1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Што е попрофитно: Веб програмирање или апликациско програмирање?

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Stane, 27 Февруари 2008.

Што е по профитно?

Анкета затворена (на) 28 Март 2008.
  1. Веб Програмирање

28 глас/а
    65.1%
  2. Програмирање на апликации

15 глас/а
    34.9%
  1. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    75
    4 oктомври 2007
    Ајде да ве чујам.Што мислите,што е по профитно? Веб Програмирање или Програмирање (Апликации итн.).

2. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Па... според тоа што сум го слушал, програмирањето е попрофитабилно.

3. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    289
    18 Мај 2007
  4. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Веб програмирање.

5. NoLander

NoLander
    Intern

216
    15
    11 ноември 2007
    Зависи од пазарот не зависи од тебе во за македонски клиенти ни двете се е пиратерија а тоа што не е има монополи

А за веб сеуште не се сватено толку сериозно

6. D

D
    Администратор

3,230
    1,607
    31 Март 2007
    :bravo:

7. DynamicMK

DynamicMK
    GFX

1,618
    154
    11 Април 2007
    Машко
    Web програмирање... многу полесно се наоѓа работа а и добро е платена...

8. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Кој како ќе се снајде.. :)

Сепак би одбрал Веб програмирање затоа што пиратеријата може повеќе да биде редуцирана. И да, како што кажа DynamicMK, со оглед на тоа што можете да конкурирате на светско ниво, пазарот е поголем :)

9. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
    Се зависи од пазарот. Многу повеќе има web-програмери отколку апликациски.

10. StenmarC

StenmarC
    Intern

716
    13
    16 Април 2007
    Мислам со апликативниот софтвер повеќе се заработува, но сепак зависи од способностите и од тоа што го работиш.

11. Blagojce

Blagojce
    Gaining Experience

874
    58
    26 Декември 2007
    Машко
    Програмер
    Зависи од тоа што можеш да понудиш. Ако можеш да програмираш некој корисна и програма со различен inteface кој ќе му биде полесен на клиентите да работат со него тогаш добро може да се заработи и од апликациско програмирање.

12. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

660
    101
    10 Јуни 2007
    Со програмирање на веб апликации. ;)

13. GeNeRaToR

GeNeRaToR
    Intern

538
    6
    20 Јануари 2008
    Веб програмирање of course

14. psybaron

psybaron
    Intern

745
    48
    10 Април 2007
    Pa so ogled deka se pogolem del lugjeto proveduvaat na Internet barajci zabava, info, zarabotuvacka. Web Programming spored mene e po pobaruvano od old-school programming.

15. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    75
    4 oктомври 2007
    Ве молам гласајте во анкетата!!

16. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    Токму заради ова и јас би рекол дека Веб програмирањето е попрофитабилно

17. <<ExeCutoR>>

<<ExeCutoR>>
    Intern

132
    2
    16 Април 2007
    Прво пиратеријата владее и кај веб, пример темплејти,форуми и други алтаки што помагаат во развој на за веб што се плаќаат можете да ги најдете исто како и кај апликациите и исто како и кај апликациите не може да се редуцира пиратеријата, тоа е тоа неможе да се спречи.

Јас мисалм дека прграмирање на (не веб)апликациите - проектите што се изведуваат во банки каде што се изведуваат трансакции на пари каде самите апликации се поголеми и плус имаат големи ситеми и за заштита на податоци кој коштаат многу пари итн.
    Во индустрија да не збориме за програмирање роботски раце,оперативни системи,програмирање критични ситеми за авиони,ракети, итн. тоа се проекти со милиони линии код така да нема шанса веб апликациите да бидат поскапи а да не збориме колку кошта и нивното одржување.

18. vik

vik
    Intern

1,936
    31
    14 Април 2007
    И двете се доволно прфитабилни. Ама најмногу зависи од програмерот, ако е снаодлив и способен да ја заврши работата све му се исплати. Ако е некој тапа и чека некој да го насочва на секое т.е. да му свети над глава, џабе му е. Кај сака нека работи.
    Како и да е мислам дека Web има некој edge во однос на класично програмирање.

19. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,992
    504
    14 Април 2007
    Машко
    web programiranje naravno
    ima i tamu piraterija konkurencija do ako e dovolno dobar vo grafikata moze da uspee

20. StenmarC

StenmarC
    Intern

716
    13
    16 Април 2007
    Банкарскиот софтвер, билинг системите, софтвер за целосно управување и контрола на производство (од евиденција при производство, материјали, до продажба, фактури, сметководство) чинат многу повеќе отколку бев страна/страни.

21. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
    @StenmarC

Се согласувам со тебе. Windows апликациите чинат многу повеќе отколку една web-страна, но и многу покомплицирани за програмирање.

22. DynamicMK

DynamicMK
    GFX

1,618
    154
    11 Април 2007
    Машко
    Премногу високо пуцате...
    За овие апликации што ги наведивте ви е потребно многу поголемо познавање од областа за која е наменета апликацијата отколку програмирање... Што значи никогаш нема да можете самите да составите ваква програма, а и голем дел од програмите се веќе создадени што не е проблем да се искористи некоја готова...

Додека кај веб апликациите со малку познавање од програмирање и дизајн + некоја бесплатна скрипта можете секој месец да работите на нов проект затоа што сите сакаат уникатен сајт.

23. StenmarC

StenmarC
    Intern

716
    13
    16 Април 2007
    Моето мислење беше за што е попрофитабилно, а не со кое полесно се заработуваат помалку пари.
    И повторно ќе нагласам... изработката на наменски софтвер чини многу повеќе отколку веб страна. Зошто? Наменскиот софвер може да се продава на повеќе луѓе... повеќе лиценци. Еден програм кој ќе го направиш за работа на стоматолошка ординација можеш да го продадеш на 100 такви без потребни модификации, додека во другиот случај ќе треба да правиш колку-толку различни вебстрани и ќе добиеш по 80-100тина евра и со секој поединечно ќе треба да се расправаш и да договараш како да му изгледа страната, па не вака, туку вака и сл. Ме разбираш?
    Колку чини најскапата веб страна? 1000 евра?
    Парите се во наменскиот софтвер и автоматизацијата. Секој би платил за една скромна веб страничка кај нас... но не многу. Но, би платил големи пари за автоматизација и олеснување на неговото производство, контрола, сметководство. Да, ова јас што го кажувам можеби е потешко и не можеш сам да го направиш, но нуди многу заработка.

24. DynamicMK

DynamicMK
    GFX

1,618
    154
    11 Април 2007
    Машко
    Што е по профитно...
    Примерот за стоматолошката ординација, па секоја стоматолошка ординација + сите други останати бизниси имаат потреба од веб апликација, ти ќе им продаваш на стоматолошките ординации јас и ним и на другите фирми...
    Друго... финтата е што веќе многу од програмиве постојат и се многу добро развиени + и пиратеријата владее така да може огромниот вложен трудот да ти биде џабе. Додека кај веб апликациите колку и да постои пиратеријата секогаш има потреба од измени додека со мало познавање од дизајн веќе си на коњот.

$1000 се малку? Па Adobe Creative Suite 2 Master Collection e $1300...

25. StenmarC

StenmarC
    Intern

716
    13
    16 Април 2007
    Јас ти зборам за апликации кои чинат минимум 10 пати повеќе од една веб страна. Дел од напишаното е од мое искуство. Еве за да ти биде појасно ќе ти кажам уште едно...
    Бев во една фирма која правеше наменски софтвер. Софтверот беше за контрола на температурата на 5 сонди кои се наоѓаат во сушара за стерилизација на дрво. Според стандарди на ЕУ, палетите кои се прават од дрво мора да бидат стерилизирани. 30 минути на температура од 60 степени. Сето тоа на крај треба графички да излезе т.е. да се испринта како доказ... и да не должам многу. Цената на софтверот беше во евра и имаше 4 цифри. Додека јас бев таму, тие 6 месеци програмот се продаде на 7 различни места (Берово, Струмица, Гостивар, Кичево...). Пред тоа не знам на колку места се продаде, а еве сега ми кажуваат дека и на други две места ќе треба да се инсталира програмот. Удри есап колку веб страни ќе треба да направиш за да заработиш толку. Друго, ако најдеш пиратски софтвер за ова, ќе те частам.

.. ако сакам поголема заработка мора да пуцам повисоко. Зошто? Во денешно време, кога има еден куп програми и вебсајт билдери и кога секој со минимално познавање и малку читање може да направи веб страна која ќе ги задоволува неговите потреби, или потребите на една мала фирма мислам дека помалкупрофитабилно ми е веб програмирањето (барем она за кое ти зборуваш).

И да не ја уништуваме темата - да оставиме и другите да кажат што мислат.

Слични теми
  1. graf
    Одговори:
    20
    Прегледи:
    3,576
  2. dzonov
    Одговори:
    11
    Прегледи:
    2,075
  3. dragilook