• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што има грешка во оваа тема???

Статус
Затворена за нови мислења.

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Немојте да ги отварате овие пораки без разлика кој ви ги испраќа бидејќи се работи за вирус кој ќе го изгори хард дискот на вашиот компјутер. Овој вирус ќе го добиете од личностите кои ве имаат во својот адресар, затоа морате оваа порака да ја испратите на што повеќе адреси, бидејќи е подобро да го добиете овој меил повеќе пати отколку да добиете меил насловен како “invitation”.

Доколку добиете маил со насловен како “invitation” не го отварајте туку веднаш избришете го. Вирусот е (објавено е на CNN) класифициран од Микрософт како најразорниот вирус досега направен. Овој вирус е откриен од вчера попладне од MCAfee, и за него сеуште нема одбрана.


Овој вирус го уништува Zero секторот на хард дискот, каде се чуваат витални информации. После тоа вашиот хард диск е неупотреблив, како и податоците на него. Пратете ја оваа порака на сите кои ги знаете! Оваа информација можете да ја проверите на интернет.

prevzemeno od ``sekojden``
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Немојте да ги отварате овие пораки без разлика кој ви ги испраќа бидејќи се работи за вирус кој ќе го изгори хард дискот на вашиот компјутер. Овој вирус ќе го добиете од личностите кои ве имаат во својот адресар, затоа морате оваа порака да ја испратите на што повеќе адреси, бидејќи е подобро да го добиете овој меил повеќе пати отколку да добиете меил насловен како “invitation”.

Доколку добиете маил со насловен како “invitation” не го отварајте туку веднаш избришете го. Вирусот е (објавено е на CNN) класифициран од Микрософт како најразорниот вирус досега направен. Овој вирус е откриен од вчера попладне од MCAfee, и за него сеуште нема одбрана.


Овој вирус го уништува Zero секторот на хард дискот, каде се чуваат витални информации. После тоа вашиот хард диск е неупотреблив, како и податоците на него. Пратете ја оваа порака на сите кои ги знаете! Оваа информација можете да ја проверите на интернет.

prevzemeno od ``sekojden``

Ovaa tema mi bese izbrisana, pa zatoa ako moze neka odvoe adminot 1 min da mi kaze zosto
Blagodaram odnapred
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Хмммм. Сеуште нема одговор. Изгледа се презафатени и немаат ни 1 минута за одговор. :LOL::LOL:
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
во право си....
презафатени се со бришење на постотви, 50 на ден не се малку.... :|

се што не се согласува со нивното размислување е погрешно и не треба да седи на "нивниот" форум..... баш штета, мислев дека и ние имаме култура да неправиме ваков форум ама не сум бил во право
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Мене ми имаат избришано неколку постови и теми и немам никакво објаснување зошто и како. Се трудев да прашувам преку ПП, ама сега ако видам дека ми ја нема темата или постот, не се замарам веќе. Тоа ти е. Во нив е власта. Како ќе кажат тие така ќе биде. :predavanje:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.651
3.315
www.iwmnetwork.com
Хмммм. Сеуште нема одговор. Изгледа се презафатени и немаат ни 1 минута за одговор. :LOL::LOL:

Јас претпоставувам дека постот е избришан заради поттикот на испраќање е-маилови, во стил:

"Пратете ја оваа порака на сите кои ги знаете! "

Админот кој ја избришал ке образложи поубаво.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.651
3.315
www.iwmnetwork.com
во право си....
презафатени се со бришење на постотви, 50 на ден не се малку.... :|

се што не се согласува со нивното размислување е погрешно и не треба да седи на "нивниот" форум..... баш штета, мислев дека и ние имаме култура да неправиме ваков форум ама не сум бил во право

Колку бар само еднаш чујам нешто во стил:
"Благодарам админи што веќе 7-8 месеци одвојуваде дел од СВОЕТО СОПСТВЕНО ВРЕМЕ (никој не добива ништо во возврат) за регулирање на овој форум. Благодарам што сами плаќате за хостинг, домен, лиценци и сл."
 

D

Администратор
31 март 2007
3.651
3.315
www.iwmnetwork.com
da i mene mi izbrisaa edna tema za eden virus pred nekolku dena . :LOL::LOL:

Првин, прочитај што пишува и провери ги информациите.
Текстот за вирусот кој го објави не беше точен.

А изјавата:
мozno e adminite da se sopstvenici na nekoja it security kompanija pa sakaat da brisat se od forumot za oni da bidat prvi so takvo info
Ти е смешна сама по себе.

Точно е дека некои од админите се асоцирани со НСС, истакнат е банер подолу и најдолу пишува овозможено од ИТ СЕК, а ИТ СЕК е јасно дека е од НСС.

Но ако барем малку размислиш пред да објавиш нешто, ке видиш дека НСС само еднаш имаше издадено јавно известување за такви работи, и бидејќи истото не беше прифатено како што треба од народот и медиумите, престанавме да го правиме. Тоа беше пред година дена, а од тогаш, НСС нигде не објавува ништо за вируси или слично.

Така да, доколку не би сакал убаво да ти ја објаснам работата, тогаш би го избришал твојот пост, а мојата акција би била сосема оправдана.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.651
3.315
www.iwmnetwork.com
Мене ми имаат избришано неколку постови и теми и немам никакво објаснување зошто и како. Се трудев да прашувам преку ПП, ама сега ако видам дека ми ја нема темата или постот, не се замарам веќе. Тоа ти е. Во нив е власта. Како ќе кажат тие така ќе биде. :predavanje:

Meh.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Првин, прочитај што пишува и провери ги информациите.
Текстот за вирусот кој го објави не беше точен.

А изјавата:
Ти е смешна сама по себе.

Точно е дека некои од админите се асоцирани со НСС, истакнат е банер подолу и најдолу пишува овозможено од ИТ СЕК, а ИТ СЕК е јасно дека е од НСС.

Но ако барем малку размислиш пред да објавиш нешто, ке видиш дека НСС само еднаш имаше издадено јавно известување за такви работи, и бидејќи истото не беше прифатено како што треба од народот и медиумите, престанавме да го правиме. Тоа беше пред година дена, а од тогаш, НСС нигде не објавува ништо за вируси или слично.

Така да, доколку не би сакал убаво да ти ја објаснам работата, тогаш би го избришал твојот пост, а мојата акција би била сосема оправдана.

:predavanje::predavanje::predavanje::predavanje:
se izvinuvam ne mislev taka...ocigledno nekoj e stanat na leva noga hahaha
:predavanje::predavanje::predavanje::predavanje:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Колку бар само еднаш чујам нешто во стил:
"Благодарам админи што веќе 7-8 месеци одвојуваде дел од СВОЕТО СОПСТВЕНО ВРЕМЕ (никој не добива ништо во возврат) за регулирање на овој форум. Благодарам што сами плаќате за хостинг, домен, лиценци и сл."

Едно е тоа да бидеме благодарни на Вас што го регулирате форумот, и сигурен сум дека повеќето од членовите се благодарни за тоа иако тоа никој не го кажал. Друго е тоа што велиме дека не ни се допаѓа тоа што се бришат постови и теми без објаснување. Тоа што одвојувате дел од СВОЕТО СОПСТВЕНО ВРЕМЕ и никој не добива ништо во возврат за регулирање на овој форум не ви дава за право да бришете она што не ви се допаѓа без никакво објаснување на причините за тоа. Како да владее некој режим на форумот. За оние постови за кои е јасно дека ги кршат правилата и не мора да има објаснување (промовирање на warez, пиратерија, навредливи постови со непристојна содржина и сл.). Меѓутоа се бришат постови и теми со кои не се прекршуваат правилата. Единствено логично објаснување е дека на некој администратор на му се допаѓа темата или пак не е расположен во моментот или не знам што..... Мислам дека некои избришани теми или постови во најмала рака заслужуваат објаснување зошто е одлучено да бидат избришани. Тоа барем во 2-3 збора на ПП кај чченот чија тема се брише, за да бидеме начисто и да не се чудиме и да отвораме вакви теми.

Честитки од мене до сите Администратори за вашето ангажирање и регулирање на форумот. Секоја чест за вашата посветеност кон форумот. Сепак разгледајте ги забелешкиве најдобронамена препорака од мене за уште подобро функционирање на форумот. :bravo::bravo::bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Немојте да ги отварате овие пораки без разлика кој ви ги испраќа бидејќи се работи за вирус кој ќе го изгори хард дискот на вашиот компјутер. Овој вирус ќе го добиете од личностите кои ве имаат во својот адресар, затоа морате оваа порака да ја испратите на што повеќе адреси, бидејќи е подобро да го добиете овој меил повеќе пати отколку да добиете меил насловен како “invitation”.

Доколку добиете маил со насловен како “invitation” не го отварајте туку веднаш избришете го. Вирусот е (објавено е на CNN) класифициран од Микрософт како најразорниот вирус досега направен. Овој вирус е откриен од вчера попладне од MCAfee, и за него сеуште нема одбрана.


Овој вирус го уништува Zero секторот на хард дискот, каде се чуваат витални информации. После тоа вашиот хард диск е неупотреблив, како и податоците на него. Пратете ја оваа порака на сите кои ги знаете! Оваа информација можете да ја проверите на интернет.

prevzemeno od ``sekojden``

jas sum na Linux ... zatoa ne me BRIGA baby!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Јас претпоставувам дека постот е избришан заради поттикот на испраќање е-маилови, во стил:

"Пратете ја оваа порака на сите кои ги знаете! "

Админот кој ја избришал ке образложи поубаво.[/QUOTE]

Sigurno veli porakata da ja ispratat na onie koi gi znaete. E sea toa ako e prekrsuvanje na pravilo togas nekoj si leci kompleksi tuka na forumot. Me potseca ovaa situacija na vremeto pred 10 godini koga vo ``moda`` bese Ircot-Mirc i operatorite koga baniraa i kikaa za se edno nesto sednati pred monitor daleku od site bea mnogu silni.
Jas ja cenam rabotata sto ja vrsat administratorite tuka na forumot ali pred se taa treba da bide fer i korektna sprema site. Zamisli 50 postovi da brises sekoj den togas ili kaj nekoj od administratorite rasuduvanjeto ne e vo red ili clenovite koi pisat ovde ne znaat da svrzat dva zbora.

Neznam... Ako navistina mislat adminite deka ovaa tema sto ja zapocnav ne zasluzuva da bide tuka togas neka ja izbrisat. Kolku sto gi znam pravilata jas tuka na forumot nemam prekrseno niedno pravilo vo ovaa tema.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.651
3.315
www.iwmnetwork.com
jas sum na Linux ... zatoa ne me BRIGA baby!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Како да не биде ова мислење избришано?

Темата е - "зошто ми е избришана темата."

Одличен пример за тоа со какви само проблеми се ние соочуваме.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.651
3.315
www.iwmnetwork.com
А зошто, зошто доколку некој админ не мислел дека не е во ред пораката и се коси со некои принципи и пораки би ја избришал!?!?

Ај ве молам дајте ми причини...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Како да не биде ова мислење избришано?

Темата е - "зошто ми е избришана темата."

Одличен пример за тоа со какви само проблеми се ние соочуваме.

Тоа е во ред. Не ни мора да се објаснува тоа. Ете јас на пример во една друга тема отворена за помош од областа на Линукс, испратив пост отприлика вака:

Причекај го Алекс. Тој е стручњак за Линукс и сигурен сум дека ќе ти помогне.

Иако беше најдобронамерно испратен постот, тој беше веднаш избришан. Во ред си е тоа. Знам дека беше оф топик и не ни барам објаснување за тоа. Али за некои други теми и натаму мислам дека треба објаснување од барем 2-3 збора, зошто и како. Мислам дека можете да одвоите неколку секунди за тоа, за да не се троши времето за непотребни постови и теми како оваа.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
А зошто, зошто доколку некој админ не мислел дека не е во ред пораката и се коси со некои принципи и пораки би ја избришал!?!?

Ај ве молам дајте ми причини...

Па баш тоа не интересира и нас. Причините за бришењето. Ако ги знаевме немаше ни да пишуваме тука. Имам чувство дека сакаш да кажеш дека Админите се секогаш во право и никогаш не грешат, што апсолутно не е точно. Мислам.... никој не е совршен.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.113
596
delicon.mk
Јас претпоставувам дека постот е избришан заради поттикот на испраќање е-маилови, во стил:

"Пратете ја оваа порака на сите кои ги знаете! "

Админот кој ја избришал ке образложи поубаво.

Темата беше избришана затоа што јас пратив неколку линкови на кои се објаснува дека емаилот што се шири е лажен и дека не постои таков вирус.

И мислам дека е избришана од LiquidWorm.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.651
3.315
www.iwmnetwork.com
Темата беше избришана затоа што јас пратив неколку линкови на кои се објаснува дека емаилот што се шири е лажен и дека не постои таков вирус.

И мислам дека е избришана од LiquidWorm.

Благодарам.
 

flamer

Intern
2 ноември 2007
15
1
Мислам дека е подобро да ја оставите така темата, и да кажете дека е лажен аларм вака само незадоволни корисници има, зошто темата на @taranenik не прекршуваше никакви правила, а сепак вие ја избришавте, мислам подобро ќе беше само да ја заклучевте.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
А зошто, зошто доколку некој админ не мислел дека не е во ред пораката и се коси со некои принципи и пораки би ја избришал!?!?

Ај ве молам дајте ми причини...

Да се коси пораката со Правилата... во ред. Но да се коси со Принципи? :isplashen: Кои принципи? Чии принципи? На какви принципи мислеше D?
Мое мислење е дека на форумов има 2 типа на Админи. Едните се оние „добрите“: смирени, потолерантни, open-minded, за нечија грешка имаат повеќе разбирање... и сл. Втората група Админи ја сочинуваат оние „строгите“: цврсти и строги принципи, помала толеранција, строго службена комуникација и нема заебанција со нив. Нема да наведам имиња кој во која група би го ставил. Се надевам дека нема никој да се почувствува навреден. Секако дека секој човек си е различен и не може сите да бидат исти и исто да реагираат. Само сакав да кажам каков впечаток имам добиено јас. Можеби не сум во право, и можеби другите членови мислат поинаку. Малку заминав :eek:fftopic: :rolleyes:
Поздрав до сите Админи. :bravo::bravo: No hard feelings!
Како тим сте 5-ка! :bravo::bravo:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Темата беше избришана затоа што јас пратив неколку линкови на кои се објаснува дека емаилот што се шири е лажен и дека не постои таков вирус.

И мислам дека е избришана од LiquidWorm.
Ете, значи немаше кршење на правилата. Само требаше да се испратат следните неколку збора на ПП: емаилот што се шири е лажен и дека не постои таков вирус.
Мислам дека не е тешко тоа. :bravo:
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
:rolleyes:

Како и да свртиш, темата е оправдано избришана и сите обвинувања насочени кон админите во оваа тема паѓаат во вода :tainstven:

А што се однесува за праќање на ПП за избришана тема/мислење, точно е дека не е тешко .) но одзема време. Конкретен пример... наместо да гледа snooker сега (go Ronnie), админот треба да дава објаснување за се` што е избришано? :))

Не, сериозно, целата работа околу известување за избришани теми/мислења е покриена во правилата на форумот, под точка 12.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
mislam deka treba da se zatvori ovaa tema.. oti, ako neskoj user shto go imame ovde postavuva prasanja za toa "zoshto mi e odgovorot izbrishan ili temata" nema da imame vreme za nishto ..
za onie koi postavuvaat takvi prasanja : Lelele, nadminete go toa.. vo zivotot kje imate mnogu pogolemi nepravdi.. a ne nie ovde da se raspravame zosto edna tema e izbrishana ili ne .. ve molam prvo razmislete dobro dali temata pripagja vo toa mesto ili voopshto dali pripagja vo forumot .. sekoj si ima granici
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.484
Мислења
901.931
Членови
32.189
Огласи
565
Најнов член
tom12345
На врв Дно