• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што конфигурации користите?

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Kakvi konfiguracii koristite?

Mojata e:

Pentium D 3.0GHz 2x2 mb
GeForce 8500GT 512mb 128bit
160gb hard disk
Motherboard : GA-945GZM-S2
2GB RAM


I mnogu se nerviram so grafickata
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
@ mztrifunovski

Мислиш дека ти се нервираш !? Јас користам два многу слаби компјутери.
Едниот:
CPU: AMD Duron на 850 MHz
VGA: SiS Intergrated (користи Shared Memory)
RAM: 128 SDRAM PC133 (120 затоа што графичката користе 8)
HDD: 20 GB
CD-Rom Asus од пред 6 години.

Другиот:
CPU: AMD Sempron 2800+ 1.6 GHz
VGA: GeForce 6200 256 Mb
RAM: 512 (2x256)
HDD: 80 GB
DVD ROM и DVD Режач
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Motherboard : NVIDIA nForce 4
CPU: AMD Athlon 64 3000+
RAM: 1G DDR
VGA: Ati radeon X550 256 Mb
Sound: Realtek
HDD: 80 Gb
DVD-RW, CD-R

Засега брка работа. :)
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
jas imam
intel pentium 2.4GHz
Geforce 5500 256mb
512 ram
40gb maxtro
Prilicno slaba konfiguracija zatoj sakam sg da gu menjam
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
@ mztrifunovski

Мислиш дека ти се нервираш !? Јас користам два многу слаби компјутери.
Едниот: Pentium III
CPU: AMD Duron на 850 MHz

VGA: SiS Intergrated (користи Shared Memory)
RAM: 128 SDRAM PC133 (120 затоа што графичката користе 8)
HDD: 20 GB
CD-Rom Asus од пред 6 години.

Другиот: Pentium IV
CPU: AMD Sempron 2800+ 1.6 GHz

VGA: GeForce 6200 256 Mb
RAM: 512 (2x256)
HDD: 80 GB
DVD ROM и DVD Режач
Генераторе, ова погоре сигурно е печатна грешка, нели? :rolleyes:

Мојот:
Celeron D 2.8 GHz
512 MB DDR RAM
Intel 82865G OnBoard VGA
80GB HDD
CD-RW

Знам дека е утепан, ама за интернет врши работа, а наскоро ќе си купам една notebook ламја.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Inace kompjuterov go zemav od InetX za 24000 pred 3 meseci i extra e. Bioshock se na high ne secka. A Crysis nikako da ja najdam da ja probam.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Генераторе, ова погоре сигурно е печатна грешка, нели? :rolleyes:

Мојот:
Celeron D 2.8 GHz
512 MB DDR RAM
Intel 82865G OnBoard VGA
80GB HDD
CD-RW

Знам дека е утепан, ама за интернет врши работа, а наскоро ќе си купам една notebook ламја.
Сакаш screenshot да направам ???
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Generator, имаш за учење сто пати повеќе одколку што си мислиш дека знаеш.

Pentium е име за процесори на Intel. Бидејќи и двете твои конфигурации се со AMD процесори, следи дека ти немаш ниту Pentium III, ниту Pentium IV.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Mojot:

CPU: Pentium DualCore 2.66 1x2 MB cache
MB: Intel 945Pl LGA775
VGA: nVidia GForce 8400GS (Ne mi e za igri oti ne igram!) 256MB DDR2 + TV-Out
RAM: 1GB
HDD: 160GB SATA WD
Monitor: Samsung 940N 19"
Keyboar+Mouse+Speakers
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Asus P5W DH-Deluxe
Core 2 Duo E6300 1.86GHz @ 2.42GHz / Zalman 9500 LED
XFX 7600 GT 256mb XXX Edition
1GB DDR2 Kingmax 800mhz
Thermaltake W0105 700W
Mustek Powermust 1000VA
Western Digital WD2500JS 250GB
TSST Corp SH-S182D
Cooler Master Centurion 532
Logitech X530
Icemat Siberia In Ear Headset
Logitech G5
Кака мониторче .)

:D
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
CPU: AMD Athlon XP2000+ 256kb L2 Cache 1.7GHZ
Motherboard: Asrock K7S8X, SIS746FX, AGP 8X, 6xUSB2.0
RAM: DIMM 256MB DDRAM PC 3700 400Mhz, PMI
HDD: 40GB SEAGATE ULTRA ATA 133 / 7200 rpm
VGA: Soltek ATI Radeon 9200 series 128MB, AGP8X, TV-out

Еве ја мојата "мазга"
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
CPU: Intel Celeron 2.66 GHz
VGA: GeForce FX 5200 128 mb
RAM: 512 mb (2x256)
HDD: 80 gb Maxtor
DVD RW
 

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
Momentalno sum na laptop dodeka ne kupam dobar desktop mesecov.
Gateway,Amd Turion x2 dual core 1.6ghz,100 gb hd,1.5 gb ddr ram,ge force 6100 256 ram,14 inchi displej,dvd rezac itn....
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Pentium4 2.8 Hyper Treading - cooling made by me :D
Motherboard Abit VI7
2 x 512 DDR Kingmax
FX5200 so 128 RAM
40 GB HDD Maxtor
LG DVDRW H10N
Plextor CDRW
600W Напојување - Silent

Ова е мојата конфигурација .. не е нешто посебно ама затоа имам премногу перферни уреди. Единствен хендикеп ми е малиот хард диск (иако имам еден екстерен) ама ќе си набавам еден во догледно време :)

Инаку сум луд по тоа компјутерот да е тотално безшумен па затоа имам направено некои модификации околу ладењето на процесорот и напојувањето.. се останато е со пасивно ладење а и планирам да купам пасивен ладилник за процесор.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
пасивен ладилник за процесор.
Овие два поими се во голема контрадикторност. Прво нема да најдеш пасивен ладилник за P4, а ако се обидеш да направиш сам, ти гарантирам дека ќе го оштетиш/убиеш процесорот или матичната плоча. Премногу грее Pentium4.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@gOJDO

Прво, дечкото убаво ти кажа дека кулерот му е лична творба.
Второ, си слушнал за Thermaltake Sonic Tower CL-P0071, или за Thermaltake Tower 112 CL-P0024?
Секако, има уште други модели за 478.

See anything you like?
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
@gOJDO

Инаку сум луд по тоа компјутерот да е тотално безшумен па затоа имам направено некои модификации околу ладењето на процесорот и напојувањето.. се останато е со пасивно ладење а и планирам да купам пасивен ладилник за процесор.
On ubavo ti kaza deka ima modifikacii na ladenjeto na procesorot. I deka toa e modificirano i ne znaci deka ima pasivno ladenje. Ubavo kaza deka se ostanato mu e pasivno ladenje.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
CPU: Intel Celeron 1.70 GHz L1: 8KB L2: 128KB
Матична: Незнам точно кој тип ама знам дека е од Elitegroup со VIA Chipset
VGA: Ati Radeon 7000/VE 64 MB DDR + TV Out
RAM: 512 MB DDR
HDD: 80 GB Maxtor (IBM од 40 GB ми цркна :D)
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
Едниот:
CPU: IntelCeleron 850 MHz
VGA: Intergrated
RAM: 128 SDRAM PC133
HDD: 20 GB
CD-Rom

Другиот:
CPU: Intel P4 2GHZ
VGA: GeForce 5200 128 Mb
RAM: 256+512
HDD: 40 GB
DVD ROM и DVD Режач
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Na edniot:
AMD Athlon 64 X2 4000+
GeForce 8500GT
Asrock Alive7 verzija
2x1GB DDR2 800MHz Dual-Channel
80GB SATA2
Pioneer DVD-RW

Na Drugiot:
Intel Pentium D 3GHz 2MB chache Dual Core
GeForce 7600GS
ASUS P5LD2
320GB SATA 2
Sony NEC DVD-RW
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,859
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно