• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што фали во македонскиот интернет етер ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Што мислете Вие дека ни фали во нашиот онлајн етер ?
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Auuuuuuu.......mnogu tesko prasanje:chudenje:
Ne deka ne mi teknuva nesto sto mu fali pa da napisam ...... tuku bas sprotivnoto.....ako pocnam da pisuvam ke treba 4-5 tastaturi da iskrsam od pisuvanje.
Pa vaka kako prvo potrebna e kreativnost a ne prepisuvanje ili kopiranje eden od drug.
Zamisli go toa vaka.......treba da napises recenzija sa eden makedonski sajt.....i ja pisuvas.
Posle nekoe vreme treba da napises za nekoj drug makedonski sajt......ke se macis dolgo ama od petni zili ke izvleces nekoj nov zbor i fraza.
Posle toa treba i za tret da pisuvas.......e tuka vise puka film nema sto da napises......SVE E VISE NAPISANO ......
Sve nalikuva ko jajce na jajce. Razliki nema nikakvi. Slab kod ..... slab dizjn....a nepotrebni tracevi kolku ti dusa saka .... ko nasite babi da ke surfaat na internet pa ke se zanimavame so rekla kazala..........normalno vo nedostatok na idea i kreativnost .
A baska tuka i marketingot e vo prasanje......pa taka da do nekade i gi sfakjam.
Znaejki go mentalitetot na nasite gragjani pa i osuden si na propast ako ne se pozanimavas so kic i nevkus.
:ua::ua::ua:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Прашувам во смисла на тип на веб страна, на пример веб страна за тоа и тоа му фали .)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Eve prvo sto mi padna na pamet e sajt za promocija na Makedonija i makedonizmot vo svetski ramki............znaeme grcite kolku imaat takvi sajtovi so nivni pogledi za rabotite.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Eve prvo sto mi padna na pamet e sajt za promocija na Makedonija i makedonizmot vo svetski ramki............znaeme grcite kolku imaat takvi sajtovi so nivni pogledi za rabotite.
Се согласувам. Ни требаат такви сајтови.
Но македонците си прават само "забавни'' сајтови како кајгана. За тоа најмногу "не бива". :ua:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Моментално работам на сајт за Охрид, некомерцијален, чисто информативен (историја, култура, споменици, цркви, природа...). Ако направат другите членови сајтови за нивните градови можеме да ги споиме и да направиме еден ГОЛЕМ ЗА МАКЕДОНИЈА. Ако има заинтересирани можеме да отвориме посебна тема за ова?
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
@ fiasco
Глеадај од друга страна, ако нема „забавни“ сајтови тогаш бројот на корисници на интернет би бил многу помал и не би имало толку форуми.

А инаку има многу македонски сајтови на многу теми но никој не се грижи за нивни update откога ке го пушти во употреба.:)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
@ fiasco
Глеадај од друга страна, ако нема „забавни“ сајтови тогаш бројот на корисници на интернет би бил многу помал и не би имало толку форуми.

А инаку има многу македонски сајтови на многу теми но никој не се грижи за нивни update откога ке го пушти во употреба.:)
Не би рекол. На интернет треба да се седи по потреба и малку за забава. Ако губиш цел ден на форуми и забавни сајтови наместо да правиш нешто корисно...ништо не си постигнал.
Вреди да поминеш време на корисен сајт, од каде можеш да научиш нешто како што е wikipedia или ит форумов.
А за тоа дека не се одржуваат корисните сајтови.. се согласувам. Но тоа е тоа во нашата Македонија.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Не видов ништо забавно во кајгана само дознав колку им е страв на луѓето да не им дадат бан, за таква ли забава збориме. На македонскиот интернет етер му фали квалитет, а не квантитет како кајгана. Ни требаат едукативни страници, но владата спие по ова прашање.

Денес сите се на интернет барем оние помладите кои треба да учат. Сепак немаме никакви страници од ваков тип како ИТ форумов на кој може да се дознаат многу работи. Има само еден интернет весник за економијата и тоа е се, сакаме да ја збогатиме државава, а ништо не преземаме да ја збогатиме со информации и знаење. Само знаењето е пари како што вика владината кампања како ќе учам и ќе знам ако немам соодветен извор од каде би го црпел истото.

Ма каква влада одамна се откажав од истата од далеку се гледа нејзината успаност, а оној министерот по информатика за што зима пари да се фали за проектот компјутер пред секое дете.

Да се изведе проектот, но само монитори исклучени стојат пред секое дете, многу ќе научат да каква е структурата на мониторите.
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Eve prvo sto mi padna na pamet e sajt za promocija na Makedonija i makedonizmot vo svetski ramki............znaeme grcite kolku imaat takvi sajtovi so nivni pogledi za rabotite.
Тоа се сајтови за пропаганда
Моментално работам на сајт за Охрид, некомерцијален, чисто информативен (историја, култура, споменици, цркви, природа...). Ако направат другите членови сајтови за нивните градови можеме да ги споиме и да направиме еден ГОЛЕМ ЗА МАКЕДОНИЈА. Ако има заинтересирани можеме да отвориме посебна тема за ова?
Инаку јас сакам да направам таков сајт за Скопје, па собирам информации
Имам направено неколку страници ама не е тоа-тоа..т.е. сеуште е во почетна фаза.
па ако можеме да најдеме луѓе и од други градови можеме да направиме еден таков сајт на државно ниво т.е. за сите поголеми градови да има информации(па и за помалите ако се нафати некој да прави:D)
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
Tokmu taka.........
Ama ima razni vidovi na propaganda.... a na nas ni treba ovoj vid propaganda
Па токму за тоа и јас зборам, на нашите сајтови нема доволно "наша" пропаганда, а и тоа е затоа што "народот" не е доволно едуциран и не ги знае сите факти па се препуцаваат на суво со грците наместо да им докажат дека ние сме МАКЕДОНЦИ и МАКЕДОНЦИ ке останеме
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Тоа се сајтови за пропаганда

Инаку јас сакам да направам таков сајт за Скопје, па собирам информации
Имам направено неколку страници ама не е тоа-тоа..т.е. сеуште е во почетна фаза.
па ако можеме да најдеме луѓе и од други градови можеме да направиме еден таков сајт на државно ниво т.е. за сите поголеми градови да има информации(па и за помалите ако се нафати некој да прави:D)
Па нормално дека не е тоа туку така мора некој да те подржи и финансиски. Треба приличен број на информации да се собираат секој дневно, нормално потребен е тим за истото да заличи во право светло и нормално стрчно лице кое би напишало за историјата и слични информации.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Алооооооооо...не бегајте од тема. Алекс праша што фали во македонскиот етер, не праша што треба да има една веб страна, реклами, пропаганда и такви работи. Држете се до темата.:lut2:
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com
ОК ај да не бегаме офтопик ке отворам нова тема и таму ке дискутираме за страници
Македонски ИТ форум » :: Интернет » Останато » Веб Сајт за информации за сите градови во МакедонијаОН ТОПИК:
Во мк интернет етер фали и малку повеќе почит помеѓу форумите, форумџиите, блоговите, блогерите итн итн...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,291
16,662
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
А што не фали?:ermm:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
хммм мене ми фали нешто како македонски sightseeing сајт.

Мислам дека има премногу убави места низ македонијава што многу луѓе не ги знаат поради тоа пустото идење од скопје до маврово, охрид и назад секоја година.

Пример јас каде што живеам во Скопје на 5 мин од мене пешки има неверојатно интересни и огромни карпи што вредат да се видат... Идам ги сликам, ставам локација од местото на сајтот и на кој му се свиѓа, зашто да не ги види? Мислам дека свативте што сакам да кажам :)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
сега кога ќе размислам, не е нешто што ептен критично фали, али би било интересно, не?

И мене ептен ми фали ebay.com.mk :D
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Недостигаат страници за компјутерска безбедност, недостигаат страници за Macintosh опрема, недостигаат сајтови прекку кој ќе можеш да си правиш нарачки за компјутерска опрема па макар и на рати. А презаситени сме со страници за градови држави, оговарања глупи гатанки дебилни слики и онлајн кретеноидни фаци
 

Spaski91

Intern
26 септември 2008
59
0
www.forum.mkdinfo.com

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,990
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно