• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што е разликата помеѓу FireWall и IDS/IPS Системи

  • Ја почнал/а темата
  • #1

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
aj malko poobajsnete mi sto e razlika pomegu klasicen firewall i idp/ids??
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Firewall - Sistem koj zabranuva odreden soobrakjaj, moze da zabranuva portovi, moze da te odbrani od nekoi vidovi na napadi, in go pravi poteshko probivanjeto na napagjachite

IDS - intrusion detection system - Sprechuva nepozelni napadi, dokolku nekoj vleze vo sistemot go sledi (negovata IP, rabotite shto gi napravil na serverot), avtomatsko izvestuvanje za provala, dava lazni informacii za OS skenerite itn ..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,756
Мислења
849,931
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно