• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што мислите - Дали претераното форматирање има негативно дејство на хард дискот?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
На оваа тема имам разговарано со неколку сервисери, и нивното мислење беше поделено, т.е еден дел тврдеа дека нема никакви негативни дејства, а други пак тврдеа дека со секој нареден формат сте чекор поблиску до „крајот„ на хард дискот.

Второво тврдење често е и на форумов..

Што мислите Вие лично за ова?
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Мислам дека со Quick format не се доаѓа така брзо до "крајот" на хардот.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
и јас мислм дека има негативно дејство, но при правенје на формаат стави си quick format и немаш гајле
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
932
912
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Koe negativno dejstvo be luge, daj zaprasaj te se slo se slucuva koga se formatira. Samo se prepisuva na toj prostor deka e prazen. So quick samo pisuva deka e prazen toj del, so full i se brise delot.

Istoto se slucuva i so sekojdnevna rabota na hardot
Spored taa logika samo da go koristis hardot e stetno za nego
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
jas ko sto znam sum napravil MILION formati na HDD-to i sum pravel i full i quick format sum instaliral najrazlicni softveri i ne mi pojavilo ni eden bad sektor za sega..

samo znam deka so sekoj format ti se namaliva goleminata za HDD-to no toa ne se zabelezuva zs se raboti za KB ... jas barem toa sum zabelezal :D
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Според она што го знам јас, мислам дека што повеќе форматирања поминал хард дискот се повеќе му се скусува векот на траење. Точно е тоа дека со quick format помалку се оштетува хардот отколку со full. Ова го кажувам според мое лично искуство што го имам.
Од 8 компјутери во интернет кафе кои "редовно" ги форматирав, 2 од нив посебно беа малтретирани и повеќе пати беа форматирани од другите. Резултатот од тоа беше појава на bad sector-и на хард дисковите. А ако некој хард диск појави bad sector-и, тогаш сосем е извесно дека му се ближи крајот.
Сега интернет кафето го работи мој другар и пред некој ден ми кажа дека уште еден хард диск појавил bad sector-и. Во секој случај мислам дека бројот на форматирања влијае на векот на хард дискот.
Ова е мое мислење, според мое искуство, па сега не знам вие колку форматирања сте поминале и какво е вашето искуство. :rolleyes:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Quick формат помалце го оптеретува хард дискот. Но и после quick, и после full формат следи инсталирање на оперативен систем кој исто така го оптеретува хард дискот. Затоа сум за максимално избегнување на форматот.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Sto se odnesuva do formatiranjeto kaj mene e navika na edno 4 do 5 meseci da si go formatiram komp. A i bas sakav da prasam dali toa ima nekakvo vlijanie vrz brzinata bidejki so sekoe novo formatiranje kako da osekam deka brzinata na komp.popoleka se namaluva (posebno pri vklucuvanje na \pc-to) Pa ako ima nekoj sigurno (ekspertsko) mislenje neka kaze, za da znam dali da namalam so toa moe cesto formatiranje na kompjuterot...
 
Форматирањето не го гњави многу хардот, ама ако после формат следи инсталација на ОС, ондак гњави(главата). Исто така ако хардот е фрагментиран, главата мора да шета ко луда за да ги чита фајловите и со тоа побрзо се "троши". Хард дискот е механичка компонента, малце логика употребете. Просечен работен век им е 5-7 години. Bad sectors се јавуваат од негрижа.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Nema razlika dali e full ili quick format... ni ednoto ni drugoto ne vlijae na hdd. Stariot pc koj znae kolku pati go imam formatirano (i toa samo so full format oti nikogas ne go primenuvam quick) i nema nikakvo ostetuvanje... ene go uste go koristi covekon bez problemi.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Форматирањето не го гњави многу хардот, .
и тоа како го гњави
форматирајте но не претерувајте имам случај со еден дечко нонстоп си заглавува вируси ај да го научам како се форматира и инсталира хр
тој си се научи и секоја недела удара формат незнае дека и цдата му се заразени
и после неколку месеца почнаа проблеми со хард дискот

се му штети т.е. се што се користи претерано:)
 
и тоа како го гњави
форматирајте но не претерувајте имам случај со еден дечко нонстоп си заглавува вируси ај да го научам како се форматира и инсталира хр
тој си се научи и секоја недела удара формат незнае дека и цдата му се заразени
и после неколку месеца почнаа проблеми со хард дискот

се му штети т.е. се што се користи претерано:)
Па јас што реков, форматирање не штети, инсталација штети. Фората е што не иде едно без друго хехе, па секогаш е штетно. Кога форматираш хард дискот си ги обележува сите сектори како празни, не ги брише физички(за ова има посебни методи како zero fill или low lvl format) и после наредните податоци ги пишува врз нив.

Правата фрка станува кога на него ке почнеш да инсталираш ОС, и тука главата полудува.
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
со quick format само се чисти хард дискот а со full се чисти и се скенира од бед сектори.така да ако ви е скоро форматиран компјутерот со full може да си го форматирате со quick
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
со quick format само се чисти хард дискот а со full се чисти и се скенира од бед сектори.така да ако ви е скоро форматиран компјутерот со full може да си го форматирате со quick
dobro drugar.. .temata e dali e stetno preteranoto formatiranje.. a ne rezultat od full ili quick format.

Kako i da e...treba da imate merka za formatiranjeto. Poveketo decki za sekoja glupost pravat format, bez da se obidat da go resat problemot, smetajki deka formatot e najlesno resenie.
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
dobro drugar.. .temata e dali e stetno preteranoto formatiranje.. a ne rezultat od full ili quick format.

Kako i da e...treba da imate merka za formatiranjeto. Poveketo decki za sekoja glupost pravat format, bez da se obidat da go resat problemot, smetajki deka formatot e najlesno resenie.
да али предходните постови беа во врска со тоа.
али како и да е.јас мислам дека форматирањето не е штетно за HDD.
 

Integer-ve

Intern
5 ноември 2008
3
0
Форматирањето на хард дискот, би го споредил со еден друг прост пример...

Доколку земете еден лист хартија и нанего пишувате, пишувате (со молив :D), и после некое време ке ви текне да избришете нешто што сте напишале. И сега кога ке избришете со гумата листот нема да биде во истата форма како што бил првиот пат (ке биде малце стуткан).
Па така е и со хард дискот (сега не е баш 100% така но на тој принцип се ствараат проблемите со него).

PoZz
 
1 октомври 2008
278
9
@Integer-ve lol sporeduvas list so zelezo
najveke harddiskot strada od neredovno defragmentiranje a ne od formatiranje ..
ja sekogas ubotrebuvam low level format
a so windows stalno koristam full .. zatoa so quick fajlovite lesno moze da se vratat ( i ima eden kup novi a i stari zatalkani fajlovi ) take hardot se gusi i se usporuva negovata rabota..
a toa so trinjeto nema veze (so gumata i hartijata ) pa hardiskot raboti na princip na magnetizacija a ne na pravenje dupki vo nego.. glavata na hardot nema nikakov fizicki dopir so magnetnite diskovi
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Боже...темата е уште отворена.
спиро_дт има потполно право.
@maci
HD треба да се дефрагментира во зависност од тоа колку го користиш истиот. јас си го деф. еднаш неделно.
и прашање до спидо_дт...колку ти трае low_level format ?
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
@GigaC Повеќе трае, ама зависи од многу фактори, пред се капацитетот на самиот хард, ама не е страшно и да почекаш малку.

Инаку искрено незнам дали се расипува повеќе, ама со формат сите сектори од хардот се чепкаат, додека при нормална работа пример само 15% од секторите активно ќе работат во тек на ден.

Значи логички штети формат, ама пак и штети преполн фрагментиран хард, и би рекол на некој начин работава е trade-off.
Ама ипак "расипувањето" е минимално во дватаслучаеви, можеби на нет има статистики некаде.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,062
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно