• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што мислите за Линукс?

Што мислите за Linux?


  • Вкупно гласале
    50
  • Ја почнал/а темата
  • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Кажете ми што мислите за Linux?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Jas mislam deka Linux e tocno nesto so im treba na korisnicite!
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Ovaka sega jas sum Windows covek cel zivot sum so Windows nemam pojma od Linux.Kaj Windows me izluduvase toa so koa ke go preinstaliram OS nemam nitu edna programa na nego a da ne ja opisuvam nervozata koga nemam cd so softver pri raka.Sledno so pocna da me nervira so Windows e cenata posebno na serverskite OS bidejki sum MCSE pocna da me interesira kolku cinat kaj nas u makedonija pa i u sveto.Cenite se da padnes u nesvest.
Od pred eden mesec pocna da go spremam Linux+ ispito i od toga sum so Linux preokupiran.Ne znam so da kazam instalira si Fedora 8 spusti si ja besplatno instalira si ja na DVD so nea si ima duzina korisnicki programi kako i serverski i developer samo si stikliras i instaliras najgolemio broj free.
Taka da nogu mi se dopadna toa so OS e spremen "from the box".
I mozam da kazam deka definitivno Linux e idninata i celosno go podrzuvam slobodniot softver.Mislam deka kaj nas Linux ke ima nogu golema ekspanzija toga koa ke pocnat inspekcii da ulevat po firmi i da im barat da koristat licenciran softver.Nasite gazdi kako so gledat da zastedat na najmala sitnica definitivno ke go primenat Linux kako OS. Samo ke treba malce pogolema zastapenost i poveke trening uste od mali za da mozat decata da se naviknat oti nie sepak sme Windows mladina bar po mene.Toa
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Па не би рекол. За кого како. Лично не ми врши работа. Што се однесува до трендот за користење на него како office решение..мислам дека би им завршил работа на многу фирми. Многу програмери исто може целосно да се префлат.

Инаку поспецифични софтверски пакети кои се битни за разни струки..немаат конкурент на Linux платформа.

Многу ми се смешни оние што се ептен Linux фанатици. Демек MS Sucks... хех искусен корисник може да го среди оперативниот систем да му биде баш како по мерка. Плус по мое мислење целата нестабилност кај MS е поради тоа што за се има графички интерфејс па ако користиш неколку различни апликации за истите опции може да ги остават подесувањата во некој бош состојба. Исто ако инсталираш глупости нонстоп кај и да е ќе ти пукне.

...со други зборови стабилност на Linux можеш да ја постигнеш со чиста инсталација и неколку програми што стварно ти требаат и така да фураш со години ако си напреден корисник.

Колку повеќе системот ти дозволува да го чепкаш со 2-3 клика толку полесно можеш да го зезнеш.... Ubuntuto можда 20 пати сум го заглавил (чисто поради ситни багови)

А цената..па сеуште никој не се замара кај нас со тоа
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Избрав “Линукс е добар оперативен систем“ иако искрено анкетава би требало да има уште неколку опции зашто не е се` црно- бело.
Накратко, Линукс не е за секого ама не е ни Њиндоњс. Линукс може да се понадева на поголема употреба ако Мајкрософт фати да прибира пари троа построго. Иако има светли точки, на Линукс сеуште му треба доработка. И премногу има педантерија во сисадминскиот дел за да стане барем малку попопуларен.:ua:
Поддршката се сведува на “Гугл ти е најдобар пријател“. :ua:
Новиот хардвер скоро сигурно нема од прва да работи под Линукс освен ако не си подготвен да инвестираш време во фаќање кривини и цаки со различни wrapper-и или виртуелизација :ua:
Игрите? Заборави... :ua:
Линукс доаѓа в предвид при рециклирање постари десктопи за да зашпарате во службените набавки или за аспирант за сисадмин. За лична секојдневна употреба тешко дека целосно би се откажале од Њиндоњс...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Според мене Линукс е добар оперативен систем, и пробувам се повеќе да го користам него. Во еден од претходните постови забележав дека некој спомна дека Линукс може да се користи по компаниите. Кога ќе се размисли поубаво, 90% од компјутерите во компаниите се користат само за изработка на документи, табели, сурфање на интернет и примање на маил. За овие работи, не знам колку е паметно да се дава пари за Windows кога и Линукс ги нуди истите можности. Како и да е, Линукс се повеќе и повеќе напредува и се развива така да нема да биде чудно еден ден и да го замени Windows (иако тој ден е сеуште далеку)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Spored mene: Linux ti e najdobar.. Zosto? Eve zaso, stabilen e, fleksibilen, mnogu mokjen itn... Windowsot e napraven za duri i majmuni da mozat da go koristat i e mnogu ednostaven.. toa e najvekje zosto go mrazam windowsot ..

Znam site velete deka Linux mora da ucesh komandi vo terminal.. epa da.. ama tamu mokta leze.. Shto mislede koga kje kiknete na nekoj instalacionen program VIE instalirate programa na windows? Epa mora da ve razocaram oti windows go prae toa za vas... t.e. Widnows Installer .. znaci nikogash ne mozete da se pofalete deka VIE ste instalirale programa na windows
pozz
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
Spored mene: Linux ti e najdobar.. Zosto? Eve zaso, stabilen e, fleksibilen, mnogu mokjen itn... Windowsot e napraven za duri i majmuni da mozat da go koristat i e mnogu ednostaven.. toa e najvekje zosto go mrazam windowsot ..

Znam site velete deka Linux mora da ucesh komandi vo terminal.. epa da.. ama tamu mokta leze.. Shto mislede koga kje kiknete na nekoj instalacionen program VIE instalirate programa na windows? Epa mora da ve razocaram oti windows go prae toa za vas... t.e. Widnows Installer .. znaci nikogash ne mozete da se pofalete deka VIE ste instalirale programa na windows
pozz

Според ова линуксот нема никогаш да дојде на ниво на windows. И јас сум linux lover, иако одсвен со ubuntu и Kubuntu со други дистр. сум немал искуство. Но размисли. Дали секој човек сака да се мачи да инсталира парче софтвер на тој начин(зборувам за деловен човек, незаинтересиран за ит технологии) или на 3 clicks? Како би избрал?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Da tocno Linuxot nema da se vrate t.e. da padne na nivoto na windows ... oti e 100 pati podobar .. da beshe tolku dobar windowsot microsoft na svoite support serveri nemashe da instaliraat RH9 tuku windows server kje si instaliraa .. ama i oni se svesni deka za nisho ne go biva windowsot ..

I mi vikash Linux lover si .. epa vaka.. Ubuntu e mnogu mizerna distribucija.. napravena e kako windowsot .. Dokolku sakash akcija zemi Slackware ili Gentoo
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
Kaj Windows me izluduvase toa so koa ke go preinstaliram OS nemam nitu edna programa na nego a da ne ja opisuvam nervozata koga nemam cd so softver pri raka.
во тој случај може да со симнеш XpBlackEdition на ДВД ЦД со цел куп на програми и сам си штиклираш што да се инсталира.

...иначе и ја цел живот сум на windows некако се навикнав на интерфејсот и сеа понекад коа ке стаам LinuxLiveCd одвај се снаоѓам, ко првпат да седнувам на пц.

значи немам стаж на линукс, али годинава по предметот основи на оперативни системи учевме за градбата на системите и дефинитивно мислм дека градбата на Unix е далеку подобра од Dos.

Кај и да е ќе се префрлам на Unix, ако ништо друго бар во Виртуелна машина да пробам
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
epa brat

Кажете ми што мислите за Linux?
uci na elektro ke se izbaci nasiot profesor da ne napomenuvam ke vi kaze

jas ne kazuvam koj operativec e podobar i pokavaliteten....jas samo kazuvam deka windowsot ne e namenet za programiranje...t.e dokolku nekoj kamion e namenet za 10 tona jas ne velam deka ne e kvaliteten toj kamion tuku deka e namenet da nosi samo 10 tona :D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Da tocno Linuxot nema da se vrate t.e. da padne na nivoto na windows ... oti e 100 pati podobar .. da beshe tolku dobar windowsot microsoft na svoite support serveri nemashe da instaliraat RH9 tuku windows server kje si instaliraa .. ama i oni se svesni deka za nisho ne go biva windowsot ..

I mi vikash Linux lover si .. epa vaka.. Ubuntu e mnogu mizerna distribucija.. napravena e kako windowsot .. Dokolku sakash akcija zemi Slackware ili Gentoo
heheheh :) Me nasmea postov :D
Tebe ti e interesno ako e neshto poteshko? :)
Pa ako ti e tolku interesno da si se zanimavash so komandi, otvori si cmd i raboti si preku nego.. Otvoraj si, kopiraj si preku cmd, baraj fajlovi.. nema potreba od vizuelnost..
A i neznam shto tolku ti pretstavuva teshko ako windowsot sam si ja instalira programata ? :D
Ne ti ja sfakjam ideata..

btw. Inaku odbrav lunux e dobar operativen sistem zatoa shto i navistina mi se dopagja, ama sepak vo momentov koristam Windows i nekako osven navikata shto rechisi cel zhivot sum na Windows, povekje sum za windows..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Мене ми е интересно што за некој проблем можам да навлезам до самото дно и најчесто да го решам...

ПС: Тој пост ми е напишан набрзинка без некое поголемо размислување
 

Kedafi

Intern
3 мај 2007
18
1
Многу ми се смешни оние што се ептен Linux фанатици. Демек MS Sucks...
Еве малку насмеј се: M$ SUX MY SOX BIG TIME.

Еј Aleks
како беше теотијата дека Ubuntu е како Windows? Да да, ептен е сличен, сите работи се user friendly и се е достапно на два-три клика. Па никој не те тера да работиш со разни gui-ја за да си инсталираш програми и да мењаш резолуција. Како и со секое дистро можеш да одиш на old fashion way. И шо демек slackware е нешто којзнае колку тешко. Slackware е мојата прва љубов кај linux-от, прво дистро шо го инсталирав и користив 6 месеци. Зошто сега сум на Ubuntu? Ми штеди време кога се работи за инсталација на програми затоа што slack нема пакет менаџер и многу програми треба да се компајлираат од сорс. Незнам шо ти е филмот Aleks се фураш колку добар linux корисник си? dimitars си користи ubuntu а ти користи што сакаш, важно linux да е. Го браниш linux-от дека е подобар а пљукаш на малкуте linux корисници на форумот и збориш дека ubuntu е мизерна дистрибуција. Дај доказ, едноставноста не е никогаш мизерна. Не сме овде сите програмери како тебе (си? :chudenje:) и да сакаме да бркаме во дното на проблемот. Јас сакам да ми работи системот стабилно и да имам време да се посветам на креирањето на мојата веб страна. Почнав да пишувам на форумов со надеж дека ќе помогнам на некого ама се што гледам овде се набиени стереотипи од типот кој подобар хакер е и ретко кој прашува нешто, во главно сите се познаници од сите можни области од технологијата и солат памет за се и сешто. Има исклучоци али ме нервираат вашите себични идеи за самодокажување кои не водат никаде. Зошто само не помогнете на другите и научете нешто ако не знаете. Пишувајте ваши мислења ама барем имајте образ да кажете дека сте згрешиле.

ps Фала ако го прочитавте постот, обично се скокаат големите постови ама морав да го кажам тоа што го мислам.
 

Eva Molotow

Intern
14 април 2008
106
30
Во Линукс едноставно имаш поголема слобода...на некој начин.
Јас користам и Линукс и Виндоус...и најискрено Линуксот повеќе ми се допаѓа. Не сум гејмер, така да не ми фали многу.
Според мене Ubuntu не вреди толку како Линукс дистрибуција, за истата причина што е наведена во другите постови...премногу е како Виндоус. Подобро ти е да се држиш до Виндоус него да идеш на Ubuntu, не губиш многу.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,697
Мислења
855,838
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно