1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

1. Astro

Astro
    Guru

6,666
    9,350
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    И така разликата меѓу дилерската и end user цената е минималка, 2-5% ништо повеќе, па не е ни битно у принцип

2. kristijan1001

kristijan1001
    Gaining Experience

88
    70
    29 Септември 2014
    Машко
    Готово бе :p

3. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,228
    1,288
    2 Август 2009
    Мал рефреш на сетапот:

XFX RX 580 8GB - 5000 од форумов
    BenQ RL2455 - 4000 од форумов
    Redragon Kumara K552W RGB - 2500 од Галерија

На 123456, Sukhoi, TylerMkD и уште 17 други им се допаѓа ова.
  4. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

255
    245
    25 Април 2011
  5. icemaher

icemaher
    Intern

38
    22
    27 Мај 2009
    Машко
    USB 3.0 PCI-E Host Adapter 740 ден Анхоч

6. Astro

Astro
    Guru

6,666
    9,350
    20 Јуни 2012
    Машко
    Zatoa li buci?

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

На DennyMK и Avid им се допаѓа ова.
  7. TATA_MATA

TATA_MATA
    Unstoppable

1,725
    2,043
    25 Март 2013
    Машко
    Па за комплетно различни намени се. Не мора да значи дека е тоа, ама ако го напнал дискот со префрлање на цела колекција од 5-10 терабајти на диск што е наменет таква количина на податоци да сними во наредни 6 месеци...

8. Astro

Astro
    Guru

6,666
    9,350
    20 Јуни 2012
    Машко
    Дискот не е наменет само за снимање на надзор, туку само оптимизиран.
    Во принцип, ако дискот биде гласен при снимање на првите 500мб, ќе биде исто гласен и при снимање на последните 500мб.

Немам искусено и слушнато тој диск како брчи, ама други можни сценарија се лош mounting на дискот па пренесување на вибрации врз куќиштето.

9. borcep

borcep
    Practice makes perfect

892
    1,443
    12 Септември 2013
    Машко
    Штом е за таа намена, пред се е за во DVR. Тој ионака е бутнат некаде, не ти е до глава па не е ни битно колку бучи.

10. smole

smole
    Unstoppable

3,192
    3,715
    18 Април 2007
    Јас имам 2 WD Purple кои ја имаат истата намена, не се слушаат воопшто. Не верувам дека Seagate-ов треба да е бучен.

На TATA_MATA и Oktar им се допаѓа ова.
  11. borcep

borcep
    Practice makes perfect

892
    1,443
    12 Септември 2013
    Машко
    Re: Seagate's 10TB HDDs
    Post by sneaker » Thu Apr 12, 2018 3:48 pm

Received a 10TB Skyhawk yesterday. First impressions - much greater vibration and motor noise than my WD Red 6TB and 8TBs, but pretty quiet seeking. It's not a particularly loud drive broadly speaking, and isn't audible in my closed Fractal Mini on a carpeted floor from a couple of metres away in a quiet room, so I find it just within the threshold of acceptability, but it might not cut it if you have a less well-dampened case or sit closer to it.

Anyway, just thought I'd throw that out there as it's hard to find info on noise ever since old school HDDs became an afterthought for reviewers. Have a 12TB IronWolf on the way and will give my impressions of that when it arrives.

Извор

Edit. од друга страна овој извор тврди дека дискот е тивок. Веројатно за намената и е така.

Последна промена: 23 Февруари 2020
    xhktw, SiPy` и на omegaRED им се допаѓа ова.
  12. shooter

shooter
    Gaining Experience

555
    362
    2 Март 2010
    Машко
    Користам WD Purple 2TB на десктоп машина, многу е тивок. Звучноста ми беше приоритет кога барав диск па гледајќи по дисковите кои ги имаше во нашите продавници тој по спецификации беше најтивок.
    Имам и NAS машина со 2 WD Red од по 2TB, некојпат се слуша како работат.

13. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,097
    3,240
    2 Септември 2012
    Машко
    BENQ 24" GW2480E IPS купен од Анхоч за 6,580 ден. со 3 годишна гаранција. ;)

20200221_194227.jpg 20200221_194047.jpg

На DennyMK, goce03, dzunko и уште 15 други им се допаѓа ова.
  14. psyside

psyside
    Rising Star

26,773
    27,490
    4 Септември 2008
    @Fatal1ty_ @shifty Зошто ми беше постот избришан? многу добро ги знам правилата, јас го креирав (едитирав) уводниот пост на @dejan_str Да се себе-цитирам,

Наведов дека PC-то е купен од @gOJDO, а тастатурата од @omegaRED што подразбира дека цената е дилерска, а во случајот на @omegaRED половен уред - т.е. дека не мора да се наведе?

15. zipi123

zipi123
    On your way to fame

531
    507
    14 Јануари 2016
    Машко
    A zoso da ne se navede? Site moze da kupime od bilo kade i da receme "dilerska"

На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
  16. psyside

psyside
    Rising Star

26,773
    27,490
    4 Септември 2008
    Зошто тоа спаѓа во правилата кои јас ги креирав пред некоја година. Дали ти си мод, или на било каков начин со засегнат со правилата на правата страна, и ако да - зошто до сега не си се обратил кај модераторите во врска во ова прашање?

17. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Gaining Experience

203
    147
    18 Септември 2013
    Гојдо е повеќе како продавница секој на форумот може да набави од кај Гојдо не секој има дилерски цени директно од СЕТ да речеме, можеби затоа?
    Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација

18. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,838
    26,073
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    @psyside која е поентата на темава?

На DennyMK и zipi123 им се допаѓа ова.
  19. psyside

psyside
    Rising Star

26,773
    27,490
    4 Септември 2008
    Ирелевантно дали некој има или нема дилерски цени, ако имаш теорија или претпоставка зошто некој би тврдел дека цените ги земал по дилерска а он ги земал по стандардна наведи. Јас ги земав по дилерска цена, и имам право да не ја наведам цената.

Да се постира со што последно сме се подновиле, јас постирав и сето тоа го направив по правилата. Дали прекршив некое правило, и кое е тоа?

20. Vlad944

Vlad944
    On your way to fame

295
    543
    3 Март 2015
    Машко
    EVGA 750 G3 5500 денари од форумов.
    IMG_20200224_123614.jpg

На gremlin, dzunko, PC_GAMER и уште 6 други им се допаѓа ова.
  21. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,838
    26,073
    28 Февруари 2008
    Машко
    Стандардните и правилата во темава ги постави ти, ако не е од информативен карактер, да знаеме кој хардвер во кој период колку коштал, за што служи тогаш? За новите членови да дојдат да испособерат лајкови за да огласуваат? Ако е така сега ја бршиам истата. Не, не е за тоа.

Сабајле избришав исто пост кој беше од лик кој кажа дека купил од гојдо, и што ни значи нас тоа што некој купил нешто од гојдо. Наведи или линк од постот на гојдо да видиме која е цената, а ти можеш и за безпари да го земеш од него, никој не е засегнат од тоа. Ете тоа е тоа што не чинеше во твојот пост. А правилото можам ако сакам, сега да го изменам и да го преформулирам дека цена е задолжителна во секоја ситуација.... Не ми е тоа поентат, а не ти ни тебе се знаеме, сме соработувале.

Поз.

DennyMK, TheMarshal и на Avid им се допаѓа ова.
  22. psyside

psyside
    Rising Star

26,773
    27,490
    4 Септември 2008
    Правилата ги поставив јас во консултација со вас пред повеќе години.

Информативен карактер подразбира постирање на тоа што си го купил, и тоа е информација, информативна тема не налага да ги содржи сите информации.

Уводниот пост секако дека може да се смени т.е. правилата кои ги налага, но до сега не бил, и јас постирав спрема него.

Нити во еден момент не сум помислил дека намерно стрикно на мене ми бил постот избришан, замерката беше заради тоа што мојот пост не прекршува нити една правило сем твојот став за темата кој не се рефлектира во првото мислење, доколку сметаш дека тоа е така уводниот пост требало до сега да биде променет, а не е.

Знам дека сме соработувале и ако памтиш јас секогаш бев за построги правила, но ова е ситуација со која не се согласувам, нема никаква логика некој да биде приморан да наведе која е дилерската цена на која мене како близок пријател на @gOJDO ми била овозможена, затоа што наведување на истата е контрапродуктивна за @gOJDO и неговите идни продажби, дали сега се разбираме?

На Fredy и mihovkris им се допаѓа ова.
  23. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,838
    26,073
    28 Февруари 2008
    Машко
    Не ја поставувај цената по која си ја купил ако не сакаш, постави ја онаа што е за сите (малопродажна) или ако е на старо купена од форум дај линк од истата. Толку е едноставно тоа.

DennyMK, Dave1 и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
  24. psyside

psyside
    Rising Star

26,773
    27,490
    4 Септември 2008
    Ова го нема во првиот пост/правилата. Нејсе јас нов пост со цени не пишувам.

25. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,838
    26,073
    28 Февруари 2008
    Машко
    Како го нема бе брат?

4. Aко производот е купен по дилерски цени, или на старо немора да ја наведувате цената по која ста го купиле, наведете ја онаа која е стандардна во продавница, или само кажете дека е купен на старо.

На Sludge.Factory, Tomislav96, mkgunner и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...