Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Што е Binning на процесори

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.944
17.833
Binning е, кратко кажано, категоризација на финалниот производ откако ќе помине низ серија тестови.

На пример четири јадрен процесор i5 ако не помине му се гаснат две јадра и станува i3 итн.

Истиот случај и кај графичките и мемориите.

За да се задоволи пазарот ова често се прави намерно. На пример порано отклучувавме Athlon процесори со едноставно ставање на графит на намерно прекинатите водови (се знаеше точната локација, се гребеше местото и се премостуваше со молив. Одозгора на тога проѕирно лепило и можеш да оверклокираш)

Ова беше на Athlon XP и Duron (green/brown package)

Убај времиња..
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.338
12.562
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ах да, поминаа тие времиња. Phenom X3 упарен со ефтинарија biostar плоча го возев со отклучено јадро две години. Плаќаш 3 возиш 4. Баравме по продавници сериски броеви зашто се знаеа сериите што се отклучуваат. Имаше и финти со графички. Ако не се лажам имаше серии на 290 кои се отклучуваа во 290Х. Не сум чул дека сега веќе е можно на било кој хардвер.

Но не е битно. Добиваш тоа што си платил во секој случај. И имаш гаранција дека како таков процесор или графичка ќе работи.
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
419
555
Мореее пензоси на форумов...


Се шалам дечки, да сте живи и здрави, и пишувајте уште вакви дешавки...
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.348
7.189
Скопје
www.facebook.com

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.060
4.063
Скопје
hackitfree.github.io
Додаток

View: https://youtu.be/a_cb3mx7V-Q


Многу убаво објаснето !
Интересен податок Кај процесор со работна фреквенција од 3Ghz - (каде 1 циклус е 3 милијардити дел од секунда) - дури брзината на светлината изгледа спора = за еден цикус поминува само 10см !
Целиот пат на сигналот треба многу прецизно да се пресмета за да се усогласат латенциите и процесорот да функционира како што треба . (за патот до мемориски контролер и меморија не зборуваме - ова е само за внатре во процесорот каде поминува можеби стотици ако не и илјадници метри комплексна мрежа )
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.167
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно