1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,342
  2,070
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Прво на радијатор 5мин, па во рерна на 250 едно 15мин и после може да се гејма.
   
  На PC_GAMER, borcep, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  394
  370
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Земав Logitech G903 пред нова година од Нексио 8,700 ден.

  [​IMG]
   
  На gokica, brasica, MasteR_#0 и уште 13 други им се допаѓа ова.
 3. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  558
  341
  20 Декември 2015
  Машко
 4. SpiritBond

  SpiritBond
  Gaining Experience

  210
  389
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  20190111_175118.jpg
  860-ка ево од гојдо
  Цена форумска
   
  На Sukhoi, Molec, The_Witch_Hunter и уште 11 други им се допаѓа ова.
 5. architect

  architect
  Unstoppable

  1,797
  2,004
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Цела нова платформа, цена @gOJDO форумска.
  i7 9700k, nzxt h500i, g.skill trident z rgb 2 x 8 ddr4, nzxt kraken x 62, samsung m.2 250gb 970 EVO, asus prime Z390-p !!!
  IMG_20190111_184125.jpeg
  IMG_20190111_191507.jpeg IMG_20190111_191512.jpeg

  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 11 Јануари 2019
  На Sukhoi, The_Witch_Hunter, Molec и уште 22 други им се допаѓа ова.
 6. sostius

  sostius
  On your way to fame

  170
  505
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  US $79.99 42%OFF | [Gateron Switch]Obins Anne Pro 2 60% NKRO Bluetooth 4.0 Type-C RGB Mechanical Gaming Keyboard
  US $79.99 42% OFF|[Gateron Switch]Obins Anne Pro 2 60% NKRO Bluetooth 4.0 Type C RGB Mechanical Gaming Keyboard-in Keyboards from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

  Малку поскапичка е сеа

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  1,950
  1,339
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Како се овие гатеронциве вс чери?
   
 8. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  88
  84
  27 Декември 2017
  Машко
  Различни. Не е прашање на квалитет туку на вкус. Чери се по груби.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sostius

  sostius
  On your way to fame

  170
  505
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  Ова ми е прва механичка тастатура, и сум воодушевен.Многу убав филинг :)

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 10. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  687
  1,078
  13 Јануари 2014
  Машко
  Зависи кои Gateron со кои Cherry ги споредуваш. Генерално се помазни, ама имаат повеќе wobble, што може да почне да те нервира после некое време. И сините (пробани Cherry MX Blue и Gateron Blue) се драстично погласни.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 11. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  318
  262
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  [​IMG]
  Нексио
   
  На Sukhoi, Molec, The_Witch_Hunter и уште 12 други им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,041
  8,261
  23 oктомври 2012
  Машко

  Цена?
   
 13. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  318
  262
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  по тарифник 4800
   
  На Astraion и gOJDO им се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,444
  9,019
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ц ц ц...каков пропуст за IT geek...
   
  На sostius му/ѝ се допаѓа ова.
 15. stefan166

  stefan166
  Intern

  6
  45
  6 Март 2016
  Машко
  Vo denovite koga site cekaat da kupat RTX 2060, jas si zemav GTX 1060 :D
  Blagodarnost do @gOJDO :)
  IMAG0699.jpg
   
  На PC_GAMER, The_Witch_Hunter, IcePick и уште 12 други им се допаѓа ова.
 16. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  484
  717
  16 Јануари 2016
  Машко
  Дајте на меил .xls ценовник од @gOJDO, цел форум го снабди со хардвер :hay:
   
  На shifty, Sonic.01, Nightingale и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,444
  9,019
  23 Јануари 2008
  Манга
  Кога немам попаметна работа дилам хардвер! :D
   
  На gocetan, Sonic.01, Ficho и уште 4 други им се допаѓа ова.
 18. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  713
  1,456
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Бреј ги снабде сите со хардвер, случајно да не дилаш и ајвар, ми треба нешто како АЈ ВАР ИКС 2018, 8гигатегли рам, можи и со 4гигатегли рам, додека да излези АЈ ВАР ИКС 2019... :)
   
  На kolesk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,444
  9,019
  23 Јануари 2008
  Манга
  Откога забранија да се пржи I War не ми улетала ни една гигапегла. Имам ако сакаш My Moon 2019, ми носи пријател Одприлеп.
   
  На Трајче Дрварчето му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  513
  2,065
  21 Април 2016
  Машко
  SAMA GameStorm Time 2 куќаре од Анхоч.
  Изненадувачки добар квалитет, особено ако се земе во предвид цената. Нема оштри ивици, одличен финиш и обработка на металот и стаклата. Се е цврсто и стегнато како што треба.
  1.jpg
  2.jpg
  3.jpg
  Пристојно минималистички според мои стандарди. :)
  Внатре се овие компоненти, плус еден скриен WD10EALX. Ми боде очи единствениот вентилатор, а процесорот плаче за пасивно ладење. Ќе мора да му смислам нешто... :innocent:

  Уште еден апел: ако има некој вишок метален мост (за монтажа на АМД ЦПУ) во комплетот од Cooler Master Hyper 212, а не планира да го користи, да ми пише ПП да се договориме.

  П.С.: Мониторот е топ! На кого му врши работа 1080p/28" и VA панел со измерен контраст од 5000:1, go for it. :)
  Сетинзите од рускиот тест се одлични за мое око, боите се природни, богати и живи. Мојов примерок нема мртви пиксели, ниту други девијации и изненадува широкиот агол на гледање (за VA панел). Препорака.
   
  На PC_GAMER, goce03, JovanKrstevski1 и уште 15 други им се допаѓа ова.
 21. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,342
  2,070
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Нексио, малку повеќе го почекав ама стигна...следно: 2тб м.2 ама да паднат уште малку цените.
  [​IMG]
  На гејминг, уствари во ниедно сценарио освен на бенч кога ќе ги пуштам и цпу и гпу вентилаторот не се вклучува воопшто, а и кога работи е ултра тивок...СОВРШЕНО! Сега имам само 3 извори на галама: 1х 180мм вентилатор, 1х D5 пумпа (кои се и онака супер тивки) и детето на комшијата кога трчка по дома :)
   
  На Avid, Sukhoi, olikomerc и уште 12 други им се допаѓа ова.
 22. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,158
  2,840
  18 Септември 2013
  Машко
  Одличен избор. Честито. Ако некад го шиткаш прво мене пиши ми. Напајањево е еСеФИкс совршенство.

  Едит: ја коа барав сфх напајање овие беа уште во најава и излегоа у продажба месец дена откоа го купив моето. Ептен многу сакав вакво да зеам instead али не беше пишано. и силверстонкава е топ и ми е сосема доволна ама стално ќе иам желба и софт спот за сф серијава на корсер.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Sharlovski

  Sharlovski
  Practice makes perfect

  671
  1,482
  28 Јануари 2017
  Машко
  Колку го зеде? Време е да го сменам моево па би сакал нешто вака тивко, да не е скрос пасивно.
   
 24. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,158
  2,840
  18 Септември 2013
  Машко
  Ова е мини напајање. Ако сакаш само тивко а не си во мини куќара, сите стандардни корсер напајања имаат потивки вентилатори пошо 120мм вентилатор стално има помал број на вртежи од 90мм вентилатор. А и поевтини треба да се и исто имаат пасив моуд. за мини (sff/sfx) компоненти сеуште се плаќа премиум бидејќи има мала конкуренција. Ако сакаш НАЈТИВКО be quiet мислам дека се и нијанса потивки вентилаторите. Ама ако земеш 750+ вати од корсер скоро стално ќе ти биде во пасивен моуд така шо сеедно.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Sharlovski

  Sharlovski
  Practice makes perfect

  671
  1,482
  28 Јануари 2017
  Машко
  Прав си, мене ми треба оваа опција, зато и Strixот ги љубам доста, уште да му најдам чаре на идниот процесор.

  Благодарам.
  2019-01-15_10h03_14.jpg
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...