1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  227
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Eve eden late reply oti nevidov vo ponedelnikot, Slikite se od net samo zaukrizv na koja strana i koj pin go nema eden e i kolku sto vidov vo socketot nema nisto pa pretpostavuvam mi ima padnato negde po doma, ako se pravi slobodno ke go pustam kaj nekoj da si poigra
  cpu1_small.jpg
  l96fBut.jpg
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,303
  3,607
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 3. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  227
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  imase uste dva okolu nego iskriveni no me bea mnogu i tie gi ispraviv, vidov deka fali eden pin koga go svrtev od strana da vidam kolku se pravi jbg ke zemam nov cpu pa ovaj ako se pravi rezerva ke sedi

  Испратено преку фиксен
   
 4. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  829
  528
  20 Декември 2015
  Машко
  Пробај со 1 плочка рам низ сите слотови. Ако запали, Say Goodbye to the dual channel. Освен ако леми некој..
   
  На Gaston и gOJDO им се допаѓа ова.
 5. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  227
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  no homo ama mi idi da te kissnam sho bi rekle po fejsbuci e sega sepak ke si zemam nov cpu od @gOJDO pa da teram dual channel i so 16gb ram IMG_20200102_004944.jpeg

  Испратено преку фиксен
   
  На steelseries и architect им се допаѓа ова.
 6. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,042
  3,087
  2 Септември 2012
  Машко
  Лаптоп Lenovo S145-15IWL од Нептун за 13,199 ден. со 2 години гаранција, поклон за брат ми. :)

  0-02-05-9319438cedd1421f628f87ffcb3d91405fd611375d4b3155701ff7ff6d024bc6_7304a541.jpg 0-02-05-9d09b861fdcd8ae19f4408d2c5dc10f2aba7545725809b7018f0a570da082ec8_f5fec1.jpg 0-02-05-c6e584c217d242fe04487c9e084d87809c3cea4a37321b31a6056f177458ab80_b1fc5295.jpg 0-02-05-3e62877351b1a5ef318e0bfb211f12e8b7914e80a4035da3aff1242c2aa72044_acb7b40e.jpg
   
  На palacinka55, gokica, Chicco69 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 7. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,788
  3,952
  1 Септември 2011
  Машко
  Бев неколку години без компјутер,и ме удри јака носталгија,па ми искочи некој комбинација,да земам малце постара кофнигурација што за мене е сосема доволно.Се работи за следниве делови (за жал заборавив сите да ги сликам,а веќе ги ставив во компјутерот деловите).

  Матична Плоча- Asrock G41m-Vs3
  Процесор-Core 2 Quad-Q6600 2.40Ghz
  Рам Меморија - 8 Gb DDR3 1333MHZ
  Графичка карта - Strix Radeon Rx 560 4gb DDR5
  HDD - Western Digital Caviar Blue 1TB 64mb cache
  SSD - Kingston A400 240 Gb
  Напојување - Ms 400w
  Монитор - Samsung SyncMaster 2343nw


  IMG_20200106_151501.jpg IMG_20200106_151525.jpg IMG_20200106_151452.jpg IMG_20200106_151507.jpg
   
  На palacinka55, Grimriper, Vlad944 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 8. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  121
  450
  9 Декември 2016
  Машко
  Пиши цени @DaVoRkNe, оти ќе те караат :)
   
  Последна промена: 6 Јануари 2020
  На DaVoRkNe и gokica им се допаѓа ова.
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,531
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @DaVoRkNe ајде ценича срце да не се караме (читај да не палам бичкија) празнично...
   
  TATA_MATA, Маша и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,788
  3,952
  1 Септември 2011
  Машко
  Тастстурата е- 450 денари Анхоч
  Маусот - 900 денари Анхоч
  Ссд- 1890 денари Анхоч

  Друго све е земено во компензации со компјутерот кој беше на продажба All In One PC Mediacom 241.
   
 11. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,788
  3,952
  1 Септември 2011
  Машко
  Кулер 120mm од Сетек-250 денари

  IMG_20200107_194644.jpg IMG_20200107_194650.jpg
   
  На palacinka55, MasteR_#0, Arkturus и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. Grimriper

  Grimriper
  Gaining Experience

  67
  159
  23 Април 2015
  Машко
  Front-End Developer
  Asus VA326 32" 144hz
  Купен од Hamachi Штип
  Ценa: 13.600 ден
  P_setting_fff_1_90_end_500.jpg
   
  На The_EvilLord, gremlin, palacinka55 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  215
  449
  24 Април 2007
  Женско
  На mac_mk, PC_GAMER, shifty и уште 13 други им се допаѓа ова.
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,060
  3,488
  18 Април 2007
  Mikrotik hap AC lite - 3304 ден од Тринити системи.[​IMG]
   
  На gremlin, palacinka55, igor_igor и уште 8 други им се допаѓа ова.
 15. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  150
  142
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Почнав полека со склопување на конфигурацијата.

  Напојувањето и графичката од членот
  @BorisSapphire - 8000 денари. Воедно и секаква препорака и пофалба за него!

  Пастата и кулерот од Сетек.
  Паста - 459 денари.
  Кулер - 2259 денари.

  20200111_144152.jpg

  Претходно беше купен само мауспад (ер-ге-бе за повеќе ФПС)
  од Алиекспрес. 1350 денари.
  20200103_234759.jpeg
   
  На BorisSapphire, PC_GAMER, palacinka55 и уште 12 други им се допаѓа ова.
 16. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  791
  428
  29 Јануари 2009
  Се вратив на AMD, пусти мерак.

  AMD Ryzen 7 3700x - Сетек - Моментална цена: 20.959 мкд.
  ASUS Prime X470 Pro - Сетек - Моментална цена: 10.849 мкд.
  G.Skill F4-3600C16D-16GVKC - од @gOJDO
  BeQuiet! Dark Rock Pro 4 - Нексио - 5000 мкд.
   
  На palacinka55, igor_igor, CBB_6 и уште 16 други им се допаѓа ова.
 17. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,376
  1,202
  9 Јули 2013
  Машко
  Мал издув.
  20200111_161951.jpg
   
  На Software, palacinka55, igor_igor и уште 8 други им се допаѓа ова.
 18. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,042
  3,087
  2 Септември 2012
  Машко
  За едно од моите машинчиња Kingston A400 960GB 2.5" со 3 години гаранција, купено од ДДКом за 5,890 денари. ;)
  Со ова го решавам проблемот целосно за една машина, без хард диск воопшто. :cool:

  0-02-05-b51aee92a869a335f1d9c2eb7b1663d3910c096d4e7c3ddca9f5edc7a49794a9_84d479f2.jpg
   
  На PC_GAMER, Sonic.01, krema и уште 14 други им се допаѓа ова.
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,173
  8,562
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На CBB_6 и Ace Lud им се допаѓа ова.
 20. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,042
  3,087
  2 Септември 2012
  Машко
  SSD-ата се нови, не се копани воопшто. :crazy:
   
  Последна промена: 14 Јануари 2020
  На Pane24 и Astro им се допаѓа ова.
 21. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,260
  689
  9 Мај 2012
  Машко
  [​IMG]
  [​IMG]

  Брзо се ближи пролет и лето па куќиштето Фрактал сака уште подобар аирфлоу и добив кулер од ебај поточно од Њу Хемпшир UK за 33 еура заедно со пост шипинг


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  На Ace Lud, Tenny, CBB_6 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. icemaher

  icemaher
  Intern

  30
  18
  27 Мај 2009
  Машко
  SSD 2.5" Gigabyte 240GB 1890ден. Анхоч
   
  mkgunner, MasteR_#0 и на Grimriper им се допаѓа ова.
 23. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  855
  586
  11 ноември 2015
  Машко
  Со среќа склопувањето :)))
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  829
  528
  20 Декември 2015
  Машко
  Razer Kraken Tournament Edition THX spatial Sound

  Сетек
  Цена : 2899 Премиум поени искористени 50% од редовна цена 5899 IMG_20200117_155346_985.jpg
   
  На StalkeR, Banjifiko, DaVoRkNe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,953
  4,190
  28 oктомври 2008
  За тие што не пазарат во Сетек...што се премиум поени?
   

Сподели

Вчитување...