• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што да се купи?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,082
1,316
Ме интересира од поискусните.. кога би сакале да потрошиме некои си 100-200$ на купување некои penny-coins...кои би ги одбрале или препорачале вие?

Моментално во кои/која гледате најголеми можности за заработка?
Што да гледаме, кои фактори се битни пред да се одлучиме ?

И не мора ова да биде само за денеска, туку и за недела, две, 3 месеци.. мислење кои валути имаат можност за пораст.
 

Dace23432

Gaining Experience
25 август 2016
208
105
Ме интересира од поискусните.. кога би сакале да потрошиме некои си 100-200$ на купување некои penny-coins...кои би ги одбрале или препорачале вие?

Моментално во кои/која гледате најголеми можности за заработка?
Што да гледаме, кои фактори се битни пред да се одлучиме ?

И не мора ова да биде само за денеска, туку и за недела, две, 3 месеци.. мислење кои валути имаат можност за пораст.
Аргентински пезос дефинитивно, мислам дека сепак 100-200$ се премалку за некое озбилно вложување.
 

Атачменти

  • Ја почнал/а темата
  • #3

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,082
1,316
не знам дали си ироничен за пезос-от, но јас искрено прашав .. и фокус на крипто валутиве.
инаку не дека планирам живот да живеам од тоа, али мала инвестиција, да се следи нешто, да врти :)

Од кратко гуглање.. Uniq & Ripple вака некако нај „фини“ ми изгледаат ?
 

Dace23432

Gaining Experience
25 август 2016
208
105
не знам дали си ироничен за пезос-от, но јас искрено прашав .. и фокус на крипто валутиве.
инаку не дека планирам живот да живеам од тоа, али мала инвестиција, да се следи нешто, да врти :)
Се шалам иако со пезосот може нешто да се направи, но сепак премногу се непредвидливи овие крипто валутите што е воедно и шармот за брзо заработување, е сега со етериумот е интересна ситуацијата, јас мислам дека многу е веројатно да има некој драстичен пад во блиска иднина па ете можеби тогаш да се инвестира, сега не е баш погодно времето иако еве сметам дека овој начин на шпекулација е поприфатлив и поисплатлив наместо копањето, но ете нема капитал што да се прави. Од време на време фрлам око на акциите на тех компаниите како АМД и движењата но ете и да мислиш да вложиш неможеш повеќе од 500€, толку ни е чергата.
 

M.Marlon

Gaining Experience
12 мај 2017
171
286
Прво тајмингот е најважен, па потоа цената, па што да се купи.
За тајмингот, почекај првин балонов да се издиши, следен мал „прозор“ за купување е 26 до 30 јули, па малку ќе рипне па уште подолу, па купи пак за неколку месеци, па погоре итн.
Цената се знае, од иницијална барем 4-5 пати помала, или во ранг под 1.000 сатоши.

Што да се купи, е тука ако би ти одговорил како инвеститор, ништо.
Ова скоро све се човек-два фирми, со аматерски или непостоечки производ, има и лопови белосветски.
Но имаат добра идеја, масата ја прима идејата добро, ќе растело до бесвест ала биткоин, собрале стотини миљони долари и незнаат што да се прави со нив, а сеуште над 75% од прескапите коини им се нивни и кога ќе ги потрошат париве, ќе ги траснат на маркет останатите пак.

Да не смарам, еве што као било добро:
Antshares - Најстар кинески коин, девелоперите го заборавиле пред години а и нема пари за развој. Кодот му е попара. Старт 0.03 сега откога падна неколку пати е 5$. Живо џабе цел свет купува на стотини. Само заборавиле дека пола Кина компјутерџии имаат ископано по 10-20.000 онака и не ни знаат дека пораснало, а по универзитетите ноќе асистентите на комп. центри си копале уште повеќе. Е сега чим овој е најдобар, ајде послабиве.
Stratis - Ќе одел до стратосфера, рокна повеќепати и уништи све околу себе. 0.007 старт, сега 3.3
Siacoin за податоци чување, Ripple за банкарство, LBC за youtube, BAT за реклами сурфање, STEEM за незнам што, Litecoin, Dogecoin, Digibyte итн.

Значи земи од секој по малку, за 10 години сите ќе бидат мртви, еден може ќе успее.

Едит: EOS го заборавив EOS - Decentralize Everything тазе е, а тек овој е рупа без дно :)

Едит2: Горново ти е за инвестирање. Но ако ти е за дневно тргување, купи продај хоби, е тогаш е ептен плодна почва :) лета како лудо и ако те мрзи да пратиш, има бесплатни open source ботови, ќе ти работи 24/7 и печали пара. Далеку подобро од копање, според мене.
 
Последна промена:

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,053
2,936
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
DBIX
 

blackelf

Gaining Experience
14 декември 2013
606
488
Еве јас што препорачувам сортирани од повеќе па до помалку препорачани:
1. Bytecoin
2. IOTA
3. Ripple
 

Јас сум желка

Gaining Experience
26 февруари 2016
121
90
Читај,читај -НИшто не разбирам, ај ќе мирувам од форумов... До некој нареден мој проблем.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,082
1,316
@M.Marlon - фала друже на деталното објаснување, вакви работи ни требаат нас неуките да читаме, а не од стилот како @vlavot (ваљда дека е влав па не сака да арчи тастатура :) ))))

Инаку не ми е за day-trading, немам ни време, ни финансии а богами ни искуство за тоа.
Би сакал да шитнам сега некоја стотка така на некој шиткоин што е моментално 0.0x или 0.00х и да си имам работа секој ден на работа да гледам дали скокнал или скроз го однемалo :D

@blackelf & @StefAngel - дали имате вие купено по неколку од овие?

едит: Инаку за етериумот имам силно мислење дека би можел да биде некојси БТЦ2.0 (онака, hunch ;) ), ама со каша-попарава моментално не ми се влага таму .. поради би да си гледам вака некој како скокнал од 0.005 на 0.01 и да му се радувам како дете :D

Наредно прашање, кое е најдобро место за тргувауње (читај: купување) на овие penny-coins? Bitstamp, Kraken ?

Фала ви на сите на одвоеното време :)
 

M.Marlon

Gaining Experience
12 мај 2017
171
286
Биттрекс исто. bittrex.com
Не се најголеми и ги немаат сите покемони, но подобри се за корисници од Poloniex.
Poloniex е според мене подобар, но еуфоријава ги изненади и комплетно подбација, не можат да одговорат на технички проблеми, нема одговор кај ти ги снема парите некогаш по недела дена, а и го немаат мојот омилен кинески Antshares :)
Па им ставив икс додека не се средат.

Еве го и моето фолио на bittrex:
Screenshot_21.png
Очигледно цел сум во БТЦ (не се на листава) чекам да се издиши балонот па да си пазарам пак.
Имам земено по малку од овие чисто да си ги пратам на една страница, да ми ги листа.
Tether (USDT) на дното ти е уствари долари, таму бегаш ако тоне многу биткоинот.
 
Последна промена:

zmija

Gaining Experience
26 мај 2007
326
191
Bitola
zmija's setup  
Processor & Cooler
iNTEL g4560 3.5 ghz
Motherboard
asus h110-r
Storage
Toshiba 1.8 Tera bajti
PSU
350 w jar
RAM
8Gb Silicon 2133 Ddr4
Video card
HD 610
Case
Crveno
Mouse
Crn
Keyboard
Microsoft reculsa so sfetenje
Audio
shit Realtek
Monitor
Crt 1024x768
OS
Windows 10 pro neorginal
Читај,читај -НИшто не разбирам, ај ќе мирувам од форумов... До некој нареден мој проблем.
Za sve se uči škola
Dečak: Haahaha,vidi ovog đubretara kako je tupav,kad nije učio u školi pa sad mora po ulicama da čisti.
Đubretar: Dečko,dođi ovamo,evo ti metla i čisti.
Dečak: Ne mogu (postiđen pred drugom).
Đubretar: Ne možeš jer nisi to još učio u školi,za sve treba škola,zapamti to.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,489
10,634
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Џубретар је нешто много фин....
 

reflexmk

Gaining Experience
13 март 2014
291
332
Велес
Мора малце на поинаков начин да се размислува, ова што се трејда дневно на берзите не е ни капка во морето, look at the bigger picture.
 

Јас сум желка

Gaining Experience
26 февруари 2016
121
90
Za sve se uči škola
Dečak: Haahaha,vidi ovog đubretara kako je tupav,kad nije učio u školi pa sad mora po ulicama da čisti.
Đubretar: Dečko,dođi ovamo,evo ti metla i čisti.
Dečak: Ne mogu (postiđen pred drugom).
Đubretar: Ne možeš jer nisi to još učio u školi,za sve treba škola,zapamti to.
Не го сфатив. :annoyed::blush: шо сака да кажи.
 

M.Marlon

Gaining Experience
12 мај 2017
171
286
Не го сфатив. :annoyed::blush: шо сака да кажи.
Дека со школо можеш хигиеничар да бидеш, т.е. неможеш деновиве, се е зафатено и превработено.

Ај да не биде офтопик, @reflexmk имаме друже верба до небо во покемониве, затоа и битисуеме на форумов :).
Сега знаеме дека ќе ги биде, само уште на евтино да ги закачиме.

Еве само дел од нив, што можат да направат.
ROI знаете што е:
ICO Stats | Track ICO Performance
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,489
10,634
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,489
10,634
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,079
1,562
Прво тајмингот е најважен, па потоа цената, па што да се купи.
За тајмингот, почекај првин балонов да се издиши, следен мал „прозор“ за купување е 26 до 30 јули, па малку ќе рипне па уште подолу, па купи пак за неколку месеци, па погоре итн.
Цената се знае, од иницијална барем 4-5 пати помала, или во ранг под 1.000 сатоши.

Што да се купи, е тука ако би ти одговорил како инвеститор, ништо.
Ова скоро све се човек-два фирми, со аматерски или непостоечки производ, има и лопови белосветски.
Но имаат добра идеја, масата ја прима идејата добро, ќе растело до бесвест ала биткоин, собрале стотини миљони долари и незнаат што да се прави со нив, а сеуште над 75% од прескапите коини им се нивни и кога ќе ги потрошат париве, ќе ги траснат на маркет останатите пак.

Да не смарам, еве што као било добро:
Antshares - Најстар кинески коин, девелоперите го заборавиле пред години а и нема пари за развој. Кодот му е попара. Старт 0.03 сега откога падна неколку пати е 5$. Живо џабе цел свет купува на стотини. Само заборавиле дека пола Кина компјутерџии имаат ископано по 10-20.000 онака и не ни знаат дека пораснало, а по универзитетите ноќе асистентите на комп. центри си копале уште повеќе. Е сега чим овој е најдобар, ајде послабиве.
Stratis - Ќе одел до стратосфера, рокна повеќепати и уништи све околу себе. 0.007 старт, сега 3.3
Siacoin за податоци чување, Ripple за банкарство, LBC за youtube, BAT за реклами сурфање, STEEM за незнам што, Litecoin, Dogecoin, Digibyte итн.

Значи земи од секој по малку, за 10 години сите ќе бидат мртви, еден може ќе успее.

Едит: EOS го заборавив EOS - Decentralize Everything тазе е, а тек овој е рупа без дно :)

Едит2: Горново ти е за инвестирање. Но ако ти е за дневно тргување, купи продај хоби, е тогаш е ептен плодна почва :) лета како лудо и ако те мрзи да пратиш, има бесплатни open source ботови, ќе ти работи 24/7 и печали пара. Далеку подобро од копање, според мене.
Кои се овие ботови?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,761
Членови
29,025
Најнов член
vinter54
На врв Дно