1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што е попрофитно: Веб програмирање или апликациско програмирање?

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Stane, 27 Февруари 2008.

Што е по профитно?

Анкета затворена (на) 28 Март 2008.
 1. Веб Програмирање

  28 глас/а
  65.1%
 2. Програмирање на апликации

  15 глас/а
  34.9%
 1. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  Ајде да ве чујам.Што мислите,што е по профитно? Веб Програмирање или Програмирање (Апликации итн.).
   
 2. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,712
  214
  27 oктомври 2007
  Машко
  Па... според тоа што сум го слушал, програмирањето е попрофитабилно.
   
 3. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
 4. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Веб програмирање.
   
 5. NoLander

  NoLander
  Intern

  216
  15
  11 ноември 2007
  Зависи од пазарот не зависи од тебе во за македонски клиенти ни двете се е пиратерија а тоа што не е има монополи

  А за веб сеуште не се сватено толку сериозно
   
 6. D

  D
  Администратор

  3,230
  1,607
  31 Март 2007
  :bravo:
   
 7. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,618
  154
  11 Април 2007
  Машко
  Web програмирање... многу полесно се наоѓа работа а и добро е платена...
   
 8. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  63
  1 Март 2007
  Кој како ќе се снајде.. :)

  Сепак би одбрал Веб програмирање затоа што пиратеријата може повеќе да биде редуцирана. И да, како што кажа DynamicMK, со оглед на тоа што можете да конкурирате на светско ниво, пазарот е поголем :)
   
 9. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Се зависи од пазарот. Многу повеќе има web-програмери отколку апликациски.
   
 10. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Мислам со апликативниот софтвер повеќе се заработува, но сепак зависи од способностите и од тоа што го работиш.
   
 11. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  874
  58
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Зависи од тоа што можеш да понудиш. Ако можеш да програмираш некој корисна и програма со различен inteface кој ќе му биде полесен на клиентите да работат со него тогаш добро може да се заработи и од апликациско програмирање.
   
 12. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  660
  101
  10 Јуни 2007
  Со програмирање на веб апликации. ;)
   
 13. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  6
  20 Јануари 2008
  Веб програмирање of course
   
 14. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  Pa so ogled deka se pogolem del lugjeto proveduvaat na Internet barajci zabava, info, zarabotuvacka. Web Programming spored mene e po pobaruvano od old-school programming.
   
 15. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  Ве молам гласајте во анкетата!!
   
 16. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Токму заради ова и јас би рекол дека Веб програмирањето е попрофитабилно
   
 17. <<ExeCutoR>>

  <<ExeCutoR>>
  Intern

  132
  2
  16 Април 2007
  Прво пиратеријата владее и кај веб, пример темплејти,форуми и други алтаки што помагаат во развој на за веб што се плаќаат можете да ги најдете исто како и кај апликациите и исто како и кај апликациите не може да се редуцира пиратеријата, тоа е тоа неможе да се спречи.

  Јас мисалм дека прграмирање на (не веб)апликациите - проектите што се изведуваат во банки каде што се изведуваат трансакции на пари каде самите апликации се поголеми и плус имаат големи ситеми и за заштита на податоци кој коштаат многу пари итн.
  Во индустрија да не збориме за програмирање роботски раце,оперативни системи,програмирање критични ситеми за авиони,ракети, итн. тоа се проекти со милиони линии код така да нема шанса веб апликациите да бидат поскапи а да не збориме колку кошта и нивното одржување.
   
 18. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  И двете се доволно прфитабилни. Ама најмногу зависи од програмерот, ако е снаодлив и способен да ја заврши работата све му се исплати. Ако е некој тапа и чека некој да го насочва на секое т.е. да му свети над глава, џабе му е. Кај сака нека работи.
  Како и да е мислам дека Web има некој edge во однос на класично програмирање.
   
 19. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,992
  504
  14 Април 2007
  Машко
  web programiranje naravno
  ima i tamu piraterija konkurencija do ako e dovolno dobar vo grafikata moze da uspee
   
 20. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Банкарскиот софтвер, билинг системите, софтвер за целосно управување и контрола на производство (од евиденција при производство, материјали, до продажба, фактури, сметководство) чинат многу повеќе отколку бев страна/страни.
   
 21. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  @StenmarC

  Се согласувам со тебе. Windows апликациите чинат многу повеќе отколку една web-страна, но и многу покомплицирани за програмирање.
   
 22. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,618
  154
  11 Април 2007
  Машко
  Премногу високо пуцате...
  За овие апликации што ги наведивте ви е потребно многу поголемо познавање од областа за која е наменета апликацијата отколку програмирање... Што значи никогаш нема да можете самите да составите ваква програма, а и голем дел од програмите се веќе создадени што не е проблем да се искористи некоја готова...

  Додека кај веб апликациите со малку познавање од програмирање и дизајн + некоја бесплатна скрипта можете секој месец да работите на нов проект затоа што сите сакаат уникатен сајт.
   
 23. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Моето мислење беше за што е попрофитабилно, а не со кое полесно се заработуваат помалку пари.
  И повторно ќе нагласам... изработката на наменски софтвер чини многу повеќе отколку веб страна. Зошто? Наменскиот софвер може да се продава на повеќе луѓе... повеќе лиценци. Еден програм кој ќе го направиш за работа на стоматолошка ординација можеш да го продадеш на 100 такви без потребни модификации, додека во другиот случај ќе треба да правиш колку-толку различни вебстрани и ќе добиеш по 80-100тина евра и со секој поединечно ќе треба да се расправаш и да договараш како да му изгледа страната, па не вака, туку вака и сл. Ме разбираш?
  Колку чини најскапата веб страна? 1000 евра?
  Парите се во наменскиот софтвер и автоматизацијата. Секој би платил за една скромна веб страничка кај нас... но не многу. Но, би платил големи пари за автоматизација и олеснување на неговото производство, контрола, сметководство. Да, ова јас што го кажувам можеби е потешко и не можеш сам да го направиш, но нуди многу заработка.
   
 24. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,618
  154
  11 Април 2007
  Машко
  Што е по профитно...
  Примерот за стоматолошката ординација, па секоја стоматолошка ординација + сите други останати бизниси имаат потреба од веб апликација, ти ќе им продаваш на стоматолошките ординации јас и ним и на другите фирми...
  Друго... финтата е што веќе многу од програмиве постојат и се многу добро развиени + и пиратеријата владее така да може огромниот вложен трудот да ти биде џабе. Додека кај веб апликациите колку и да постои пиратеријата секогаш има потреба од измени додека со мало познавање од дизајн веќе си на коњот.

  $1000 се малку? Па Adobe Creative Suite 2 Master Collection e $1300...
   
 25. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  13
  16 Април 2007
  Јас ти зборам за апликации кои чинат минимум 10 пати повеќе од една веб страна. Дел од напишаното е од мое искуство. Еве за да ти биде појасно ќе ти кажам уште едно...
  Бев во една фирма која правеше наменски софтвер. Софтверот беше за контрола на температурата на 5 сонди кои се наоѓаат во сушара за стерилизација на дрво. Според стандарди на ЕУ, палетите кои се прават од дрво мора да бидат стерилизирани. 30 минути на температура од 60 степени. Сето тоа на крај треба графички да излезе т.е. да се испринта како доказ... и да не должам многу. Цената на софтверот беше во евра и имаше 4 цифри. Додека јас бев таму, тие 6 месеци програмот се продаде на 7 различни места (Берово, Струмица, Гостивар, Кичево...). Пред тоа не знам на колку места се продаде, а еве сега ми кажуваат дека и на други две места ќе треба да се инсталира програмот. Удри есап колку веб страни ќе треба да направиш за да заработиш толку. Друго, ако најдеш пиратски софтвер за ова, ќе те частам.

  .. ако сакам поголема заработка мора да пуцам повисоко. Зошто? Во денешно време, кога има еден куп програми и вебсајт билдери и кога секој со минимално познавање и малку читање може да направи веб страна која ќе ги задоволува неговите потреби, или потребите на една мала фирма мислам дека помалкупрофитабилно ми е веб програмирањето (барем она за кое ти зборуваш).

  И да не ја уништуваме темата - да оставиме и другите да кажат што мислат.
   
Слични теми
 1. graf
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  3,576
 2. dzonov
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,075
 3. dragilook
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  3,185
 4. !vlatko!
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  642
 5. Primo
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  4,419
Вчитување...

Сподели

Вчитување...