1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  545
  353
  2 Март 2010
  Машко
  [​IMG]
  ROG-STRIX-RX570-O8G-GAMING - 125e со кешбек купон од Ѓерманија.
   
  На Draynor, MasteR_#0, TheMarshal и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  10,148
  9,757
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нека ти е честито Ѓерманскиот ROG. :)
   
  На Dejan007 и igor_igor им се допаѓа ова.
 3. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,066
  3,167
  2 Септември 2012
  Машко
  Хард диск Seagate BarraCuda 3.5" 2TB 7200RPM 256MB, купен од ДДКом за 3.400 денари со 2 годишна гаранција. :)
  Инаку еден од побрзите хардови со 256 мега кеш, ќе го замени досегашниот Toshiba DT01ACA100 1TB. :cool:

  0-02-05-5fc1824ab28376533a6b0e1867e5d29ee49746734286fe766ad6f79e36a48ad3_e61b1924.jpg 0-02-05-b4162deb9bae1c3f058a04380fb84c9b05d2a0bd77cc6ba2a9193ca69c4ba232_62c7dbc1.jpg
   
  На goce03, Draynor, MasteR_#0 и уште 8 други им се допаѓа ова.
 4. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  170
  105
  18 Септември 2013
  Sharkoon SGK3 - Kaith Blue ќе видеме како ќе се покажи, пишат на интернет оти се бришат буквите.
  3790мкд од Анхоч.

  IMG_20200117_203000.jpg IMG_20200117_212337.jpg
   
  MasteR_#0, Chicco69, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,114
  3,782
  5 Декември 2009
  Машко
  Со здравје да се служи. Иако некако сум фан на WD, морам да признаам дека истиот DT01ACA100 1TB го користам веќе 4,5 години и презадоволен сум. Сум читал добри зборови за Баракудата, но ако не се лажам за поголеми дискови само 3,4TB. У секој случај, може да го имам на ум ако се прави апдејт на дискот. :)
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  575
  2,538
  21 Април 2016
  Машко
  ^ А новото е? Фирма, модел, од каде е купено и по која цена?

  Ваков пост (за жал ги има многу) нема скоро никаква информативна вредност. Позитивно е што си се потрудил да ги сликнеш куќиштата, наместо да бапнеш некоја рандом фотографија од интернет (како таа видео картата од Ѓерманија)...

  Искрено појма немам кое е старо, а кое е ново куќаре. И што се крие во кутиите позади нив. Или тие се само онака како бекграунд.

  ~~~~~~~~~
  Темава стана поле каде владее натпревар кој повеќе ќе ги прекрши правилата од првиот пост и покрај сите апели и молби од свесните форумџии и модераторите.

  Во знак на протест престанувам да ја пратам оваа тема, се додека @Fatal1ty_ или некој друг модератор не ја грабне бичкијата (може да има потреба и од индустриска моторна пила).

  ~~~~~~~~~
  Секоја чест и голем лајк за сите што се подновиле и со мерак да си уживаат во новите играчки! :)
   
  На Sharlovski, Draynor, steelseries и уште 5 други им се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,793
  3,262
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  1. CoolerMaster CK550 механичка тастатура, сетек, цена дилерска, 3700 ден.
  2. Logitech Z333 2.1 звучници, цена редовна од анхоч, 3900 ден.  [​IMG][​IMG]
   
  На Draynor, Chicco69, MasteR_#0 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  271
  498
  3 Март 2015
  Машко
  Arctic freezer 34 duo од Нексио за 2320 денари.
  IMG_20200118_132227.jpg
   
  На Sonic.01, Draynor, Chicco69 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 9. mrmarko4fun

  mrmarko4fun
  Gaining Experience

  134
  94
  26 Јули 2017
  Машко
  студент
  На Sonic.01, Draynor, Chicco69 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Поклон од Дедото,да се појачам годинава :D

  Gigabyte 1070 8Gb G1 Gaming
  IMG_20200118_233348.jpg
   
  На Dejan007, igor_igor, Sukhoi и уште 17 други им се допаѓа ова.
 11. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Земени од Анхоч

  Professional Gaming A4 Bloody Specter Claw B - 300 денари со попуст
  Cooler Deepcool Gammaxx 200T all Intel/AMD - 500 денари со попуст

  IMG_20200119_235041.jpg
   
  На GGTT1, icemaher, goce03 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 12. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  293
  244
  19 ноември 2013
  Машко
  [​IMG]
  Logitech G305
  Нексио - 2990 ден.
   
  На GGTT1, ARMac, Grimriper и уште 7 други им се допаѓа ова.
 13. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  170
  105
  18 Септември 2013
  На MasteR_#0, GGTT1, goce03 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
 15. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  170
  105
  18 Септември 2013
  Другарче одлично изгледа изработката и материјалите на прв поглед со метална констукција, многу ми пречи тоа светлото црвено на микрофон како цигара и не може никако да се исклучи, на повеќе од %50 гласност испуштаат премногу звук, 5метри радиус ќе се слуша од слушалките како да се звучник.
  Комфортот е 7/10 за мене пошто имам големи уши, не ми го собира цело уше во перничето.

  Звукот е просечен но и очекувано од 1790ден, не е најлош но далеку од добар, најдобро звучат мах волуме на слушалки и да намалено на компјутерот волуме.

  Микрофонот ми се допадна 9/10 за парите, еве и снимка да слушниш како звучи.
  it.mk

  IMG_20200123_164025.jpeg IMG_20200123_164004.jpeg IMG_20200123_163937.jpeg IMG_20200123_163924.jpeg IMG_20200123_163903.jpeg IMG_20200123_164025.jpeg IMG_20200123_164004.jpeg IMG_20200123_163937.jpeg IMG_20200123_163924.jpeg IMG_20200123_163903.jpeg
   
  Последна промена: 23 Јануари 2020
  На Pane-G, fuzzjaw, architect и уште 4 други им се допаѓа ова.
 16. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Поклон од девојка ми,денеска,ме претрка сакав да земам подобри,али тоа е поклон е поклон,ке се користат- Genesis H22 Gaming Headset
  Купени од Анхоч по цена од 650 денари.

  IMG_20200123_200917_2.jpg
   
  На ARMac, Tomashevski.Aleksandar, MasteR_#0 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 17. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  294
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Купени од VisionStudio.gr

  - Ryzen 5 3600 169.05€
  - Corsair iCue 465X (White) 104.44€
  - Corsair LL120 (Case fan) 22.23€
  - Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8GB) CL16 3200MHz 73.81€
  - Logitech Z533 56.06€

  Сумата е 425.99€, но за плаќање во дуќан (со данокот) е 527.73€.
  Разликата (повратот при наредно одење кај нив) е 102,14€. Рекоа по еден месец минимум да се вратам по пари.

  Јас денес бев запрепастен колку работа имаат, буквално додека чекав влегоа минимум 10 клиенти за ~20 минути.
  Профи бев услужен, секоја чест.

  20200124_212021.jpeg
   
  Последна промена: 24 Јануари 2020
  На Transporter444, ARMac, MasteR_#0 и уште 21 други им се допаѓа ова.
 18. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,114
  3,782
  5 Декември 2009
  Машко
  Последна промена: 27 Јануари 2020
  На ARMac, MasteR_#0, kolesk и уште 7 други им се допаѓа ова.
 19. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  170
  105
  18 Септември 2013
  На ARMac, MasteR_#0, Chicco69 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 20. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,663
  2,515
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Купен пред 10-ина дена (Нексио 6400), ми требаше некое време адаптација додека ми легне на рака.
  Ергономијата на неговиот прадедо (MX Performance) е далеку подобра, ама мораше да оди во пензија.

  mx3-08-edit.jpg
   

  Прикачени датотеки:

  На FLEGMA, igor_igor, gremlin и уште 18 други им се допаѓа ова.
 21. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  170
  105
  18 Септември 2013
  На Arkturus и Sukhoi им се допаѓа ова.
 22. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  529
  312
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Конечно и ја да ставам уште едно SSD откако лани го шитнав второто оти не ми требаше, ама ми отпосле ми затреба за да ја инсталирам њиндоњс 10ката само и едино ради Форца Хоризон 4. Го порачав по брат ми од Лондон кој секако треше да ми прате нови мониторки вучки за ПЦ М-АУДИО. Незнам дали и звучките спаѓаат у катерогијата тука за подновување пошто се дел од компјутеро без кој неможеме нели.
  Звучките половни ама ептен као нови за 40-50 фунти. ССД-то половно со 15 ТБ упишани до сеа за 20 фунти.
   

  Прикачени датотеки:

  На FLEGMA, igor_igor, MasteR_#0 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Како сте тргнале со кршење на правила, веројатноста дека сите ќе бидете банирани на темава е голема. :)
   
  На artweb, Abovelife, zipi123 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 24. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,522
  1,182
  2 Јануари 2012
  Пак ќе постирам овој пат по правила затоа што не видов дека имало за темава. Извинување до админите.

  Купени од сет по дилерска цена, нормална им е 27 800 отприлика.
  Ryzen 1600AF, KC2000 500gb nvme, 2x8gb 3200mhz рамот и rog strix матична. Следно веројатно ќе биде H500 Cooler Master куќиште.

  [​IMG]
   
  На igor_igor, gremlin, ARMac и уште 7 други им се допаѓа ова.
 25. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,586
  18 Април 2007
  Дилерска не е цена. Цифра е цена!
   
  На artweb, DennyMK, bxxxn и уште 8 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...