1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што е со цената?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од steelseries, 9 Декември 2019.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,320
  2,033
  13 Јануари 2014
  Машко
  @gokica законски не е должен, да. Ама по некоја логика производ кој стоел на излог и кој е чепкан/разгледуван, па макар и изваден од кутија и со тргнати заштитни фолии, не е баш нов, не? Со локалниве бизниси мислам дека не е паметно да се очекува попуст за изложени производи, ама бар во мои очи ако го добијам тој попуст (иако јас лично никогаш не сум го побарал, и не би го побарал), тоа е огромен плус за продавачот.
   
  На RoninMK и coNNectMKD им се допаѓа ова.
 2. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Законски мислам ништо не е спомнато, барем ни закон немојш да најдеш асален кај нас.Денес за утре е друг.
  Иначе ти ги шиткаат како за нови, сакал година да седи како тестер, ако е последно парче ќе ти се лигават супер е земи го. Сепак, плаќаш за ново земаш ново. Затоа има куп продукти каде што пиши : Warranty not valid if unsealed.

  и пример овие рог лаптопи мора да имаат гејмерски маус во самата кутија, али нормално кај нас е све живо диво отворено, и делот каде што треба да е маусот е празно.... Wonder why... а глеам ги шиткаат поединечно :/
   
  На TATA_MATA и coNNectMKD им се допаѓа ова.
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,333
  779
  12 Април 2017
  Машко
  Ако го сакаш лаптопот земи го дури и од излог. Пример мојов беше 1 во цел АМЦ - во охрид го имаше. Другар од АМЦ ми рече дека е од излог и дека и друг сака да го земе, па ако го сакам ќе треба да се бутне малку за да се земе.

  Друга 13ка шо ми се допаѓаше немаше во тој момент, и му реков бутни земи го.

  Али се испадна ок, немам проблеми еве скоро една година помина.
   
 4. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  736
  1,075
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Каков закон? кога одиш во бутик, и пробуваш отворени производи прашуваш дали имаат запакувано, или им бараш 40 50 посто попуст?? Нема за тоа закон, не ни може да има бидејќи ке треба да е 200 и повеќе члена и за секој бизниз да биде различен.

  Тоа што ние сакаме се да видиме, да отвориме да допреме и чачкаме пред да купиме е нашиот проблем. А после бараме ново, неотворено со фолии.
  Лоша политика имаат Анхоч/Сет/Нептун. Според мене нема потреба да имаат експонати на лаптопи и телефони, освен ако ги немаат добиено од соодветните фирми бесплатно. За тоа си постојат dummy 1:1 макети. Не сум чул во Телеком и Вип да продаваат експонати на телефони.
  Јас не би купил веќе експонат, иако имам купувано претходно.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,320
  2,033
  13 Јануари 2014
  Машко
  Баш зошто спомна бутици, ќе ти ги наведам ProSport и DropIn како примери. Во двете продавници купував во минативе месец дена, и во двете продавници од кога пробав 2 различни броја (дукс и јакна беа во прашање), потврдив дека ќе ги земам, и добив нови, неотпакувани, во најлонска фолија, од магацин. Пак ќе речам, нема закон ама да, добив спакуван производ иако го пробав претходно. Ама да немаше спакувани, веројатно ќе си ги добиев тие што сум ги пробал по целосната цена и немаше да барам попуст. Иако од облека до технологија има голема разлика за пробување, пак стојам на тоа дека ниту очекувам, ниту сум побарал/би побарал попуст на изложен примерок.

  Експонати од производите на продажба треба да имаат, ама не треба да ги продаваат, посебно не како нови и неупотребени производи, зошто не се такви. Дали производителот ќе им ги даде бесплатно, или ќе си ги купат сами, мене не ми менува. Што ако се мислам помеѓу два телефони ама сакам да видам кој ми лежи в рака подобро? Dummy нема да ми помогне со тежината, ми требаат двата телефони в рака за да споредам, не?
   
  На steelseries и TheMarshal им се допаѓа ова.
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Само да не бидам сватен погрешно дека ги бранам продавачите.

  Јас само одговорив директно на прашањето дека нема во закон одредба за попуст кога е опен бокс.

  Како е правилно е друг муабет. Плаќаш за ново и треба да ти дадат ново.

  Освен што многу продавачи се налбати и сакаат да ти тутнат опен бокс за иста цена, исто така има и купувачи кои не се цвеќе за мирисање. Шетаат по трговски центри да потрошат време. Па бараат да се отпакува некој производ (ако го нема на излог). А немаат намера да го купат.

  А и се почесто има примери на земал, не е задоволен, па вратил.

  И од странство, онлајн продавачи со реноме често знаат да протнат опен бокс без тоа да го наведат. Па после луѓето враќаат, се замраат со нивниот сапорт, па чекаат итн. Пример се монитори на Dell за кои бев читал. Кутија запакувана ама внатре мониторот со знаци на користење т.е. некој го земал па вратил.
   
  На StalkeR и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,619
  9,280
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Треба како во странство, имаш излопжени производи, демо производи, земени па вратени и обележани како Outlet парчиња. 10-20% попуст се нуди на тоа парче, земи го ако сакаш. Ако не сакаш ќе си остане како демо производ и никому ништо.
   
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  Да бидеме реални, 40-50% попуст е малку. Треба накај 70-80 бар да биде. Особено за лаптопите. Тие кога се изложени најчесто се цело време пуштени и ги фаќа и шуто и рогато...
   
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,715
  2,032
  25 Март 2013
  Машко
  За волја на вистината, на Anhoch ова им е регулирано. Неколку пати сум сретнал производи кои се со намалена цена во одредена продавница иако не секогаш била наведена причината зошто тој производ има намалена цена како што е наведено овде
  Anhoch PC Market Online - OUTLET и REFURBISHED производи
   
  На toshex и krema им се допаѓа ова.
 10. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Воопшто не им е, мене користен монитор за нов ми шитнаа, побарав попуст, не сум бил дилер.
  Сметам народов треба да се предупреди и информира за овие работи.
   
  На toshex и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  Мојов Логитеч маус имаше 70% попуст, можеби и повеќе. Никакви траги од користење, само прешкртан со фломастер сериски број. Тоа во онлајн оутлет продавница што продава само опен бокс производи. Зборуваме за преку барата, и одамна, ама веројатно и сега е слично.
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Има некои вработени или се нови и се плашат или се „на лева нога станати“. Пред некое време зимав монитор, плоча и рам (околу 15.000) во ГТЦ и побарав 5% попуст за во ќеш и девојчето ми рече не можело тоа така требало акаунтот да биде маркиран како дилер. И си платив со картица :)

  Али повеќето се ок, услужливи и културни.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  Од дечкото со волтиџ гејтовите и оксидативниот стрес, имаме:
   
  На Futurelakimens и Necromancer им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  giphy (24).gif
   
  farkizz, itstheigyg и на toshex им се допаѓа ова.
 15. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  Tролот се приклучи и...
  upload_2019-12-12_13-39-46.jpeg
   
  На zipi123 и toshex им се допаѓа ова.
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,053
  4,327
  28 oктомври 2008
  А зошто да даде попуст? Не може да бидат со ист третман некој што потрошил 200-300 евра, и некој што троши по 3-4000 евра годишно.
  Или, "за кеш дали има попуст". Помина времето на продавање на црно, сега и да сакаш не можеш да платиш повеќе од 30К во кеш.

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
 17. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  А зошто да не даде попуст на отворен продукт? Како прво вработен ми се понуди за попуст. Монитор 400 евричи, матична 130, и остали дрангулии. Отидов се да земам кога стигнала залихата. Друг вработен беше не даде. Крај краева не ми е за попустот толку гајле колку што не е човечно да продаваш отворени или дефектни производи со цена за ново.
   
 18. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,053
  4,327
  28 oктомври 2008
  Купувам во Анхоч со години, и не може никој да ме увери дека му подметнале користен а уште помалку дефектен продукт како нов. Што се однесува до тоа "отворен", сметам дека нема никакво значење се додека продуктот не е користен.
  Сепак, си имал опција да го побараш вработениот што ти понудил попуст, или едноставно не си требал ни да го прифатиш понудениот монитор. Инсистирај на некористен или на поврат на средства. Сепак се работи за принцип, не?
  Да, се случувало да купам нешто што е последно (отворено), па дури и изложено. Ама тоа бил МОЈ избор, и немам право потоа ниту да се жалам ниту да плукам како ми е "подметнато".
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Фер се дечките не е проблем. Јас лично сакав BenQ GW2480E што воопшто не бил изложен да минимизирам разлика во панелот од тој дома и свртеа 2-3 броја ме упатија во салон кај што има неотпакуван.

  Поентата на темава е дека некои продавници подметнуваат без да кажат. Со сет не е ништо ново ова, во бившо АМЦ не сум стапнал така да незнам, а за ЗБ ќе видиме. Мебиус имаа (наводно) нови делови, ама проблеми со гаранции. ТДК не се замараат со малопродажба многу многу па не се ни трудат да ти подметнат нешто.

  ДД стор е приказна за себе.
   
 20. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Јас не знаев дека е користен, ниту пак отворен, ниту пак со мртви пиксели. Се додека не открив сам, а и член од форумот го потврди тоа. Се жалам за тоа што го прават, а фер испаднаа што ме фати 5 мин за враќање на продуктот, знаејќи дека другите продавници ќе те гњават. И да подметнато ми беше, не им стигна залиха а ми се јавија и ми рекоа дека била стигната. Немам намера да се натегам и да ти се објаснувам за работи што си ги кројш на свој начин. Ти ако им си срцка тогаш не секој им е срцка ;)
   
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  [​IMG]

  [​IMG]
   
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,461
  6,689
  21 Јануари 2009
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  АвиД не е постојано и заморно досаден додека упорно се обидува да биде саркастичен...


  Не постојано, понекогаш спие.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...