1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што е HDR?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од gokica, 25 Март 2017.

 1. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  662
  127
  10 Мај 2007
  Субјективно, гејминг со хдр и без хдр е разлика како ден и ноќ ( хехе ).

  Ајде кога веќе се разви муабет да си ја пробам пак среќата...

  Барам низ мк некаде подолог ( > 5 m ) 2.0а кабел баш поради hdr :)
  HDMI 2.0a кабел
  Тој со сонито што ми дојде е супер но е прилично краток.

  PS4: How to get HDR
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,389
  10,193
  13 Јуни 2009
  Искрено не се разбирам до толку. Новиот стандард во поглед на барањето за простор на бои повторно е во RGB простор и не е изразен само во процент туку е точно дефиниран и е во употреба подолго време кај холивудски камери и сл.:

  DCI-P3 - Wikipedia

  Јас погоре го изразив во проценти само да е поразбирливо за читателите.

  Инаку мислам дека на овој стандард му е пристапено сериозно. Епл има imac со ваков гамут ако не се лажам:

  The New Apple iMac and the DCI P3 colour gamut -

  Исто Нвидиа има насоки и whitepaper (пред се за креаторите на игри):

  https://developer.nvidia.com/sites/default/files/akamai/gameworks/hdr/UHDColorForGames.pdf

  Значи во секој случај мислам дека ќе се работи на ова и дека не е само чудо за два дена. Но колку брзо ќе биде распространето останува да видиме.
   
 3. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,130
  1,272
  25 ноември 2014
  Го кажа тоа и он погоре.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Нека се штитат колку сакаат, предвидувам дека наскоро ќе излезат плеери кои ќе прават "override" на тоа ограничуање. ;)
  Мислам дека ако се работи само за зголемување на динамичкиот опсег, дека нема да имаме проблеми со приказот. Ќе гледаме онолку колку ни е способен хардверот. Но ако се работи за некои кастом специфични прилагодувања - тогаш би имало проблеми, иако не можам ни да претпоставам како би извеле кастом прилагодувања за специфични монитори.
   
 5. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,400
  2,000
  12 Август 2009
  Машко
  Toj DCI P3 графичарите нема да го прифатат па незнам што да е. Може да се одвои како стандард за широк потрошувачка, ама не и за професионална. И во некои од текстовите мислам дека е спомнато, конверзијата во CMYK е ужасна.
   
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,389
  10,193
  13 Јуни 2009
  Да. За целосно искуство сепак е потребен HDR телевизор или монитор:

  Xbox One S HDR-compatible titles

  Call of Duty: Black Ops 3
  Deus Ex: Mankind Divided
  Final Fantasy XV
  Forza Horizon 3
  Gears of War 4
  Hitman
  NBA 2K17
  Pure Chess Ultra
  World of Tanks

  Coming 2017

  Resident Evil 7
  Recore
  Scalebound

  PS4 HDR-compatible titles

  Deus Ex: Mankind Divided
  Final Fantasy XV
  Hustle Kings
  Infamous First Light
  Infamous Second Son
  The Last of Us: Remastered (and Left Behind DLC)
  Mantis Burn Racing (HDR support coming soon)
  NBA 2K17
  Ratchet & Clank
  Uncharted 4: A Thief's End
  The Witness (HDR support coming soon)
  World of Tanks

  Coming 2017

  Gran Turismo Sport
  Horizon Zero Dawn
  Gravity Rush 2
  Days Gone

  HDR gaming is amazing, but still limited to a select few console games

  Кога велам се штитат мислев се осигураат дека нема да има незадоволни корисници од ваква содржина. Ако HDR филм го пуштиш на обичен телевизор ќе имаш сатурација на слика односно се ќе изгледа повеќе обоено од нормално заради тоа што видеото е во поголем простор на бои. Така што нема да има потреба некој да ги заобиколува лимитите освен ако не сака да гледа само цртани филмови.

  Сите професионални монитори ионака имаат способност да покриваат различни простори на бои. На Dell UP3216Q со само еден клик избирам меѓу sRGB, Adobe RGB, DCI-P3 i REC709.
   
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,811
  2,047
  19 Јули 2013
  Сте навлегле за викендов во многу сложени води. И бајаги сте се расприкажале, дури прочитав се...

  Прво што забележав е дека се меша терминологијата. ХДР во фотографија е сосема различно од хдр за видео односно телевизија, а тоа е она што ОП сакаше да го дискутира. ХДР во CGI па означува нешто сосема друго, затоа тука imperial нешто се буни.
  Заедничко за сите е што сите работат со некаков висок динамички опсег и целта на сите им е да овозможат да прикажат што повеќе нијанси што па овозможува да се видат повеќе детаљи.
  Динамичкиот опсег на филмските емулзии во последните ленти на Кодак достигаше 12-14 бленди, отприлика констраст од 1:15000.
  Толкав опсег за видео камерите и телевизорите беше мислена именка. Но последниве модели од дигиталните филмски камери од ред и ари го достигнаа па и надминаа тој опсег. Проекторите на кристи можат да го прикажат во кино. Останува како тој опсег да се донесе дома. Затоа се носат овие препораки кои ги дефинираат условите што сите уреди во ланецот за продукција треба да ги исполнуваат за да се пренесе целокупната информација. Телевизорите се на крајот од овој ланец.

  Клучно за зголемување на опсегот на приказ е зголемувањето на максималното осветлување на екраните. Гледам ова алијансава дефинирала 1000 нити, долби вижн беше 4000 нити ако не се лажам. Сегашниве телевизори се максимум 300-400 нити. Студиските хд видео монитори се 100 нити според препораките за хд. Белото во кино проекциите е поставено на 30 нити, затоа што се гледа во потполн мрак. Кога во кино ќе се пуштат светлата, сликата на платното одеднаш губи на интензитет и на контраст. Пуштете ја на телевизор истата содржина преку ден и навечер со изгаснати светла, ќе забележите дека ноќната слика има позаситени бои и повисок контраст. Тоа е затоа што интензитетот зависи од амбиенталното светло во просторот каде што се гледа, т.н. сараунд ефект или ефектите на Бартелсон и Стивенс.

  Потоа се дефинира длабочината на бојата на 10 бити, што со оглед дека е нелинеарно мапирање одговара на некаде 12-13 бита во линеарно ргб кодирање. Тоа овозможува да се растегне целиот опсег од црно до бело со што можат да се прикажат повеќе тонови во темните делови додека имаме и многу светли делови на сликата а без да се крева осветлувањето во постпроцесирање. А тоа овозможува повеќе детаљи да бидат видиливи. Со накнадно осветлување се зголемува и шумот, а шумот нико не го сака.

  Стандардов не е ни замислен за графичарите да го прифатат. Тие воопшто не се ни во игра.

  А интензитетот на светлина итекако влијае на бојата. Пејсажот нема иста боја дење на сонце и ноќе во мрак ;) Боја во природата всушност и не постои, бојата се создава во нашето сетило за вид.

  Ова е многу сложена проблематика. За жал како и за многу други работи на интернет има многу површни и често пати неточни анализи и објаснувања, што го прави разбирањето уште потешко. Јас на неколку пати и се навраќам, но секојпат излегувам со повеќе прашања одошто одговори.
   
  На -={K-O-R-U-N}=-, prichina, Krkac и уште 6 други им се допаѓа ова.
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,389
  10,193
  13 Јуни 2009
  Одлично појаснување. Ти благодарам. Да голем дел од дебатата потекна од тоа што не се разбравме за каков HDR е наменета темата. Но добро е што толку многу знаење се преточи во неа баш заради ваквите толкувања.
   
 9. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  342
  245
  13 Март 2015
  Машко
  Секоја чест @gokica Ни фалат вакви теми на форумов.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gokica

  gokica
  Модератор

  8,389
  10,193
  13 Јуни 2009
  Благодарам. Секоја чест на сите кои партиципираат на темава и кои ја направија достојна за форумот. Одамна бар мене ми се немаше развиено таква желба да реплицирам и читам мислења.
   
  На viktorce му/ѝ се допаѓа ова.
 11. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,400
  2,000
  12 Август 2009
  Машко
  Само краток осврт на ова...
  Не, пејсажот има иста боја и сред ден и сред ноќ, односно и кога е осветлен и кога не е.
  Односно... нема боја... материјалот од кој е направен има својство да одбива дел од спектарот а дел да го впива. Тоа што ќе се одбие ние го процесираме како боја затоа што спектарот е намален за зраците кои не се одбиени.
  И пак кај луѓето...Светла зелена не е исто што и силно осветлена зелена. Може поради интензитетот да ни личи дека е светла нијанса.. ама ако измериме ќе биде истата зелена... па од тука и мислењето дека лумата нема врска со колорот... а тоа лесно со CGI HDR може да се види.
  Тоа што ние спектарот сме го свеле на 3-4 бои е наш проблем, па уште и и се тркаме на природата.. ќе сме прикажеле реално... аха..

  За се останто се слагам.. нема врска она HDR со ова HDR... тоа се 2 различни работи кои ќе ги распознаеме по...?
   
  moongose, Isak Keyten и на gokica им се допаѓа ова.
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,811
  2,047
  19 Јули 2013
  Точно, пејсажот нема боја ни дење ни ноќе. Но во зависност од тоа колку е осветлен, ние го гледаме во многу боја, во помалку или без боја. Бојата постои само во нашето сетило за вид. Затоа е потполно субјективна. И не сите луѓе сите нијанси на боја ги гледаат исто.
  Во природата има само дистрибуција на енергија. Животните поинаку ја восприемаат бојата, воглавно послабо од луѓето, а некои имаат способност да гледаат надвор од спектарот, односно во инфрацрвениот или ултравиолетовиот дел.
  Затоа кога напишав дека интензитето на светлина влијае на бојата, мислев на она како ние ја гледаме таа боја. Предметот ќе ги впива и одбива истите бранови должини без оглед на тоа на колкава количина на светлина е изложен.
   
  На imperial и gokica им се допаѓа ова.
 13. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,400
  2,000
  12 Август 2009
  Машко
  Еве уште не ми е јасно, ако е до дисплејот. зошто можам да ја видам разликата на мојот не HDR монитор?

   
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,811
  2,047
  19 Јули 2013
  Не можеш. Тоа е симулација исто како и на претходните слики. Исто како што не можеш да видиш како изгледа движењето на 144Hz на монитор од 60Hz снимано со камера на 30Hz. Иако ако се загледаш внимателно во споредбата на двата монитора, ќе видиш дека најсветлите делови горат, што значи дека многу појако е тоа бело од истото на другиот монитор.
   
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,236
  2,930
  24 Септември 2012
  Сам си одговори. :)

  Затоа што маркетингот носи многу пари.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gokica

  gokica
  Модератор

  8,389
  10,193
  13 Јуни 2009
  ха, ха, баш ми текна на постов. И мене не ми е јасно како на sRGB монитор можам да видам Adobe RGB:

  [​IMG]
   
 17. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,400
  2,000
  12 Август 2009
  Машко
  Дури сега не ми е јасно.. ако форумот е во sRGB, зошто на AdobeRGB изгледа ралично? Нели треба да е исто?
  пример.. R255 G0 B0 во sRGB, како е прикажан и означен во AdobeRGB?
  Според сликава излегува дека AdobeRGB не е само поширок Gamut.
   
 18. gokica

  gokica
  Модератор

  8,389
  10,193
  13 Јуни 2009
  Браузерот нема вклучен колор менаџмент. Ако го вклучам и линкувам до icc профил форумот и сите sRGB содржини ќе бидат прикажани соодветно на Adobe RGB монитор.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 19. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  170
  168
  8 Март 2010
  Можеби веќе сте ги виделе :)   
  Последна промена: 30 Април 2017
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,389
  10,193
  13 Јуни 2009
  UP2718Q делува импресивно. Фала ти за информацијата. Полека новиот стандард ќе зазема место но сепак технологијата треба многу да поефтини за стане масовно прифатена. Сепак овој монитор е наменет за креаторите на содржина многу повеќе отколку за конзументите.

  Со нетрпение очекувам да видам 32 инчер со HDR способности. Само по се изгледа ќе почекам најмалку година дена.
   
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,811
  2,047
  19 Јули 2013
  Нема конверзија на просторот на бои. Браузерот „мисли“ дека прикажува на srgb монитор, односно мониторот „мисли“ дека добива adobeRGB податоци. Како резултат се добива погрешна интерпретација на боите како во случајов. Со конверзија би изгледало исто.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gokica

  gokica
  Модератор

  8,389
  10,193
  13 Јуни 2009
  Точно.

  Но немам точен одговор на прашањето зошто на слики/видео и на sRGB монитор може да се види разлика помеѓу Adobe RGB и sRGB исто како што може да се види разлика помеѓу non-HDR и HDR. Мојата теорија е дека сензорот опфаќа широк спектар на бои а софтверот се обидува сликата или видеото да го дефинира во помал простор на бои но притоа да опфати и едно и друго (златна средина). Па така sRGB изгледа поизмено а Adobe RGB не е во полн сјај. Но ова е само лаички пристап. Немам време сега да го анализирам ова но ќе се обидам да најдам одговор.
   
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,811
  2,047
  19 Јули 2013
  Во принцип на сè можеш сè да видиш, но нема да биде како што треба. Ако боите не се прикажани како треба, многу поверојатно е дека е згрешен или не е земен предвид колор просторот, отколку тоа дека мониторот има проблем со приказот.
  Сензорот во секој случај снима повеќе информации одошто поддржуваат овие колор простори, затоа при имортирањето на raw фајловите се дефинира и колор просторот во кој ќе се зачуваат. Засега најактуелен е PhotoRGB, кој е уште поширок од адобергб, но најпаметно е доколку сликата е за општа употреба, по корекциите да се извезе во сргб, како најшироко распространет простор. Останатите простори само за целна намена.
   
 24. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,400
  2,000
  12 Август 2009
  Машко
  Се е тоа така, ама ако rgb вредност е 255 0 0... таа е иста и за едниот и другиот профил. Единствена разлика е лумата...осветлувањето.
  од тука и идеата дека се е превара...кога се работи за монитори... за печатење е друг муабет пошто и жолтата и магентата се различни како начин на осветлување.
  Не гледам поширок спектар на бои.. само посветли и потемни.
  Пошто ова проаѓа, ќе пројде и новиот HDR како ептен ептен широк спектар... аха..да.
  Оваа слика на adobeRGB би требало да изгледа различно.. односно левиот текст да е нормална црвена а десниот потемна... значи е до сетинзите на мониторот за осветлувањето.. а не до квалитетот на дисплејот или дека нешто се подобри.
  ..највероватно грешам.. ама не гледам каде.
  [​IMG]
   
 25. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Izvinete za latinica. Edniot profil nemoze da prikaze 255 red . Zatoa e limitiran na negoviot maksimum 219 mislam deka bese.

  Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...