• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што ми е потребно за ISP?

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
За да отвориш ISP не ти треба туторијал. Ти требаат многу пари.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Потребен материјал.... компјутери (за сервери), останато зависи, дали ќе провајдираш wireless или ке пушташ кабли.

Ако идеш wireless ти требаат аксес поинти, да правиш базни станици....
Ако идеш со кабел, пожелно е оптика до одредено место па после со медиа конвертор пребациш на LAN.

Врска со друг ИСП од кој ќе купиш многу мегабити.

Нема тука туторијал. Тука се прави проект. Зависи и колку простор и клиенти планираш. Ако немаш многу пари, се почнува од маало. Продаваш интернет на комшии па се шириш.

А ти требаат и дозволи (тоа е друга тема).
 
Прво, треба да фрлиш некое миљонче на државата за концесија.
Второ, треба да изградиш инфраструктура.
Трето, треба да купиш опрема(сервери, рутери, свичови)
Четврто, треба да купиш линкови.
Петто, треба да дадеш кеш за маркетинг.

Накај 5 милиони евра за почеток.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
abe za to ne se sekirajte vie. Mislev za potreben materijal.

Прво, треба да фрлиш некое миљонче на државата за концесија.
Второ, треба да изградиш инфраструктура.
Трето, треба да купиш опрема(сервери, рутери, свичови)
Четврто, треба да купиш линкови.
Петто, треба да дадеш кеш за маркетинг.

Накај 5 милиони евра за почеток.

@stefan_sonce
Сакаш да кажиш дека не ти е проблем ова:ha:
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Епа вака сега:
Кажете ми точно каде кај нас да купам опрема за ISP и кажете ми софтвер што треба да користам и кој оперативен систем го препорачувате???
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Оперативен : Линукс се разбира :p

Опрема ти треба сервери многу .. рутери .. кабли ..
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
50
Велес - Скопје
Кај нас да купиш таква квалитетна опрема за да бидеш ISP тешко, инаку за избор на оперативен систем дефинитивно Linux. Запази ја сега информацијава што ни ја даде еден професор на факултет кој е добар познавач на мрежи, оперативни системи итн. Windows како DNS сервер користат машина која работи под Linux, професорот вика зошто да се инвестира во нешто што работи речиси перфектно а не е од нив само за да го има нивното име не им се исплати. Еден голем плус ти е што за Linux нема да ти треба еден куп пари, за разлика ако планираш тоа да го правиш со Windows.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Прво, треба да фрлиш некое миљонче на државата за концесија.
Второ, треба да изградиш инфраструктура.
Трето, треба да купиш опрема(сервери, рутери, свичови)
Четврто, треба да купиш линкови.
Петто, треба да дадеш кеш за маркетинг.

Накај 5 милиони евра за почеток.

Оф леле мајко мила 5000000 евра каква колосално истрескана глупост... ...не ти требаат толку пари сигурно.треба само дозвола одредена сума на пари(20-30000евра) малку труд и воља и после тоа се знае спонзорство и среќа
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.686
30.115
kalco.ru
Во секој случај има голема инвестиција
Знаете дека никад не сум размислил да правам ИСП...може и не е толку лоша идеа,али неможам сеа да почнам треба да ми префрлат пари првин:LOL:
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@Sepiroth

Еврејки машала машала :LOL::LOL: Него прашај се ти колку ISP работат без концесија кај нас и плус тоа не реков на државно ниво.. THINK GLOBALLY ACT LOCALLY
 
Баш ме интересира како ке се натпреваруваш на глобално ниво со 30000 евра против гигантите....А за концесијата, нека си работат другите така, јас ако почнувам бизнис сакам све легално да ми биде, а не да ми виси животот на конец или да морам да го давам газот на боцкање на оние кои ке ме уценуваат.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Баш ме интересира како ке се натпреваруваш на глобално ниво со 30000 евра против гигантите....А за концесијата, нека си работат другите така, јас ако почнувам бизнис сакам све легално да ми биде, а не да ми виси животот на конец или да морам да го давам газот на боцкање на оние кои ке ме уценуваат.

Кој си ја има мувата на капата ке си ја брка :)
Зашто одма против гигантите и молимте кои гиганти у макдеонија хахахаха ме изнасмеа :) Друга работа зошто мора да го наречеш креирање свој ISP бизнис..И зошто да ти виси животот на конец.. Кај си прочитал дека оснивач на ISP бил утепан ...пак ке ти кажам THINK GLOBALLY ACT LOCALLY
 
Тотално го промаши мојот пост

Кога реков гигантите, мислев на глобалните гиганти, не на нашиве смешки.

Креирање на свој ISP е БИЗНИС, не ми е јасно како може да не е......

Висење на животот на конец значи дека ако ми пропадне ISP бизнисот ради нелегалности, ке јадам леб и сол, а не дека некој ке ме утепа.....

Другпат убаво размисли што сакал да каже писателот пред да се избрзаш да напишеш ново мислење.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
786
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Епа вака сега:
Кажете ми точно каде кај нас да купам опрема за ISP и кажете ми софтвер што треба да користам и кој оперативен систем го препорачувате???

Стефан извини може ќе бидам агресивен ама спушти се малку на земја!
За да бидеш интернет провајдер прво вработи си високо стручен електро инжињер и Cisco администратор. Според мене џабе гупиш време со прашања тука освен ако имаш вишок пари и сакаш да си играеш интернет провајдер. За да понудиш квалитете како провајдер тие двајца вработени ( може да бидат и два во еден :) ) се неопходни уште минимум 1-2 месеци пред да почнеш да нудиш услуги...

Гледам некој коментирал 30000 евра да вложиш и ќе биде работа тоа е многу малку само оптичките кабли не се толку, ами каде се дозволи за бандери или за копање и подземно поставување ( колку и да не бидеш легален не смееш со ова да ризикуваш ако се погоди некој шантав инспектор и ти ја урне бандерата со кабли на нејзе отиде одрака цела инвестиција или пак подземно ги искасапи каблите) , каде е Cisco рутерот, ако одиш лан незнам точно што опрема ќе ти треба ама ако одиш со коаксиален кабел ќе ти требаат BSR уреди, појачала, нодови, орматри, Алфа систем за непрекинато напојување на опремата во станицата ( на тие 30000 стави уште едан нула само за него ), DNS Сервер 1 , DNS сервер 2, DHCP сервер ... најмалку уште 2 вработени во интернет одделот за да може да престигнеш со основните интернет проблеми, потоа софтвер за мониторинг ( софтверот не се наога на интерент пиратски за беспари и не се купува во локалната трафика... ) и слично, и најмалку уште 2-ца вработени монтери...
Ако беше така едноставно да се прави провајдер до сега сите тука на форум ќе бевме провајдери во сопственото маало.

Муабетот ми е ако имаш пари, сакаш да направиш нешто квалитетно и професионално а немаш знаење го бараш на погрешно место. Не дека формот нема членови кој се разбираат и знаат туку дека никој не е улав да седне и да ти напише илјадници страници со делати и објаснувања што и како треба! Тоа кошта пари, некој учел за да спечали и не верувам дека ќе ти го подари знаењето бесплатно. Најдобро ти е уште еднаш ќе кажам вработи луѓе кој вистински ја познаваат работата седни со нив договори се ако си ја познаваат работата инжињерите се ќе ти кажат се точно...


П.С. Пишувава за жичена мрежа, тоа бежичното освен за дома лично и локално не го сметам за интернет. WiMax може ама само од една до друга точка, во населени места и него не го бива... Комшијата ќе пушти перална или микробранова и ти немаш интернет :). Здравје понатаму може ќе се усоврши технологијата ...
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Шумичка:D па не бива на човекот да му го пукаме меурот :) Инаку јас бев тој што рече 30000 евра инаку пак ке повторам THINK GLOBALLY ACT LOCALLY. Една работа ми е чудна, а тоа е а се спомне ISP(Internet Service Provider) одма сите почнуваат да скокаат сервер сервер сервер.. и некој трет од таму Ciscooooo!!!! Полека малку смирете се не скокајте ко прле пред магаре:D

Прво: Стефанчо убаво си праша што му треба.
Второ: Сите почнавте да му викате дека му требаат пари, никој не претпостави дека можеби човекот има пари.
Трето: Освен Cisco друг рутер не кажувате.
Четврто: Мајко мила аман те со тие оптички кабли и копање на бандери...смирите живци.
Петто: Ок можно е и 30000 евра да се малце, но сепак цената не е 5000000 милиони евра ниту пак 30000 биле малку за оптички.

Е сега на главното на Стефанчо наш што се му е потребно:
Епа вака:
Прво: Стефан ти е потребен нацрт план, што ISP планираш да бидеш.

Второ: Каков интернет планираш да увезуваш.
Трето: Во кој град планираш да започнеш со ISP-то
Четврто: Колкава површина на градот планираш да покриеш.
Петто: На крај треба да видиш дали ти треба дозвола за ISP во тој град, ако ти треба што вид на дозвола е.

А за опрема што ти треба зависи кој тип на интернет сакаш да го увезеш. Битно е да знаеш дека постојат повеќе варијанти на рутери , на сервери итн. Тие ги купуваш еднаш и траат долго време. Поврзувањето е без пари е сега битен е месечниот и годишниот надоместок што го плаќаш на команијата од која го зимаш интернетот. Ианку идеата ти е одлична и би сакал да се приклучам кон неа се разбира со мои инвестиции. За почеток не би било лошо еден аматерски ISP чисто да видиме како ке функционира.

...GOD SPEED AND MAY THE SOURCE CODE BE WITH YOU...
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Шумичка:D па не бива на човекот да му го пукаме меурот :) Инаку јас бев тој што рече 30000 евра инаку пак ке повторам THINK GLOBALLY ACT LOCALLY. Една работа ми е чудна, а тоа е а се спомне ISP(Internet Service Provider) одма сите почнуваат да скокаат сервер сервер сервер.. и некој трет од таму Ciscooooo!!!! Полека малку смирете се не скокајте ко прле пред магаре:D

Прво: Стефанчо убаво си праша што му треба.
Второ: Сите почнавте да му викате дека му требаат пари, никој не претпостави дека можеби човекот има пари.
Трето: Освен Cisco друг рутер не кажувате.
Четврто: Мајко мила аман те со тие оптички кабли и копање на бандери...смирите живци.
Петто: Ок можно е и 30000 евра да се малце, но сепак цената не е 5000000 милиони евра ниту пак 30000 биле малку за оптички.

Е сега на главното на Стефанчо наш што се му е потребно:
Епа вака:
Прво: Стефан ти е потребен нацрт план, што ISP планираш да бидеш.

Второ: Каков интернет планираш да увезуваш.
Трето: Во кој град планираш да започнеш со ISP-то
Четврто: Колкава површина на градот планираш да покриеш.
Петто: На крај треба да видиш дали ти треба дозвола за ISP во тој град, ако ти треба што вид на дозвола е.

А за опрема што ти треба зависи кој тип на интернет сакаш да го увезеш. Битно е да знаеш дека постојат повеќе варијанти на рутери , на сервери итн. Тие ги купуваш еднаш и траат долго време. Поврзувањето е без пари е сега битен е месечниот и годишниот надоместок што го плаќаш на команијата од која го зимаш интернетот. Ианку идеата ти е одлична и би сакал да се приклучам кон неа се разбира со мои инвестиции. За почеток не би било лошо еден аматерски ISP чисто да видиме како ке функционира.

...GOD SPEED AND MAY THE SOURCE CODE BE WITH YOU...
Епа можи би те зел... Да се договорам со другите и ќе ти кажам што ни е целта, бидејќи сеуште не е за јавноста.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
786
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Шумичка:D па не бива на човекот да му го пукаме меурот :) Инаку јас бев тој што рече 30000 евра инаку пак ке повторам THINK GLOBALLY ACT LOCALLY. Една работа ми е чудна, а тоа е а се спомне ISP(Internet Service Provider) одма сите почнуваат да скокаат сервер сервер сервер.. и некој трет од таму Ciscooooo!!!! Полека малку смирете се не скокајте ко прле пред магаре:D
Сакав да кажам и докажам со неколку зборови дека малку се 30000 да не се залажува, Инаку Cisco користеме ние кај нас и за тоа го кажувам него не трескам зелени што сум ги слушнал од некате туку муабетот ми е од лично искуство.

Прво: Стефанчо убаво си праша што му треба.
Второ: Сите почнавте да му викате дека му требаат пари, никој не претпостави дека можеби човекот има пари.

Прашањето е далеку од убаво поставено ( Sakam da si otvoram svoj ISP. Kazete mi nekoj dobar tutorial ili sto mi e potrebno za da si otvoram ISP? ) прашањето изгледа како некој да бара туториал за тоа како да постигне некој ефект во фотошоп за тоа и никој не го сваќа сериозно ама сепак кажав ако стварно има финасии и не си го лади мозокот со нас прво што треба да направи е да си вработи персонал кој има познавање од таа област па со нив да направи генерален план.

Трето: Освен Cisco друг рутер не кажувате.
Четврто: Мајко мила аман те со тие оптички кабли и копање на бандери...смирите живци.
Петто: Ок можно е и 30000 евра да се малце, но сепак цената не е
Лично јас со Cisco имам убаво искуство за тоа и го кажав, а питај го пријателти/колега ми Гоце за бандери и копање тоа се најголемите пречки :) хехехе...


Прво: Стефан ти е потребен нацрт план, што ISP планираш да бидеш.
Второ: Каков интернет планираш да увезуваш.
Трето: Во кој град планираш да започнеш со ISP-то
Четврто: Колкава површина на градот планираш да покриеш.
Петто: На крај треба да видиш дали ти треба дозвола за ISP во тој град, ако ти треба што вид на дозвола е.

А за опрема што ти треба зависи кој тип на интернет сакаш да го увезеш. Битно е да знаеш дека постојат повеќе варијанти на рутери , на сервери итн. Тие ги купуваш еднаш и траат долго време. Поврзувањето е без пари е сега битен е месечниот и годишниот надоместок што го плаќаш на команијата од која го зимаш интернетот. Ианку идеата ти е одлична и би сакал да се приклучам кон неа се разбира со мои инвестиции. За почеток не би било лошо еден аматерски ISP чисто да видиме како ке функционира.
Сам ваков план не се прави а поготово не со отварање на тема на некој форум, потребни се луѓе кој имаат знаење и барем малку искуство ( повторно препорачувам електро инжињер и мрежен инжињер ( еве да не речам дирекно cisco :) )...

...GOD SPEED AND MAY THE SOURCE CODE BE WITH YOU...

ХАХАХАХ :) добра ти е поракава
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.178
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно