• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што е попрофитно: Веб програмирање или апликациско програмирање?

Што е по профитно?

 • Веб Програмирање

  Гласови: 28 65.1%
 • Програмирање на апликации

  Гласови: 15 34.9%

 • Вкупно гласале
  43
 • Анкетата е затворена .
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ајде да ве чујам.Што мислите,што е по профитно? Веб Програмирање или Програмирање (Апликации итн.).
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Зависи од пазарот не зависи од тебе во за македонски клиенти ни двете се е пиратерија а тоа што не е има монополи

А за веб сеуште не се сватено толку сериозно
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Web програмирање... многу полесно се наоѓа работа а и добро е платена...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Кој како ќе се снајде.. :)

Сепак би одбрал Веб програмирање затоа што пиратеријата може повеќе да биде редуцирана. И да, како што кажа DynamicMK, со оглед на тоа што можете да конкурирате на светско ниво, пазарот е поголем :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Се зависи од пазарот. Многу повеќе има web-програмери отколку апликациски.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Зависи од тоа што можеш да понудиш. Ако можеш да програмираш некој корисна и програма со различен inteface кој ќе му биде полесен на клиентите да работат со него тогаш добро може да се заработи и од апликациско програмирање.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Кој како ќе се снајде.. :)

Сепак би одбрал Веб програмирање затоа што пиратеријата може повеќе да биде редуцирана. И да, како што кажа DynamicMK, со оглед на тоа што можете да конкурирате на светско ниво, пазарот е поголем :)
Прво пиратеријата владее и кај веб, пример темплејти,форуми и други алтаки што помагаат во развој на за веб што се плаќаат можете да ги најдете исто како и кај апликациите и исто како и кај апликациите не може да се редуцира пиратеријата, тоа е тоа неможе да се спречи.

Јас мисалм дека прграмирање на (не веб)апликациите - проектите што се изведуваат во банки каде што се изведуваат трансакции на пари каде самите апликации се поголеми и плус имаат големи ситеми и за заштита на податоци кој коштаат многу пари итн.
Во индустрија да не збориме за програмирање роботски раце,оперативни системи,програмирање критични ситеми за авиони,ракети, итн. тоа се проекти со милиони линии код така да нема шанса веб апликациите да бидат поскапи а да не збориме колку кошта и нивното одржување.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
И двете се доволно прфитабилни. Ама најмногу зависи од програмерот, ако е снаодлив и способен да ја заврши работата све му се исплати. Ако е некој тапа и чека некој да го насочва на секое т.е. да му свети над глава, џабе му е. Кај сака нека работи.
Како и да е мислам дека Web има некој edge во однос на класично програмирање.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Банкарскиот софтвер, билинг системите, софтвер за целосно управување и контрола на производство (од евиденција при производство, материјали, до продажба, фактури, сметководство) чинат многу повеќе отколку бев страна/страни.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
@StenmarC

Се согласувам со тебе. Windows апликациите чинат многу повеќе отколку една web-страна, но и многу покомплицирани за програмирање.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Прво пиратеријата владее и кај веб, пример темплејти,форуми и други алтаки што помагаат во развој на за веб што се плаќаат можете да ги најдете исто како и кај апликациите и исто како и кај апликациите не може да се редуцира пиратеријата, тоа е тоа неможе да се спречи.

Јас мисалм дека прграмирање на (не веб)апликациите - проектите што се изведуваат во банки каде што се изведуваат трансакции на пари каде самите апликации се поголеми и плус имаат големи ситеми и за заштита на податоци кој коштаат многу пари итн.
Во индустрија да не збориме за програмирање роботски раце,оперативни системи,програмирање критични ситеми за авиони,ракети, итн. тоа се проекти со милиони линии код така да нема шанса веб апликациите да бидат поскапи а да не збориме колку кошта и нивното одржување.
Банкарскиот софтвер, билинг системите, софтвер за целосно управување и контрола на производство (од евиденција при производство, материјали, до продажба, фактури, сметководство) чинат многу повеќе отколку бев страна/страни.
@StenmarC

Се согласувам со тебе. Windows апликациите чинат многу повеќе отколку една web-страна, но и многу покомплицирани за програмирање.
Премногу високо пуцате...
За овие апликации што ги наведивте ви е потребно многу поголемо познавање од областа за која е наменета апликацијата отколку програмирање... Што значи никогаш нема да можете самите да составите ваква програма, а и голем дел од програмите се веќе создадени што не е проблем да се искористи некоја готова...

Додека кај веб апликациите со малку познавање од програмирање и дизајн + некоја бесплатна скрипта можете секој месец да работите на нов проект затоа што сите сакаат уникатен сајт.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Премногу високо пуцате...
За овие апликации што ги наведивте ви е потребно многу поголемо познавање од областа за која е наменета апликацијата отколку програмирање... Што значи никогаш нема да можете самите да составите ваква програма, а и голем дел од програмите се веќе создадени што не е проблем да се искористи некоја готова...

Додека кај веб апликациите со малку познавање од програмирање и дизајн + некоја бесплатна скрипта можете секој месец да работите на нов проект затоа што сите сакаат уникатен сајт.
Моето мислење беше за што е попрофитабилно, а не со кое полесно се заработуваат помалку пари.
И повторно ќе нагласам... изработката на наменски софтвер чини многу повеќе отколку веб страна. Зошто? Наменскиот софвер може да се продава на повеќе луѓе... повеќе лиценци. Еден програм кој ќе го направиш за работа на стоматолошка ординација можеш да го продадеш на 100 такви без потребни модификации, додека во другиот случај ќе треба да правиш колку-толку различни вебстрани и ќе добиеш по 80-100тина евра и со секој поединечно ќе треба да се расправаш и да договараш како да му изгледа страната, па не вака, туку вака и сл. Ме разбираш?
Колку чини најскапата веб страна? 1000 евра?
Парите се во наменскиот софтвер и автоматизацијата. Секој би платил за една скромна веб страничка кај нас... но не многу. Но, би платил големи пари за автоматизација и олеснување на неговото производство, контрола, сметководство. Да, ова јас што го кажувам можеби е потешко и не можеш сам да го направиш, но нуди многу заработка.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Што е по профитно...
Примерот за стоматолошката ординација, па секоја стоматолошка ординација + сите други останати бизниси имаат потреба од веб апликација, ти ќе им продаваш на стоматолошките ординации јас и ним и на другите фирми...
Друго... финтата е што веќе многу од програмиве постојат и се многу добро развиени + и пиратеријата владее така да може огромниот вложен трудот да ти биде џабе. Додека кај веб апликациите колку и да постои пиратеријата секогаш има потреба од измени додека со мало познавање од дизајн веќе си на коњот.

$1000 се малку? Па Adobe Creative Suite 2 Master Collection e $1300...
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Јас ти зборам за апликации кои чинат минимум 10 пати повеќе од една веб страна. Дел од напишаното е од мое искуство. Еве за да ти биде појасно ќе ти кажам уште едно...
Бев во една фирма која правеше наменски софтвер. Софтверот беше за контрола на температурата на 5 сонди кои се наоѓаат во сушара за стерилизација на дрво. Според стандарди на ЕУ, палетите кои се прават од дрво мора да бидат стерилизирани. 30 минути на температура од 60 степени. Сето тоа на крај треба графички да излезе т.е. да се испринта како доказ... и да не должам многу. Цената на софтверот беше во евра и имаше 4 цифри. Додека јас бев таму, тие 6 месеци програмот се продаде на 7 различни места (Берово, Струмица, Гостивар, Кичево...). Пред тоа не знам на колку места се продаде, а еве сега ми кажуваат дека и на други две места ќе треба да се инсталира програмот. Удри есап колку веб страни ќе треба да направиш за да заработиш толку. Друго, ако најдеш пиратски софтвер за ова, ќе те частам.

.. ако сакам поголема заработка мора да пуцам повисоко. Зошто? Во денешно време, кога има еден куп програми и вебсајт билдери и кога секој со минимално познавање и малку читање може да направи веб страна која ќе ги задоволува неговите потреби, или потребите на една мала фирма мислам дека помалкупрофитабилно ми е веб програмирањето (барем она за кое ти зборуваш).

И да не ја уништуваме темата - да оставиме и другите да кажат што мислат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно