1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  640
  1,395
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Некој би рекол дека е обратно :)

  Еве ја до мене, јаде крчкан зајак во лимон, сол, рузмарин и лук и со полна уста се гази од смеење на муабетов.

  Да откријам мала тајна, не и давам да припари у кујна... Решение за 90% од проблемите ;)
   
  Последна промена: 7 Април 2020
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Ќути да не те слушни после ни Софија ни ништо нема да видиш. xD
   
 3. Маша

  Маша
  On your way to fame

  264
  602
  24 Април 2007
  Женско
  Чим толку радосно те испаќа, ни она дома не си поминува лошо :p
   
  На Ceco, igor_xxxx, gOJDO и уште 9 други им се допаѓа ова.
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,610
  1,225
  2 Јануари 2012
  Да е квалитетен панел со убави бои и агли на гледање без многу ghosting. Ако не е возможно до 300 евра ова да се начека дали би било до 400? За 300 евра очекувам 1080п да биде 24ка, иако во реалност сакам ultrawide 1440p 100+хз да е, ова за 400 можно е или сеуште нема ваков евтин?
   
 5. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  + @l1d0v1c еднаш и 20 евра, дамата колку сака и бесплатно :)

  Чим си имате среќен брак, ич да не ви чуе
   
  На Luca Toni и l1d0v1c им се допаѓа ова.
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  ROG Strix карта трампа со господин @gOJDO Gigabyte за Strix да се комплетира Strix + NZXT build-oт. Сеа уште ROG папучи ми требаат.
  viber_image_2020-04-07_20-20-09.jpg
   
  Последна промена: 7 Април 2020
  На Ребро, 1s3ct0wN, Tomislav96 и уште 16 други им се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Го скина за сите 20 евра. :D
   
  На mnikolce и gOJDO им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,688
  14,288
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  ти фалат рогови шо светат :)
   
  Tomislav96, toshex и на Rikimaru им се допаѓа ова.
 9. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,322
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Го имаш ли линкот на сајтот за иверици и јас сум заинтересирам за ПЦ биро да нрачам?


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 10. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  114
  16 Јуни 2017
  Машко
  Секако, повели линк од страната.;)
   
  На Pane-G и Rikimaru им се допаѓа ова.
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Да се најди некоја плотна цело дрво барам јас темно некое да го заличи како махагон или орев. Ќе кошта повеќе ама ќеф е голем. Да не знаеш некој од овие израборувачите да нудат нешто такво?
   
 12. Маша

  Маша
  On your way to fame

  264
  602
  24 Април 2007
  Женско
  НОВОМАК | Плочи од масивно дрво

  МАСИВНО ДРВО
   
  На PC_GAMER и Rikimaru им се допаѓа ова.
 13. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  На Pane-G и StalkeR им се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Лоша идеја, 5000 евра е од едно дрво!
   
  На Rikimaru и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 15. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,095
  3,235
  2 Септември 2012
  Машко
  Вчера склопив едно буџет гејмерско машинче. :)

  1. Матична: MB MSI H310M PRO-VD PLUS LGA1151 DDR4 2666MHz - гаранција 3 год. = 3,210 ден.
  2. Процесор: CPU Intel Core i3-9100F Coffee Lake Quad 3.6GHz LGA 1151 6MB BOX - гаранција 3 год. = 4,885 ден.
  3. Рам: DIMM 8GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 - гаранција 5 год. = 2 х 2,450 = 4,900 ден.
  4. Напојување: PSU 650W Deepcool DN650 (New Version) 80Plus Black - гаранција 2 год. = 3,690 ден.
  5. Куќиште: ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Like Gaming Black ARGB Strip w/o PSU - гаранција 1 год. = 1.990 ден.
  6. Графичка: Sapphire AMD PULSE Radeon RX 5500 XT 4GB GDDR6 OC - гаранција 2 год. = 12,980 ден.
  7. Ссд: SSD 2.5" Kingston A400 Series 240GB 7mm - гаранција 3 год. = 2,590 ден.
  8. Хард диск: HDD 3.5" 2TB Seagate Barracuda SATA3 7200RPM 256MB - гаранција 2 год. = 3,825 ден.

  Сите делови се купени од Анхоч.

  20200407_130710.jpg 20200407_151052.jpg 20200407_151155.jpg
   
  На Tegla, Nikola100, Tomislav96 и уште 21 други им се допаѓа ова.
 16. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  114
  16 Јуни 2017
  Машко
  На истава страна забележав дека има ама не знам дали се целосно од дрво или пак само тоа е декор за иверица. Најдов и каталог од истава страна. На страна 55 можеш подетално да разгледаш за работни плочи од масивно дрво, камен итн. Мислам дека вреди да се погледне.

  Исто така, (освен предлогот на @Маша ) надвор од Скопје можеш и да најдеш во: Дрвоцентар и BC Transkom. Инаку во моментов на други алтернативи не ми текнува. Во секој случај ако најдам уште нешто друго ќе ти пишам.
   
  На Lokvan и Rikimaru им се допаѓа ова.
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  благодарам за исцрпното истражување.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 18. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  114
  16 Јуни 2017
  Машко
  Нема на што. Уживај!;)
   
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,276
  4,799
  4 ноември 2013
  Машко
  Kingston 480GB A400 SSD - купено од Сетек, цена 3399

  [​IMG]
   
  На DaVoRkNe, gokica, Daniel86 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 20. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  294
  539
  3 Март 2015
  Машко
  GTX 1070 Strix од Гојдо за 12к.
  IMG_20200410_155147.jpg
   
  На DaVoRkNe, dzunko, gokica и уште 17 други им се допаѓа ова.
 21. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,227
  1,282
  2 Август 2009
  [​IMG]

  +5 поена за експертски showcase молимвас.

  Ryzen 5 1600 AF (as fuck) - 6499 Setec
  Gigabyte B450M-H - 3810 Anhoch
  Kingston HyperX Fury Black 8GB 3000MHz x 2 - 5500 Anhoch
  Maelstrom 120T Liquid Cooler - 2460 Anhoch

  Знам дека вчера кога прашав за кулеров квалитетно го исравте и ми предложивте 15 други, ама сепак на крај меракот победи. Can't argue with ~25c idle и 51c после 40тина минути на OCCT tho, барем не дур не слушнам плоп плоп еден ден и се вратам и ви речам дека сте биле во право :p (no pls)

  Идеално, плочава би ја сменил со Gigabyte B450M-DS3H бидејќи сега дознав дека не сум баш фан на mATX, и би почекал да се врати на лагер 3200MHz Ripjaws рам од Нексио. Последново не е некоја драма бидејќи со 2 клика во биос, и овој си работи на толку. За понатамошни импресии ќе треба да се прочепка малку. :)
   
  На gokica, Tomislav96, bobipp и уште 13 други им се допаѓа ова.
 22. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,146
  701
  5 Јуни 2007
  Машко
  Да не бидам од оние "абе си можел ова си можел она" ама за 200 денари плус си можел да земеш 240Т модел од радијаторот со 2 кулера :)
   
  На CBB_6 и xhktw им се допаѓа ова.
 23. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,227
  1,282
  2 Август 2009
  На место ти е забелешката, но за жал немам кај да монтирам толкав радијатор на куќиштево.
   
 24. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,146
  701
  5 Јуни 2007
  Машко
  Претпоставував. Со здравје да си се користи :D
   
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Новиот додаток во моето куќиште, да им влее страв на GPU-to и CPU-to. После инсталација на Kylo Ren, 20 повеќе FPS во сите игри. No BS.

  Купен како дел од Funko Pop Star Wars latest edition од книжара Бункер по цена од 890 ден. на попуст

  93007185_155851905804745_8673944122244988928_n.jpg
   
  Последна промена: 15 Април 2020
  На Alek7, Tegla, zirkach и уште 12 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...