 1TB
PSU
Cooler Master GX 550w
RAM
16GB 3200MHz G.Skill Sniper X
Video card
RTX 2070 SUPER™ WINDFORCE OC 8G
Case
Cooler Master K380
Mouse
Razer Naga 2012
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
BenQ GW2265
OS
Windows 10
Dell S721DGF - Anhoch 26980. Конечно 2070 да се помачи малце.
 

Mao

On your way to fame
5 јуни 2007
1,227
977
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro

Купено од Сетек, 26500 од излог, експонат (27 800 оригинал цена).

Претходно имав Dell Alienware 25" 240HZ ама од овој сум позадоволен. Следно е да се додаде нова графичка оти на 1070кава душата и ја зима на игри.
 

erhanj

Gaining Experience
4 август 2019
47
113
Барав најевтин 27" монитор, со релативно тенки рамки и се одлучив за овој, Phillips 273V7QDSB/00 од Анхоч, 7980 ден.
Ќе го користам исклучиво како четврт монитор, за StreamlabsOBS.
IMG_20201030_162148.jpgIMG_20201030_171314.jpg
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,041
699
Неврленд
Хајмо и ја да се похвалим мало са неким мојим јефтиним ситницама :p

Logitech мини тастатурка со глувче - вајарлес. 1600 ден со 200 попуст. Малечка ама ногу симпатична. Сеа некое време треба да се свикнам пошто се малце позбиени компчињата, али биќе.

Logitech.jpg
Мауспадче 190 ден и Џојстик жичен 890 ден. Како се погодиа у исти колоритет.
Земени од локална преодавница. Mousepad.jpg
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
118
278
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Од најновиот Loot Box од НЕКСИО, денеска само шти ги подигнав. (Glorious и iFixit по нарачка се донесени за околу 30 дена)

Цениве се со 10% попуст:
- Thermal Grizzly Passive Cooler M.2 SSD - 890 ден.
- Arctic MX-4 (8g) 2019 Edition - 570 ден.
- Glorious Model D, Matte White mouse - 4.500 ден.
- Glorious Mouse Wrist rest 100x200mm - 990 ден.
- iFixit Pro Tech Toolkit - 4.322 ден.
- NZXT mouse pad 450x370x3mm - Гратис :love: - (не е нарачано, од нив гратис, кога те знаат како редовен муштерија со целокупен асортиман на NZXT продукти во и оклу PC куќиштето)
20201105_154440 (2).jpg
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
305
348
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Kingston HyperX Alloy FPS PRO Cherry MX Red - 2900 ден. Сетек.

20201106_162853.jpg
20201106_162936.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,590
Мислења
821,386
Членови
28,246
Најнов член
BarrierKult666
На врв Дно