Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што е Биометрика?

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
361
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
Znae li nekoj sto e toa biometrika pisuvase vo nekoj broj na enter za ova pa me interesira dali nekoj znae sto e toa??:marsovec:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
Техника на автентикација која се базира на физички карактеристики кои можат да се проверат автоматски. Има повеќе видови на биометрички шеми на идентификација:

~ Лице: анализа на карактеристики на лицето
~ Отисци: анализа на индивидуални и уникатни отисци на некоја индивидуа
~ Геометрија на раце: анализа на обликот на раката и должината на прстите
~ Ретина: анализа на капиларни садови кои се наоѓаат на задниот дел на окото
~ Ирис: анализа на обоениот прстен што се наоѓа околку зеницата
~ Потпис: анализа на начин на потпишување на Вашето име
~ Вена: анализа на шаблон на вени на дланката и зглобот
~ Глас: анализа на тон, висина и фреквенција на Вашиот глас

Се смета дека биометрика е последното решение за апсолутна компјутерска сигурност во контекст со автентикација или авторизација.

Благодарам

Според Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Biometrics

:rolleyes:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
194
www.zeroscience.mk
Неколку слики:

about-biometrics.jpg


biometrics.jpg


;)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Јас имам Wireless Microsoft Mouse којшто има и Fingerprint Reader и премногу добро работа. На почеток не верував дека нема да има промаш.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Целата работа кај автентикацијата според отпечаток од прст на компјутер е малку шашва...
Работата е што драјверите за самиот читач не ги лоудува во safe mode и можеш од device menager да го избришеш и после да си влезеш во "normal" mode ....
 

sstefan

Intern
10 декември 2007
73
0
Целата работа кај автентикацијата според отпечаток од прст на компјутер е малку шашва...
Работата е што драјверите за самиот читач не ги лоудува во safe mode и можеш од device menager да го избришеш и после да си влезеш во "normal" mode ....

pogolem propust zdravje :D
 

D

Администратор
31 март 2007
3.906
3.924
www.iwmnetwork.com
Целата работа кај автентикацијата според отпечаток од прст на компјутер е малку шашва...
Работата е што драјверите за самиот читач не ги лоудува во safe mode и можеш од device menager да го избришеш и после да си влезеш во "normal" mode ....

За кој читач, кој модел? Не се сите исти. :)
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
За кој читач, кој модел? Не се сите исти. :)

За кој точно не можам да кажам, ама на 90% од вградените fingerprint ридери на лап топите е така.На најновиве модели (6месеци уназад) искрено не можам да кажам али за тие пред овој период 100% работи на тој принцип. :D
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
@ LiquidWorm за видеото : a што ако на некој му потече прстот , или пак има некоја си сериозна повреда на дланката ... то значи нема да можи да помини ?
@ D за фингерпринт :
microsoft fingerprint reader
10273143.jpg


имам на 5-6 страни читано дека има сериозна безбеносна грешка .....
го користат за Афтоматско зачувување пасворди така ?
наместо да типкаш секој ден ист пасс , само го клаваш прстот и логиран си .... мислам на wilworm.com беше имаше exploit шо ти го земам и отпечатокот од прст , и сите " безбедно " зачувани лозинки ....
:))
 

Hekome

Intern
22 мај 2007
15
0
Ima edna nova metoda sto ja razivivat vo japonija mislam i ne se sostoi od citanje otpecatoci ili pak skeniranje na retinata i sl. Velat deka e posigurna i e mnogu tesko da se probie bidejki se sostoi od citanje na nervaturata na dlankata kako i rasporedot na venite vo dlankata taka da mislam deka ova e teshko da se probie, mislam deka i so otsekuvanje na rakata nema da moze da se reshi problemot :D na sledniov link http://www.secureidnews.com/2005/04/14/hand-vein-reader-launched-by-internal-biometrics
ima nesto poveke za spomenatiod metod officijalniot sajt e temporary down :D
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Ima edna nova metoda sto ja razivivat vo japonija mislam i ne se sostoi od citanje otpecatoci ili pak skeniranje na retinata i sl. Velat deka e posigurna i e mnogu tesko da se probie bidejki se sostoi od citanje na nervaturata na dlankata kako i rasporedot na venite vo dlankata taka da mislam deka ova e teshko da se probie, mislam deka i so otsekuvanje na rakata nema da moze da se reshi problemot :D na sledniov link http://www.secureidnews.com/2005/04/14/hand-vein-reader-launched-by-internal-biometrics
ima nesto poveke za spomenatiod metod officijalniot sajt e temporary down :D

interesno... a ako ne se resava problemot so odsekuvanje na rakata, dali toa bi znacelo deka ako ti padne pritisokot nema da mozes da se logiras? :))
 

ac1d

Intern
24 септември 2008
410
14
hahahah StarBuck najaci si nema so xD inace so otsekuvanje na rakata ke se resi problemot ako e malku vreme pominata od koga e ostsecena rakata ili pak e cuvana na dobro mesto bidejki nervite nema kaj da kidnata tamu ke si se :) lele kakva tema otvorivme nekoj ke pomisli satanisticka sekta sme xD
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Техника на автентикација која се базира на физички карактеристики кои можат да се проверат автоматски. Има повеќе видови на биометрички шеми на идентификација:

~ Лице: анализа на карактеристики на лицето
~ Отисци: анализа на индивидуални и уникатни отисци на некоја индивидуа
~ Геометрија на раце: анализа на обликот на раката и должината на прстите
~ Ретина: анализа на капиларни садови кои се наоѓаат на задниот дел на окото
~ Ирис: анализа на обоениот прстен што се наоѓа околку зеницата
~ Потпис: анализа на начин на потпишување на Вашето име
~ Вена: анализа на шаблон на вени на дланката и зглобот
~ Глас: анализа на тон, висина и фреквенција на Вашиот глас

Се смета дека биометрика е последното решение за апсолутна компјутерска сигурност во контекст со автентикација или авторизација.

Благодарам

Според Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Biometrics

:rolleyes:

Не постои и нема никогаш да постои апсолутна компјутерска безбедност. Секогаш останува проблем најслабата алка во компјутерската безбедност човекот. Само човечката глупост е бесконечна а за универзумот сеуште не се знае:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.999
Мислења
972.975
Членови
35.347
Огласи
2.934
Најнов член
petkovskamilena
На врв Дно