• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што мислите за новиот Opera 9.5

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Што мислите за новиот Opera 9.5
Вака не изглед изгледа супер,подобрени се забелешките,може да запишувате работи,за полесно да запамтите,појачана е одбраната на штетни кодови и друго.Прочитајте што е ново тука.
А симнете го бесплатно тука.
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Јас го симнав пред некое време и не бев баш задоволен. Има чат пат некои багови и почесто се случуваше ништо да не отвара а на Firefox се си беше ок :zbunet3:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Добар е.. Јас го користам од самото излегување..
Користев firefox ама поради премногу трошење рам се префрлив на опера..

појачана е одбраната на штетни кодови
Ова го немам забележано кај ниеден прелистувач.. Доколку немаш дополнителна заштита.. Тешко ..
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Јас го симнав пред некое време и не бев баш задоволен. Има чат пат некои багови и почесто се случуваше ништо да не отвара а на Firefox се си беше ок :zbunet3:

Мене ме зезаше мозилата па затоа решив да го симнам новиот,бтв fuUuUzZzZy така пишува на официјалната страна на опера.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Aaa ми се допаѓа на прв поглед. Автоматски ми го превзема Bookmarks од Mozilla-та.
Рам Opera троши 35Mb, a Mozillata 109Mb на отворена иста страница.
Првпат користам Opera и за прв впечаток :bravo::bravo::bravo:
За понатаму ќе видиме.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Да да.. Дефенитивно има ОГРОМНА разлика во ресурсите..
На мозилата кога ќе отворев 10-тина јазичиња, немаше шанси да го отворам кое сакам.. Ќе требаше да чекам пола саат за да се отвори некое.. Едноставно мозилата се укочување.. CPU стандард 100 е..
А додека на операва и со 20 јазичиња можам слободно да отворам што сакам..

Единствено нешто што ми фали е mcafee siteadvisor plug-in, и Web Security Guard .. Поради тоа морам често да го користам и мозила кога отворам некои нови непознати страни..
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Најдов мана, нема firebug plug-in (ако има такво нешто кажете).
Кај мозилата, како веб дизајнер тоа многу го користам. Кога ќе се кликне со десен клик на некој дел од страницата може да се одбере inspect element и те носи кај кодот, како е нештото направено.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
@Taurus добар плугин,и firebug plug-in може да се користи и за опера само треба да додадеш код.Еве ти тука како.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,963
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно