1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што е домен? А што е веб хостинг?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од bocee, 6 Август 2013.

 1. bocee

  bocee
  Intern

  14
  2
  19 Јули 2013
  Машко
  Што е домен? А што е веб хостинг? и имали разлика помеѓу нив?
   
  На goranski му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
 3. alekcackko

  alekcackko
  Gaining Experience

  438
  69
  10 Август 2012
  Машко
  Играње Half life 1 и 2,CS 1.6 и програмирање
 4. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Домен ти е адресата преку која се пристапува, а хостинг е каде што ги чуваш стварите до кои се пристапува :) Онака во 2 збора. :)
   
  Кристијан Про, prichina и на Astro им се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,068
  8,373
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Домен е само име/адреса на интернет која е твоја и под твоја контрола. Таа адреса можеш да ја употребиш за многу работи како на пример remote access, VPN, telnet и друго. WEB хостинг е ако на некој сервер имаш кренато web sajt и го поврзеш со твојот домен така што секој што ти го знае името на доменот може да пристапи до твојот сервер на кој имаш кренато web sajt.

  Значи домен е уникатно име/адреса кој ти е тебе продаден
  WEB hosting e povrzuvanjeto na domeinot so web sajtot sajtot i pravenje na sajtot javen.

  Најпросто кажано...
   
  На drown и bocee им се допаѓа ова.
 6. bocee

  bocee
  Intern

  14
  2
  19 Јули 2013
  Машко
  Значи за да направиш Web сајт треба првин да купиш домен и потоа да го поврзиш со хостингот?
   
 7. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
  a ti da ne me testiras????
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,068
  8,373
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Баш така.
  Односно, за да направиш сајт треба да седнеш и да го испрограмираш. Пото а треба да избереш хостинг и да го Uploadiras сајтот на хостингот и после треба да го поврзеш доменот со IP адресата на хостингот во некој именски регистар на пеимер Марнет. И тоа е тоа.
   
  На drown му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bocee

  bocee
  Intern

  14
  2
  19 Јули 2013
  Машко
  Фала многу
   
 10. ProHost

  ProHost
  Intern

  55
  14
  15 Декември 2007
  Секој уред што се поврзува на интернет има IP адреса. Тука спаѓаат и веб страниците, но не само тие.
  Домените се "измислени" бидејќи на луѓето полесно им е да помнат карактеристично име отколку некои "рандом" бројки. Пример, полесно помниш it.com.mk отколку 159.253.157.70 (IP адресата на серверот на кој е хостиран it.com.mk), а и лесно променлива бројка со секое менување на сервер/хостинг. Ти можеш на it.com.mk да му пристапиш и преку 159.253.157.70, на on.net.mk преку 217.16.95.42, на сајтот на НЛБ Тутунска Банка nlbtb.com.mk преку 195.26.152.200 ама кај ти е крајот.
  Ова значи е за домен - со користење на краток, лесен за памтење термин, те насочува до крајната "дестинација".

  Веб хостингот по дефиниција би било едноставно простор на кој го прикачуваш сајтот за да можат и други луѓе да го гледаат. Веб хостингот само го опслужува сајтот.

  Овие две работи се сосем различни, иако си требаат една на друга. Во груби црти.
   
  prichina, bocee и на xenon им се допаѓа ова.
 11. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  На кој начин комуницираат url адресата и ip адресата? И која е нивната разлика?
   
 12. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,509
  14 Мај 2008
  Машко
  УРЛ адреса е онаа која ти е позната на тебе како корисник, на пример www.it.com.mk. Откако ќе ја укуцаш во прелистувачот, тој комуницира со DNS сервери (кои однапред ти се конфигурирани на мрежниот контролер или рутерот). Потоа DNS серверот го преведува URL-то it.com.mk во IP адресата 159.253.157.70 и му ја враќа оваа информација на прелистувачот. Прелистувачот потоа на тенане си ја отвара 159.253.157.70 IP адресата која е всушност локацијата на хостинг серверот на it.com.mk и тебе ти се отвара вебсајтот.
   
  На hebocig и ProHost им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...