1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што е VPN

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од wolverine, 9 ноември 2013.

 1. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  784
  668
  27 Јуни 2012
  некој кратко и едноставно да објасни што е впн? читав илјадници форуми и статии и никако не можам да разберам?

  Дали кога сметинаш торрент преку VPN(значи имаш некоја енкрипција и друга ип адреса, нели) брзината е иста како и без VPN?

  Која е заштитата ако користиш VPN?

  Ми требаат две или три различни IP адреси, Дали тоа може да се реализира со VPN? Можам да купам и Premium VPN ако е корисно нештово.

  Поздрав
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,469
  3,190
  24 Септември 2012
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,209
  4,660
  4 ноември 2013
  Машко
  која ти е целта за користењево на VPN ? што сакаш да постигнеш ? јас имам креирано VPN на MikroTik и се најавувам преку јавна IP и можам да си прам Remote на PCata и да земам било какви податоци од нив или да си преподешавам нешто на мојата (домашна) мрежа од било кое место (за тоа го користам тој VPN )...иначе еве ти линк на МК за да не си го тупаш мозокот да читаш на EN :
  http://mk.wikipedia.org/wiki/Виртуелна_приватна_мрежа
   
  На Cigra88 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Brutalic

  Brutalic
  Gaining Experience

  197
  94
  7 Септември 2012
  Машко

  Прво прашање: Сметнувањето на торенти и нивната брзина не е воглавно зависно од фактот, дали користиш VPN или не. Брзината зависи од мноооогу фактори. Кој интернет провајдер го користиш, кој пакет користиш од провајдерот (која брзина), кој провајдер е на крајот (серверот од кај што симнуваш), колку е брз серверот од кај што симнуваш, колку корисници симнуваат од истиот сервер во исто време, итн, итн... сите овие фактори зависат за брзина на симнување.

  Второ прашање: Доколку користиш VPN, нормално дека имаш по голема заштита, него ако директно се поврзуваш на друг LAN преку интернет. VPN значи Виртуална Приватна Мрежа (Virtual Private Network). Едниот крај со другиот крај користат енкрипција, но физички, сообрајќајот сеушто ја користи истата инфраструктура (патот кој го зема да дојде од еден крај до друг крај, со помош на провајдерите). Едноставно доаѓа до конфигурација на еден крај (пример, твојот "edge" рутер), со друг крај (сервер од кој се симнуваат податоци, или пак друг LAN/"edge" рутер). Незнам дали подобро објаснив, или те збунив повеќе, но ако те бунам, провери го линкот на HardCorec, има објаснување на македонски за VPN.

  Трето прашање: За почеток, она што го разбрав... Ако ти требаат две-три јавни адреси (од провајдер) треба да си платиш. Ако ти требаат две-три приватни адреси, можиш колку сакаш да си алоцираш на твојот LAN, по твој ќев. Не те ги разбрав доволно прашањето. Ако ти треба одговор, објасни подлабоко за да разберам што е она што сакаш да постигнеш.
   
  На Cigra88 и wolverine им се допаѓа ова.
 5. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Постојат повеќе различни типови на VPN, во главно се користат како безбедносен механизам (Анонимност и превенција од прислушкување).

  Најтипичен пример за ентерпрајс VPN e IPsec Site to Site VPN, пирмер една компанија има повеќе географски одалечени канцеларии или дата центри и сака да тие да комунизираат меѓу себе како да се една голема мрежа. Технички компанијата може само да отвори порти на огнените ѕидови и да овозмож комуникација преку Интернет, но тоа е тотално небезбедно. Затао се конфигурира ВПН на сите рутери или огнени ѕидови и целиот сообраќај се енкриптира.

  Второт начин на ентерпрајс ВПН е Remote Access VPN, т.е. да им овозможиш на вработените од дома преку енкриптиран канал да може да се поврзат на мрежата на работа. Тогаш лаптопот дома има пристап до ресурси исто како да си го вклучил во мрежата во канцеларија.

  Постојат разни техноловии за ВПН и различни конфигуриации во зависност од потребите, пример Cisco ASA поддржува: IPSec, WebVPN, Anyconnect, VTI, GET, DMVPN, EZVPN

  ...Кога не зборуваме за ентерпрајс ВПН, туку за домашни корисници, најчесто се мисли на Proxy VPN за анонимност, т.е. ако ти сакаш да отвориш некој сајт, веб барањето оди енкриптирано од кај тебе до ВПН сервисот, па не енкриптирано од ВПН сервисот до веб серверот и назад пак по истиот пат. На овој начин ти стануваш анонимен, веб серверот не те гледа тебе како краен клиент туку ВПН сервисот. Е сега за криминални дела и налог со полиција, ВПН серивсот мора да чува логови и можат да те најдат, но за нормална секојдневна употреба немаш проблеми.

  Во главно со ВПН сервис неможеш да имаш подобри перформанси, побрзо сурфање само може полоши да се. Една причина е зашто ВПН сервисот ти е +1 станица успат на патот до веб сервисот, ВПН серверот може да е оптеретен па има лагирање како и 3та причина енкрипцијата, т.е. целиот сообраќај се енкриптира и тоа додава overhead т.е. се зголемува големината на податоците.
   
  На Cigra88, Necromancer, wolverine и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  784
  668
  27 Јуни 2012
  Фала на одговорите сега конечно го разбрав :)
   
 7. Penny

  Penny
  Intern

  7
  2
  6 Јануари 2014
  Женско
  Здраво дечки,
  Нова сум на форумов, така да ако го поставив прашањево во грешна тема карајте ме :)
  Од прилика имам идеја како функционира vpn, ама не сум сигурна дали тоа може да се примени во пракса.
  Доколку креирам vpn мрежа и на неа се поврзе оддалечен компјутер ( конкретно во примеров од друга држава ), компјутерот би добил ip адреса од vpn мрежата и би можел да сурфа на интернет со таа ip адреса?
   
 8. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  горе доле одговорот е ДА, може да се примени во пракса.

  ...немаш специфицирано. За кој тип на ВПН зборуваш?

  ПЦ/то добива ИП од ВПН мрежата, но таа ИП се користи само за комуникација меѓу тебе и ВПН серверот, на некој начин гледај на таа ип како локална ИП адреса во ВПН мрежа.
  Доколку ВПН серверот се корити и како Прокси т.е. цел твој интернет сообраќај се испраќа до проксито. Тогаш веб серверот нема да ја гледа твојата ИП како клиент туку ИП адресата на рутерот од ВПН серверот.


  Кога се користи прокси, или цел сообраќај се тунелира или пак дел од сообраќајот. Најчеста имплементација е само дел да тунелираш, т.е. одредени мрежи, попознато како split-tunneling.
   
  На Penny и Necromancer им се допаѓа ова.
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Повежбај малце. Logmein Hamachi и/или Teamviewer VPN се бесплатни сервиси за правење VPN мрежи :)
   
  На Penny му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Penny

  Penny
  Intern

  7
  2
  6 Јануари 2014
  Женско
 11. pwned

  pwned
  Intern

  33
  15
  12 Мај 2016
  Машко
  Овие програми не се бесплатни доколку ги користиш подолго време - commercial use suspected, односно не се бесплатни за комерцијални цели
  Дали има некое бесплатно решение :)
   
 12. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  OpenVPN
   
  На pwned му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Hamachi можеби уште функционира, не сум го проверил скоро... Инаку ако навистина не го користиш за деловни цели, TeamViewer и да ти напише така, НЕ прекинува со работа. Заменски софтвер постои, не сум ги пробал сѐ уште http://www.aeroadmin.com/en/index.html или http://www.ammyy.com/en/admin_features.html (за овој Гугле се буни дека е спајвер малце ;) или читни повеќе тука https://www.reddit.com/r/teamviewer/comments/4m48lz/alternatives_to_teamviewer/
   
 14. Scofield

  Scofield
  Intern

  39
  30
  23 Август 2019
  Машко
  Студент
  *можеби прашањево е чудно*
  Како работи ВПН во позадина? Ако ја гледаме комуникацијата како edge точки, значи ВПН ја фејка мојата ИП адреса кога комуницира со некој сервер, односно мојата комуникација се одвива со тоа што не ја покажува мојата јавна ИП адреса туку вештачки ја прикажува јавната адреса од ВПН?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,528
  10,544
  23 oктомври 2012
  Машко
  Да.
   
  На G4M3R, Fatal1ty_, krema и уште 5 други им се допаѓа ова.
 16. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  355
  134
  13 Април 2007
  Машко
  Или кратко кажано сурфаш преку друг компјутер.
   
 17. Weeaboo

  Weeaboo
  Intern

  63
  35
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  А дали доколку користиме VPN на некој начин може да бидеме откриени? Дали може да се дознае дека користиме VPN, и доколку може, дали може да се најде origin point односно компјутерот што се замаскува?
   
 18. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,474
  1,076
  8 Декември 2009
  Не само што може, редовна пракса е да се бара инфо од впн провајдерот за корисникот, барем во развиените земји.
   
  На Weeaboo му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  885
  946
  9 Декември 2015
  Машко
  Да, ама дали ВПН провајдерот ќе даде информации? Без судски налог нема шанси. Е сега ако корисникот се интересира дали ако врши сериозно кривични дела преку ВПН ќе го фатат, одговорот е да. Во теорија, во таков случај подобро да оди со припејд телефон купен во странство (или тука ако може со лажни податоци), да почека некоја недела или месеци, да се прикачи на јавно вифи, да заврши работа, по што ќе треба да го уништи/фрли телефонот. Или може да оди во прометно интернет кафе, иако сега вообичаено тие интернет кафичи имаат камери. Филмови :)
   
  На Weeaboo му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,474
  1,076
  8 Декември 2009
  Муабетов со впн и кривични дела во интернет кафе ме потсеќа на муабет сред коперација со жолта,месен нарезок и вегета.
   
 21. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,015
  2,557
  21 Јануари 2011
  Машко
  Најдобро со твој сервер. Не знаеш кој што чепка по другите.
   
 22. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  885
  946
  9 Декември 2015
  Машко
  Се спремам пред ручек :) Инаку добро поентата е таа - не е ВПН целосна заштита ама е подобра заштита отколку да оставиш твојот интернет провајдер да се "грижи" за приватноста.
   
 23. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,474
  1,076
  8 Декември 2009
  +1. Свој VPN, за always on конекција на сите уреди, секаде.
  Барем моја преференца е IPSec на raspberry, сервис што кошта 50 евра и саат време куцање команди.

  И да е 5 евра месечно сервисот што ќе го плаќате, за година дена имате вратена инвестиција што не зафаќа простор, е доволно енергетски ефикасна, а може да се користи од повеќе луѓе.

  Секако, ова за лична употреба. За бизнис сферата, друга песна.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 24. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  550
  504
  26 Јуни 2012
  Машко
  Сепак секој си има различни потреби, генерално VPN се бара за приватност. Ако ти имаш RPi и си повторно на иста мрежа тогаш нема поента. Лаички можеш и со team viewer да командаш дома.

  Не е ни чудо што на секој торент сајт/клиент се рекламираат VPN-и, примарната употреба и барање е јасно.
  Инаку разгледајте го и оперативниот Tails кој нуди целосна заштита(ако веќе толку сте забегале по тоа :D), не само за веб.
   
  На Weeaboo му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Weeaboo

  Weeaboo
  Intern

  63
  35
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Слични работи не нудеше Kali или redhat? За Tails прв пат слушам.
   

Сподели

Вчитување...