1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Што да се прави со вишок компјутери / процесирачка моќ / интернет бандвит

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Astro, 29 Јули 2013.

1. Astro

Astro
    Guru

6,023
    8,156
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Значи,

Имам пристап до десетици сервери кои типично се неоптеретени. Дома имам десетина компјутери од различни генерации. На 4-5 локации имам 60mb оптички интернет врски.

Што да се прави со сите тие ресурси?

Некоја идеја? (освен @home проектите).

2. BrandNew

BrandNew
    Gaining Experience

143
    86
    25 Април 2012
    Машко
    Дај еден сервер ми треба за SEO :)

3. Astro

Astro
    Guru

6,023
    8,156
    20 Јуни 2012
    Машко
    Заборавив да напишам дека отуѓување не доаѓа во предвид. Дел од тоа е мое, дел е туѓо но под моја јуриздикција.

Башка шо е тоа SEO?

4. BrandNew

BrandNew
    Gaining Experience

143
    86
    25 Април 2012
    Машко

Search Engine Optimization

Конкретно автоматизација на градење на Backlinks со цел подобро рангирање на Google.

"Кампањите" се прават долгорочно затоа сервер ми треба да не го тепам лаптопов по цел ден.

Се заебавав инаку сега барем за 5$ се наоѓаат сервери за моите потреби.

Инаку незнам шо да ти речам за твојава машинерија. Освен за хоби незнам за шо друго би ти се нашле ако не си Internet Marketing savvy

5. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,255
    24,071
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Отуѓување не даваш а еден сервер за тест користење ќе дадеш?

6. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,478
    8 Април 2011
    Машко
    Копај LTC Или FTC

7. Bozter

Bozter
    Баниран/a

1,399
    660
    24 oктомври 2011
    Машко
    дај ми го истиот сервер со brandnew за сео :) и мене ми треба за тоа :) многу малку зима рам и оптеретување (2% од 3770k , околу 100мб рам)

8. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,685
    1,130
    16 Јуни 2010
    Машко
    Имаше некои си програми што помагаат во хуманитарни цели. Пример истражување за болест, временски прогнози нешо така беше. Програмчето вади податоци, ги процесира и ги враќа додека пц е во Idle. Али се може да се подеси. Нешто у стилу на ова.
    Глупо е, али еве нека биде задно на листата чисто да го имаш во предвид.

9. BrandNew

BrandNew
    Gaining Experience

143
    86
    25 Април 2012
    Машко

*Професионална тајна* Microsoft Azure нуди 4 месеци бесплатен триал можеш колку сакаш виртуелни сервери да крениш :)

На sumi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bozter

Bozter
    Баниран/a

1,399
    660
    24 oктомври 2011
    Машко
    е ако де убаво. крени си ти. Мене лично не ми се допаѓа тоа.

11. Astro

Astro
    Guru

6,023
    8,156
    20 Јуни 2012
    Машко
    Пишав
    :) со SETI@HOME па и други се занимавам од дамна, меѓу првите од Македонија :)

Што е ова другар?

Можно е, зависи за какво тест користење и кој намена.

Не е проблем, има шанса. Ќе праиме муабет на темава наскоро.

Него некоја друга идеја од која ќе имам јас лично бенефит меѓу другото? ;D

12. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,255
    24,071
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Мене би ми требало за тест на веб скрипи. Наместо да ги тестирам на локалхост да ги тестирам дирекно на сервер.

13. Astro

Astro
    Guru

6,023
    8,156
    20 Јуни 2012
    Машко
    Што се requirements за тоа? Ти треба статичка IP? Некој порт форвардиран?

14. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,478
    8 Април 2011
    Машко
    Слично како SETI ,Само што вака се прават пари,ЛТЦ и ФТЦ се валути како Bitcoins само што се полесни за копање(генерирање)и повеќе пари се заработува.Само сепак најбитни се графичките карти,кажи ги конфигурациите да ти пресметам дали вреди да копаш FTC и колку ке заработиш

15. Astro

Astro
    Guru

6,023
    8,156
    20 Јуни 2012
    Машко
    Ова би можело да биде интересно. Значи имам GF560Ti, GF550Ti, Radeon5770, GF8600GT, GF8500GT, GF8400GS. Вреди ли да се спомнат onboard GPUs на Ivy и Sandy bridge што ги имам по машините? И дали може да пример на една машина да ставам две графички и двете да работат заедно?

А можели млку објаснување или некој линк во врска со тоа што се ЛТЦ и ФТЦ? Како се употребуваат и слично? Има лифајде од тоа? Читав нешто сабајлево ама неможам да кажам дека ми е јасно за што зборуваат. Никаде нема некој comprehensive explanation.

16. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,478
    8 Април 2011
    Машко
    Само напиши на youtube Mining bitcoins,what is bitcoins И слично колку основата да ја научиш,па исто посетија www.bitcoin.org но сепак за ова ти требаат моќни AMD графички,со nvidia е многу слабо поради слабите OpenCL перформанси.ОД 2009 година до пред 3-4 месеци се заработуваше добро со 2x5870/6970/7970 .Можеше по 200-300еври месечно да земаш,но сега е тешко,блоковите кој ги генерираме имаат огромна тежина поради зголемената сила за генерирање на глобално ниво(ASIC MINING машините)
    Да имаше барем 2X7970 ке можеше нешто да направиш,и тоа ситно а одсега да инвестираш не вреди.
    Малку се чудам од толку информатичари во земјава никој не беше запознаен со биткоинс во државава,на ниедна наша телевизиска програма не беше рекламирано а секаде во светов на основни вести имаше берза за биткоинс.со 4x6970 за 2 години кола се купуваше :D ама сега касно е за вложување,Имам тема за ова во Е-бизнис секција проверија доколку те интересира.Но со тие графички сега е тешко,не верувам ни 30 евра дека ке направиш за 1 месец
    евеја мојата тема,све е објаснато само за жал освен со ASIC сега или минимум не можеш да заработуваш.А со ASIC 66Ghash/s се заработува околу 3000$ месечно но за жал е тешко достапен.
    http://forum.it.com.mk/threads/bitcoin-совети.23092/page-25#post-397641

На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BrandNew

BrandNew
    Gaining Experience

143
    86
    25 Април 2012
    Машко
    Пред да си речиш дека ја откри америка со копање на BTC ќе ти кажам дека само ќе си ги мачиш машините, со зголемувањето на тежината на копање нема ни долар да вадиш цели недели, за копање сега има специјални машини чинат $7к и копаат со 400 GH/s шо значи дека копањето ќе стани се потешко и потешко и џабе ќе се замараш.

Незнам шо да ти речам, дај форум да крениме, ќе му го туркаме сандукот на IT.com.mk hhhh

18. Astro

Astro
    Guru

6,023
    8,156
    20 Јуни 2012
    Машко
    Значи да не се замарам уопште а? Да ситерам ја бркање вонземјани....
    Ебаго, топла вода да произведувам? Мајку му стара некоја друга идеја? Не мора за пари нека биде за кеиф.. :(

Едно време продавав виртуални машини на интернет по цена од 1$ додека бев во Америка, ама сега немам начин за наплата :(

19. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,478
    8 Април 2011
    Машко
    Со FTC сеуше добро се заработува ако имаш 3X7970 или повеќе,а со БТЦ е тешко сега

20. BrandNew

BrandNew
    Gaining Experience

143
    86
    25 Април 2012
    Машко
    Убај времиња беа тие кога по форуми и јас продавав VPS престставен како Dedi по $200 не по 1$, секоја идеја за продавање тргниси ја, нема да направиш многу пари само ќе ти досадва некој за support.

Единствено шо можиш да напрајш е да влезиш во партнерство со некој од форумов и да крените некој сајт онака side project шо евентуално дури и би можел да се монетизира, еве јас ти предлагам форум да крениме сандукот на IT.com.mk да му го турниме :D

Edit: Или дај бесплатен хост да крениме за македонштинава ти менаџирај го серверот јас супортот ќе го менаџирам и ќе донирам cPanel Лиценца и WHMCS Лиценца

То на BTC му е неизвесна иднината а не на спинофите како FTC, LTC и DrapajsiTes***TC

Тоа со копањето сега ќе го прават луѓе со хардвер како овај

$22,484.00
    500 GH/s Bitcoin Miner

21. Astro

Astro
    Guru

6,023
    8,156
    20 Јуни 2012
    Машко
    Не капирам за каков сандук зборуваш. М?

22. BrandNew

BrandNew
    Gaining Experience

143
    86
    25 Април 2012
    Машко

Битолска изрека ако сакаш да пропадниш некој "Му туркаш сандукот/ќиурот"

Пр. Трајче му го турна сандукот на Тодор.
    (Трајче му ги е** планојте на Тодор)

Hhhh Се заебавав инаку, пред некој од администрацијава да стани параноичен. :D

23. Astro

Astro
    Guru

6,023
    8,156
    20 Јуни 2012
    Машко
    Зошто би му го онаделе сандукот на IT?
    Не му сакаме ништо лошо нели?

24. marambo

marambo