1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  110
  87
  21 oктомври 2016
  Машко
 2. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,133
  686
  5 Јуни 2007
  Машко
  Druze ti falat led diodicki pozadi monitorite, mislam deka mn podobro ke ti izgleda plus podobro za ocite. Gi ima po 300-400 denari se 5metra led diodi komplet na net, ako ne najdes gi ima vo Maximo Lightning - SKopje i Kumanovo
   
 3. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  110
  87
  21 oктомври 2016
  Машко
  Имам во план такво нешто фала ти за препораката, но чекам прво да ми пристигнат некои работи за cable management пошто лом ми е со кабли, па да видам како би стоел и на крај завршна фаза би ставил лед лентичка. Иначе каде се наоѓа Maximo Lightning во Скопје ? 300-400денари за 5 метри воопшто не е скапичко.
   
  На Zeddomazed му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,133
  686
  5 Јуни 2007
  Машко
  Luda cena imaat, 370 denari potocno gi zemav jas moite. Inaku salonot se naoga vo Aerodrom - (3-ta Makedonska Brigada br. 41)
   
 5. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ајде малце се подновив и ја.
  upload_2019-1-27_13-54-45.png
   
  На igor_igor, Boldozer, gremlin и уште 26 други им се допаѓа ова.
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,639
  12,996
  2 Август 2012
  Машко
  @prichina
  Знаев дека ќе се вратиш. Авантура ти беше тоа.
  Welcome back
   
  На prichina и toshex им се допаѓа ова.
 7. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  :)))))))))))))) (морав само осмех да оставам пошо ме насмеа прописно)
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 8. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ги калибрираше мониториве или фабрички се? Машала ама ги калибрирале Филипс, до пиксел ги средиле панеливе, нема никаква разлика...Излеа нема лабаво коа се работи за IPS, а и првпат гледам IPS да извадат Филипс, брао за ценава.
  Дефинитивно ова ќе биде бес бај периодов, за препорака.
   
 9. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  110
  87
  21 oктомври 2016
  Машко
  Се е на фабричко, ништо немам чепнато хаха. Искрено супер цена се, и не ми се инвестираше нешто многу во монитори пошто не сум тој тип што би се замарал околу боите на мониторот. Искрено многу сум задоволен :)
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ама колку и да си искрен, изборот на монитор за таа цена нема подобар во моментов. IPS панел си е IPS и на шашма да си ги земал, си земал прав продукт :))

  - btw, браво за Филипс, кај Dell ова малце потешко ќе го најдеш кај нивните поефтини IPS продукти. Ќе мора да ги чачкаш, овие од фабрика од старт ги средиле, алал да им е, рака на срце
   
  На MartinJack3d му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  294
  234
  17 Јануари 2013
  Машко
 12. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  110
  87
  21 oктомври 2016
  Машко
  Не сум некој експерт како што наведов за монитори, но со Филипсов сум презадоволен, имаш разни модови да си прилагодуваш сам како : movie, gaming, low blue, office итн итн.
   
  На Arkturus му/ѝ се допаѓа ова.
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
  На Arkturus му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Aleks88

  Aleks88
  Intern

  94
  30
  27 Февруари 2009
  34 " Curved :carefree::carefree:
   

  Прикачени датотеки:

  На Arkturus, prichina, The_Witch_Hunter и уште 6 други им се допаѓа ова.
 15. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,054
  4,331
  28 oктомври 2008
  Луѓенца, што ви е тешко да ставите оригинална слика?
  И секако:
  2. Обавезно додадете од каде е купен производот, и по која цена.

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
  На gokica, cipiripi, goce03 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 16. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  78
  116
  3 oктомври 2018
  Машко
  МСИ МАГ241ЦР од Анхоч. 16.610 денари. Сега за сега изгледа одлично ама мака мачам со местењево на херцажа заедно со синкот затоа што имам нвидиа графичка. Добредојдени се мислења како да го наместам затоа што првпат купувам монитор со толку опции. Досега само сум ги уклучувал и играл. IMG_20190131_171716.jpeg

  Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација
   
  На igor_igor, The_Witch_Hunter, gremlin и уште 5 други им се допаѓа ова.
 17. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  295
  637
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Да знаеш дека мора да користиш Display port кабел иначе нема да ти работи. :)
   
 18. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Screenshot

  кај што е црвениот квадрат местиш колку HZ сакаш.
  не заборавај V-Sync da исклучиш.
  Стави на DisplayPort портата кабелот.
   
 19. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  [​IMG]
  [​IMG]

  16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz
  [​IMG]
  [​IMG]

  Уште да купам време за склапање :)
   
  На Dave1, igor_igor, StevoB26 и уште 24 други им се допаѓа ова.
 20. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,719
  2,035
  25 Март 2013
  Машко
  @RagingDemon -Од каде? Цена? И со здравје да се служиш
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 21. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  Процесорот и матичната од Анхоч, 10 200 и 6200ден, глушецот од ДДстор од пред некоја недела кога беше на акција, рамот од Англија околу 150 евра
   
  olikomerc, gremlin, steelseries и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. MarijanMK

  MarijanMK
  Gaining Experience

  41
  83
  31 oктомври 2018
  Машко
  Маркетинг Координатор
  Малце каснам, пред месец дена ја земав од @gOJDO и земајќи во предвид дека пред тоа имав R9 390x, а компјутерот 90% само за играње и мал дел PS или Illustrator, со графичкава сфатив дека 40% од игриве не сум ни ги гледал хахаха. Лоша страна е што сега испадна дека све друго на компјутерот ми е библија, па дури и Botlleneck Calculator вика Your processor is too weak for this GPU. Други слики за жал немам од графичката бидејки неможев да дочекам да ја монтирам.
  20181229_112607.jpg

  20190128_213109.jpg
   
  На igor_igor, The_Witch_Hunter, Sonic.01 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 23. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  886
  2,222
  12 oктомври 2014
  Машко
  Во кој смисол не си ги гледал игрите со 390х?
  Плус ако гејмаш на 1080п 60хз не верувам било каква разлика да си осетил.
  Како и да е со здравје да си ја служиш.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
 24. MarijanMK

  MarijanMK
  Gaining Experience

  41
  83
  31 oктомври 2018
  Машко
  Маркетинг Координатор
  Моја грешка во куцање R9 380x ми беше старата графичка. И со нејзе и нејзините 4гб на Forza Horizon 4/ NBA 2k19 60фпс на 1080п можев само на "medium settings". Само што ја ставив графичкава се деси ова (Forza Horizon 4)
  20181229_135153.jpg
  Уште еднаш извинете за печатната грешка ;)
   
  На Molec, gOJDO, Balanar и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Срам те било! Невоспитање!
   
  Balanar, borcep, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...