1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. Grimriper

  Grimriper
  Gaining Experience

  70
  197
  23 Април 2015
  Машко
  Front-End Developer
  Nzxt h500 -- Риверсофт: 4500ден
  CM MasterLiquid 120R -- Сетек: 3900ден[​IMG]

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На igor_igor, ARMac, gokica и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,174
  753
  5 Јуни 2007
  Машко
  Samsung 970 Evo Plus 250GB - Anhoch 4990 мкд
  [​IMG]

  Ганц нова Asus ROG Strix B450-F Gaming (7100мкд) во пакет со половна Asus ROG Strix GTX 1070 8GB (12000 мкд) од @gOJDO!
  [​IMG]
   
  На igor_igor, ARMac, xhktw и уште 19 други им се допаѓа ова.
 3. Luca Toni

  Luca Toni
  Gaining Experience

  186
  252
  18 Септември 2015
  Машко
  Механичка Тастатура Redragon VATA K580 RGB, купена online од Галерија 3000ден.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Прекрасно е чувството да се работи и да се гејма на механичка тастатура, убав звук имаат тастерите. Посебно ми се свиѓа слајдерот за глас во горниот десен агол. Во пакувањето следуваат отварач за тастерите и 8 резервни свичеви

  Софтверот кој го инсталирате има безброј комбинации за RGB осветлување

  ReDragon e сериозна компанија која многу напредува, и според мене има најдобар однос Квалитет/Цена


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На igor_igor, ARMac, CBB_6 и уште 16 други им се допаѓа ова.
 4. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  544
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  LG 27GL850

  View: https://www.facebook.com/connecttechsolutions/videos/684105069062409/


  33k од Connect Гевгелија

  Недела дена го работам, презадоволен сум од панелот. Минимален IPS glow, малку поизразен доле лево но не се познава освен во темно. Супер униформност за разлика од други панели што сум ги имал до сега.
   
  На Pane-G, Chicco69, Necromancer и уште 13 други им се допаѓа ова.
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Philips 276EQ - купен од Сетек за 9499 денари.

  [​IMG]
   
  На Pane-G, ARMac, DennyMK и уште 17 други им се допаѓа ова.
 6. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  209
  220
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Ryzen 5 1600af
  Asus rime b450m-k
  Hyperx Predator 2x8gb 3200mhz
  Asus Rog Strix 1070
  27500 од Гојдо

  Rainbow led кулер 350 од премиум
  Gk61 gateron optical red 40$ од banggood

  IMG-75b63165be3872bd958fbca972b7fe99-V.jpg
   

  Прикачени датотеки:

  На igor_igor, Pane-G, ARMac и уште 23 други им се допаѓа ова.
 7. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  635
  1,359
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Samsung LS27R75 (space-saving monitor)
  27", VA, 2k, 144Hz, 4ms
  Анхоч, цена редовна (21,480ден)

  Првични импресии:
  • Hinge-от е одличен и делува доста стабилно,
  • Панелот ми делува океј, ништо посебно, но допрва ќе му се позамарам троа.

  IMG_8639-2.jpg

  IMG_8638-2.jpg
   
  На igor_igor, Nipsta, spiritBreaker и уште 18 други им се допаѓа ова.
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,138
  1,495
  26 Март 2016
  Даскал
  Исто се мислев сам да правАм. Комбинација skarsta движечко постолје од Икеа

  SKARSTA Desk sit/stand - white - IKEA

  со полно дрво темно плотна као оваа ако крепи.
  Table-Flatiron-Walnut-LiveEdge-Turquoise-Detail-Zoom.jpeg

  Испратено од OnePlus 5T преку IT.mk форум апликација
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,631
  1,240
  2 Јануари 2012
  Си купив Hyper 212 RGB Black од Сет. 2400 ден.

  [​IMG]
   
  Последна промена: 30 Март 2020
  На igor_igor, Molec, Tegla и уште 17 други им се допаѓа ова.
 10. DACIA

  DACIA
  Gaining Experience

  82
  102
  5 Јули 2015
  Машко
  IMG_20200404_142727.jpg IMG_20200404_142805.jpg
  Ништо специјално само замена на сток кулерот :D 1300 денарс
   
  На igor_igor, Astro, Arkturus и уште 7 други им се допаѓа ова.
 11. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  984
  614
  15 Декември 2013
  Машко
  Земав доста работи предходниве неколку денови, еве дел од нив:

  Монитор HP Z27i 27" 1440P IPS половен трампа со други делови околу 9к испадна.

  IMG_20200403_132559.jpg IMG_20200403_132605.jpg

  Матична B450 Fatality Gaming ITX нова од Нексио дилерска цена 7500 денари

  IMG_20200406_214246.jpg

  Куќиште за привремено Codegen Mustiff MX-31, дилерска Нексио 350 денари. IMG_20200401_195424.jpg IMG_20200401_195702.jpg
   
  На igor_igor, Necromancer, Ace Lud и уште 10 други им се допаѓа ова.
 12. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,138
  1,495
  26 Март 2016
  Даскал
  ROG Strix карта трампа со господин @gOJDO Gigabyte за Strix да се комплетира Strix + NZXT build-oт. Сеа уште ROG папучи ми требаат.
  viber_image_2020-04-07_20-20-09.jpg
   
  Последна промена: 7 Април 2020
  На Ребро, 1s3ct0wN, Tomislav96 и уште 16 други им се допаѓа ова.
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,107
  3,262
  2 Септември 2012
  Машко
  Вчера склопив едно буџет гејмерско машинче. :)

  1. Матична: MB MSI H310M PRO-VD PLUS LGA1151 DDR4 2666MHz - гаранција 3 год. = 3,210 ден.
  2. Процесор: CPU Intel Core i3-9100F Coffee Lake Quad 3.6GHz LGA 1151 6MB BOX - гаранција 3 год. = 4,885 ден.
  3. Рам: DIMM 8GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 - гаранција 5 год. = 2 х 2,450 = 4,900 ден.
  4. Напојување: PSU 650W Deepcool DN650 (New Version) 80Plus Black - гаранција 2 год. = 3,690 ден.
  5. Куќиште: ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Like Gaming Black ARGB Strip w/o PSU - гаранција 1 год. = 1.990 ден.
  6. Графичка: Sapphire AMD PULSE Radeon RX 5500 XT 4GB GDDR6 OC - гаранција 2 год. = 12,980 ден.
  7. Ссд: SSD 2.5" Kingston A400 Series 240GB 7mm - гаранција 3 год. = 2,590 ден.
  8. Хард диск: HDD 3.5" 2TB Seagate Barracuda SATA3 7200RPM 256MB - гаранција 2 год. = 3,825 ден.

  Сите делови се купени од Анхоч.

  20200407_130710.jpg 20200407_151052.jpg 20200407_151155.jpg
   
  На Tegla, Nikola100, Tomislav96 и уште 21 други им се допаѓа ова.
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,304
  4,834
  4 ноември 2013
  Машко
  Kingston 480GB A400 SSD - купено од Сетек, цена 3399

  [​IMG]
   
  На DaVoRkNe, gokica, Daniel86 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 15. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  300
  558
  3 Март 2015
  Машко
  GTX 1070 Strix од Гојдо за 12к.
  IMG_20200410_155147.jpg
   
  На DaVoRkNe, dzunko, gokica и уште 17 други им се допаѓа ова.
 16. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,229
  1,312
  2 Август 2009
  [​IMG]

  +5 поена за експертски showcase молимвас.

  Ryzen 5 1600 AF (as fuck) - 6499 Setec
  Gigabyte B450M-H - 3810 Anhoch
  Kingston HyperX Fury Black 8GB 3000MHz x 2 - 5500 Anhoch
  Maelstrom 120T Liquid Cooler - 2460 Anhoch

  Знам дека вчера кога прашав за кулеров квалитетно го исравте и ми предложивте 15 други, ама сепак на крај меракот победи. Can't argue with ~25c idle и 51c после 40тина минути на OCCT tho, барем не дур не слушнам плоп плоп еден ден и се вратам и ви речам дека сте биле во право :p (no pls)

  Идеално, плочава би ја сменил со Gigabyte B450M-DS3H бидејќи сега дознав дека не сум баш фан на mATX, и би почекал да се врати на лагер 3200MHz Ripjaws рам од Нексио. Последново не е некоја драма бидејќи со 2 клика во биос, и овој си работи на толку. За понатамошни импресии ќе треба да се прочепка малку. :)
   
  На gokica, Tomislav96, bobipp и уште 13 други им се допаѓа ова.
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,138
  1,495
  26 Март 2016
  Даскал
  Новиот додаток во моето куќиште, да им влее страв на GPU-to и CPU-to. После инсталација на Kylo Ren, 20 повеќе FPS во сите игри. No BS.

  Купен како дел од Funko Pop Star Wars latest edition од книжара Бункер по цена од 890 ден. на попуст

  93007185_155851905804745_8673944122244988928_n.jpg
   
  Последна промена: 15 Април 2020
  На Alek7, Tegla, zirkach и уште 12 други им се допаѓа ова.
 18. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  Последна промена: 16 Април 2020
  На Alek7, bobson, zirkach и уште 10 други им се допаѓа ова.
 19. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  828
  717
  5 Јули 2011
  Spring cleaning правев, па малце да го стишам успат.
  Се е од Нексио
  MX-4 20g -1230
  Pure wings 2 - 3x800
  Dark rock slim - 3470

  [​IMG]
   

  Прикачени датотеки:

  На DaVoRkNe, Luca Toni, MasteR_#0 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 20. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,138
  1,495
  26 Март 2016
  Даскал
  На goce03, architect, Luca Toni и уште 17 други им се допаѓа ова.
 21. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  342
  234
  7 Јули 2010
  Машко
 22. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  579
  288
  14 Април 2012
  Машко
  Trident Z rgb 2x8 gb 7000 рамно Нексио.
  Си грми ргб, автоматски +20 фпс у сите игри :rolleyes::cool:
   
  На mkgunner, Psycore, MasteR_#0 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 23. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  535
  555
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Се почастив со целосно нова конфигурација и монитор.

  upload_2020-5-14_11-57-10.png

  Купено од Анхоч, излегоа во пресрет со 3-10% на одредени компоненти. Рам и монитор Сетек.
   
  На ARMac, lumixoid, Tomislav96 и уште 36 други им се допаѓа ова.
 24. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  288
  168
  23 Февруари 2017
  Машко
  3 Кулери Genesis Hydrion 120 White од Анхоч за 300 денари супер се, над 55ц нема кренато ни процесор ни графичка


  П.С. УСБ 3 кабелот не е поврзан бидејќи портот напред замина и не бутира ако е поврзан IMG_20200430_143435.jpeg

  Испратено од POCO F1 преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe, igor_igor, Sonic.01 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. draey

  draey
  Gaining Experience

  190
  226
  15 Јануари 2010
  Се подновив со скроз нова конфигурација, само куќиштето ми остана старо.

  1. Asrock X570 STEEL LEGEND - 14 500 денари
  2. Ryzen 3700x - 20 000 денари
  3. RAM DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz G.SKILL Trident Z RGB NEO - 11 500 денари
  4. SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB PCIe - 5 250 денари
  5. PSU 650W RIOTORO ENIGMA G2, 80+ GOLD, FULL MODULAR - 5 700 денари
  6. COOLERS CPU BE QUIET! DARK ROCK 4 - 4 400 денари
  7. VGA GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB - 17 000 денари
  8. COOLERS CASE FAN 140mm BE QUIET! SHADOW WINGS 2 PWM 900rpm - 1 150 денари
  9. COOLERS CASE FAN 120mm BE QUIET! SHADOW WINGS 2 PWM 1.100rpm - 1 250 денари
  10. Монитор Acer Nitro VG252Q Ips, 240hz, 1080p - 17 500 денари

  Цените се од ценовник/сајт, но на сите делови имам добиено попуст.

  Сите делови се земени од Нексио само мониторот од Нептун.
   
  На Lokvan, igor_igor, Necromancer и уште 22 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...