• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што мислите за ваучерите што ги подели Владата за набавка на комјутери а сега се продаваат на црно з

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Инаку да потсетам Владата на РМ додели ваучери во вредност од 200 евра на голем број студенти како помош за купување на компјутер. Пред неколку дена слушнав дека во Скопје се продавале истите тие ваучери за околу 100-120 евра. Значи човек да не може да се изначуди колку се паметни ова Македонциве. Некој предвреме се сетил дека иако има компјутер или не му треба, може од целата оваа работа да извлече и корист за него. Стварно не знам дали овој народ заслужува да му се помогне за нешто. Тоа ти е како да му дадеш на некој просјак кој дошол да моли за леб, му даваш 2 леба и го гледаш дека на првиот агол му ги продава лебовите на друг човек и со парите оди да купи алкохол. Јас не би му помогнал на таков човек! Стварно да се размисли човек!
 

marjan ku

Баниран/a
10 септември 2007
25
0
добро,дај не објаснувај многу,туку кажи каде да купиме ваучери за 120 евра.Да не знаете некој сто продава
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Лично не познавам никого а и да познавам не сакам да учествувам во тоа. Па ако се потрудиш можеш многу лесно да најдеш. Барем во Скопје... пошто за таму сретнав информација само немам конкретни податоци од лицата кои ги продават ваучерите.
 

marjan ku

Баниран/a
10 септември 2007
25
0
Лично не познавам никого а и да познавам не сакам да учествувам во тоа. Па ако се потрудиш можеш многу лесно да најдеш. Барем во Скопје... пошто за таму сретнав информација само немам конкретни податоци од лицата кои ги продават ваучерите.
dobro de nemoj tolku da objasnuvas ke pomislat clenovite na forumot deka ti se bavis so ovaa rabota.
a za toa sto vikam na hakerce da kaze nekoj sto prodava vauceri,se zafrkavam.mora da ima i smea i shala na forumov.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Да да добро е да има и малку шала тука на форумот, ама според мене оваа работа е жалосна, жалосно е колку сме ситни души тука во Македонија. Не мислам на никого конкретно туку општо. Тоа е тоа.
 

marjan ku

Баниран/a
10 септември 2007
25
0
Да да добро е да има и малку шала тука на форумот, ама според мене оваа работа е жалосна, жалосно е колку сме ситни души тука во Македонија. Не мислам на никого конкретно туку општо. Тоа е тоа.
toa e toa.I potoa vo pravo bile ovie strancive sto vikaat deka nasata drzava e polna so kriminal.No toa mislam deka e rezultat na vladive koi ne vodea od osamostojuvanjeto.Vo vremeto na jugoslavia makedonija bese na prvite mesta kade ima najmalku kriminal,a kade sme sega.sram mi e da zboram.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
е па тоа е тоа што владее сиромаштија и луѓето гледаат на секој начин да дојдат до пари. Секако дека се добредојдени вакви начини за брза и лесна заработка на туѓ грб.
 

marjan ku

Баниран/a
10 септември 2007
25
0
dobro i ne e tolku loso.nekoi sto nemaat kompjuter sega ke imaat moznost da dobijat.iako i vladata pravi kriminal kako da gio ispere parite.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Целата оваа работа можеше поинку да се одработи за да се спречат злоупотреби ама штое тука е. Некој сепак ке оствари нешто од ваучерите. ;)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Ние македонците сме мајстори за зае*ување на законите и државата. На секој можен начин се трудиме да избегнеме данок, давачки, да добиеме нешто од државата.
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Целата оваа работа можеше поинку да се одработи за да се спречат злоупотреби ама штое тука е. Некој сепак ке оствари нешто од ваучерите. ;)
Како поинаку? За подигнување на ваучерот мора да се појавиш лично. За да го потрошиш ваучерот мора исто да се појавиш лично. Идејата на владата беше да се зголеми бројот на компјутерите. Тоа и ќе се постигне, зошто единствено нешто што можеш да купиш со ваучерот е ПЦ. Е сега дали нов ПЦ ќе има тој за кој што бил наменет ваучерот, или комшијата, зависи од нас.

Ја читам оваа и претходната тема за ваучерите и неможам да се начудам на критиките врз владата. Да, имаше некои неправилности како неправилно поделени ваучери по факултети но, владата подели пари. Не ми текнува дека некој направил нешто такво во последните 15-16 години. Не? :rolleyes:

Како и да е, it`s a start.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Како поинаку? За подигнување на ваучерот мора да се појавиш лично. За да го потрошиш ваучерот мора исто да се појавиш лично. Идејата на владата беше да се зголеми бројот на компјутерите. Тоа и ќе се постигне, зошто единствено нешто што можеш да купиш со ваучерот е ПЦ. Е сега дали нов ПЦ ќе има тој за кој што бил наменет ваучерот, или комшијата, зависи од нас.

Ја читам оваа и претходната тема за ваучерите и неможам да се начудам на критиките врз владата. Да, имаше некои неправилности како неправилно поделени ваучери по факултети но, владата подели пари. Не ми текнува дека некој направил нешто такво во последните 15-16 години. Не? :rolleyes:

Како и да е, it`s a start.
Дека е за пофалба гестот на владата, да точно е. :bravo: Дека во на крај ке се зголеми бројот на ПЦ-а во Македонија, да и тоа е точно. :bravo: Јас никаде не ја критикував Владата за тоа што додели ваучери, туку реков дека можеше поинаку да се одработи целата процедура. Зборот ми беше што голем број на луѓе ке се стекнат со брзи и лесни пари. Ете на пример замисли 1000 луѓе земаат ваучери а немаат потреба од ПЦ, а оние кои имаат потреба не можат да добијат ваучер. Е сега овие 1000 луѓе ги продаваат ваучерите на тие што им требаат и математиката вели дека тие би се стекнале со противправна корист од по 100-120 евра или вкупно 100.000 евра ке бидат украдено од другите граѓани кои требаа да добијат бесплатен ваучер, па морале да го купат за 100 евра. Сепак за тој што нема пари сам да си купи ПЦ и 100 евра му значат нешто. Критките мои беа за тоа колку несовесни луѓе има и наместо да ги отстапат тие ваучери на оние на кои највеќе им требаат, тие ги земаат и ги продаваат.
:ua: :ua: :ua:
Владата дава пари ама некој краде од граѓаните. Тоа ми беше поентата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Па според тоа некој ке добие ваучер од 200 евра, а некој ваучер од 100 евра. Зависи кој како ќе се снајде во целава ситуација. Сепак тешко тој што нема пари и што чека помош! :ua:
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
владата подели ваучери, делува како супер потег, ама ако не си од тие што чекале и добиле ваучери. голготата допрва почнува за тие што ги добиле ваучерите. поопширно ќе го образложам моето мислење во некој од наредниве денови, сега не е моментот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Јас немам потреба од ваучер пошто лани си купив ПЦ (гејмер) кој го платив 900 евра и солиден е за мене така да немам потреба од друг и ни на крај на памет не би ми паднало да барам ваучер па после да го продавам. Само ептен ми е криво што се злоупотребува гестот на Владата, а највеќе ми е криво што таа злоупотреба оди на грбот на граѓаните (баш оние граѓани за кои се наменети парите од валадата). Ептен е ниско и глупаво.:ua: :ua:

А за тие што треба сега да ги искористат ваучерите јасно ми е колку ќе биде брза и едноставна процедурата. Им посакувам среќа низ "лавиринтот" од дилери и банки до конечното подигање на ПЦ-то.:krshiglava:
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
епа многу погрешно размислувате. некој можеби веќе има компјутер, ама тоа не значи дека нема потреба и од други работи. а 200е на оваа сиромаштија не се мала пара, па туку така да му ја отстапиш на некого.

ако некој манипулира со народот, тоа би била владата. ама како што реков, ќе образложам што мислам понатаму.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Вака значи овие 12.300.000 денари одат за граѓаните и тука нема ништо лошо. Тие 10000 комјутери идат исто за граѓаните кој ќе ги добие тоа нема никаква разлика. Доколку се прават некои неправилности сигурно барем 8000 комјутери ќе бидат продадени. Никој не е принуден тие ваучери да ги продава по 100 евра. Доколку некој смета дека му е потребно нешто друго тој ќе го добие. Овој проект на владата неможе да биде никако негативен бидејќи истата инвестира во нас и резултатите од тие инвестиции нема да можат да се измерат само може да согледаат како позитивен раст на економијата. На крај доколку фирмите прават нешто негативно тие ризикуваат да не ги добијат парите од ваучерите што значи дека и нема толку многу манипулирања од фирмите.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Инаку да потсетам Владата на РМ додели ваучери во вредност од 200 евра на голем број студенти како помош за купување на компјутер. Пред неколку дена слушнав дека во Скопје се продавале истите тие ваучери за околу 100-120 евра. Значи човек да не може да се изначуди колку се паметни ова Македонциве. Некој предвреме се сетил дека иако има компјутер или не му треба, може од целата оваа работа да извлече и корист за него. Стварно не знам дали овој народ заслужува да му се помогне за нешто. Тоа ти е како да му дадеш на некој просјак кој дошол да моли за леб, му даваш 2 леба и го гледаш дека на првиот агол му ги продава лебовите на друг човек и со парите оди да купи алкохол. Јас не би му помогнал на таков човек! Стварно да се размисли човек!
Shto ima losho ako nekoj go prodava svojot vaucher? Dali zakonot zabranuva prodavanje na vaucherite? NE! Dali zakonot te obvrzuva deka MORASH da kupish kompjuter so vaucherot? NE! Ne gledam shto e problemot? Sitna dusha? Hmmmm ... kako shto napishav na eden drug forum, ova e chista relacija komshija <-> koza.
dobro i ne e tolku loso.nekoi sto nemaat kompjuter sega ke imaat moznost da dobijat.iako i vladata pravi kriminal kako da gio ispere parite.
Ova e muabet za pred koperacija. Kako toa vladata gi pere parite koga kompjuterite se prodavaat niz 1000 razlichni prodavnici? Koga bi se prodavale samo vo odredeni kompjuterski prodavnici togash bi se soglasil deka e perenje pari, ama vaka... ?? Da se kazhe neshto, kolku da se kazhe...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@ VOJKAN
Shto ima losho ako nekoj go prodava svojot vaucher? Dali zakonot zabranuva prodavanje na vaucherite? NE! Dali zakonot te obvrzuva deka MORASH da kupish kompjuter so vaucherot? NE! Ne gledam shto e problemot? Sitna dusha? Hmmmm ... kako shto napishav na eden drug forum, ova e chista relacija komshija <-> koza.[/B]

E pa vaka. Muabetot mi bese ako nekoj veke ima kompjuter i nema potreba od vtor togas neka ne aplicira za vaucer. So toa sto toj ke go zeme vaucerot mu go skratuva pravoto na onoj koj ima potreba od kompjuter. Ovoj prviot ke zeme vaucer i poradi toa sto nema potreba od vtor kompjuter ke go prodade na nekogo za 100-120 evra. Ovoj vtoriot zatoa sto ne mozel da zeme besplaten vaucer, ne mu preostanuva nisto drugo osven da si "KUPI" vaucer. A neli vaucerite se besplatni? Eeee za kogo kako. Siromaviot onoj koj sto nema pari sepak ke go plati vaucerot, a onoj sto ke mu go prodade ke se stekne so protivpravna korist.
Shto ima losho ako nekoj go prodava svojot vaucher? Odgovor: Veke kazav pogore.
Dali zakonot zabranuva prodavanje na vaucherite? DA. Vo zakonot pisuva deka vaucerot se izdava za korisnikot i vaucerot ne moze da se prenesuva na drugo lice. Vaucerot moze da go realizira samo liceto sto e navedeno kako korisnik na vaucerot. E tuka naseto makedonce ke odvoi malku vreme i ke gi zavrsi site raboti i ke go podigne kompjuterot vo svoe ime no za onoj koj sto mu go kupil vaucerot.
Dali zakonot te obvrzuva deka MORASH da kupish kompjuter so vaucherot? NE! Tocno taka. No koja e celta da zemam vaucer i da propadne kaj mene ako nemam potreba od kompjuter, a nekoj sto stvarno imal potreba nema da moze da podigne vaucer zatoa sto Vladata pustila vo optek odreden broj vauceri i smeta deka site ke se iskoristat. Ne bi bilo ubavo ako da receme polovinata od tie sto podignale vauceri da ne gi iskoristat i vaucerite da propadnat za dzabe. Mislam deka na ovoj nacin se zloupotrebuva dobriot gest na Vladata. Rekov "Sitni dusi" i stojam na taa konstatacija. Bas takvi se tie licnosti koi namesto da gi otstapat vaucerite na onie koi stvarno nemaat pari, tie gledaat sansa tuka da zarabotaat 100-tina evra. Onoj koj stvarno nema pari nikogas nema da moze da dobie kompjuter poradi vakvite "Sitni dusi" koi mislat deka so tie 100 evra kojznae sto ke na pravat. Onie koi imaat nedovolno sredstva za nov kompjuter ke se soglasat da kupat vaucer na crno zasto sepak e poeftin i deka toa e edinstvenata sansa da se zastedat ako ne poveke togas barem 100 evra, bidejki vaucerite se potrosile odnosno kupile i onie koi imaat i onie koi nemaatpotreba od niv. Vo sekoj slucaj deka ke se kupat mnogu novi komjuteri i toa bese celta na Vladata, megjutoa ne se soglasuvam vaucerite da se prodavaat na crno. Ako nemate potreba od komjuter togas ne aplicirajte za vaucer i otstapete im go toj vaucer na nekoj sto nema niti kompjuter niti pak finansiski sredstava za da go nabavi istiot.
Ako nekoj sakase da napravi dobar gest togas iako nemal potreba a podignal vaucer, togas toj vaucer da go podarese BESPLATNO na nekoje siromasno semejstvo, koe veruvajte mi vecno ke mu bese blagodarno. Siromaviot znae da ceni. Se nadevam deka ovoj pat me razbra sto sakav da kazam.:rolleyes:
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
за ваучери

добро,дај не објаснувај многу,туку кажи каде да купиме ваучери за 120 евра.Да не знаете некој сто продава
Јас сум од битола.Иначе кај нас имав понуда за ваучер од 60 до 100 евра се движат цените.Зависи кој како.Еден мој другар зеде ваучер за 60 евра.Слушам дека имало уште.
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
за ваучери

@ VOJKAN
Ako nemate potreba od komjuter togas ne aplicirajte za vaucer i otstapete im go toj vaucer na nekoj sto nema niti kompjuter niti pak finansiski sredstava za da go nabavi istiot.

Ако некој има компјутер зошто да не си земе нов компјутер
ваучерите се за сите кои се четврта година на факултет
ако има некој компјутер можи да си го надгради или да си купи уште еден
ако владата нема доволно пари да обезбеди ваучери за сите студенти тогаш не требаше да го прави тоа за никој
или за сите студенти или за никој
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно