1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што е со цените и изборот на меморијата?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од toshex, 30 oктомври 2013.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Значи разбирам дека одма качија нашиве цени на рам кога имало демек пожар во хјункс или како да се вика фабрикана... ама еве пред некој ден пак ги качија цените на рамот.

  И што е полошо, избор нема ИЧ! Давајте предлози за како да се најде колку толку исплатлива рам меморија, некое квалитетно китче и слично.
   
 2. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Пробај онлајн да купиш, и јас барав пред некој ден ама изборот е тапа а и цените исто.
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  А за царина што правиме?
   
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,475
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  До колку пари?

  И за китчево е битен изгледот? :D
   
 5. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Jaс немам нарачувано, ама мислам дека некои производи се ослободени од царина и ДДВ, како што е РАМ меморијата. Нека каже некој што има искуство. Ќе треба само шипинг да платиш. Едно време сакав да нарачувам РАМ од memoryc.com и ги добив овие информации.
   
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Јас иам киндл нарачано од амазон и ме изгореа овие од ДХЛ за шпедиција + данок + лежарина (дека викенд фатило па седел киндлот на царина 2 дена). Се на се фиксно 3000ки не ти бегаат (од амазон нарачки).

  Рамот кошта околу 70-100 долари за кит од 2 плочки по 4 гига.


  Нормално дека е :D До 4 илјади изгледа, значи нека седат тука предлози - јас веќе му пишав на братучед ми кој треба да ми го донесе куќиштето ако може и рам да ми земе.

  Изборот ќе се сведе на:

  Corsair Vengeance LP Arctic White
  http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820233199
  Kingston HyperX Black with Black PCB
  http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820104360
  ADATA XPG V1.0
  http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820211810

  Се чека Black Friday.
   
 7. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Значи Kindle и рам плочки се различни ко ден и ноќ, jас ти викам дека за рам имам слушнато дека нема царина ни данок, за поштарина некои 500-600 денари. Можда е дезинформација, затоа реков некој да потврди.
  Ама братучед ти штом иде од УСА не знам зошто уште прашуваш за рам.
   
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко

  Оти ми нема потврдено. Си гледам опции :)

  Иначе знам дека е различно, ама испораката ако ја врши DHL ти гарантирам оти ќе те изгорат уште минимум 2-3 илјади за "шпедиторски услуги". За другиве пошти не знам - ама амазон преку DHL испорачува.
   
 9. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Тоше и што викаш ти Spectech рамови за лап топ биле :)
   
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
 11. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  :) Не е битно, како и да е ја ти одговорив на меилот знаеш на кој се однесува, недостаток е сегде нема ни да има во догледно време здравје за 5-6 месеци дур се исчисти залихата кај големите риби па здравје тогаш може да се очекува пад на мемориите
   
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко

  Ама криво ми е брат - тука гледај колку добра заедница има. Луѓе што стварно се разбираат и купуваат и трошат и менуваат неколку пати годишно конфигурации... И големиве риби тераат уште по старо, ко времето кога бевме сите помирени дека тешко се доаѓа до делови и што е тоа е.

  Зарем не можат ко големиве онлајн продавници, да зимаат делови кои ако не се продадат можат да ги вратат до официјалните дистрибутери кои овие би ги вратиле на произведувачите кои би ги продале со ептен големо намаление - или нешто слично ко clearance sale што се прави низ светот?

  Скршнав офтопик - ах, сонови за утопиа. Коа ќе ми текне дека напојување ми треба ми се плаче.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,089
  26,785
  4 Септември 2008
  Еден збор. MemoryC. 10 евра транспорт..
   
  Harrabed, NecrotoX, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,653
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Лажат дека им се поплавуваат и палат фабрики, лажат по 1001 пат. Мајкаим да се запали на мојов.
   
  Harrabed, psyside, uwemi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,475
  12,647
  2 Август 2012
  Машко
  LOL LOL :D

  Краљ си. Ти изјавувам почит за упорноста :D
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  +1
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 17. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор

Сподели

Вчитување...