1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што е VPN

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од wolverine, 9 ноември 2013.

 1. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,340
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не.
   
 2. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  618
  607
  26 Јуни 2012
  Машко
  Kali има такви алатки да, ама не му е тоа првичната намена. Тој е составен за pen testing т.е офанзивно да играш :). Redhat е ентерпрајз линукс за сервери = CentOS+support.
   
  На Weeaboo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  11,002
  10,536
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кога ќе се активира VPN, дали има трафик преку него или само емулира друга IP адреса?
   
 4. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Целиот трафик иде преку тунелот.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 5. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  618
  607
  26 Јуни 2012
  Машко
  Да, и во двете насоки.

  Еден пример, ако симнуваш торент преку VPN првично ќе оди преку линковите на VPN-от па потоа ќе се симне кај тебе. Torrent-->VPN-->Твој компјутер. Исто и во обратна насока, ако ти прикачуваш, тогаш прво оди на VPN т.е преку тој линк/тунел па потоа на серверот.

  Има многу варијанти, може да е директен линк, може да е преку друг сервер кој е како прокси. Дали е сплит или фул тунел, па дел од трафикот да оди само низ VPN... Миљон комбинации.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...