1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,111
  1,407
  5 Септември 2008
  Машко
  Мене ме прашуваш за CoolerMaster-ов? Не е лоша ко за буџет тастатура

  pros
  • солидно осветлување
  • алуминиумски бекплејт
  • солиден, едноставен софтвер за конфигурација
  cons
  • копчињата се од ABS пластика, што е и за очекување според цената
  • сега за сега Gateron Brown свичовиве не ми се на ниво на Cherry Brown, некако имам чувство дека имаат доста поголем travel distance. Инаку се сосема ок за куцање, можеби е само навика
  • кабелот не е removable
  Сума сумарум, добра тастатура за парите
   
  Pane-G, StalkeR, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  342
  234
  7 Јули 2010
  Машко
  Цела конфигурација custom build, со многу мерак правена, за помал брат подарок, за Fortnite и остали други такви игри :)
  Ryzen 5 3600 - од Анхоч
  GTX 1060 Xtreme Gaming 6GB - од член од Форум
  Kingston HyperX XMP Predator CL16 RGB 3200mhz 2x8GB - од анхоч
  B450 AORUS ELITE - од Анхоч
  Cooler Master Hyper 212 RGB + uste eden Cooler Master kuler dodaden za push/pull - од Сетек
  Sharkoon TG5 - од Анхоч
  Gigabyte G750H - од член од Форумот
  Toshiba 1TB 7200rpm - од член од форумот
  Gigabyte 120gb SSD - од фиока
  DeepCool RGB 350 lighting kit - од Анхоч
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Последна промена: 20 Септември 2019
  На igor_igor, Goran995, Sonic.01 и уште 36 други им се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,322
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Со здравје да ја гејма. Супер машинче.
   
  На GGTT1 и NikacXMKD им се допаѓа ова.
 4. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  60
  44
  13 Февруари 2018
  Машко
  [​IMG]
  ROG-STRIX-RX5700XT-O8G-GAMING


  Ова, од Сетек.

  Понатаму(не за долго, се надевам), и останатите делови ќе се сменат.

  Едит:
  Aj тука цената, бидејќи е од продавницата од ГТЦ земена, без привилегии, дилерски, магацински или што ја знам. :)

  Редовна цена: 35999 => Клуб цена: 32999 => крајна цена 31500, поради искористување на поените од нивната картичка во истиот момент, наместо да ги собирам за некој понатамошен попуст.
   
  Последна промена: 24 Септември 2019
  На igor_igor, CBB_6, Draynor и уште 17 други им се допаѓа ова.
 5. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,798
  19 Мај 2011
  Машко
  Да го освежиме малце лаптопот со:
  MasterGel Maker - 410 денари
  XPG SX8200 Pro 512Gb - 4000 денари
  земени од Сетек
  viber_image_2019-09-25_16-47-11.jpg
   
  На igor_igor, PC_GAMER, Grimriper и уште 12 други им се допаѓа ова.
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,067
  4,355
  28 oктомври 2008
  Може линк? Пробав да го најдам на страната на Сетек, ама не ми оди...
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,502
  6,797
  21 Јануари 2009
  Срам му е да каже A-Data :D а Сетек нубовите имаат ставено џенерик слика, а другиве нубови па А-Дата се кријат позади некои фенси имиња XPG SX рандом цифри што ти ја знам
  A-Data 512GB SSD
   
  На Boldozer, artweb, farkizz и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Asus rtx 2060 феникс, i5 9400f, asus z 370 p, corsair cx 750w,patriot 240gb ssd и ситници не толку битни.
  За цени тешко да се снајдам пошто преку една друга фирма ги земав а тие ги набавуваа од сет мислам. Инаки за ссд веке не се замарам кое е, само да е ссд и брзо да го крева системот и игрите и програмите, од ентузијазам потака ке си земам некој самсунг ссд.За сега тоа е тоа.
   
  Последна промена: 25 Септември 2019
  MasteR_#0, olikomerc и на Pane-G им се допаѓа ова.
 9. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Пробај смени го патриотот, тешко срање е во овие години.
   
 10. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,325
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Сега користам скоро старо-ново машинче

  Intel i9 9900k
  MB -Asus ROG Z390 geming E се заедно 30.000 ден.од огласот
  Графичка- Radeon 580 8giga special edition 8000 ден. надвор од форумот
  ССД-самсунг ево sata 500гига од Гојдо 5000
  ССД- Kingston 500 giga од фиока џабе терав врз LGA775 не подржува повеќе од 300гига-секунда читање пишување и не се забележуваше разлика со ХДД хитачито
  SSD N.vme nand WD blue 500 гига од Гојдо 4700 (не се сеќавам )?!
  SSD N.vme M.2 nand flash samsung 500 giga од гејциа 110 еура
  Хард диск - Hitachi deskstar 1,5TB од старата машина старо околу 7години од анхоч и уште си цепа
  Напојување - Corsair 850x 850w modular од фиока нема потреба врз старата машина LGA775 кога со Antec 650w одлично си работи нормално и моментално го продавам.
  Кулер за процесор- Noctua D14 ми го даде братучет ми
  Куќиште- Fractal Define R5 design од гејција околу 75 еура
  Режач -Pioneer blue ray од старото куќиште
  И тоа се народе не ми текнува што друго?!


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  Последна промена: 25 Септември 2019
  На dzunko, gOJDO, MasteR_#0 и уште 8 други им се допаѓа ова.
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,325
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  А да , заборавив важниот дел РАМ ...
  4х8giga од кои 2х8 3000mhz од Гојдо 5500 и 2х 8 3200mhz по грешка од Гејција 98еура и сите се G.Skill RipJaws црвени значи вкупно 32giga


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
  На Grimriper му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  150
  526
  9 Декември 2016
  Машко
  Бидна и графиката конечно, од Солун е наш, Вижн студио.

  MSI GeForce GTX 1660 Ti ARMOR OC 6GB GDDR6 со 2 год. гаранција за 14.400 денари
  Case Cooler Arctic P14 Silent 14 x 14 cm со 6 год. гаранција за 340 денари
  Case Cooler Arctic F8 Silent 8 x 8 cm со 6 год. гаранција за 210 денари

  Овие цени се со вратен данок од 24% , истата графичка картица во Анхоч е 19.475 денари, шо е 5000 и кусур денари разлика!

  29.jpg
  30.jpg 31.jpg 32.jpg 33.jpg 34.jpg 35.jpg

  Уште еднаш грците докажаа дека се гејове со тапија, веднаш од кога ја купив графичката гледам на сајтот ја поскапиле на 316.32 евра! Во моментот кога јас ја купив беше 288 евра (сосе данок).

  IMG_20190930_204037.jpg
   
  На igor_igor, zirkach, Sharlovski и уште 13 други им се допаѓа ова.
 13. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,325
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Нека не те изненадува не си единствен и на мене истото барем така ми кажа братучедот кога ми донесе од гејција хардверски делови за ПЦ


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 14. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,726
  2,044
  25 Март 2013
  Машко
  Со здравје да се служиш.

  Што направи за да ти го вратат Ддвто во целост?
   
 15. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  150
  526
  9 Декември 2016
  Машко
  Фала @ТАТА_МАТА и да ти се врати.
  Како мислиш во целост? Ај-ти опрема над 50 евра си враќаш точно 24% од сумата. Нема парцијално. Се враќаш во истата продавница со печатиран документ од граница, и кеш на рака одма.
  Имаш опширно за сето ова во Официјална тема за повраток на данок(Tax Free) од Држави членки на Европска Униа.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,502
  6,797
  21 Јануари 2009
  СЕМ
  што членот збори за германија, вика 12% повраток на данок, после вика грција имале многу помал повраток на данок а ти сега викаш 24% ти вратиле

  а се извинувам после нашиот златен ратко го коригирал
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,067
  4,355
  28 oктомври 2008
  Ако добро разбрав... одиш во Грција да купиш, па на граница ти удираат печат, па СЕ ВРАЌАШ во истата продавница да ти ги вратат парите, па си одиш дома да ја гејмаш, Па ако (не дај боже) треба да ја носиш на сервис, пак одиш во Грција...каде е тука ќарот?
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,502
  6,797
  21 Јануари 2009
  Ќарот е ако живееш у Гевгелија или на следно одење у Грција да вратиш кешот :D
   
  На gocetan, CBB_6, StalkeR и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко
  Затоа сум среќен што живеам во Гевгелија :D
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 20. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  150
  526
  9 Декември 2016
  Машко
  Солун на кафе ојме, на 2 сати возење ми е :) не е проблем за на сервис.
  И не се вратив одма во продавницата, пријател кој редовно оди и пазари од таму ми сврши работа по неколку дена. Можи и при некое наредно одење да навратиш во истата продавница, не мора одма.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 21. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,726
  2,044
  25 Март 2013
  Машко
  Знам знам, имам и јас тема. Сакав да се осигурам само дека е со повторно одење во истата продавница. Фала ти
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  640
  649
  15 Септември 2012
  Машко
  Да одговорам на твоето прашање. Нема ќар. Ама нема таков купувач на кој му се расипала техничка стока купена од земја на ЕУ. Да, тоа циганите доле се во ЕУ и таму (во ЕУ) има други стандарди за техничка стока кои се почитуваат, не се увезува шкартот како кај нас...
   
  На Zippo и CBB_6 им се допаѓа ова.
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,322
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  дај малку едуцирај ме(не) околу увозпт на шкарт. Баш не интересира што тоа од хардвер е шкарт кај нас, а во ЕУ не е.

  Благодарам
   
  На zipi123, gremlin, Ace Lud и уште 8 други им се допаѓа ова.
 24. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  259
  222
  17 Септември 2012
  Машко
  [​IMG]
  [​IMG]

  CPU 3700X: Neksio 23k
  Cooler: Neksio 3.6k
  GPU: Gojdo 30k
   
  На igor_igor, Ребро, Vlad944 и уште 21 други им се допаѓа ова.
 25. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  342
  234
  7 Јули 2010
  Машко
  24 pin mb red/black extension cable - neksio 1000 denari
  8 pin gpu red/black extension cable - neksio 620 denari
  funko pop fortnite skull trooper - amazon 10 eur
  Image-3.jpeg
   
  На gremlin, MasteR_#0, Grimriper и уште 10 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...