Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што е тоа што недостасува во Македонија?

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.929
4.009
www.iwmnetwork.com
Ок, тука едноставно сакам да го чујам Вашето мислење за тоа што недостасува во македонскиот сајбер простор....

Што е најголемиот проблем за Вас (веројатно Интернет приклучокот и провајдерите) но освен тоа, што друго?

Според моето мислење, покрај многу работи, недостасува и соодветна ИТ едукација. Сеуште се учи започнувајќи од основните школи на многу застарени програми и едноставно се "сакатат" децата....
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
Недостасуваат солидни цени на легалниот софтвер, зошто за наши услови моменталниве цени се ПРЕСКАПИ.
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Kako prvo fali soodvetno visoko obrazovanie kade nema da se ucat po 20 matematiki.
Potoa fali besplaten sofwer potreben za studentite za noramalno studiranje.
Kako na primer na fakultet se uci vo programata Mathematica koja otprilika cini okolu 1800$ i od fakultet ni vikaat da ucime doma pred da odime na lab vezbi aj neka mi kaze nekoj kako ke ja zeme Mathematica osven ako ne ja krakuva of course :cool: .
Potoa fali nesto sto go ima skoro vo site drugi zemji a i nasite sosedi ne pretrkaa vo toa, a toa e internet so neogranicen flat rate i se razbira poniski ceni.
I uste mnogu raboti...:) .Ama zasega tolku neka kazat nesto i drugite drugarcinja sto mislat.:)
Pozdrav.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Недостасуваат солидни цени на легалниот софтвер, зошто за наши услови моменталниве цени се ПРЕСКАПИ.

Сигурен сум дека има бесплатен софтвер (и не само што е бесплатен туку и open source) кој е доволно добар (во многу случаи и подобар) да ги замени скапите верзии.

А што се однесува на софтверот за едукација, неверувам дека некоја компанија не би дала верзија на софтверот за едукациски потреби. Нормално, тоа некој треба да го побара. Конкретно, имав искуство на факултет каде што еден наш студент им испратил е-маил на луѓето што го направиле и продаваат софтверот каде им ја објаснил ситуацијата. Студентот доби одговор во кој имаше специјален сериски број за лиценцирање на софтверот за потребата на студентите. Сите ние го користевме, за некомерцијални цели, нормално. (Не се сеќавам точно за која програма се работеше ама знам дека беше во врска со Data Mining)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Инаку, незнам нешто да не и не достасува на Македонија :) Ама еве, може да се почне барем од достапноста на интернетот.
Тоа што според мене е итно од интернет аспект е евтин, нелимитиран интернет пристап кој немора да биде брз. 256 kbps се сосема доволно. Немора ни толку, еве нека се 128 kbps, по цена од 500 денари/месечно. Ова можеби и постои некаде, ама факт е дека го нема на ниво на држава.
Во ваков случај секој би можел да си дозволи интернет пристап. Брзината може да е бавна. Кога се работи за едукација и информации навистина не е потребна брзина поголема од 128 или 256 kbps.
Зошто двата најголеми интернет провајдери во Македонија немаат такви пакети? :rolleyes: Доколку се работи за остварување на профит, мислам дека би оствариле поголем продавајќи го горенаведениот пакет.
Вакви и слични идеи можат да се најдат на блогот на р-Еволуција :)
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Моево мислење можеби не е поврзано за сајбер просторот но потребно е како што споменаа погоре добар факултет каде ќе се учи информатика, програмирање, и такви работи а не на пмф се учи математика, а на етф физика и електротехника, друго нешто, слабата запознаеност на пошироката јавност, но највлијателната младина, со основните принципи на компјутери, интернет и др. (овде причина е незаинтересираноста поради начинот на кој живееме). А другото е географско-економско-политичка неусловеност. За најголем пример, на економски се примат 1000 студенти секоја година, на правен исто така, а на информатика ни приближно, а информатичари се најпотребни, шо ќе ми се толку судии, кога еден судија се мене на 30-40 години
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
На пмф има 3 годишни смерови стварно перспективни (освен математиките во прва год) но цената за 1 година студирање е 980 еу?!?!? каде бе вака идеме напред со информатиката а секоја година има недостаток од пријавени кандидати ни една квота од 120 луѓе неможат да ја испунат. Со оглед на цената сосема реално и очекувано. а во врска со интернетот од 128кбпс освен ако си торент манијак добра ствар за едукативни цели колку да се биде у тек со интернетот пошо 90% од луѓево се неписмени
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Што фали во Македонија од кај да почнам :) многу работи фалат ама мене најмногу што ме нервира е тоа што тие што можат да си дозволат добар компјутер и брз интернет парите ги трошат на коли алкохол и такви работи а тоа е зошто се со второ одделение, а пак тие што многу добро знаат што сакаат и како да го искористат тоа не можат зошто никој не им дава можност, но кај да е ќе се сменат работите и вложениот труд ќе се исплати. А за интернетот јас сум презадоволен со мојата 128-ица за 700 денари flat rate спуштам и со торенти не ми смета да почекам еден или два дена (понекогаш и две недели :)). Е сега би можеле компјутерските дилери да покажат повеќе професионалност значи не да го лажат, народот што не по негова вина е информатички необразован, туку да му помогнат во балансот помеѓу финансии и потреби на муштеријата, еве конкретно за охрид нема застапник за АМЦ а застапникот за АНХОЧ е жива брука никогаш не отвараат а еден мој другар не знам колку време чека да му донесат рам. Значи пред се ни фали професионалност и да се вработуваат лица со соодветно образование а не да се вработи внукот со средно зошто немал што да работи а мисли дека мониторот е компјутер, сигурно има многу способни информатичари што седат дома или работат за смешни пари.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
На народот не му треба многу од интернет, кај мене, мајка ми само ја проверува сметката на КБ, татко ми ме прашува понекогаш за прогнозата, и толку, на другите би и требало исто толку, да прочитаат весник, да пишат на брачедо у австралија.

А тоа со тие што не знаат што е компјутер не дека немаат пари, мој сокласник што е прилично обезбеден на часот по информатика ме гледа како си играам една игра на Миниклип и ме прашува која е шифрата да може и он да играе. А парите се трошат на алкохол, и цигари и се друго секаде во светот од такви второоделенци што го претставуваат мнозинството, само што ние со 2 милиони жители немаме доволно големо малцинство (е-писмен народ) да оствареме напредок
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Mi tekna uste eden problem. Postojat mnogu malku pretstavnici od ponezniot polkoi se interesiraat za it svetot
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Недостасува професор кои ќе ги воведе во информатиката.
Ако знаат да играат дота ќе знаат и да направат нешо покорисно од губење на време пред пц.

На сето тоа неможе и нема потреба да сите да бидат ИТ образовани.
Да се сложувам да имаат знаење ама не и да знаат да баратаат во одредено поле зашто нема потреба.

ФАЛИ ЕФТИН ИНТЕРНЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕТ :d
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Тоа не би се случило сега нема да се случи ни за 300 години секој да е потполно упатен во ит.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Kako prvo fali soodvetno visoko obrazovanie kade nema da se ucat po 20 matematiki.
Potoa fali besplaten sofwer potreben za studentite za noramalno studiranje.
Kako na primer na fakultet se uci vo programata Mathematica koja otprilika cini okolu 1800$

Matematica student 5.2 не чини 1800$ туку 80$ за целосно да ја лиценцираш плус ако немаш 80$ имаш семестарска регистрација од 20$ или годишна од 30$ која сака може да провери овде http://store.wolfram.com/view/app/mathforstudents/
а за математиките предмети точно е дека не се потребни сите математики али kалкулус 1,2, kонечна математика, множества и логика,веројатнос и статистика,линеарна алгербра и некој други се обавезни затоа што без овие неможеш да направиш некој профи софтвер како што си мислш.
Иако денес имаш големи библиотеки од каде што можеш да влечеш готови гарафици,готови функции,класи, можеш да си купиш и готови ActiveX контроли итн. сепак мислам дека за нешто посериозно треба и математика.Сепак зборот инжeнер значи дека ти знаеш математика и плус од струката со која се занимаваш а во овој случај е информатика.
 

SCH

Intern
17 април 2007
37
1
Овде целосно се согласувам со сите, еве кај мене на факултет не само што работиме во софтверски пакети како што се Visual Studio 6, Visual Studio .NET и други кои којзнае колку пари вредат, туку мора да ги имаш за да одработиш домашни и семинарски, а нормално дека неможеш да ги купиш, па после цветала пиратеријата во Македонија.

А што се однесува до интернетот онака дојдов до податок дека ние имаме најскап интернет во европа. Мразам што во 21 век сеуште сум на dial-up.
(Знам дека за ова ми се смеете, ама тоа е востината)

//============================\\
|| Don't Learn to HACK - hack to LEARN ||
\\============================//
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
a be za besplaten softver glupo e da se praj muabet posto e nevozmozno , i zatoa nekoj od nas ucat za programeri za eden den pari da vadat od to znaci da prodavat softver....falat mnogu po klucni raboti kako poeftin internet, sto mora da bidi kako primer vo Amerika 15$ mesecno e tel internet i kablovska, kaj nas pod 1300 den nema internet a kamoli pa plus nesto. Da se ukini danoko za kom i kom galanterija ....i dosta e jas barem ke bidam zadovolen :)))
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Мислам дека најголемиот проблем според мене е што нема интернет телевизија мислам дека сме многу назад во тој план или веќе се планира и за такво нешто ако има некој инфорамција пишете

фала
поздрав
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
Nema poznavanje od internetot i od kom.tehnologijata. Ne znam na kolku luge koristev social engeneering so mnogu glupavi funti i mi poveruvaja....
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Mi tekna uste eden problem. Postojat mnogu malku pretstavnici od ponezniot polkoi se interesiraat za it svetot
Умм.. Не би се согласил :) http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=318

Недостасува професор кои ќе ги воведе во информатиката.
Ако знаат да играат дота ќе знаат и да направат нешо покорисно од губење на време пред пц.

I kinda agree :)

Овде целосно се согласувам со сите, еве кај мене на факултет не само што работиме во софтверски пакети како што се Visual Studio 6, Visual Studio .NET и други кои којзнае колку пари вредат, туку мора да ги имаш за да одработиш домашни и семинарски, а нормално дека неможеш да ги купиш, па после цветала пиратеријата во Македонија.
Ако си ги прочитал сите постови, неможеш да се согласуваш со сите :)
Тие програми се користат зошто се наметнати (Од ххх причини) и не ти требаат, тоа што би го правел со нив можеш да го правиш без нив и да бидеш многу подобар.
А ако веќе мораш да ги користиш - барај од факултетот да ти ги овозможат, знам на штулов се изборивме за слободни термини за работа во компјутерски опремените училници. Треба само воља, цената на софтверот не е проблем. (Само за пример, notepad и бесплатен компајлер може да го замени софтверот што го наведе погоре а кој врреди илјадници долари)


a be za besplaten softver glupo e da se praj muabet posto e nevozmozno , i zatoa nekoj od nas ucat za programeri za eden den pari da vadat od to znaci da prodavat softver....
Da se ukini danoko za kom i kom galanterija ....i dosta e jas barem ke bidam zadovolen :)))
Ако мислиш дека програмерите ќе заработуваат изработувајќи софтвер за секојдневна и едукациска потреба - си се зезнал. Во суштина, да се биде програмер е еден од најлошите начини да се заработи пари (размисли (ок крив е Бил Гејтс, сите го знаат као програмер, ама тоа нема директна врска со неговото богатство)).

Ако се укине данокот графичките ќе бидат наместо 60, 45 евра. Цел PC наместо 600, 400 евра. Веќе имаш опција да купиш поевтини делови со послаби преформанси. Ако џебот не ти дозволува за побрзо, побавните ќе завршат работа, нели? Ако не се плаќа данок, од каде пари за IT опрема во училиштата, професорите по информатика и слично? :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Nema poznavanje od internetot i od kom.tehnologijata. Ne znam na kolku luge koristev social engeneering so mnogu glupavi funti i mi poveruvaja....

Dude, во Македонија нема луѓе. 2 милиони. Направи си математика колку од нив се мали деца, изнемоштени стари лица и луѓе што секој ден го поминуваат обидувајќи се да преживеат. Ќе дојдеш до интересна бројка. Процентуално земено, мислам дека луѓето во Македонија имаат многу поголемо познавање за ИТ отколку во другите држави.
Тоа што ти си користел глупави финти не докажува ништо освен дека си изиграл некого :))
 

StreetGrl

Intern
7 мај 2007
10
0
1. Недостасува ефтин, брз и неограничен интернет.
2. Чесни и брзи дилери на ком. техника.
3. Повеќе форуми за размена на мислења, знаење и слично.
4. Луѓе (млади или стари) кои ќе седнат и ќе се заинтересираат да научат нешто, а не секогаш кога имаат и најмал проблем од стилот на word-от ми заглави, го викаат соседот "компјутерџијата" да им помогне.
5. ПРОФЕСИОНАЛИЗАМ во секое професија! Ако те бива за веб дизајн, биди професионалец во тоа поле, не се обидувај во исто време да бидеш мрежен администратор, програмер и уште 300 чуда.
6. Повеќе фирми кои ќе се залагаат околу нивните ИТ вработени (да ги праќаат на семинари, обуки и сл.)

и уште многу работи...
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
5. ПРОФЕСИОНАЛИЗАМ во секое професија! Ако те бива за веб дизајн, биди професионалец во тоа поле, не се обидувај во исто време да бидеш мрежен администратор, програмер и уште 300 чуда.

Potpolno se soglasuvam. Ne mozi eden ist coek da bidi programer, da mesti mrezi, da crta proekti vo AUTOCAD, da animira, da prodava kompjuteri red drugi raboti. Zato i celata drzava nie nazad:eek:besen:
 

Hekome

Intern
22 мај 2007
15
0
Prvo i voopsteno mislenje so koe se soglasuvam e deka epotrebno da se napravaat internet paketi koi ke bidat soodvetni na uslovite vo nasata zemja, prvenstveno ekonomskite, znaci da se dobie internet po niska cena so sto krajniot potrosuvac ke bide zadovolen t.e. nie. Na toj nacin nasive ISP sigurno ke ostvarat pogolem profit, so toa sto so namaluvanje na cenata i podobrnata usluga sekako deka ke se zgolemi i brojot na korisnici. Vtoro sto nedostiga e svesnosta za toa deka IT tehnologijata i nejzinoto poznavanje e idninata, zatoa bi trebalo da se vrsi pogolema promocija i zapoznavanje na lugeto sto se im nosi ovaa tehnologija i internetot, kako neogranicen izvor na informacii. Kako treto bi navel deka i samiot narod e takov i seuste nema stekanto navika da go korsiti internetot za da bi go prosiril svoeto znaenje tuku se sto ke naucat e toa sto ke im se dade vo kniga, vo sredno uciliste ili na fakultet, mnogu e mal brojot na onie sto samite tragaat po prosiruvanje na svote znaenje i moznosti na internetot.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Пред се брз и евтин интерент. Пред се ефтин. и тоа на цела територија, не е државава само Скопје.

Друга битна работа се професорите по информатика во средно. Се слагам со констатацијата дека ако некој го интересира ИТ ќе седне и сам ќе се заинтересира, ама никому од небо нема да му падне да сака ИТ ако со тоа не се сретне.
Јас се попалив по Ит пошто во средно земав Pc Info, и од таму почнав да се интересирам.

За професорите во средно, со исклучок на некои, повеќето се невидени мрзи, луѓе кои завршиле на пмф за математичари, па немале што да работат, па ај информатичари ќе бидеме.

треба повеќе вакви форуми, е-магазини како itsec, а и професорите на факс да се позаинтересираат малце. Повеќето се научени да предаваат по програма од пред 60 години, и оди кажи им нешто ново.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.595
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно