1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,974
  12,304
  23 Јануари 2008
  Манга
  slikite ne se gledaat
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 2. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  779
  1,268
  12 Септември 2013
  Машко
  На моб Хром се гледаат.
   
 3. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,333
  9,748
  23 oктомври 2012
  Машко
  Да потврдам дека и на моб во Карпош се гледаат, би било убаво да потврди некој од Кисела Вода. :D :D :D
   
  На cgfreak, krisbt, Kiko93fukru и уште 28 други им се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,388
  25,017
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  OT:
  Хаха колку си луд
   
  На dejan_str, TheMarshal, gOJDO и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  516
  555
  15 Септември 2012
  Машко
  Те молам прочитај ја мојата порака, спомнав „техничка стока“, општо, не компјутерски хардвер.
  Зарем мислиш дека сето тоа што се продава во продавниците на „пластичарската“ е од домашно производство и не е увезено? Да набројувам уште? Фејсбук врие со понуди за алат од фирми чии имиња не што не си ги слушнал, туку и не си ги сонувал. Шрафцигер купен од еуротулс торзионо се усука. За пазарче и да не пишувам иако во менталниот склоп на народов му е од таму се да купува (најмалку зајре - морав, ме влече изразот после охриѓанецот со рампата)...
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,974
  12,304
  23 Јануари 2008
  Манга
  Темава е за компјутерски компоненти ONLY и се дискутираше за компјутерски компоненти каде ти се надоврза со цитатот за шкарт. Јас прецизно токму за нив, за компјутерските компоненти како техничка стока прашував. Не за тави, шрафцигери и папучи од пазарче. Ако сеуште стоиш на ставот дека овде се носи шкарт хардвер те молам објасни што е тоа поточно и во која смисла е шкартот. Моите информации се дека фирмите овде 95% увезуваат роба од претставништвата/бази на компаниите од ЕУ и од риселери во ЕУ, од истите оние од кои купуваат и конпјутерските компании во ЕУ. Притоа бачовите на компонентите кои се носат овде не се разликуваат со оние од продавниците од ЕУ, а моето искуство вели дека нема никаква разлика во квалитетот (перформансите, изработката и издржливоста) на компјутерските компоненти купени кај нас и во ЕУ.
   
  На igor_xxxx, psyside, Tenny и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,076
  8,378
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И јас се сложувам. Компаниите тука влечат хардвер примарно од Ротердам, Полска или Романија, истиот тој што го влечат и во Германија и во Норвешка. Со таа разлика што во Ротердам се нудат екрани со по еден мртов пиксел со пониска цена, телефони, дискови, матични кои се refurbished се тоа за пониски цени. Тоа што Германија не го повлекува тој хардвер туку го повлекуваме воглавно ние, србите, хрватите, бугарите и босанците тоа е друг муабет.
   
  Zippo, gOJDO и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,974
  12,304
  23 Јануари 2008
  Манга
  Нова рифабришд роба не постои, значи за да биде рифабришд треба да помине многу време, т.е. да се продаде, врати за РМА, од таму у фабрика на рифабриширање, па пак на продажба. Значи не постои рифабришд 2080 super или x570 матична и слично, може да постпои само од стари модели. Рифабришд роба у ЕУ се продава, со тоа што е нагласено. Исто и во поголемите компании кај нас(Сетек, Анхоч/Амако, ИТД), тоа што е рифабришд е нагласено дека е рифабришд. За другите, помали компании немам информации, т.е. ретко пазарам и не сум сретнал рифабришд роба до сега.
   
  Astro, dejan_str и на prichina им се допаѓа ова.
 9. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  516
  555
  15 Септември 2012
  Машко
  Се извинувам, сум започнал несуштинска расправа во посебна тема.

  Иако би можеле да полемизираме на темата од твојата последна реченица, земајќи ја во предвид пораката од astro а и некои мои минати искуства (неврзани со форумов), ама тоа нема да се случи сега и во оваа тема.
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,974
  12,304
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во ред е, мојата забелешка е во насока да не се шират дезинформации. Еве за крај од мене во врска со ова ќе се повторам: купувам компјутерска роба од странство (ЕУ И САД) и од овде, нема никаква разлика во квалитетот со робата купена од МК.
   
  На PC_GAMER, psyside, Astraion и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,954
  4,661
  8 Април 2011
  Машко
  Од сет со 5% попуст од клуб цените
  Screenshot_20190930-175416.png Screenshot_20190929-153101.jpg
   
  На Pane-G, TheMarshal, Tenny и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  201
  93
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  После 4 месеци чекање и "мачење" со триста проблеми конечно си склопив компјутер
  R5 3600 купен од Ali за 11к
  B450 Aorus Elite od Anhoch купена 6120
  Trident Z Neo RGB 2X8GB CL16 3200Mhz 7300 од Нексио
  Samsung PM981 512GB 4000 од Ali
  Arctics Freezer 34 Esports Red купен за 1800 од @gOJDOи останатото си останва исто од предходната машина 71910834_761598030963084_3466565011948699648_n.jpg 71274858_414940309457789_7250462810683998208_n.jpg
   
  На PC_GAMER, bLaCk AnArChY, Ace Lud и уште 23 други им се допаѓа ова.
 13. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,954
  4,661
  8 Април 2011
  Машко
  Ми се свиѓа куќистето, колку пари е?
   
 14. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  И колку е тоа во наши пари?
   
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,954
  4,661
  8 Април 2011
  Машко
  Ах купивав повеке работи плус ,слушалки, двд режач, кабли некој и стварно немам ни погледнато фискална посебно колку ме кошташе но на страната на сет си има цени за клуб картичка и удри 5% помалку и тоа е тоа.Има некој трик со клуб картичките ако купуваш 3% од сумста ти останува во картичка како бонус па ако не ги сакаш тие 3% во поени можеш уште некој процент плус да добиеш. Барем јас така сватив.А тоа колку попуст ке ти дадат зависи вањда и од количината и колку често купуваш од кај нив али не сум сигурен, само нагаѓам.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 16. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  714
  517
  11 ноември 2015
  Машко
  LG Monitor 27 27MK400H-B од Грција, од 210евра на 150евра +TaxFree 120евра :) received_692336991245552.jpeg 20191003_131046.jpeg

  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
  На shooter, Sharlovski, Sukhoi и уште 8 други им се допаѓа ова.
 17. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  82
  307
  9 Декември 2016
  Машко
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,954
  4,661
  8 Април 2011
  Машко
  Дајте вие од гевгелија да се организираме за набавки на хардвер, тие 24% што се враќаат ке ги делиме да ижате и вие чар а и ние добри цени, башка гевгелија има да се развир во главен it град на мк, има градоначалникот да реновира све ко лас вегас за неколку год :)
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  779
  1,268
  12 Септември 2013
  Машко
  И во Анхоч не е скап.
   
  На ТАТА_МАТА, -={K-O-R-U-N}=-, dejan_str и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  201
  93
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Natec Genesis Titan 750
  2000 од Anhoch
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 21. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  714
  517
  11 ноември 2015
  Машко
  Ајде :)
   
 22. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,704
  2,290
  14 Декември 2010
  Машко
  Logitech G102 и G.Skill MP780 од Нексио, 1680 и 770 ден. соодветно.

  g102 & mp780.jpg
   
  На Mario.Bog, Necromancer, Grimriper и уште 8 други им се допаѓа ова.
 23. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  333
  271
  1 Февруари 2017
  Машко
  Нов монитор AOC C24G1 од ITshop @gOJDO со Замена на 6 месеци стар Asus VG248Q и со доплата од 4000 денари
  15702692673891679951713555227287.jpg
   
  На Sukhoi, Ace Lud, MasteR_#0 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 24. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  241
  142
  17 Јануари 2013
  Машко
  И Тошка знае што е квалитетно
  Нексио 7000 ден. [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На gremlin, Chicco69, filipkir и уште 18 други им се допаѓа ова.
 25. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  277
  226
  19 ноември 2013
  Машко
  [​IMG]
  Logitech G102
  Нексио 1680ден.
   
  На Mario.Bog, Chicco69, Sonic.01 и уште 6 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...