1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што е разлика меѓу кредитна и дебитна картичка?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Бокл, 29 ноември 2010.

 1. Бокл

  Бокл
  Intern

  14
  0
  29 ноември 2010
  Вака сега, до сеха никогаш не сум користал никаков тип на картичка,сега сакам да си земам виза електрон картичка но незнам каква што е разлика меѓу овие две картички со која можам да ставам мој пари во картичката и да плаќам еве на пример за игри да играм пошто сум гејмер а на со која морам да ги вратам потрошените пари од картичката.
   
 2. delix

  delix
  Intern

  702
  23
  7 Април 2007
  Машко
  Kreditna karticka -> bankata ti dava kredit so golemina vo zavisnost od tvoite primanja, primer dokolku zemas plata 10 iljadi ti dozvoluvaat da vlezes 15 iljadi vo minus, mislam deka ako nemas redovna plata ili nekoe drugo primanje kreditna karticka ne mozes da dobies
  Debitna -> kolku pari imas na smetka tolku mozes da podignes
   
 3. ки4ма

  ки4ма
  Intern

  234
  17
  21 Февруари 2008
  Машко
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  и со дебитна можеш да идеш у минус.
   
 5. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  ako pobaras dozvolen minus i imas redovna rabota prijaven so redovna plata togas mozes da vlezes i na debitna do dve plati vo minus ,no vo sekoj slucaj ne doagja kreditiranjeto avtomatski tuku se podnesuva baranje
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Дебитна картичка-За да имаш дебитна картичка мора да имаш трансакциска (тековна) сметка кај истата банкаПреку неа расположливите средства што ги имаш на сметката,вклучувајќи го и ако имаш дозволен минус.Се што потрошиш одма ти се кине од сметка.Воглавно дебитната катичка ти е како кеш,само што е по безбедна во случај да ти ја украдат.

  Кредитна картичка-Тоа ти е сосема нешто поинакво,во одреден временски период клиентот т.е ти позајмуваш пари од банката на одреден период(месец дена) и плаќа со нивните пари,а на крајот од месецот враќа пари со пресметана некоја си камата доколку закасни некој ден од дадениот рок за плаќање.
  Е сеа има видови на кредитни картички како што се РЕВОЛВИНГ кредит каде на крајот од месецот плаќате само одреден дел од средставата потрошени а осталото ти с епрефрла во другиот месец.На револвингот имаш лимит на пример ако потрошиш пари од кредитот средствата ти се намалуваат се додека на уплатиш пари.

  тоа е тоа...;)
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Одговор конкретно за твоето прашање:
  Со дебитна картичка можеш да го изведеш тоа.СО виса електрон на НЛБ можеш да плаќаш преку интернет.За дебитна картичка не ти треба д аимаш редовен работен однос само да имаш 18+ години.
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мене ми дадоа две плати мунус без да побарам никаво барање од стопанска банка сообразложение дека имам 100 000+дена на сметка повеќе од една година како некој си добар корисник бла бла...


  Се извинувам за тројниот посто :baknezh:
   
 9. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Малку да се надоврзам. За дебитна може и малолетник да извади со согласност потпишана од родителот. Е сега и тука имаше некој лимит, лицето да има 15 год ++ или така нешто, но не ме земајте за збор. Јас вадев дебитна од Про Кредит на 17.

  Ова ти е јавна опомена. :D
   
 10. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Ne mozes da izvadis samostojno ako nemas 18 ,mora tvoite roditeli da imaat transakciona smetka vo bankata vo koja sakas da zemes debitna i da te pisat i tebe na smetkata kako korisnik i da pobaraat debitna no sepak nema da bide na tvoe ime mislam deka (ne me fakjaj za zbor ne sum zimal licno).

  @fatal1ty_
  Znam i za toj nacin i mene mi ponudija no gi odbiv ne sakam minus (ke zaglavam),samo kaj mene im bese toa sto imam redovni primanja na smetkata i brzo podiganje na pari od smetkata (rok 2-3 dena celosno) :D
   
 11. Бокл

  Бокл
  Intern

  14
  0
  29 ноември 2010
  Значи вака, за дебитната картичка од НЛБ банка што ќе ми ја дадат како јас можам да убацам пари во картичката треба лично во банка да идам да им кажам ставети ми 100 евра на картичкава и толку и после да си купувам онлајн ствари или да плаќам.И дали може од картичкава да извадам еве вака кога ќе ми затребаат 500ден. И дали морам после месец или незнам како да ги вратам тие пари во банка? Или тоа иде само преку Кредитна картичка пошто они ми даваат? Заборавив да кажам имам 22год
   
 12. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Pa ako imas pari na smetka ili pak ako pobaras dozvolen minus da imas mozes da izvadis ,a ako nemas dozvolen minus ili nemas pari na smetka ne mozes da izvadis.Ubavo ti e kazano pogore.
  A toa bas taka nekako funkcionira ,odis vo banka so licnata karta davas pari i gi stavaat kaj tebe na smetka i si imas na smetka ,ili pak platata ja primas na smetka i si imas pari i mozes sto sakas da pravis ,sakas na bankomat da vadis ,sakas da plakas online ili pak sakas da kupuvas so nea vo prodavnica seedno
   
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  1.Mожеш да убациш кога сакаш колку сакаш на шалтер со трансакциската картичка.
  2.Можеш да си вадиш пари од банкомат(ако имаш на картичката ставено нормално).
  3.Немораш да ги вратиш пошто тие се твои пари ти си ги убацил претходно капиш? :)
   
 14. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  @fatal1ty_
  Mislam deka on mislese ako mu trebaat pari i da vleze vo minus 500 den :)
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,556
  25,679
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  е така.....ако не е вработен....само ако банката е на татко му :p
   
 16. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Без редовни примања и потврда за заснован работен однос (мин три месеци + една последна платена сметка од струја/телефон/вода/парно )нема да ти дозволат минус освен ако имаш жиранти кои ќе гарантираат за тебе

  Најчесто вака е по банките
   
 17. nezdrav

  nezdrav
  Intern

  115
  5
  16 ноември 2010
  кредитна - трошиш на вересија до одреден лимит после плаќаш на банката со мала камата
  дебитна - ако ставиш ќе трошиш, ако не така ќе ти стое картичката
   

Сподели

Вчитување...