1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што да се прави со вишок компјутери / процесирачка моќ / интернет бандвит

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Astro, 29 Јули 2013.

 1. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Значи,

  Имам пристап до десетици сервери кои типично се неоптеретени. Дома имам десетина компјутери од различни генерации. На 4-5 локации имам 60mb оптички интернет врски.

  Што да се прави со сите тие ресурси?

  Некоја идеја? (освен @home проектите).
   
 2. BrandNew

  BrandNew
  Gaining Experience

  143
  86
  25 Април 2012
  Машко
  Дај еден сервер ми треба за SEO :)
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Заборавив да напишам дека отуѓување не доаѓа во предвид. Дел од тоа е мое, дел е туѓо но под моја јуриздикција.

  Башка шо е тоа SEO?
   
 4. BrandNew

  BrandNew
  Gaining Experience

  143
  86
  25 Април 2012
  Машко

  Search Engine Optimization

  Конкретно автоматизација на градење на Backlinks со цел подобро рангирање на Google.

  "Кампањите" се прават долгорочно затоа сервер ми треба да не го тепам лаптопов по цел ден.

  Се заебавав инаку сега барем за 5$ се наоѓаат сервери за моите потреби.

  Инаку незнам шо да ти речам за твојава машинерија. Освен за хоби незнам за шо друго би ти се нашле ако не си Internet Marketing savvy
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,088
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Отуѓување не даваш а еден сервер за тест користење ќе дадеш?
   
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,979
  4,684
  8 Април 2011
  Машко
  Копај LTC Или FTC
   
 7. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  дај ми го истиот сервер со brandnew за сео :) и мене ми треба за тоа :) многу малку зима рам и оптеретување (2% од 3770k , околу 100мб рам)
   
 8. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,695
  1,148
  16 Јуни 2010
  Машко
  Имаше некои си програми што помагаат во хуманитарни цели. Пример истражување за болест, временски прогнози нешо така беше. Програмчето вади податоци, ги процесира и ги враќа додека пц е во Idle. Али се може да се подеси. Нешто у стилу на ова.
  Глупо е, али еве нека биде задно на листата чисто да го имаш во предвид.


   
 9. BrandNew

  BrandNew
  Gaining Experience

  143
  86
  25 Април 2012
  Машко

  *Професионална тајна* Microsoft Azure нуди 4 месеци бесплатен триал можеш колку сакаш виртуелни сервери да крениш :)
   
  На sumi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  е ако де убаво. крени си ти. Мене лично не ми се допаѓа тоа.
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Пишав
  :) со [email protected] па и други се занимавам од дамна, меѓу првите од Македонија :)

  Што е ова другар?

  Можно е, зависи за какво тест користење и кој намена.

  Не е проблем, има шанса. Ќе праиме муабет на темава наскоро.

  Него некоја друга идеја од која ќе имам јас лично бенефит меѓу другото? ;D
   
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,088
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мене би ми требало за тест на веб скрипи. Наместо да ги тестирам на локалхост да ги тестирам дирекно на сервер.
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Што се requirements за тоа? Ти треба статичка IP? Некој порт форвардиран?
   
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,979
  4,684
  8 Април 2011
  Машко
  Слично како SETI ,Само што вака се прават пари,ЛТЦ и ФТЦ се валути како Bitcoins само што се полесни за копање(генерирање)и повеќе пари се заработува.Само сепак најбитни се графичките карти,кажи ги конфигурациите да ти пресметам дали вреди да копаш FTC и колку ке заработиш
   
 15. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ова би можело да биде интересно. Значи имам GF560Ti, GF550Ti, Radeon5770, GF8600GT, GF8500GT, GF8400GS. Вреди ли да се спомнат onboard GPUs на Ivy и Sandy bridge што ги имам по машините? И дали може да пример на една машина да ставам две графички и двете да работат заедно?

  А можели млку објаснување или некој линк во врска со тоа што се ЛТЦ и ФТЦ? Како се употребуваат и слично? Има лифајде од тоа? Читав нешто сабајлево ама неможам да кажам дека ми е јасно за што зборуваат. Никаде нема некој comprehensive explanation.
   
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,979
  4,684
  8 Април 2011
  Машко
  Само напиши на youtube Mining bitcoins,what is bitcoins И слично колку основата да ја научиш,па исто посетија www.bitcoin.org но сепак за ова ти требаат моќни AMD графички,со nvidia е многу слабо поради слабите OpenCL перформанси.ОД 2009 година до пред 3-4 месеци се заработуваше добро со 2x5870/6970/7970 .Можеше по 200-300еври месечно да земаш,но сега е тешко,блоковите кој ги генерираме имаат огромна тежина поради зголемената сила за генерирање на глобално ниво(ASIC MINING машините)
  Да имаше барем 2X7970 ке можеше нешто да направиш,и тоа ситно а одсега да инвестираш не вреди.
  Малку се чудам од толку информатичари во земјава никој не беше запознаен со биткоинс во државава,на ниедна наша телевизиска програма не беше рекламирано а секаде во светов на основни вести имаше берза за биткоинс.со 4x6970 за 2 години кола се купуваше :D ама сега касно е за вложување,Имам тема за ова во Е-бизнис секција проверија доколку те интересира.Но со тие графички сега е тешко,не верувам ни 30 евра дека ке направиш за 1 месец
  евеја мојата тема,све е објаснато само за жал освен со ASIC сега или минимум не можеш да заработуваш.А со ASIC 66Ghash/s се заработува околу 3000$ месечно но за жал е тешко достапен.
  http://forum.it.com.mk/threads/bitcoin-совети.23092/page-25#post-397641
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. BrandNew

  BrandNew
  Gaining Experience

  143
  86
  25 Април 2012
  Машко
  Пред да си речиш дека ја откри америка со копање на BTC ќе ти кажам дека само ќе си ги мачиш машините, со зголемувањето на тежината на копање нема ни долар да вадиш цели недели, за копање сега има специјални машини чинат $7к и копаат со 400 GH/s шо значи дека копањето ќе стани се потешко и потешко и џабе ќе се замараш.

  Незнам шо да ти речам, дај форум да крениме, ќе му го туркаме сандукот на IT.com.mk hhhh
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Значи да не се замарам уопште а? Да ситерам ја бркање вонземјани....
  Ебаго, топла вода да произведувам? Мајку му стара некоја друга идеја? Не мора за пари нека биде за кеиф.. :(

  Едно време продавав виртуални машини на интернет по цена од 1$ додека бев во Америка, ама сега немам начин за наплата :(
   
 19. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,979
  4,684
  8 Април 2011
  Машко
  Со FTC сеуше добро се заработува ако имаш 3X7970 или повеќе,а со БТЦ е тешко сега
   
 20. BrandNew

  BrandNew
  Gaining Experience

  143
  86
  25 Април 2012
  Машко
  Убај времиња беа тие кога по форуми и јас продавав VPS престставен како Dedi по $200 не по 1$, секоја идеја за продавање тргниси ја, нема да направиш многу пари само ќе ти досадва некој за support.

  Единствено шо можиш да напрајш е да влезиш во партнерство со некој од форумов и да крените некој сајт онака side project шо евентуално дури и би можел да се монетизира, еве јас ти предлагам форум да крениме сандукот на IT.com.mk да му го турниме :D

  Edit: Или дај бесплатен хост да крениме за македонштинава ти менаџирај го серверот јас супортот ќе го менаџирам и ќе донирам cPanel Лиценца и WHMCS Лиценца  То на BTC му е неизвесна иднината а не на спинофите како FTC, LTC и DrapajsiTes***TC


  Тоа со копањето сега ќе го прават луѓе со хардвер како овај

  [​IMG]

  $22,484.00
  500 GH/s Bitcoin Miner
   
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не капирам за каков сандук зборуваш. М?
   
 22. BrandNew

  BrandNew
  Gaining Experience

  143
  86
  25 Април 2012
  Машко

  Битолска изрека ако сакаш да пропадниш некој "Му туркаш сандукот/ќиурот"

  Пр. Трајче му го турна сандукот на Тодор.
  (Трајче му ги е** планојте на Тодор)

  Hhhh Се заебавав инаку, пред некој од администрацијава да стани параноичен. :D
   
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,156
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зошто би му го онаделе сандукот на IT?
  Не му сакаме ништо лошо нели?
   
 24. marambo

  marambo
  Баниран/a

  127
  64
  28 Март 2013
  Машко
 25. xenon

  xenon
  Guru

  3,803
  9,511
  15 Јануари 2011
  Машко
  Астро нашол вонземјани немојте вие многу со битолцки хумор тука :D
   

Сподели

Вчитување...