Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што е тоа "reverse engineering"?

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Анализа на систем базирана на влезните и излезните податоци кои минуваат низ него. Еве ти академска дефиниција :)
 

Ata

Intern
21 април 2007
413
4
Најпрост објаснување ти е, го имаш излезот од системот, со одече чекор по чекор наназад, го откриваш системот и на крај влезот.
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Уствари земаш една програма и ја пушташ да работи и со друга програма следиш што си работи првата, какви променливи си користи, од каде и се, и како ги обработува(ова е малку потешко). Е сеа откога ќе сфатиш што праела првата програма, ги земаш и ги копираш стварите што ти требаат и ги стааш у твоја програма(малку нелегално, ама не може да се докаже) или пак со хексадецимален едитор го мењаш извршниот фајл и voila си направил Крак на некоја програма или keygen и сл.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
извини но крак != reverse engineering. човек може во соодветна алатка да го најде менито за внесување на сериски број и да го среди кракот (ако не е јака заштитата буквално за 15 минути) без воопшто да навлегува во било која функционалност на софтверот.

Класичен пример за reverse engineering е изработка на драјвер за линукс во случај кога поризводителот не сакал да се замара и да достави документација за производот. Луѓето одат чекор по чекор да дојдат до прифатлива алтернатива.

Втор пример за reverse engineering ти е .doc поддршката во OpenOffice / StarOffice. Microsoft го има затворено овој формат и никој не може со 100% сигурност да предвиди како ќе се прикаже документот освен производот на Microsoft (т.е. Word).
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Reverse engineering (RE) is the process of discovering the technological principles of a device or object or system through an abductive analysis of its structure, function and operation[citation needed]. It often involves taking something (e.g. a mechanical device, an electronic component, a software program) apart and analyzing its workings in detail, usually to try to make a new device or program that does the same thing without copying anything from the original.

http://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_engineering
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
извини но крак != reverse engineering. човек може во соодветна алатка да го најде менито за внесување на сериски број и да го среди кракот (ако не е јака заштитата буквално за 15 минути) без воопшто да навлегува во било која функционалност на софтверот.

Класичен пример за reverse engineering е изработка на драјвер за линукс во случај кога поризводителот не сакал да се замара и да достави документација за производот. Луѓето одат чекор по чекор да дојдат до прифатлива алтернатива.

Втор пример за reverse engineering ти е .doc поддршката во OpenOffice / StarOffice. Microsoft го има затворено овој формат и никој не може со 100% сигурност да предвиди како ќе се прикаже документот освен производот на Microsoft (т.е. Word).
Не би рекол дека кракувањето нема врска со reverse engineering. Кракувањето е reverse engineering, само кракувањето се фокусира на reverse engineering на заштитата на програмата. За да напишеш еден генератор на сериски броеви или пак на лиценцни датотеки мора со дебагер, деасемблер или декомпајлер да пронајдеш каде се врши проверката на валидноста и да го анализираш алгоритмот, па потоа да напишеш генератор. Значи се обидуваш да разбереш како работи нешто, што значи дека кракувањето е reverse engineering. :rolleyes:

http://it.com.mk/forum/showthread.php?p=11018#post11018
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.118
Мислења
955.826
Членови
34.517
Огласи
2.321
Најнов член
kristen885
На врв Дно