1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,603
  9,389
  23 Јануари 2008
  Манга
  390X не е доволна за да ги тера игрите на 1080p со 60FPS. Ако уклучи V-Sync, 30FPS ќе гледа.. За 60FPS @1080p минимум е 1070-че
   
  На PC_GAMER и MarijanMK им се допаѓа ова.
 2. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  842
  1,191
  6 ноември 2007
  RX 570 од @gOJDO
  IMG_20190201_163143.jpg
  Cooler Master од СЕТЕК
  IMG_20190201_204828.jpg IMG_20190201_205238.jpg
  Старото ми HKC 450W не преживеа... :(
   
  На RagingDemon, Sukhoi, The_Witch_Hunter и уште 18 други им се допаѓа ова.
 3. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,175
  3,475
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  1060 3GB за во НТРС, генерално заради Нетфликс 4К, HDR заради надградба на ТВ како и општо 4К видео бидејќи прцесорот доста се напнуваше претходно. Купена од форум.
  GX03OPL_147276_800x800.jpg

  За друг РС, i5-3470 како надградба за G1620, Asus 1060 3GB, купени од форум. XFX XT500 од Нексио со попуст.
  71+qIxC-63L._SX425_.jpg asus_ph_tx1060_g_images_2035823712.jpg IMG_20190103_110913.jpg

  Препорака за кабел HDMI, додека сум на темава. Од неколку кабли што пробав, имав проблем со 4К 60 херци и HDR активирање во Windows 10. Кабелов го земав од Анхоч, да го пробам бидејќи сепак не беше многу скап, 480 денари. 4К/60 работи без проблем (Full RGB, YCC 444, YCC422 (12, 10, 8bit), YCC420).

  nka0787.jpg IMG_20190105_123138.jpg
   
  На Banjifiko, MasteR_#0, AleksandarCaki и уште 12 други им се допаѓа ова.
 4. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  369
  314
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  [​IMG]
  Sapphire RX580 Nitro+ од @gOJDO , и Cooler Master Vanguard V650 од Setec
   
  На Chicco69, MasteR_#0, ImTheDude и уште 13 други им се допаѓа ова.
 5. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  434
  351
  20 ноември 2013
  Машко
  Noctua NH-D15S од ЈВС по нормална цена

  IMG_20190205_17143600.jpg IMG_20190205_163231000.jpg
   
  На Chicco69, MasteR_#0, fuzzjaw и уште 9 други им се допаѓа ова.
 6. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  572
  317
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  IMG_20190207_141125.jpg

  Samsung 860 EVO 250 GB од Aliexpress за 52.99$.

  Конечно се осовременив. :D
   
  На RagingDemon, PC_GAMER, Chicco69 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 7. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  576
  295
  15 Декември 2013
  Машко
  Со здравје да си го користиш, додека да ти стигне од али цената кај нас на дисков падна на 3300 денари, али јбг. :D
   
  stefan166, goce03 и на StOrMK им се допаѓа ова.
 8. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  572
  317
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  + царинските трошоци... 100ка во ќар сум. :oh:
   
  На JovanKrstevski1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,031
  1,415
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Anhoch PC Market Online - SSD 2.5" Samsung 860 Evo 250GB SATA3 MZ76E250B

  Па и не е баш 3300 освен ако не мислиш на некој дилерски попуст ...
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  576
  295
  15 Декември 2013
  Машко
  Хаха колку толку :D

  Цената ја видов во сити мол, дали беше 3300 или 3390 не сум сигурен, нешто не им се совпаѓаат цените :)
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,603
  9,389
  23 Јануари 2008
  Манга
  Од Али нема гаранција...
   
  stefan166, Ace Lud, StOrMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,019
  550
  2 Мај 2011
  580 Nitro - 8500ден од @gOJDO
  [​IMG]
   
  На The_Witch_Hunter, Grimriper, gOJDO и уште 7 други им се допаѓа ова.
 13. smole

  smole
  Unstoppable

  2,776
  2,968
  18 Април 2007
  Synology DS218+ 22.979 ден
  2 х Seagate IronWolf 4TB - 8.020 ден/парче

  Сè од ЈВСнет, сè со 18 месеци гаранција.

  Ова ми е прв Synology хардвер и сум задоволен од тоа како изгледа физички и каков е софтверот кој е дефинитивно светлосни години понапред од Nas4free, иако штом еднаш го подесиш тоа е тоа.

  [​IMG]
   
  На The_Witch_Hunter, MasteR_#0, Ребро и уште 13 други им се допаѓа ова.
 14. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  780
  622
  27 Јуни 2012

  Споредуваш нешто што е бесплатно и нешто што е комерцијално. Спореди Synology и Unraid. Светлосни години Synology e поназад. Како и да е со здравје да го користиш :)
   
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  2,776
  2,968
  18 Април 2007
  Фала ти.

  Воопшто не се сложувам дека Synology е поназад, особено за складирање на податоци, софтверски адони кои може да се инсталираат и корисничка поддршка, иако Unraid не сум го користел.

  Упорно го форсираш unraid кој се плаќа, а freenas/nas4free се ем беспари ем имаат супериорен фајл систем кој со правиот харвер ги корегира грешките во податоците кои можат да ги "изедат" истите.

  Ќе идев повторно по таа рута но купувањето на серверска плоча, ECC, процесор и кутија ќе ме кошташе повеќе од 23.000 ден а ќе беше оверкил + немаше да ги имам сите благодети на DSM и мобилни апликации за истиот.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,123
  8,548
  23 oктомври 2012
  Машко
  Споредуваш софтвер со хардвер. Кога Унраид ке направат нивни уред со софтвер со се, тогаш ке треба да се споредуваат ценовно уредите. Инаку ич не го можам тоа сајтот нивни и многу бргу го гасам, па уште и и кога ке го видам Лајнус...
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Rukfash

  Rukfash
  Intern

  46
  22
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Со GTX 750Ti 2GB OC, купено од форум за 3000 ден. Последната дедикејтед картичка со ја имав беше Радеонка некоја од цели 128 МБ на пентијум 4ката, тоа беше пред едно 4 години :) Од HD 530 до GTX 750 Ti голема разлика било. Кај мене ваде околе 4300 бодове на passmark. И конечно сеа можам да играм у стерепоскопик 3Д со NVidea drivero.
  П.С. Бај д уеј едно вантема прашање: Може ли да се игра 3Д со оние пасивни наоќари од кино салите, или активни со батерии ако се набаве некој си усб контролер?
   
  На TylerMkD и gOJDO им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,603
  9,389
  23 Јануари 2008
  Манга
  @Rukfash Егиди, малеее, шо лафеш? 4300 ваде???
   
  На Avid, olikomerc, fuzzjaw и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Rukfash

  Rukfash
  Intern

  46
  22
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Да бе дури и повеке ако подесам на very long benchmarko. И ја се изненадив, пошто на сајто пише околе 3700 и тоа за онаа со 4GB. Мош оти е фабрички оверклокната малце.
  PassMark - GeForce GTX 750 Ti - Price performance comparison
  GTX 750Ti 2GB Benchmark.jpg
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sonic.01

  Sonic.01
  Gaining Experience

  98
  181
  5 Јули 2016
  Последна промена: 11 Февруари 2019
  На The_Witch_Hunter, MasteR_#0, Ребро и уште 5 други им се допаѓа ова.
 21. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,019
  550
  2 Мај 2011
 22. JovanKrstevski1

  JovanKrstevski1
  Practice makes perfect

  1,165
  1,218
  25 Март 2013
  Машко
  Модел и импресии?
   
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,968
  11,784
  2 Август 2012
  Машко
  @null_ptr
  Што меморија користиш на плочата и колку?
   
 24. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,019
  550
  2 Мај 2011
  Benq XL2411P. Го земав за 144 Hz и пофлуидно е во игри ама боите се катастрофа. Мониторот незнае да покаже црна боја и секоја боја е избледена.
  Кој работел на VA/IPS ке примети одма разлика во бои. Али тоа е цената за буџет 144 Hz. Инаку има многу опции низ мониторот и следниот период ке пробувам да видам што може да се извади од него.
   
  На JovanKrstevski1 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Unbeatable

  2,868
  4,059
  21 Јануари 2009
  Овде велат

  Brightness 16
  Contrast 50
  R 100
  G 97
  B 97
  и овој color profile
  http://www.tftcentral.co.uk/icc_profiles/benq_ZOWIE_xl2411_user.icm
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...