• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Што да правам со вишок 15 метарски Етернет кабел?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ми дојде фина идеја, да поврзам два 5 метарски кабли со етернет на етернет приклучок, добивајќи интернет кабел од 10 метри. Се испостави дека 10 метра ми се доволни, и овој од 15 е непотребен.

Освен канта, друго решение?

Викате ќе ми го заменат за еден од 5 метра во Анхоч или некоја од комп. продавници?
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,740
3,629
Распрашај се по уште 10-ина други форуми, по пријатели, пријатели на пријатели, утрински тв емисии. Стварно не ти е лесно, тешка одлука те чека.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,749
1,111
Стаи го у гепек на точакот. Во случај ако не ти пали некад, ќе може да те извлече некој. Да не трошиш пари на влечна служба де.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,650
2,943
Gaston's setup  
Audio
AR
Ќе да си џапнал троа поише синоќа а? :)

п.с. а тек па вечер...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
За подарување да, но немам на кого. Затоа пишав тука. Не сакам да го фрлам пошто добар е, да се користи.

Ајде ништо, канта.

Хмм, ви текнува која беше темата и каде, за споделување непотребен хардвер?

Дубру дубру дубру, се снајдов, не ме карајте
Подарувам половен/расипан хардвер

Подарувам - Донации за добротворни цели

Ќе да си џапнал троа поише синоќа а? :)

п.с. а тек па вечер...
Сакам да се ослободам од што можно повеќе електронско ѓубриште. ;)
 
Изменето од модератор:

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,765
11,181
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
@JensenInterceptor додека отвораш неколку теми во оваа потсекција, најдобро ќе беше еден оглас за се што сакаш да продадеш. Така и најдобро ќе знаеш дали може да се продаде.

Најдобро така па овие теми да ги избришеме.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
@JensenInterceptor додека отвораш неколку теми во оваа потсекција, најдобро ќе беше еден оглас за се што сакаш да продадеш. Така и најдобро ќе знаеш дали може да се продаде.

Најдобро така па овие теми да ги избришеме.
Ајде ќе размислам што како па ќе пишам.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,319
16,313
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Распрашај се по уште 10-ина други форуми, по пријатели, пријатели на пријатели, утрински тв емисии. Стварно не ти е лесно, тешка одлука те чека.
Секоја планина, своја тежина....
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
851
1,808
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
За кое другарче, за Ипкисија Мескоса? :D
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,319
16,313
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
За Ипкишија Мекоска
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
851
1,808
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Ти да не имаш некој лаптоп со i5 осма генерација, Full HD дисплеј, NVMe SSD, не мора со торба, имам торба... да ти е вишок, па да не знајш шо да му прајш, да поминам поручек, да го земам... да не се мислиш дали да го фрлаш или... :D
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
608
745
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Ти да не имаш некој лаптоп со i5 осма генерација, Full HD дисплеј, NVMe SSD, не мора со торба, имам торба... да ти е вишок, па да не знајш шо да му прајш, да поминам поручек, да го земам... да не се мислиш дали да го фрлаш или... :D
а дали пак можеби некој ќе сака да го купи хммммммммммммммммм
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,746
Мислења
863,837
Членови
30,081
Најнов член
software engineer
На врв Дно