• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што ми е потребно за веб хостинг провајдер?

Статус
Затворена за нови мислења.

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
За WEB hosting provider ти треба:

  • Јака интернет врска (зависи што и колку ќе хостираш) со фиксна ИП адреса, не АДСЛ или сл. За ова може да искористиш колокација.
  • Јака машина
  • Софтвер е мал проблем, зависи, widows или linux.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
За WEB hosting provider ти треба:

  • Јака интернет врска (зависи што и колку ќе хостираш) со фиксна ИП адреса, не АДСЛ или сл. За ова може да искористиш колокација.
  • Јака машина
  • Софтвер е мал проблем, зависи, widows или linux.
Шо значи колокација???
Дали ако сакам да хостирам нешто кај мене дома или у фирмата ќе треба да барам од операторо фиксна ИП адреса и симетричност на интернет конекцијата(Upload=Download), можно ли е овоа со АДСЛ или кабелски интернет.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Колокација значи, земеш компјутер, исконфигурираш го ко сервер, и однесеш го во Неотел, Мактел, Он нет или друг провајдер и го уштекаш на мрежа во нивни простории.

Со АДСЛ, хостинг компанија.... иди бегај. Не да не може, ама нема да биде квалитетно.

Иначе, МОРА да бараш фиксна адреса (евентуално две)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Во македонија ваква ствар со сегашните провајдери меможе да се замисле ни на сон

Прво за сервер ти треба статична ИП адреса

Второ СТАБИЛЕН интернет а не некој што паѓа на секои 2 саати

Трето БРЗИНА и тоа ГОЛЕМА БРЗИНА

Четврто bandwidth и тоа многу од редот на терабајти
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Во македонија ваква ствар со сегашните провајдери меможе да се замисле ни на сон
Ех сега и ти..... за кого како. Кај мене на пример овој "сон" е стварност.

Прво за сервер ти треба статична ИП адреса
Имам можност за избор на пакет со статична ИП адреса. Сега за сега немам потреба од таков пакет и не користам.

Второ СТАБИЛЕН интернет а не некој што паѓа на секои 2 саати
Имам СТАБИЛЕН интернет што никогаш не паѓа, или ајде да кажам еднаш неделно или на 10 дена. Тоа се случува само по вина на МТ нет а не на мојот провајдер.

Трето БРЗИНА и тоа ГОЛЕМА БРЗИНА
Брзина имам и тоа ГОЛЕМА БРЗИНА. Моментално со овој пакет имам брзина од 3,5Mb download 3,5Mb Upload, и сосема е солидна.

Четврто bandwidth и тоа многу од редот на терабајти
А за bandwidth околу 500KB/s.
http://www.gotomyhelp.com/bandwidthmeter/download-result.php?kbps=3717

Мислам, знам дека 90% од корисниците се жалат од сегашните провајдери во Македонија, но сакам да кажам дека има и провајдери кои нудат СОЛИДЕН интернет. Ретки случаеви се, но ги има. :)

Еве ти просечни брзини во Македонија според Speedtest.net:
http://www.speedtest.net/global.php?continent=3&country=52

Во поглед на брзината општо не сме баш за жалење. :)
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
изгледај го видеото и ќе ти стане јасно...
http://stargate.com/
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Лол, статична IP? Не би рекол. Не мора да имаш. Кога ќе си закупиш домен и кога ќе ја резервираш IP, има програмчиња кои прават на колку сакаш време refresh, и ја менуваат IP на хостот.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
изгледај го видеото и ќе ти стане јасно...
http://stargate.com/
Го изгледав видеото и сега ти препорачувам да се вратиме во македонската реалност. Сепак, далеку е сонцето. Нели? :)

Додека стигнеме до нивото на Stargate ни требаат уште мнооооогу години, така да овде дискутираме за она што реално можеме да го добиеме од нашите провадери и она што е реално можно и достишно во блиска иднина.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
StMartin, има програми кои менуваат ИП, ама има на колку време се прави refresh + време за пропагација на DNS серверите.

Другар ми користи dyndns за да влегува во неговиот компјутер, и кога му се смени IP не може да влезе, без разлика што е refreshирано.

Па влегува во dyndns да види кое му е новото ИП па со ИП влегува.

За професионален хостинг, мора да има статичка ИП.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
На dyndns доста брзо оди ажурирањето на ип адресата, понекогаш е бавно ама мислам дека е до нашите DNS сервери, ако користиш друг сервер нема проблеми. Инаку за веб хостинг мора статичка, пак зависно од намената, сериозноста,...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ај да не одиме предалеку од темава, иначе dyndns има клиент за афтоматско апдејтирање на ип-адресата кој јас го имам на главниот сервер дома и секогаш aleks.homelinux.net покажува на мојата ИП адреса без разлика дали се прменува или не, го имам стаено да апдејтира на секои 10 секунди и немам гајле за тоа

Иначе, реално гледано, во македонија НЕ МОЖЕ да се има професионален хостинг провајдер со сегашниве провајдери. Зошто така мислам ? Дали некој од провајдерите гарантира апсолутно стабилен интернет од 100% и истотака стабилна брзина ? НЕ! Затоа неможе да се прави професионален хостинг центар со сегашниве провајдери тука кај нас.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Го изгледав видеото и сега ти препорачувам да се вратиме во македонската реалност. Сепак, далеку е сонцето. Нели? :)

Додека стигнеме до нивото на Stargate ни требаат уште мнооооогу години, така да овде дискутираме за она што реално можеме да го добиеме од нашите провадери и она што е реално можно и достишно во блиска иднина.
Па сега дечкото си праша што му треба да стане веб хопстинг провајдер. Ако сака да нуди квалитетен хостинг тоа е потребно. Точно дека дата центарот е Tier 3+ класа но Дата центрите каде се наоѓаат еве можам да зборам за серверите на урнебес се во Tier 2 класа на дата центар...
Значи не е да имаш дома интернет и пуштен PC интернет конекција која спрема тебе ти е стабилна но има проблеми Мт.нет ( важно што нема да си достапен тоа е downtime ) и чат-пат снемување на струја од неколку саати ( колку UPS системи ќе ти бидат потребни за да биде се во ред ?? )
Башка на PC-то не треба ништо друго да работиш пошто постои можност да се бллокира па треба рестарт па повторно тоа е downtime и се разбира струшен административен кадар кој ќе ги исконфигурира и ќе биде 24/7 тука за да ги исправи сите дефекти...

Точно дека сето ова е далеку од нашето сонце но ако сакаме светски квалитете мора да применеме светски стандарди...
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
Па сега дечкото си праша што му треба да стане веб хопстинг провајдер. Ако сака да нуди квалитетен хостинг тоа е потребно. Точно дека дата центарот е Tier 3+ класа но Дата центрите каде се наоѓаат еве можам да зборам за серверите на урнебес се во Tier 2 класа на дата центар...
Значи не е да имаш дома интернет и пуштен PC интернет конекција која спрема тебе ти е стабилна но има проблеми Мт.нет ( важно што нема да си достапен тоа е downtime ) и чат-пат снемување на струја од неколку саати ( колку UPS системи ќе ти бидат потребни за да биде се во ред ?? )
Башка на PC-то не треба ништо друго да работиш пошто постои можност да се бллокира па треба рестарт па повторно тоа е downtime и се разбира струшен административен кадар кој ќе ги исконфигурира и ќе биде 24/7 тука за да ги исправи сите дефекти...

Точно дека сето ова е далеку од нашето сонце но ако сакаме светски квалитете мора да применеме светски стандарди...
Are you sure?
Eve jas ke ti nabrojam nekolku elementi od eden nas "datacenter"
4x APC Symmetra® LX
Biometric control
APC cooling systems...
CISCO 12k, 6500, 4500
IBM Blade's....
IBM P series
SUN toys,
2x Diesel Generators
and a bunch of APC SU....
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Are you sure?
Eve jas ke ti nabrojam nekolku elementi od eden nas "datacenter"
4x APC Symmetra® LX
Biometric control
APC cooling systems...
CISCO 12k, 6500, 4500
IBM Blade's....
IBM P series
SUN toys,
2x Diesel Generators
and a bunch of APC SU....
за кој дата центар се работи ???
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Да ама кој има име ??? Или компанија која го поседува ???
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
А што е толку голема тајна тогаш ?? Или само го измисли сето ова ?
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Возможно знам дека имаат еден вид на дата центар во Ѓорче во Скопје. Но и да е така сепак погледни ги цените за хостирање огромни се.... Што автоматски наведува дека иако се трудат да го достигнат квалитетот сепак цените се премногу високи...
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Еве јас имам фиксна ИП адреса и брз интернет, и како да го претворам мојот компјутер во веб сервер со една веб страна?
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Apache, Tomcat, IIS. Мораш првин да се одлучиш за која WEB технологија правиш сервер (можно е и повеќекратно).
Под претпоставка дека пред себе имаш само инсталација на Њиндоњс ЏП:

Control Panel -> Add or Remove Programs -> Add/Remove Windows Components -> Internet Information Services (IIS) -> Details... -> World Wide Web Service (to be checked) -> OK -> Next

Се што ќе ти побара е да покажеш кон инсталација на оперативниот систем (ЦД, ДВД, мрежна папка, локална папка).

Откако ќе инсталираш (можно е и рестарт да ти побара), треба да го подесиш серверот.

Control Panel -> Administrative Tools -> Internet Information Services -> Internet Information Service -> YOUR_PC_NAME -> Web Sites -> Default Web Sites (можно е сервисот да е стопиран, види понатаму) -> Десно копче од глушецот -> New -> Virtual Directory -> Next -> Alias: убаци го името на веб сајтот (пример test) -> Next -> Directory: креирај си нова папка (препорачливо со исто име и да не е на C:\, пример D:\test) -> Next -> Finish -> избери го test од списокот -> десно копче со глушецот -> Properties -> Documents -> Add... -> index.html -> OK -> OK -> избери го test од списокот -> десно копче со глушецот -> Explore -> на десниот панел десно копче од глушецот -> New -> Text Document -> преименувај го документот во index.html -> Два пати кликни на документот -> Пиши во него "Good Bye Blue Sky" -> зачувај ја промената и затвори го документот

Да прегледаш каков веб сајт си направил отвори IE или Mozilla или што и да е (и links ако сакаш :LOL:) и убаци ја адресата
http://localhost/test

Доколку сервисот Ви е стопиран, Firewall, ама за тоа немам снага да пишам.

Apache и Tomcat од Apache се мнооогу потешки за работа и поконфузни, али ебат млади мајки.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,817
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно