1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,473
  25,515
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Како сакате само наведете цена!
   
  smole, RoninMK, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  828
  776
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  IMG_20190831_124647.jpg IMG_20190831_124714.jpg
  Анхоч, 12к
   
  На igor_igor, Grimriper, FLEGMA и уште 19 други им се допаѓа ова.
 3. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,631
  2,461
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  После толку чекање, па дали Рајзен-Мајзен или пак со сините, многу консултации со @gOJDO (извини друже шо те масирав троа појќе) и после финалниот зададен удар од @spiritBreaker во темата АМД vs Интел, ми истече времето и пресеков, и мислам досега ова ми е најдобрата спојка.
  Убедливо најдобри плочи за Z390 имаат Gigabyte со AORUS серијата, заради VRM фазите и безболно оверклокирање. Бев фан на MSI за плочи ама Gigabyte ме освои со тоа колку даваат за парите.
  9700К си се клокна од прва на 5GHz со 1.35v.
  Во комбинација со 970 Evo Plus, машинава ми се убрза двојно, благодарение на Нексио и брзата услуга.

  Gigabyte Z390 AORUS ELITE ~12000ден.
  i7 9700K ~24500ден.
   

  Прикачени датотеки:

  На igor_igor, Speedster, Sukhoi и уште 27 други им се допаѓа ова.
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,703
  3,134
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Честито :) кај мене 9700к оди на 1.35 на 5.1,пробај дали ќе оди до 5.1
   
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,204
  13,055
  23 Јануари 2008
  Манга
  Цена имбокс!
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,153
  8,530
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Е како не ај не претерувај. Ги даваа онака за гага со некои кулери или беа ептен симболична цена. Ја моите на гојдо му ги дадов за ССД-то
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,204
  13,055
  23 Јануари 2008
  Манга
  Тие што ми ги даде не беа бакарни туку алуминиум офарбан со црвенкаста боја и не беа за RAM модули туку за VRAM чипови од графичка картичка. Чоекот зборува за ладилници за RAM мемории, какви што навистина имаше бакарни, само што не коштаа ни приближно колку што чинеше рамот. Колку што се сеќавам беа 15-20 евра сет за два модули.
   
  На Speedster и CBB_6 им се допаѓа ова.
 8. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  121
  446
  9 Декември 2016
  Машко
  Точно така, беа од чист бакар, тежеа ко ѓаол и беа соленки. Имаа од внатре термоспроводлива бела трака ко леплива мастика, и многу цврст стегнат механизам за затворање со штипки. Овие шарените шо се продаваат денес се танки алуминиумски пердув лесни, а и на скапите модули хитсинкот е аламин на сите шо ги имам видено.
  Ко ќе ми текни сеа ми е мака шо така ги дадов на подарок пред некоја година..
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,204
  13,055
  23 Јануари 2008
  Манга
  Јас сеуште ги имам 2 или три сета по две. Реално не глеам поента за нивно користење. Тогаш ги купив поради визуелен ефект на матичната кок беше со МНООООГУ бакарно ладење. Gigabyte ep45-dq6 колку се сеќавам
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 10. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  121
  446
  9 Декември 2016
  Машко
  Е да, тоа беше бакарното доба, ко мода да беше и скоро сите P35 и P45 плочи беа со масивни бакарни ладења.
  Еве ја и msi p35 platinum, сеуште ја користам, мосфети, север, југ, све наредено со бакар.
   
  На gOJDO и b.a им се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,153
  8,530
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ааа добро, сега ми е јасно за што станува збор.
   
  На CBB_6 и gOJDO им се допаѓа ова.
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,054
  3,475
  18 Април 2007
  Ќе да беше p35-ds4 пошто имавме исти плочи. Мојата и ден денес си ја користам :)
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,204
  13,055
  23 Јануари 2008
  Манга
  Да, да, таа беше EP45-DS4. Не ми текнуваше моделот, на гугл сликици пребарав и ми заличи на DQ6 која го има истото бакарно ладење, масовно на цело село.
   
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,054
  3,475
  18 Април 2007
  DQ6 беше мадафака.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,204
  13,055
  23 Јануари 2008
  Манга
  и тие шо ги имавме беа ѕверови во тоа време. На FSB500 газеше мојата без мука....

  П. С. Изгледа беа P35-DS4??
   
  На Pane-G и smole им се допаѓа ова.
 16. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  121
  446
  9 Декември 2016
  Машко
  Призедов џиџици за AMD машинчето, наместо стариот Чифтек се решив за CM MasterWatt 750W од Сет за 4690 ден. со 3 год. гаранција.
  Навратив и до Анхоч по водно ладење за Рајзенот, DeepCool Gamer Storm Maelstrom 240T Red, за 2890 ден. со 1 год. гаранција.
  Здравје овие дена да го соберам...
  IMG_20190902_205245~2.jpg
   
  На Speedster, DaVoRkNe, architect и уште 10 други им се допаѓа ова.
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,054
  3,475
  18 Април 2007
  Да, беа.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 18. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  121
  446
  9 Декември 2016
  Машко
  Не е некоја си надградба, ама корисна финта за естетика на ПЦ-то. Пошто новото куќиште е целосно мат црно и сите останати компоненти се црни, и сето тоа се гледа низ стаклената страница, ми делеше само Самсунг Двд режачот.
  Сврши работа мат црн акрилен спреј за пластика/метал од 200 денари и малку книжна креп-трака за покривање на предната маска и конекторите назад. Резултатот е следен:
  IMG_20190902_225047~2.jpg
  IMG_20190903_185825~2.jpg
  IMG_20190903_185925~2.jpg
   
  На prichina, bxxxn, Speedster и уште 14 други им се допаѓа ова.
 19. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  Од Amaco преку Twist Прилеп 4700 ден.
  Samsung 860 evo sata 3 500 gb[​IMG]

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На igor_igor, Chicco69, zirkach и уште 9 други им се допаѓа ова.
 20. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  455
  423
  14 Јануари 2016
  Машко
  Razer kraken turnament edition
  Corsair Harpoon maus
  Kupeni od Saturn,Germanija 105 evra. 69862441_2394694670614716_5197112171363827712_n.jpg
   
  На Grimriper, DaVoRkNe, MasteR_#0 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  251
  5 Јули 2016
  IMG_20190912_215635.jpg IMG_20190912_224812-01.jpeg
  Од Нексио за 6200 ден.
   
  На igor_igor, zirkach, PC_GAMER и уште 8 други им се допаѓа ова.
 22. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  565
  2,467
  21 Април 2016
  Машко
  @Sonic.01
  Честито за TridentZ, најдобрата меморија за секој AMD Ryzen и пошироко. :)
  Не е лошо да наведеш гиги, брзина и CL, или пак за полесно, конкретниот модел.

  Патем, врв се со предупредувањето. :hay:
  Capture.JPG
   
  На Oktar и Sonic.01 им се допаѓа ова.
 23. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  120
  251
  5 Јули 2016
  Мора да те предупреди во случај да имаш 3 години хахаха. Иначе од кутија е 3000mhz и CL16, 18, 18, 18, успеав да го ставам стабилен на 3200 со CL15, 17, 17, 17 вечер ќе пробам да го бутнам уште неколку мегахерци ако дозволи.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,090
  1,366
  5 Септември 2008
  Машко
  Cooler Master CK530 тастатура со Gateron Brown свичови. Ја земав да ги пробам свичовите, не сум имал прилика да користам Gateron до сега. Купена од Сет по малопродажна, ~ 3800 денари.
  Razer Viper, новиот маус на Разер со оптички свичови. Мислам дека конечно направија асален маус. Купен од Амазон, ~ 80 евра.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На igor_igor, Tomashevski.Aleksandar, MasteR_#0 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 25. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,006
  3,636
  5 Декември 2009
  Машко
  Ај само кажи ми како лежи тастатурата. Ја меркав и јас таа... Со здравје да се служиш инаку.

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...