1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,161
  4 Јули 2013
  :)
   
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,140
  2 Септември 2012
  Машко
  На Enis-Phantom и STEFF им се допаѓа ова.
 3. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  [​IMG]

  Kingston HyperX FURY Memory White 4GB - 4GB 1866MHz DDR3 - Сет Штип. 2600ден.
  Во план ми е да го заменам мојот рам ( 2 х 2 GB ) за уште една ваква плочка :)

  EDIT: Една од главните причини за 8GB рам е.. well
  [​IMG]
   
  Последна промена: 7 Март 2015
  На Grimriper, The_Witch_Hunter, igor_igor и уште 13 други им се допаѓа ова.
 4. Creed_Bratton

  Creed_Bratton
  Gaining Experience

  285
  328
  6 Август 2007
  ТechGeek
  [​IMG]
  2x4GB 1866Mhz cl10, Anhoch
   
  На The_Witch_Hunter, igor_igor, DaVoRkNe и уште 8 други им се допаѓа ова.
 5. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,112
  675
  2 Мај 2011
  [​IMG]

  250ден сет. Одличен кулер за тие пари, го возам на 800 вртежи и е скоро нечуен.
   
  На The_Witch_Hunter, igor_igor, borcep и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,028
  1,541
  25 Јануари 2008
  Машко
  [​IMG]

  [​IMG]

  Убаво комплетче, земено од @dejan_str во замена со доплата.
   
  На Boldozer, Necromancer, The_Witch_Hunter и уште 23 други им се допаѓа ова.
 7. tenkot

  tenkot
  Gaining Experience

  57
  139
  26 Јули 2009
  Antec 1300w Platinum, DDstore за 18600. Don't freak out за фарма е ;)
  [​IMG]
   
  На Boldozer, AndrejFerdzo, Necromancer и уште 24 други им се допаѓа ова.
 8. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,161
  4 Јули 2013
  На Boldozer, Necromancer, The_Witch_Hunter и уште 9 други им се допаѓа ова.
 9. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,395
  2,487
  9 Февруари 2011
  There is a fifth dimension beyond that which is known to man. It is a dimension as vast as space and as timeless as infinity. It is the middle ground between light and shadow, between science and superstition, and it lies between the pit of man’s fears, and the summit of his knowledge. This is the dimension of imagination. It is an area which we call... The Twilight Zone.


   
  На Necromancer, igor_igor, gremlin и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  2015-03-17 17.23.19.jpg
   
  На gokica, Necromancer, prichina и уште 17 други им се допаѓа ова.
 11. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  И нај главното :) Оригинал фабрички Dell и HP термални пасти

  2015-03-17 17.18.33.jpg
   
  На gokica, DaVoRkNe, theMAD и уште 8 други им се допаѓа ова.
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,469
  12,643
  2 Август 2012
  Машко
  Де бе смири ја раката да му е*ам мајката :)
  Со здравје да си ги служиш.
   
  На DaVoRkNe, Стап, Snow :) и уште 5 други им се допаѓа ова.
 13. igorce1

  igorce1
  Баниран/a

  140
  133
  31 Август 2013
  Машко
  hahah se trese fala
   
  На Goran27 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Шо се тресеш бе од возбуда, си го м**л на деловиве, ти кажам право и ја би го :)
  Ај со здравје да ги служиш.
   
  На Snow :) му/ѝ се допаѓа ова.
 15. AleksandarBR8

  AleksandarBR8
  Gaining Experience

  147
  139
  8 Февруари 2015
  Машко
  Изолација
  со здравје, на овие делови и јас би се тресел :crazy:
   
 16. pepo123

  pepo123
  Gaining Experience

  167
  258
  8 Април 2008
  ОК, пак јас.

  Се подновив со уште една тастатура. Оваа е за во канцеларија...

  Бела Leopold FC750R со кафени цреши (скапани?) и копчиња од дебела PBT пластика со страничен принт.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Нарачана од Widebasket на ebay (Кореа). Многу пријатна комуникација и одлично спакуван пакет со еден куп bubble wrap, најискрена препорака.
  На мое изненадување пакетот стигна за недела ипол, вклучувајки и два дополнителни дена во склад на царина бидејки не го забележав веднаш статусот на тракингот (кој да претпостави за една недела од тој уџум дека ќе стигне).

  Со сите трошоци платено е тотал околу 10000.

  Гратис слика заедно со Филкото дома.
  [​IMG]

  Да полупам некој месец па ќе напишам ривју/мислење/споредба на двете во темата за механички тастатури.
   
  Последна промена: 20 Март 2015
  На igor_xxxx, gokica, Necromancer и уште 12 други им се допаѓа ова.
 17. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Брат, алал вера шо си ваков мераклија. Со здравје куцање. Со душа чекам ривју. :)
   
  На pepo123 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,427
  13,537
  23 Јануари 2008
  Манга
  Што ти значи буржоазија. Во фарма тура напајање од 300 евра. Можам да замислам што има у канцеларија...
   
  На Fatal1ty_ и xenon им се допаѓа ова.
 19. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  Razer Sabertooth
  WP_20150320_19_53_02_Pro.jpg
  Пред малку го купив како замена за досегашниот Logitech F510. Цена 4.660 денари.
  Благодарност до членот Ulrezaj
   
  На gokica, prichina, olikomerc и уште 9 други им се допаѓа ова.
 20. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  297
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  Последна промена: 21 Март 2015
  На gokica, DaVoRkNe, gremlin и уште 19 други им се допаѓа ова.
 21. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,103
  3,464
  7 ноември 2014
  Машко
  Бидејќи претходниот пат ми беше избришано мислењето (веројатно зашто не ставив цена)...

  Последно е Logitech K800 тестатура купена на старо, бидејќи немаше вакви нови кај нас. Ми беше важно да биде Logitech и ми беше важно да биде тивка и безжична, а осветлувањето дојде гратис. :)
  Уште еден гратис е Palm detection, целиот долен дел е сензитивен на електрицитет и копчињата сами се осветлуваат кога ќе ја доближите раката, уште пред да ги допрете.

  Цена 2,000 денари (на старо).

  [​IMG]
   
  На gokica, prichina, DaVoRkNe и уште 9 други им се допаѓа ова.
 22. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,111
  1,670
  30 Мај 2010
  Сум заборавил да се пофалам.
  Ја сменив Noctua-та со Cooler Master Nepton 240M.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Тестови и споредби не сум правел, бидејќи во последно време и не го користам компјутерот :)
  Еве ја температурата на Idle во соба со 27 степени.

  [​IMG]

  Земено од Сет - 5200 ден.
   
  На prichina, gremlin, shifty и уште 8 други им се допаѓа ова.
 23. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  840
  1,389
  12 Септември 2013
  Машко
  Одлично изгледа, само тоа кулерчето на NB(или SB, ме мрзи да гуглам) ти ли го додаде? Креваше температура? Ми мати памет на таква плоча.
   
 24. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,111
  1,670
  30 Мај 2010
  Тоа кулерчето не е ниту на NB ниту на SB.
  Стои монтирано на куќиштето на плочата и служи да ја лади под нејзиниот armor.
  Без него температурите не се високи, а со него е уште поладна.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  На gokica, Gaston, windows8 и уште 8 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...