Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што на стариот PC

Cornel

Intern
24 октомври 2007
53
3
Почитувани,

Ме интересира Вашето ценето мислење и искуство. Оваа дискусија е 10 години наназад во времето, меѓутоа мене вашиот совет би ми бил од огромно значење. Имено, стариот PC ми е права антика. Pentium II 266 MHz со 160 MB SD-RAM, Diamond Stealth II графичка, 4.3 HDD ... Значи спремно за да се пренамени од PC во галапчарник (веројатно бил спремен за тоа уште пред 6-7 години :))). Меѓутоа имам намера овој PC да го оставам на мајка ми, која примарно работи на MS Word :p. Што ќе рече дека може уште да се користи.

Ваш совет pls...
Windows 2000 или Windows ME? Што би било подобро?
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Оти не ставиш 98-мица.Ќе ја тера супер 100%.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.847
117
А да размислуваш за оној small linux од 50мб?Виндоуз тешка работа
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Оти тешка ребота Windows. Види колку му треба за 98ката http://support.microsoft.com/kb/182751.

А да, ако можи тој што ќе работи да се снајди низ линуксот и тој не би бил лошо решение.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Супер конфигурирација за линукс, и десктоп средина ќе може да се поткрене

Или пробај Виндоуз 95
 

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
1
Najbolje bi ti bilo da staves win98, poso mislam deka potesko ke i bide na majka ti da se snajde u linux(ako e kao majka mi ---Turn on computer--Open Microsoft Word i nisto drugo)
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Najbolje bi ti bilo da staves win98, poso mislam deka potesko ke i bide na majka ti da se snajde u linux(ako e kao majka mi ---Turn on computer--Open Microsoft Word i nisto drugo)


Хех, па ако е за толку исто ќе и биде и у Linux ---Turn on computer--Open OpenOffice Writer, не знам што друго треба да се снаоѓа :chudenje:
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
@dime

Малку ќе одам офтопик.
Во право си дека не е тешко работењето во Линукс, ама денес има лиѓе кои не најосновното незнаат да го сработата, а ако не е пример Word на местото каде што се научени незнаат да го најдат.
Еден пример е мој другар. Незнаеше да го изгаси компјутерот, оти наместо Turn Off му пишеше Shut Down.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Лично мислам дека Win Me, е подобро решение, едно е што не бара перформанси поголеми од 98, а другото - има повеќе User Friendly Enviroment a.k.a. полесен е за работа
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Супер конфигурирација за линукс, и десктоп средина ќе може да се поткрене

Или пробај Виндоуз 95

@Aleks,pa dali ti toa predlozi Windows operativen sistem(pa duri i da e toa 95-ka),konecno go docekav momentot koga najgolemiot fan na Linux go predlozi windows(ili go mrazis tipov sto ja otvoril temava ili nesto drugo).just kiding:LOL::LOL::LOL:
mislam deka treba da se proba so 98 ili 95,ama deckovo se zablagodari,pa taka da nema vrska sto mislam.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
на компјутер со 100 и нешто mhz и 64мб рам имам ставено xp :LOL:
компјутеров работи... но детево го користи само за допишување и музика оти паѓа во кома ако уклучи нешто друго :LOL:

сакам да кажам не мора да ставаш ништо постаро од windows 2000 но кога веќе и треба само за word, ok e и windows98 (Барем ќе биде побрз) :p
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Јас би ти препорачал Windows ME. И јас имав сличен PC пред 4-5 години (166MHz, 64 RAM, 2MB VGA) и користев ME. Перформанси исто ти требаат и за ME и за 98, 2000 бара многу повеќе. Со МЕ нема да се мачиш со драјвери за USB а при работа со word документи сигурно некогаш ќе ти затреба и USB.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
@The Shadow, горе има наведено дека сака WORD да користи, претпоставив дека не е компјутерот наменет за нешто друго.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Мислам дека може да се поткрене ама нема да е истото ... затоа е тука опен офис

Ајде назад на темата
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.847
117
Па подобро да си стави линукс и нема да куца на некоја праисториска верзија од Ворд туку во ОпенОфис најнова верзија која е фулл компактибилна со Ворд,а плус нема вируси така да со тоа воопшто нема да се замараш.Сепак сум за Линукс сега:)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.206
649
Јас имам исто така антика компјутер 433 мегахерци, 128 рам, 4 мb графичка и терам на XP :)) Не работи лошо, но сепак не е тој за таков компјутер. Вака сега, Windows 95 нема шанси, многу е стар за вакви работи :) Windows 98, Me или 2000??? Јас би ти го предложил Windows ME, затоа што е подобар од 98 поради тоа што 98-цата со тек на време почнува да забавува, додека 2000 е повеќе наменета за Серверите. Не верувам дека ќе имаш некаков проблем ако користиш Windows ME.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.060
Мислења
954.702
Членови
34.478
Огласи
2.286
Најнов член
mwrld
На врв Дно