1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. Astro

  Astro
  Guru

  6,666
  9,350
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И така разликата меѓу дилерската и end user цената е минималка, 2-5% ништо повеќе, па не е ни битно у принцип
   
 2. kristijan1001

  kristijan1001
  Gaining Experience

  88
  70
  29 Септември 2014
  Машко
  Готово бе :p
   
 3. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  2 Август 2009
  Мал рефреш на сетапот:

  XFX RX 580 8GB - 5000 од форумов
  BenQ RL2455 - 4000 од форумов
  Redragon Kumara K552W RGB - 2500 од Галерија

  [​IMG]
   
  На 123456, Sukhoi, TylerMkD и уште 17 други им се допаѓа ова.
 4. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  255
  245
  25 Април 2011
 5. icemaher

  icemaher
  Intern

  38
  22
  27 Мај 2009
  Машко
  USB 3.0 PCI-E Host Adapter 740 ден Анхоч
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,666
  9,350
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Zatoa li buci?

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
  На DennyMK и Avid им се допаѓа ова.
 7. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,725
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  Па за комплетно различни намени се. Не мора да значи дека е тоа, ама ако го напнал дискот со префрлање на цела колекција од 5-10 терабајти на диск што е наменет таква количина на податоци да сними во наредни 6 месеци...
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,666
  9,350
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Дискот не е наменет само за снимање на надзор, туку само оптимизиран.
  Во принцип, ако дискот биде гласен при снимање на првите 500мб, ќе биде исто гласен и при снимање на последните 500мб.

  Немам искусено и слушнато тој диск како брчи, ама други можни сценарија се лош mounting на дискот па пренесување на вибрации врз куќиштето.
   
 9. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Штом е за таа намена, пред се е за во DVR. Тој ионака е бутнат некаде, не ти е до глава па не е ни битно колку бучи.
   
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,192
  3,715
  18 Април 2007
  Јас имам 2 WD Purple кои ја имаат истата намена, не се слушаат воопшто. Не верувам дека Seagate-ов треба да е бучен.
   
  На TATA_MATA и Oktar им се допаѓа ова.
 11. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Re: Seagate's 10TB HDDs
  Post by sneaker » Thu Apr 12, 2018 3:48 pm

  Received a 10TB Skyhawk yesterday. First impressions - much greater vibration and motor noise than my WD Red 6TB and 8TBs, but pretty quiet seeking. It's not a particularly loud drive broadly speaking, and isn't audible in my closed Fractal Mini on a carpeted floor from a couple of metres away in a quiet room, so I find it just within the threshold of acceptability, but it might not cut it if you have a less well-dampened case or sit closer to it.

  Anyway, just thought I'd throw that out there as it's hard to find info on noise ever since old school HDDs became an afterthought for reviewers. Have a 12TB IronWolf on the way and will give my impressions of that when it arrives.
  Top

  Извор

  Edit. од друга страна овој извор тврди дека дискот е тивок. Веројатно за намената и е така.
   
  Последна промена: 23 Февруари 2020
  xhktw, SiPy` и на omegaRED им се допаѓа ова.
 12. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  362
  2 Март 2010
  Машко
  Користам WD Purple 2TB на десктоп машина, многу е тивок. Звучноста ми беше приоритет кога барав диск па гледајќи по дисковите кои ги имаше во нашите продавници тој по спецификации беше најтивок.
  Имам и NAS машина со 2 WD Red од по 2TB, некојпат се слуша како работат.
   
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,097
  3,240
  2 Септември 2012
  Машко
  BENQ 24" GW2480E IPS купен од Анхоч за 6,580 ден. со 3 годишна гаранција. ;)

  20200221_194227.jpg 20200221_194047.jpg
   
  На DennyMK, goce03, dzunko и уште 15 други им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,773
  27,490
  4 Септември 2008
  @Fatal1ty_ @shifty Зошто ми беше постот избришан? многу добро ги знам правилата, јас го креирав (едитирав) уводниот пост на @dejan_str Да се себе-цитирам,



  Наведов дека PC-то е купен од @gOJDO, а тастатурата од @omegaRED што подразбира дека цената е дилерска, а во случајот на @omegaRED половен уред - т.е. дека не мора да се наведе?
   
 15. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  507
  14 Јануари 2016
  Машко
  A zoso da ne se navede? Site moze da kupime od bilo kade i da receme "dilerska"
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,773
  27,490
  4 Септември 2008
  Зошто тоа спаѓа во правилата кои јас ги креирав пред некоја година. Дали ти си мод, или на било каков начин со засегнат со правилата на правата страна, и ако да - зошто до сега не си се обратил кај модераторите во врска во ова прашање?
   
 17. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  203
  147
  18 Септември 2013
  Гојдо е повеќе како продавница секој на форумот може да набави од кај Гојдо не секој има дилерски цени директно од СЕТ да речеме, можеби затоа?
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,838
  26,073
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @psyside која е поентата на темава?
   
  На DennyMK и zipi123 им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,773
  27,490
  4 Септември 2008
  Ирелевантно дали некој има или нема дилерски цени, ако имаш теорија или претпоставка зошто некој би тврдел дека цените ги земал по дилерска а он ги земал по стандардна наведи. Јас ги земав по дилерска цена, и имам право да не ја наведам цената.

  Да се постира со што последно сме се подновиле, јас постирав и сето тоа го направив по правилата. Дали прекршив некое правило, и кое е тоа?
   
 20. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  295
  543
  3 Март 2015
  Машко
  EVGA 750 G3 5500 денари од форумов.
  IMG_20200224_123614.jpg
   
  На gremlin, dzunko, PC_GAMER и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,838
  26,073
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Стандардните и правилата во темава ги постави ти, ако не е од информативен карактер, да знаеме кој хардвер во кој период колку коштал, за што служи тогаш? За новите членови да дојдат да испособерат лајкови за да огласуваат? Ако е така сега ја бршиам истата. Не, не е за тоа.

  Сабајле избришав исто пост кој беше од лик кој кажа дека купил од гојдо, и што ни значи нас тоа што некој купил нешто од гојдо. Наведи или линк од постот на гојдо да видиме која е цената, а ти можеш и за безпари да го земеш од него, никој не е засегнат од тоа. Ете тоа е тоа што не чинеше во твојот пост. А правилото можам ако сакам, сега да го изменам и да го преформулирам дека цена е задолжителна во секоја ситуација.... Не ми е тоа поентат, а не ти ни тебе се знаеме, сме соработувале.

  Поз.
   
  DennyMK, TheMarshal и на Avid им се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,773
  27,490
  4 Септември 2008
  Правилата ги поставив јас во консултација со вас пред повеќе години.

  Информативен карактер подразбира постирање на тоа што си го купил, и тоа е информација, информативна тема не налага да ги содржи сите информации.

  Уводниот пост секако дека може да се смени т.е. правилата кои ги налага, но до сега не бил, и јас постирав спрема него.

  Нити во еден момент не сум помислил дека намерно стрикно на мене ми бил постот избришан, замерката беше заради тоа што мојот пост не прекршува нити една правило сем твојот став за темата кој не се рефлектира во првото мислење, доколку сметаш дека тоа е така уводниот пост требало до сега да биде променет, а не е.

  Знам дека сме соработувале и ако памтиш јас секогаш бев за построги правила, но ова е ситуација со која не се согласувам, нема никаква логика некој да биде приморан да наведе која е дилерската цена на која мене како близок пријател на @gOJDO ми била овозможена, затоа што наведување на истата е контрапродуктивна за @gOJDO и неговите идни продажби, дали сега се разбираме?
   
  На Fredy и mihovkris им се допаѓа ова.
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,838
  26,073
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не ја поставувај цената по која си ја купил ако не сакаш, постави ја онаа што е за сите (малопродажна) или ако е на старо купена од форум дај линк од истата. Толку е едноставно тоа.
   
  DennyMK, Dave1 и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,773
  27,490
  4 Септември 2008
  Ова го нема во првиот пост/правилата. Нејсе јас нов пост со цени не пишувам.
   
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,838
  26,073
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Како го нема бе брат?

  4. Aко производот е купен по дилерски цени, или на старо немора да ја наведувате цената по која ста го купиле, наведете ја онаа која е стандардна во продавница, или само кажете дека е купен на старо.
   
  На Sludge.Factory, Tomislav96, mkgunner и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...