• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што ми фали во поставките на мојата приватна мрежа?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
После малце копање по Интернетов ги собрав следниве линкови:

https://www.howtogeek.com/221001/how-to-set-up-your-own-home-vpn-server/
https://www.howtogeek.com/131961/how-to-access-windows-remote-desktop-over-the-internet/
How to configure VPN connection in Windows 10/8/7
https://support.microsoft.com/en-us/help/20510/windows-10-connect-to-vpn
How to set up a VPN server on Windows 10 • Pureinfotech
Setting a Static IP Address in Windows 10
Fastest Way to Forward Ports on the Huawei HG8245 Router
Router Screenshots for the Huawei HG8245 - PortForward.com

Сервер:

На рутерот:
Наместив статична адреса за мојот домашен компјутер(Виндоус 10) кој наводно ќе биде сервер за приватната мрежа.
Исто така ги најдов и двата сервери за доменски имиња(DNS) кои си постоеа, и наместив само тие да бидат статички, односно постоечки.
Си направив сметка на Free Dynamic DNS - Managed DNS - Managed Email - Domain Registration - No-IP за DDNS, и согласно туторијалите, наместив мапирање за DDNS со No-IP.
Наместив и port forwarding, но имаше некои основни поставки, не знам дали е тука утката. Дали од Телеком ограничиле некои поставки за овој дел...
Портите за мапирањето не се видливи...

На компјутерот:
Наместив и поставките за „огнениот ѕид“ според наведените туторијали.

Клиент:
Клиент ќе биде мојот Виндоус 10 лаптоп. Наместив виртуелна приватна мрежа како што велат во туторијалите, PPTP, со корисничко име и лозинка.

За да не користам RDP(Remote Desktop Protocol) преку јавна мрежа, решив дека со приватна мрежа е подобро. Ќе ми треба да си го пристапам домашниот компјутер со Remote Desktop Connection.

Што ми фали во поставките?

Пробав да се поврзам на адресата која No-IP ја мапираше од домашниот интернет, и на порта 80 ми ја отвори страната за поставки на домашниот рутер, во обичен преслитувач.
Ако пробам да ја пристапам оваа адреса, на пример преку мобилен Интернет од мојот телефон, тогаш не отвара ништо(Connection timed out).

Дргуо, гледам дека Виндоус 10 има поставки за своја приватна мрежа, и исто и ова пробав да го користам. Ми дава грешка цело време, connection was interrupted или нешто вакво.

Што грешам при местење приватна мрежа?

Дали откако ќе го наместам домашниот компјутер да биде сервер, треба да го поврзам на виртуелната мрежа?
Или ова само од клиентската страна?
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Другар, на многу места имаш промашено, дури и концептуално не само имплементациски. Тешко е да се објасни се, најдобро да најдеш некој што разбира и да седнете и сработите се ова и да се објасните.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
Што ти е целта да направиш? По се ова мачење, најдобро ти е со team viewer или сличен клиент да сетираш на телефонот/другиот компјутер и моментално што го планираш за сервер.
За да не користам RDP(Remote Desktop Protocol) преку јавна мрежа, решив дека со приватна мрежа е подобро. Ќе ми треба да си го пристапам домашниот компјутер со Remote Desktop Connection.
Ова се коси едно со друго, ако пробуваш од надвор да пристапиш трафикот МОРА да пројде низ јавната мрежа дури и со VPN тунел пак оди преку јавната, тоа е како виртуелен сегмент. Мора да има одредена патека за да стигнеш до приватната мрежа, која е на крај.

Како што ти напиша октар, најдобро е со некој што е малку поупатен да седнете да му објасниш што сакаш и доколку е изводливо да ти сетира.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Одамна не сум користел TeamViewer. Ќе инсталирав одма, да ми текнеше.
Треба да поврзам два компјутера со Remote Desktop Connection.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,376
2,745
Одамна не сум користел TeamViewer. Ќе инсталирав одма, да ми текнеше.
Треба да поврзам два компјутера со Remote Desktop Connection.
А зошто баш RDC. Плус искoмплицирано со ВПН. Во било кој случај без успешен порт форвард на рутерот, џабе ти е се што пробуваш. Како и што ти рекоа, имаш за твојата потреба готови решенија. TeamViewer, Hamachi, AnyDesk, па дури можеш и сопственa VNC client/server да си направиш со RealVNC, TightVNC и слично.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,983
Мислења
854,191
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно