• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што е DDOS?

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Како што е веќе добро познато постојан најразлични типови на компјутерски напади кои во повеќето случаеви завршуваат фатално за вашиот компјутер, уште пофатално би било доколку се работи за некој голем сервер.

Еден тип на овие софтверски напади е наречен DDOS (Distributed Denial of Service).
DDOS-от е откриен многу подоцна од другите напади и е еден од најмоќните софтверски напади што досега воопшто е откриен.

Со DDOS напади биле некулку пати дисконектирани и серверите на најголемите светски веб страници, како што се yahoo, ebay, amazon, cnn и многу други.
Овој тип на напад е најнепредвидлив и затоа е многу тешко да се сопре ваков напад, бидејќи хакерите користат некулку стотина или многу повеке предходно инфектирани компјутери кои ги имаат под своја контрола и ја користат нивната моќ односно ја користат нивната интернет конекција напаѓајќи го на некој голем веб сервер или само обичен компјутер.Тие го прават тоа така што ја пингираат (ping) на жртвата од сите компјутери кои ги имаат под своја контрола во исто време.Тоа го прават со посебен софтвер кој ги контролира сите компјутерите кои ги имаат под своја контрола.Пингирањето на некоја жртва со толку голема интернет конекција ќе доведе до преоптоварување на капацитетот на мрежата (buffer overflow) на конкретниот сервер или компјутер што е жртва на овој напад, по што се разбира ќе следи и пад на целиот систем.

Една од мерките која ја користат големите компании за да се заштитат од ваков тип на напад е инсталација на специјализиран софтвер што го контролира протокот на податоци.Односно доколку една IP адреса побарува (request) многу повеќе податоци од лимитот кој е зададен, софтверот автоматски го прекинува протокот на податоци кон таа IP адреса се додека побарувањето на податоци од таа IP адреса не падне под нормалата.

Доколоку сакате да прочитате нешто повеќе DDOS еве ви и еден екстерен линк: http://en.wikipedia.org/wiki/Denial-of-service_attack

Поздрав Исмет.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Можно ли е да се избегне тој заштитен софтвер ако се инфицираат многу поголем број на компјутери и сите праќаат помало количество на податоци.

Нели сакаа вакво слично да изведат оваа групата против Македонски Телеокмуникации што, коа викаа сите у недела у 2 да ја дигнат слушалката да го блокират системот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Можно ли е да се избегне тој заштитен софтвер ако се инфицираат многу поголем број на компјутери и сите праќаат помало количество на податоци.

Нели сакаа вакво слично да изведат оваа групата против Македонски Телеокмуникации што, коа викаа сите у недела у 2 да ја дигнат слушалката да го блокират системот
Da se razbira zapoznaen sum i so toj slucaj ;) .
Zatoa i samiot rekov deka e najnepredvidliv i deka najtesko se sprecuva.:D
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
А ако со ова се на некој начин overload-ира серверот, и не е способен да извршува никакви функции, тогаш како напаѓачот го искористува тој сервер, или ова служи само да се направи штета без никаква корист да извече напаѓачот, како информации или слично
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
А ако со ова се на некој начин overload-ира серверот, и не е способен да извршува никакви функции, тогаш како напаѓачот го искористува тој сервер, или ова служи само да се направи штета без никаква корист да извече напаѓачот, како информации или слично
Na ovoj nacin serverot ne e vo moznost da odogovori na site baranja (mnogu mrzlivi se serverite HAHA :D ) a toa ke dovede do negov pad so sto ke se sprecat legitimnite korisnici da pristapat do istiot ;)
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Tokmu toa i go mislev.:)
Pingiranjeto e vsusnost pregolemo pobaruvanje na podatoci (prakanje na paketi kon serverot koi se ceka da bidat odgovoreni):D .
"Пингирање" не е преголемо побарување на податоци, едноставно ping се користи за тестирање на конекција од клиент до некој сервер.
Додека ако направат 1000 компјутери ping во исто време врз ист сервер (цел) тогаш се случува DDoS.
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
"Пингирање" не е преголемо побарување на податоци, едноставно ping се користи за тестирање на конекција од клиент до некој сервер.
Додека ако направат 1000 компјутери ping во исто време врз ист сервер (цел) тогаш се случува DDoS
testiranjeto na konekcija e samo namenata na ping-ot, no nas ne interesira nacinot preku koj se doaga do toa. se isprakaat paketi do serverot koi toj gi obrabotuva, pa ako paketite se vo ogromen broj i nemoze serverot da gi procesira togas paga. i sea ako ova e namerno so umisla togas stanuva zbor za ddos. mislam deka e dovolno:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
"Пингирање" не е преголемо побарување на податоци, едноставно ping се користи за тестирање на конекција од клиент до некој сервер.
Додека ако направат 1000 компјутери ping во исто време врз ист сервер (цел) тогаш се случува DDoS.
Se izvinuvam za losoto tolkuvanje na ping-iranjeto imav mal jazicen problem no luge sme, gresime. :) A za toa se tuka drugite clenovi za da go popravat toa.:D
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Значи освен тоа што напаѓачот ќе го бутне серверот не добива никаква корист освен некое чудно заводолство
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Значи освен тоа што напаѓачот ќе го бутне серверот не добива никаква корист освен некое чудно заводолство
Немора да значи. Во некои случаи извршувачите на такви напади работат за голема сума на парични средства или материјални.

Тоа што го карактеризираш како "чудно задоволство" е многу повеќе од само задоволство, денеска... ваквите работи се бизнис.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
dobro no spored mene, ako e nekoj haker vo prava smisla na zborot, ako e od onie koi se zalagaat za sloboda na informaciite, togash parite ne bi mu bile mnogu interesni, osven ako ne si kupi nova oprema
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Mislev na toa koj tip na hakeri bi izvrsile vakov napad.

Neli hakerite se zalagaat za sloboda na informaciite, dostapnost na se. A ne za parite
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Луѓееееееееее не летајте какод ДДОС.
ДДос-от умре заедно со вин98.Сега ХП има направено хандлери за
смртоностните пингови баша денес машините се толку брзи што единсвена машина која ќе падне е вашата.

Еве пробајте:

отвори нов текст фајл
и во него..


ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x
ping -t x.x.x.x

и зачувај те го како ime_na_fajl.bat

потоа стартајте ќе видите чија машина ќе падне, а приказните за големите хакери со SynFlood мислам :), не паѓајте на такви фори.

п.с Ако сакате ќе искодирам една апликација колку да видите за што станува збор.
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
п.с инаку тој зомби напад преку хаканти машини денес е безначаен или се користи за spyware правење пара преку луѓе кои не се разбираат или пак како мулти-проксинг ( за да ослободиш време додека напаѓаш некој сервер да не те трејсаат брзо)
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Сепак темата е "Што е DDoS", а не дали се користи или не. За мене ова е една од најинтересните теми на форумов, пошто научив нешто.
 

apo

Intern
11 април 2007
28
1
п.с инаку тој зомби напад преку хаканти машини денес е безначаен или се користи за spyware правење пара преку луѓе кои не се разбираат или пак како мулти-проксинг ( за да ослободиш време додека напаѓаш некој сервер да не те трејсаат брзо)
Momentalno najzastapeni se ircspy trojanci koi sto avtomatski si startuvaat irc sesija (hidden) i se konektiraat na nekoj "private irc server" od kade sto administratorot i mozat da se koristat za ddos

Isto taka vakvite ircspy botovi imaat logging na odredeni sajtovi koi sto zrtvata gi posetuva i prakjaat logovi na e-mail

takvite sajtovi se najcesto paypal.com, ebay.com i odredeni bank akaunti
 

apo

Intern
11 април 2007
28
1
Како што е веќе добро познато постојан најразлични типови на компјутерски напади кои во повеќето случаеви завршуваат фатално за вашиот компјутер, уште пофатално би било доколку се работи за некој голем сервер.

Еден тип на овие софтверски напади е наречен DDOS (Distributed Denial of Service).
DDOS-от е откриен многу подоцна од другите напади и е еден од најмоќните софтверски напади што досега воопшто е откриен.

Со DDOS напади биле некулку пати дисконектирани и серверите на најголемите светски веб страници, како што се yahoo, ebay, amazon, cnn и многу други.
Овој тип на напад е најнепредвидлив и затоа е многу тешко да се сопре ваков напад, бидејќи хакерите користат некулку стотина или многу повеке предходно инфектирани компјутери кои ги имаат под своја контрола и ја користат нивната моќ односно ја користат нивната интернет конекција напаѓајќи го на некој голем веб сервер или само обичен компјутер.Тие го прават тоа така што ја пингираат (ping) на жртвата од сите компјутери кои ги имаат под своја контрола во исто време.Тоа го прават со посебен софтвер кој ги контролира сите компјутерите кои ги имаат под своја контрола.Пингирањето на некоја жртва со толку голема интернет конекција ќе доведе до преоптоварување на капацитетот на мрежата (buffer overflow) на конкретниот сервер или компјутер што е жртва на овој напад, по што се разбира ќе следи и пад на целиот систем.

Една од мерките која ја користат големите компании за да се заштитат од ваков тип на напад е инсталација на специјализиран софтвер што го контролира протокот на податоци.Односно доколку една IP адреса побарува (request) многу повеќе податоци од лимитот кој е зададен, софтверот автоматски го прекинува протокот на податоци кон таа IP адреса се додека побарувањето на податоци од таа IP адреса не падне под нормалата.

Доколоку сакате да прочитате нешто повеќе DDOS еве ви и еден екстерен линк: http://en.wikipedia.org/wiki/Denial-of-service_attack

Поздрав Исмет.
Ismet hakerite ne koristat nekolku stotina botovi .. ima slucaj kade sto koristat po 100000 botovi .. po 1 ping od sekoj .. ke se stopi serverot :mad: taka da zastita od DDOS uste nema... najcesto golemite kompanii koristat po nekolku serveri od koi sto koga eden ke e zrtva na DDOS attack drugiot se startuva ili pak imaat DDOS zastita do odreden kapacitet na bandwidth
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Ismet hakerite ne koristat nekolku stotina botovi .. ima slucaj kade sto koristat po 100000 botovi .. po 1 ping od sekoj .. ke se stopi serverot :mad: taka da zastita od DDOS uste nema... najcesto golemite kompanii koristat po nekolku serveri od koi sto koga eden ke e zrtva na DDOS attack drugiot se startuva ili pak imaat DDOS zastita do odreden kapacitet na bandwidth
Се цитирам:
"Овој тип на напад е најнепредвидлив и затоа е многу тешко да се сопре ваков напад, бидејќи хакерите користат некулку стотина или многу повеке предходно инфектирани компјутери кои ги имаат под своја контрола и ја користат нивната моќ односно ја користат нивната интернет конекција напаѓајќи го на некој голем веб сервер или само обичен компјутер."

Се цитирам уште еднаш: :)
"Една од мерките која ја користат големите компании за да се заштитат од ваков тип на напад е инсталација на специјализиран софтвер што го контролира протокот на податоци."
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
hmmmmz just copy/paste ??

Како што е веќе добро познато постојан најразлични типови на компјутерски напади кои во повеќето случаеви завршуваат фатално за вашиот компјутер, уште пофатално би било доколку се работи за некој голем сервер.

Еден тип на овие софтверски напади е наречен DDOS (Distributed Denial of Service).
DDOS-от е откриен многу подоцна од другите напади и е еден од најмоќните софтверски напади што досега воопшто е откриен.

Со DDOS напади биле некулку пати дисконектирани и серверите на најголемите светски веб страници, како што се yahoo, ebay, amazon, cnn и многу други.
Овој тип на напад е најнепредвидлив и затоа е многу тешко да се сопре ваков напад, бидејќи хакерите користат некулку стотина или многу повеке предходно инфектирани компјутери кои ги имаат под своја контрола и ја користат нивната моќ односно ја користат нивната интернет конекција напаѓајќи го на некој голем веб сервер или само обичен компјутер.Тие го прават тоа така што ја пингираат (ping) на жртвата од сите компјутери кои ги имаат под своја контрола во исто време.Тоа го прават со посебен софтвер кој ги контролира сите компјутерите кои ги имаат под своја контрола.Пингирањето на некоја жртва со толку голема интернет конекција ќе доведе до преоптоварување на капацитетот на мрежата (buffer overflow) на конкретниот сервер или компјутер што е жртва на овој напад, по што се разбира ќе следи и пад на целиот систем.

Една од мерките која ја користат големите компании за да се заштитат од ваков тип на напад е инсталација на специјализиран софтвер што го контролира протокот на податоци.Односно доколку една IP адреса побарува (request) многу повеќе податоци од лимитот кој е зададен, софтверот автоматски го прекинува протокот на податоци кон таа IP адреса се додека побарувањето на податоци од таа IP адреса не падне под нормалата.

Доколоку сакате да прочитате нешто повеќе DDOS еве ви и еден екстерен линк: http://en.wikipedia.org/wiki/Denial-of-service_attack

Поздрав Исмет.http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%94%D0%9E%D0%A1_%28DDOS%29
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно