1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што кулер или матична може да се стави?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Garfield', 6 oктомври 2019.

 1. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  Здраво
  Од каде можам да знам кој кулер треба да ставам во матичната за процесорот
  Ryzen 9 3900X и која матична можам да ја ставам?
  Барав во мк но ништо не најдов од ryzen 9 и матична
  Благодарам однапред.
   
 2. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Горе наведениот процесор има AM4 сокет, така да ќе си бараш матична со AM4 сокет. И од кога ке одбереш матична превери ја на официјална страна дали ја подржува оваа сериа на процесор. Исто така ќе си бараш кулер што е за AM4 сокет.

  Еве ти матична за горе наведениот процесор,
  Anhoch PC Market Online - MB Gigabyte B450 AORUS PRO AM4 DDR4 3200MHz OC SATA3 2xM.2 USB3.1/Type-C HDMI/DVI

  Еве ти и кулер за процесорот,
  Anhoch PC Market Online - Cooler Deepcool Gammaxx 400 Red all Intel/AMD
   
  Последна промена: 6 oктомври 2019
  Rukfash, Astro и на dejan_str им се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,436
  13,565
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ryzen 9 3900x имаш или го посакуваш бидејќи е практично невозможно да се најде?
   
  На Pane-G и dejan_str им се допаѓа ова.
 4. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Мислам дека членот прашува како според одреден рандом процесор да најде која матична ќе пасува, а тој го наведе како пример
   
 5. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  Од aliexpress несакам да го нарачам бидејќи може да ме зезнат,проблемот е тоа што за процесорот пари ќе зберам(наскоро),но за матичната и кулерот незнам колку ќе ме фати.
   
 6. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  260
  127
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Тешко дека ке најдиш 3900х,иначе земи од али јас зедов си тера,иначе за што ке ја користиш конфигурацијата за работа или гејминг оти ако тие за гејминг нема смисла да земиш таков процесор
   
  На Garfield' му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,436
  13,565
  23 Јануари 2008
  Манга
  Може ќе собира пари со месеци па ќе има од каде да го купи...
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Во Грција го има од 615евра на намаление на 599евра со TaxFree излегува 483евра :)
   
  На Rukfash и dejan_str им се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,436
  13,565
  23 Јануари 2008
  Манга
  Го има како сликичка на веб страница...Пробај купи го ;)
   
 10. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Го имaат на лагер. :)
   
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Што ке ти r9 , ако ти е за игри нема разлика меѓу р9 и р7. Земиси r7 3600x со б450 плоча и водено ладенје од гојдо за 4000 денари и уживај. Многу поевтино ке те фати
   
 12. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  614
  11 ноември 2015
  Машко
  Ако сакаш ке одам ќе ти го купам, но TaxFree-то за мене :D
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,436
  13,565
  23 Јануари 2008
  Манга
  Kade?
   
 14. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  Конфигурација за работа повеќе и игри.
  Но дали ќе ми е поисплатливо да си земам intel?
   
 15. crash

  crash
  Gaining Experience

  91
  142
  6 Декември 2013
  Машко
  Plot twist
   
 16. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А шо не си земеш фино лепо Ryzen 5 3600 6\12, за 13 и пол иљади од анхоч? Доволно моќен. Шо ти треба тај 3900x џабе пари фрлање!
   
 17. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,649
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Дека за работа повеќе... /s

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
 18. crash

  crash
  Gaining Experience

  91
  142
  6 Декември 2013
  Машко
  За ворд и ексел му треба. А мислам дека има познавања и од Интернет Експлорер.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А имаш право. 12 нитки ич нема да завршат работа за "работа"! o_O
   
 20. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  Да за workstation повеќе ќе се користи и оффице,ретко игри доколку има време,незнам дали ќе кочи на ryzen 5?
   
 21. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Сто посто ќе коче. Најубаво почекај уште малце да излезе новио 64 јадрен тредрипер на АМД. Тај хиљаду посто нема да коче. За тоа време штеди парички.
   
  На bLaCk AnArChY и Garfield' им се допаѓа ова.
 22. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  И тоа што кажуваш додека го земам и за матичната да зберам пари ќе излезе нов процесор подобар а цените паѓаат на процесорите.
   
 23. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  А подобар ли е тредрипер од рузен?
   
 24. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  260
  127
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  А да земиш r7 3700x и за работа и за гејмин е? 8c/16t
   
 25. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Абе друже, тредрипер зимаат се за сервери. 64 јадра алооо :)
  За гејминг и за работа Ryzen 5 3600 ти е супер. Најдобар дил ти е од новите рајзени, а моќен е.
   

Сподели

Вчитување...