1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  Ѓеј.
  Ама барем голфот ти е најубав. :D:D
   
  На StalkeR и Oktar им се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  5,937
  7,894
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Понуди му на тој што ти го поклонил да му го продадеш, со парите купи си Самсунг :p
   
  На Sonic.01 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,803
  3,751
  28 oктомври 2008
  Вреди за разлика од 2000 денари да се нарача од нет? (Освен ако не си во МК )
   
 4. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  Најмногу вреди што ќе ми го донесат дома до врата. Наместо да одам да паркирам и плаќам паркинг, трошам бензин, чекам на каса. Не живеам во Македонија, па таа беше најевтината цена од сите интернет продавници.
   
  На Banjifiko и Oktar им се допаѓа ова.
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,326
  3,984
  23 Јуни 2015
  Машко
  Бесплатна испорака имаш во Анхоч над 1500 денари низ цела Македонија со рок на испорака од 48 часа.
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,546
  2,821
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Не живее во мк :)
   
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,326
  3,984
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не го прочитав тој дел. Јбг
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Astro

  Astro
  Guru

  5,937
  7,894
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  [​IMG]

  Нааајс масторе. И ја сеа сакам вакво.
   
  На gremlin, FreakyDroid, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  610
  518
  28 Јануари 2014
  Машко
  Samsung EVO 860 250GB SATA3 - Анхоч, 4590

  [​IMG]
   
  На igor_igor, Astro, Vlad944 и уште 13 други им се допаѓа ова.
 10. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,633
  1,035
  16 Јуни 2010
  Машко
  MSI B360M PRO-VD /69Euro
  Intel Core i5-8400 /266Euro
  8GB DDR4 2400MHz Geil CL17 x2 /69Euro x2
  MSI GeForce GTX 1060 6GT OC (6GB) /322Euro
  Deepcool Tesseract BF White /36Euro
  Deepcool DA700N 80PLUS Bronze /57Euro
  Samsung 860 Evo 250GB /74Euro
  Dell S2419H Infinity Edge 24inch Monitor /174Euro
  Genesis Helium 600 60W RMS (Speakers 2.1) /58Euro
  Corsair K68RGB keyboard (Best Buy Rapid City,SD) / 100$
  Corsair Harpoon mouse (Best Buy Rapid City,SD) / 30$
  Се од компонентите освен маусот и тастатурата ми се купени у Анхоч.

  Веќе 3 недели како го користам компјутерот па да дадам некое мое мислење. Да се вратев 10 дена порано(пример почеток на септември), ке најдев i5 за далеку помала цена. Сегашнава цена е одвратна и на никој не би му препорачал да го купи процесорот. Јас кога склопував пц на 20 септември, немаше ни рајзен во Анхоч освен 1600ка што не ми правеше мерак. Друго не планирам да оверклокувам и да се замарам со рамови,сетинзи и ладење на рајзенот и фак ит немав избори и i5ката бидна. Лош потег. Ама немам проблеми никаде, игриве одат супер-добив тоа што сакав, али дали е исплатливо, не е. Матичната и рамовите се океј, мислам entry level нема што да се очекува.

  Графичката исто ме сјеба. Немаше ништо на лагер освен кретенската blower верзија на 1060ка у сетек, и оваа што сега ја имам у Анхоч. Значи ако денеска уопште некој купува 1060ка, купете ја другата од MSI Gaming X со много подобро ладење. Оваа не грее ништо посебно, али не е најдобрата за ценовниот сегмент.
  ССД е лудница немам замерка, исто и куќиштето бидејќи ми е прво да користам со напојување долу, интересен концепт за кејбл менаџмент.
  Напојувањето го одлучив у задња минута, важно има 2 години гаранција а после ке го сменам заедно со графичката така да не се замарам.
  700 вати, 54Ампера на 12 волтна линија, упола да може да доставува е доволно бидејќи пц-то одвај оди до 25 ампери anyway.

  Мониторот исто ме предомислија неколку членови дека на 27 инчен full hd резолуција не е доволна за да се прикаже оштра слика па го купив овој. Немам врска дали е најдобар избор до 200 евра, важно има тенки безели и преубава слика. Од тоа што малце разбирам од монитори, на lagon lcd test сајтот, сите бои оние од 0 до 100 проценти ги помина без проблем со скоро еднакви прелази. Не споредливо со досега повеќето монитори што ги имам видено. Иначе нема ghosting ефект у игри, фортните,овервач и осталите игри одат екстра. Има дури и опција за побрз response time ама нема резон да се користи. Едино нешто негативно, приметив при подигнување на пц-то на црна слика, во горниот лев агол има малку bleeding(бела боја). У нормална работа не е приметно.

  Звучниците, сакав логитек тие од 3600 денари што веќе некој на форумов ги пофали, ама ги немаше у тој момент па ги купив овие за речиси иста цена. Близок другар сака да купи звучници за слична цена, па најверојатно ке ми ги купи тие, а јас ке му ги дадам овие бидејќи му се допаѓаат. Ништо посебно, звучници од 50 евра не се импресивни, али се солидни.

  За мене најголем најприметлив апгрејд после мониторот и ссд-то, е тастатурата. Не навлегувам дали е најдобар избор со оглед дека немам претходно уопште користено механичка, едноставно ја видов на рафт у бест бај и ја купив. Црвените cherry-mx се ептен сензитивни едноставно не мора ни до крај да притиснеш да го регистрира инпутот. Одлично. Глушчето е купено подоцна, имав 40 долара да ги потрошам за некои глупости и купив 30 долари глушче и 10 долари гифт кард од Спотифај. Ништо посебно, било кое bloody a4 tech глушче е поконфорно и подобро, освен скролот. Скролот е далеко поквалитетно изведен тука. А да и да споменам преко iCue софтверот на Corsair, можете да ги повржете и да имаат исто синхронизирано осветлување.

  [​IMG]
  Кабливе треба да се средат ама чекам четири 120мм вентилатори и моментално ке седи вака додека не стигнат. Стариве вентилатори што ги ставив на Side панелот прават плус проблем, али намалија по 4-5 степени на cpu/gpu.
  [​IMG]
   
  Последна промена: 8 oктомври 2018
  На igor_igor, Zippo, Astro и уште 16 други им се допаѓа ова.
 11. Bozoo

  Bozoo
  Gaining Experience

  268
  243
  9 Јуни 2012
  Машко
  Купен преку @gOJDO замена за мојот Full HD плус доплата нормално :) Samsung UE50NU7022 коска е. 4ktv.jpg
   
  На PC_GAMER, Ace Lud, Banjifiko и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,803
  3,751
  28 oктомври 2008
  Ова е за компјутер?
   
  На Fredy и Tozo8 им се допаѓа ова.
 13. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,495
  3,483
  1 Септември 2011
  Машко
  На igor_igor, Lokvan, PC_GAMER и уште 7 други им се допаѓа ова.
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,870
  2,645
  12 Јануари 2016
  Машко
  Човек треба да види и да поработи на глоси екран, за да разбере колку поубава слика имаат од екраните со мат површина. Нормално, глоси не е за секој и затемнета соба е побарување кое треба да се испочитува (прозор позади би бил неподносливо рефлектиран). Вacklight bleed-от на жалост е одлика на повеќето IPS eкрани од економска класа, кај некои повеќе а кај некои помалку изразено. Со тек на време човек се навикнува прво пошто реално и не се приметува многу во работа а второ пошто тоа е компромисот кој е неопходен за добивање на инаку одлична слика со врвна репродукција на бои.

  Инаку солидно напишан опис на компонентите и со среќа да се користи компјутерчето. :)


  edit: Не заборавај да провериш дали ОС-от го третира мониторот како телевизор и форсира распон на бои соодветен за телевизори. Овде пишував за тоа: Корегирање на бојата во приказот преку HDMI конекција кај AMD и Nvidia видео картички
   
  Последна промена: 15 oктомври 2018
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,055
  615
  2 Мај 2011
  upload_2018-10-16_9-59-24.png

  G Skill 570 brown switches - Nexio 5000ден.
   
  На igor_igor, MasteR_#0, Wasted Cobe и уште 16 други им се допаѓа ова.
 16. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,492
  2,228
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Мал левел ап ама голема разлика, особено на 1440p.
  1070ка G1 од на @gOJDO бербата. Цена ко шо викаат и другите, форумска.

  1070g1.jpg
   
  На igor_igor, Sukhoi, MasteR_#0 и уште 16 други им се допаѓа ова.
 17. tejtmer

  tejtmer
  Intern

  8
  1
  17 Август 2018
  Машко
  zdravo na site..ke moze da mi pomogne nekoj?mi treba konfiguracija za rabota vo apteka,sto preporacuvate,dali da odam so i 3 ili dovolno e pentium..ramot??...vi blagodaram
   
 18. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  857
  2,159
  12 oктомври 2014
  Машко
  Другар,добар ли си?Го прочита ли ти воопшто насловот на темава?

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На Draynor, Sukhoi, Sonic.01 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. tejtmer

  tejtmer
  Intern

  8
  1
  17 Август 2018
  Машко
  hahhaaha dobro de hahhaa..pomogni nesto stom pocna da pishesh :D
   
 20. toplel

  toplel
  Gaining Experience

  438
  378
  18 Август 2016
  Машко
  Прочитај ги правилата и сигурно ќе ти помогнит некој. Ова е ко да влезиш во нечија куќа, обуен и да врискаш „Дајте вино!“
   
  Draynor, Lokvan, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  400
  388
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Не е право место за вакви прашања, си има посебен дел од форумот за тоа, но еве мое мислење.

  Можеш со i3-7100 или Ryzen 3 2200G. Цената им е иста (околу 6.000 денари), Ryzen-от има 4 јадра, има интегрирана графичка и доаѓа со добар кулер, додека i3-ката нема кулер и има само 2 јадра и интегрирана графичка. Лично би одбрал Ryzen 3 2200G зошто за исти пари добиваш скоро дупло процесорска моќ плус има и кулер и нема да треба да трошиш додатни пари. Стај си 8гб рам најевтин ддр4, најевтина матична,барем 450 вати напојување (не зимај кинески и разни глупости, дај 500-1000 ден повеќе за асално напојување да не те боли глава) едно SSD 120GB и ако ти треба хард диск понатака можеш дополнително да си ставиш.
   
  На Chicco69 и tejtmer им се допаѓа ова.
 22. tejtmer

  tejtmer
  Intern

  8
  1
  17 Август 2018
  Машко
  fala ti mnogu ::)
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 23. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,453
  3,310
  11 Декември 2008
  Машко
  Си ја утнал темата од прва.
  Инаку може да одиш и со поефтина варијанта Pentium G5400, бидејќи другиве процесори поскапнаа за над 50% (i3-7100/8100 беа по 6 иљади и нешто, сега се по 10 иљадарки, btw i3 8100 е 4 јадрен и многу подобар од i3 7100...) потоа соодветна ефтина матична H310 чипсет, RAM може и со 4GB DDR4 да пројдеш, ама уште подобро 8GB, некое reliable SSD, фино културно и тивко напојување, класично педантно куќиште, монитор ако треба по избор поголем прегледен и тоа е тоа.
   
  На tejtmer му/ѝ се допаѓа ова.
 24. tejtmer

  tejtmer
  Intern

  8
  1
  17 Август 2018
  Машко
  haha i kakva utka...DD-64 Kabylake, Pentium® G4560 KabyLake, 4GB RAM, Intel HD Integrated, 500GB HDD mislam deka ova mi e dovolno!?
   
 25. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,453
  3,310
  11 Декември 2008
  Машко
  Да, ќе ти врши работа комотно за во аптека со некоја програма. Нема сигурно да сурфаш со 10-ина таба во хром, па да ти снемува рам меморија.
  Само внимавај, тоа куќиште доаѓа со вградено ефтино чкарт напојување со 8цм вентилатор, кое е од оние ептен бучните и има главата да ви ја пукне. Ако нарачуваш веќе од ддком, кажи им да го заменат со 350-450w Gembird со 12цм потивок вентилатор со мала доплата.
   
  Последна промена: 19 oктомври 2018
  На tejtmer му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...