1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  296
  234
  17 Јануари 2013
  Машко
  Како го зема 3600 по ваква цена?
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  294
  539
  3 Март 2015
  Машко
  Имаа сетек денови,и при плаќање кеш ми спуштија на најниско.
   
 3. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  @boro1
  Сликите не се гледат.
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,301
  13 Август 2009
  Машко
  IMG_20191110_143656.jpg

  Logitech K380 - Public GR 50€ (знам дека е поевтина во Нексио и во ДДСтор, но ја немаат на лагер)
  Logitech G102 - Neptun 1100 мкд (со поени од хепи картичка)

  Споредба со G15 v2 ( ја користам веќе 10 години, уште работи.. )
  IMG_20191109_230031.jpg
   
  На palacinka55, Sukhoi, Astraion и уште 11 други им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  А така, сега може и госпоТ да те видит. :)
  Честито нека е. :)
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  173
  188
  24 Јануари 2010
  Машко
  G102 го имаат на залиха? На сајтот не го дава.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Земи си го G102 од Али, сега за 11.11 го има за 23 -2 долари купон = 21 долар.
   
 8. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  505
  14 Јануари 2016
  Машко
  Intel i3 9100F DDstore 5300den
  Asus Tuf B360-Gaming plus Neksio 5550den
  Ram Gskill SniperX 2x8 3000mhz cl16 Neksio 4560den
  75443132_2239194872853535_4014668294219890688_n.jpg
   
  На DaVoRkNe, palacinka55, Sukhoi и уште 21 други им се допаѓа ова.
 9. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  276
  162
  23 Февруари 2017
  Машко
  Ајде конечно и јас нешто поново да земам :)

  Матичната и процесор од гојдо за рам зедов G.Skill RipjawsV 3200mhz од Нексио за 5,070 денари

  И се частив едно тастатурче од banggood, свичојте од novelkeys (gateron brown) иако 60% супер е и за игри (освен wow ако имате макроа и ова она)

  Се извинувам за пола пола матна слика, не сум професионалец :)

  IMG_20191121_124722.jpg
   
  На palacinka55, igor_igor, Sukhoi и уште 13 други им се допаѓа ова.
 10. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,720
  2,016
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Какви се копчињата?
  - Тивки како што ги опишуваат?
  - Да не лизгаат прсти наоколу дека се кружни?
  - Си се сретнал со ghosting или да не ти се регистрира копче ако притиснеш 4-5 соседни наеднаш?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,673
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ако прашуваш за К380, ја користам веќе 2+ години и имам само пофални зборови за неа. Како фан на тифкоќа, тастатурчево одлично се вклопува во системот, тивка е и пријатна за користење. Немам проблем со лизгање на прстите дури и би рекол дека е сум доста прецизен на неа иако форм факторот е мал, ама навикнат од лаптоп без нумпад што за мене мртов простор, ова тастатурче ми легна совршено. Гхостинг при куцање не сум приметил, само понекогаш при вклучување на компјутерот знае да закасни инпутот, ова е при логирање ама секако е донекаде очекувано, додека се оствари блутут конекцијата а плус и користам некој но-нејм донгле на персоналниот сметач.
  Се на се, одлично тастатурче, имав две едното го продадов, ама да знаев дека волку ке ми легне ке си го чував како бекап.
   
  bokiscout, boro1, TheMarshal и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,301
  13 Август 2009
  Машко
  - Ултра тивки се, само спрејсот е за нијанса погласен ако не го притискаш точно на средината..
  - Треба навикнување малку, но сега сум океј со прецизноста и брзината. Мада би избрал механичка тастатура пред оваа ако се работи само за typing feel.
  - Како што кажа Oktar, има 2-3 секунди закаснување при логирање но не е нешто страшно..

  Имаш и некој софтвер што овозможува програмирање на F4-F7

  upload_2019-11-22_7-8-9.png

  Единствено нешто што ми прави проблем сега е тоа што xbox controller-от не ми се конектира автоматски, морам во Settings да направам un-pair и re-pair за да проработи.. не дека е проблем со тастатурата или нешто, него само една од мааните на конектирање преку bluetooth а не преку dedicated dongle.
   
  На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
 13. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  148
  525
  9 Декември 2016
  Машко
  Logitech® MK240 Nano Wireless Keyboard and Mouse Combo, Минијатурна безжична тастатура и глувче за на масичка во дневна, за пред ТВ.

  DSC_9624.jpg

  од Нексио за 1300 динари, spill proof со дупки за ако се истури кафето, и шо ми беше најважно - декларирано времетраење на батеријата од 3 години на тастатурата и 1 година на глувчето. Гаранција 2,8 години.

  DSC_9619.jpg

  Еден заеднички нано ресивер 2.4GHz со домет до 10 метри за тастатурата и за маусот, се напојуваат со по две батерии ААА, кои ги има во пакетот.

  DSC_9622.jpg

  Квалитетот на изработка е одличен, особено за тастатурата, која има и ногарки за нагиб како и гумени ножиња против пролизгување.

  DSC_9627.jpg

  Иако клавијатурата плитка, одот на свичовите е за мој вкус доволно длабок, прецизен и се чувствува точно кога се активираат. Распоредот е океј со оглед на компактноста, а дугмињата се стандардна големина иако толку е мала.

  DSC_9633.jpg

  Димензиите се импресивни, би бркала работа и како мобилна за на терен, или како тастатура за на смартфон/таблет.
  Глувчето за просечен корисник задоволува, симетрично со оптички сензор 1000 dpi, со On/off прекинувач и покрај auto-sleep функцијата која ја имаат.

  DSC_9641.jpg

  Жолто, џиџано, шо би рекол Некромансер сум го исполнил WAF факторот (Wife Approval Factor), па сеа можи да стои на масичка во дневна :) .
   
  На palacinka55, Tegla, MadBuldog и уште 23 други им се допаѓа ова.
 14. Маша

  Маша
  On your way to fame

  264
  602
  24 Април 2007
  Женско
  Ми го упика црвот, па се ставив во мисија да барам бела и стигнав до К480 :) Да не ја ѕирна и неа? Типките ме интересираат, како лежат колку штракаат? За мене што се пониски, тоа подобро.
   
  На Astro и fikus им се допаѓа ова.
 15. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,301
  13 Август 2009
  Машко

  Хм, К480 ја гледав.. но ми беше некако непотребно голема и тешка:
  K380 - 124 mm x 279 mm x 16 mm [ 423g ]
  K480 - 124 mm x 279 mm x 16 mm [ 820g ]

  Инаку, за куцање 480 ми легна повеќе.. повисоки се копчињата и имаат поголем travel, се на се доста посигурно е пишувањето ( мада и на к380 се навикнува брзо )
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  124
  253
  5 Јули 2016
  received_2610272292395633.jpeg
  Од Анхоч - 4.430 мкд.
   
  На palacinka55, igor_igor, dejan_str и уште 14 други им се допаѓа ова.
 17. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  296
  234
  17 Јануари 2013
  Машко
  AOC 24v2q Сетек 7400 ден. [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На palacinka55, igor_igor, MasteR_#0 и уште 11 други им се допаѓа ова.
 18. Grimriper

  Grimriper
  Gaining Experience

  69
  180
  23 Април 2015
  Машко
  Front-End Developer
  RX 580 купена од @gOJDO
  Одличен upgrade од HD 7970.
  Цена: 4500 ден
  [​IMG]
   
  На palacinka55, igor_igor, PC_GAMER и уште 5 други им се допаѓа ова.
 19. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  296
  234
  17 Јануари 2013
  Машко
  Од Сетек по црнопеточни цени.
  Ryzen 3600 - 12400 ден
  TUF B450M gaming plus - 5800 ден

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
  [​IMG]
   
  На palacinka55, igor_igor, Vlad944 и уште 13 други им се допаѓа ова.
 20. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  148
  525
  9 Декември 2016
  Машко
  Ситнурија и периферија од пред недела дена земени сите од Анхоч, освен комбо тастатурата и маусот кои се од Нексио (за нив веќе пишав краток осврт погоре)

  - Logitech MK240 Nano Wireless Keyboard and Mouse Combo – 1300 денари
  - Gigabyte 120GB SATA3 500/380 MB/s SSD 2.5" – 1350 денари
  - Gembird Wireless N USB Adapter 300Mbps High Power WNP-UA300P – 540 денари
  - Case Fan 120x120x25 Natec Genesis Hydrion 120 Red LED – 370 денари
  - Mouse Pad Natec Genesis Gaming M12 Fire 300x250 – 290 денари
  - Gembird Power Protector Power Cube 3m 16A 5 Sockets – 580 денари

  Вентилаторот Hydrion 120-ка и маус падот ќе оди во концигурацијава во потпис, а се останато во старо-нов 775 билд кој ќе го склепам за да се користи како лајт медиа центар во дневна соба.

  DSC_9590.jpg
   
  На palacinka55, gokica, PC_GAMER и уште 9 други им се допаѓа ова.
 21. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,128
  718
  2 Мај 2011
  [​IMG]

  Анхоч - 3990 ден. Некој ми го избриша постот дека немало цена а има на сликата толку голема цена...
   
  На palacinka55, Draynor, igor_igor и уште 14 други им се допаѓа ова.
 22. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  197
  130
  18 Септември 2013
  Istiot mouse pad go zemav e katastrofa, po dobro na hartija od tetratka igraj, nikakov tracking neznam kako moze tolku los material da bide.
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 23. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  276
  162
  23 Февруари 2017
  Машко
  Го меркам овај вентилаторот, па кажи како е искуство, кај мене имам 4 кулери сите се mis match еден corsair друг cm и два deepcool па да земам сите исти да се
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  342
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Ако сакаш да ти лади кулеро се зема стриктно фирма,ако тие за изглед што сакаш земај

  12K е многу за 3600,јас го платив 11к ко излезе
   
  Изменето од модератор: 30 ноември 2019
 25. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  148
  525
  9 Декември 2016
  Машко
  Ќе морам да се сложам со тебе, не сум задоволен и јас.

  Прв пат во животот купувам и користам текстилен мауспад, до сега само мазни пластични. Еве неколку дена се мачам да се привикнам, мислев дека е до мене и дека треба да ми „легни“, ама не. Иако овој модел Carbon 500 Fire е наменет за брзина а не за прецизност, воопшто не е така.

  Лоша тракција, тешко лизгање на глушецот по него, движењето на стрелката на мониторот е со микро сецкање, како со прекини, како да ми рипа стрелката преку секој втор пиксел на мониторот. Ги успорува движењата, маусот со истите сетинзи на други мазни падови лета. Инаку е специфициран и за оптички и за ласерски сензор. Користам Logitech MX510, кој е оптички. Пробав и со бекап маусот А4Tech X7 кој е ласерски, истото.

  А од друга страна за око е лепота, како пакувањето, така и самиот пад:
  DSC_9592.jpg

  Квалитетот на изработката за воља на вистината е навистина на високо ниво, од долната страна тешка гумена база, квалитетно опшиен по рабовите, убав принт...
  DSC_9594.jpg

  Ако не друго, си го напрајв ќефот го иссликав :)
  DSC_9597.jpg
   
  На palacinka55, Draynor, 1s3ct0wN и уште 6 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...